Прахосмукачка робот - избор и мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот VWGT » Пон 27 авг 2018 11:26


аз пък малко да осъвременя темата :) и ще предложа прахосмук робот
имаме голям зелмер, който ползваме с воден филтър. Смуче и чисти идеално, но .. е голям и тежък, и малко шумен. Пък и почистването на контейнера всеки път си е занимавка. Ползваме я един път седмично, а за вскидневно събиране на дребните трохи покрай детето имам ръчна акумулаторна.

Жената обаче натисна за тия роботи и накрая купихме един. От два месеца го ползваме и определено мога да кажа, че си върши работата перфектно. Акумулаторната вече почти не я ползваме. При нас е ок, защото робота се завира под диваните, общо взето обхожда всички иначе труднодостъпни или направо недостъпни места. Като гледам колко коса събира, мога да кажа, че за хора с животни е направо задължителна придобивка. Смукателната мощност в повечето случаи е достатъчна да събира прах, мъхове, косми, трохи, стружки и тн. Монети и играчки не може да събира. Това не е основна прахосмукачка, но е много полезна за всекидневно ползване и поддържане на чистота.
Друго, изобщо не е задължително да се изхвърляте с цената! Ако ще почиствате къща си заслужава да известирите в нещо по-така (със съответните сензори и апп функции), но за средностатистически бг апартамент има роботи за по 500 лева, които вършат перфектна работа.




Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот hooligans » Пет 31 авг 2018 0:30


И аз да препоръчам така наречените роботи. Откакто си купих такъв, забравих за прахосмукачка и т.н.
Включвам го всеки ден като тръгвам за работа, за да не мързелува.
Моят е iRobot Roomba.


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот Mishonti » Съб 01 сеп 2018 7:30


А като модел нещо по-точно? Че гледам цени между 700 и 2500.
Струва ли си реално? Много се замислям в момента, ама ми трябва малко повече разяснение как точно работи този робот.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот group® » Съб 01 сеп 2018 10:22


И аз го обмислям тоя вариант.
Хулигане дай модел и ревю - интересува ме най вече за килими как е? То твърд под ясно, че ясичко може.


П.с. може даже да разделиш темата, че това с робо джаджите тепърва ще се обсъжда доста. Аз проучвам и робо косачки, че мързела е страшна сила :Mr Green Fun


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот VWGT » Съб 01 сеп 2018 13:42


зависи къде и за какво ще я ползваш, колко голямо е жилището, какви са подовете, килими имаш ли, какъв е прехода м/у стаите, стълби имаш ли и тн и тн
аз доста рових, четох, питах и пробвах и накрая избрах оптималното като цена за моите нужди - Xiaomi vacuumcleaner light, купен от бг заради гаранцията. (подовете са ми паркет,ламинат, теракот, като зимата слагаме късокосмест килим. Преходите между стаите са ми на едно ниво (без една). Площта, която се чисти е под 100квм.)
Имайки предвид горното избрах прахосмук, който:
- има апп за дистанционно управление
- има части и консумативи (консумативите са без пари направо)
- може с едно зареждане да минава навсякъде (плюс опция за самозареждане, обикаля къщата с 60% от тока)
- може да чисти килими (късокосмести, като се качи на килим минава в режим за килими, където смуче по-силно, но още не съм го пробвал как е. Нямам кой знае какви очаквания обаче, там си представям големият прахосмук един път в седмицата да си върши работата)
- може да преодолява препядствия (до 2 см точно, аз имам ръбче 2.2 см и не може да го прескочи :( )
- има приличен контейнер за боклук (т.е. няма опасност да се задръсти от едно чистене)

причината да се спра на xiaomi е и другата тема, която пуснах ... за умната къща. Като че ли само те имат всичко необходимо в портфолиото, и то на съвсем разумна цена.

Други екстри, които поддържат прахосмуците и които трябва да се вземат предвид, ако ще го ползвате на по-големи пространства или къща са:
- читави датчици, за да не се пребие по стълби или да падне от тераса
- по-голяма батерия за покритие на по-големи площи, в краен случай функция да се дозареди и доизчисти сам
- достатъчно голям контейнер за боклук (за да не се прекъсва чистенето)
- някои имат функция за влажно миене на подове, но нямам представа за контейнерите им и тн как става номера. iRobot примерно имат отделно устройство, което само мие.
- апп който поддържа цяла карта на имота, можеш да му поставяш виртуални стени и да обособяваш отделни зони които да чисти.

И като последно АЗ мисля, че колкото е по-нов модела на прахосмука, толкоав AI което го управлява ще е по-мощно. А това е най-важният компонент според мен. След това са датчици и другите параметри.


Как точно работи ли? Ами пускаш го през апп-а или му правиш график докато те няма в къщи и той си върши работата :)
Първото минаване е бавно, докато си създаде карта на терена. Блъска се яко. Всяко следващо оптимизира чистенето. Ние оставяме отворени врати навсякъде. Има един бъг, хола има два изхода, за това го чисти два пъти :) за него е две помещения, защото първо него чисти, после излиза от едната врата, чисти коридор, стаи, влиза от другата врата и пак чисти хола. Продават се магнитни ленти, които служат като виртуална стена и се поставят на пода, но за сега не съм ги ползвал.

Също ако искаш да минава под масата в кухнята е хубаво да му оставиш място за влизане/излизане. Ние специално винаги оставяме (или почти) столовете в определена конфигурация, така че да може да си свърши работата.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот group® » Съб 01 сеп 2018 14:06


Тези неща ясно - полезно инфо!
Някъде четох, че за момента е или добър робот, или добра прахосмукачка :mhihi
За килим (късокосмест) ми е най решаващ фактор, защото той ми къса нервите и ако трябва да дочиствам ще е загуба на средства. Насочил съм се към irobot 980, защото уж е най-мощен, но никъде не намирам истински тест и ревю за килим.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот VWGT » Съб 01 сеп 2018 14:23


като им гледам конструкцията отдолу няма как да върши кой знае каква работа за килим ... не прави вакуум, прахосмука е лек, и няма как да "натисне" килима, колкото и да е силен мотора.
Не съм го пробвал, но ако килима ти е основният таргет не бих се заигравал ... в офиса имаме някъв irobot за 2000+ лева, който чисти основно мокет. Ами в кухнята примерно не се справя хубаво.


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот Mishonti » Нед 09 сеп 2018 13:27


А можеш ли да споделиш тази Xiaomi прахосмукачка откъде си я закупил и за какви пари?
В момента гледам една на IRobot Roomba 681 за 819лв - дали ще ми свърши работа? Апартамента ми е около 80кв м без препядствия, има един малък килим в на малкия стаята, другото е ламинат и теракот. Идеята е да си го пускам като тръгваме за работа сутрин и да поддържа чистичко.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот hi4umir4uu » Пон 10 сеп 2018 10:22


ние в къщи използваме ето тази:

res_08815a92f46fa6811074c7cd2918c3a0_450x450_mksq.jpg
res_08815a92f46fa6811074c7cd2918c3a0_450x450_mksq.jpg (30.74 KиБ) Видяна 22393 пъти


в тристаен апартамент с малко дете и котка, доста добре се справя, като настилките са теракот и ламинат и само в едната стая малък килим, с който в интерес на истината не се справя много добре, но както някой беше писал по горе, прахосмукачката е доста лека и е трудно с килимите (принципно има приставка за килими с едни четки и може с нея да е по-добре, но май не сме я ползвали). Иначе е перфектно да излезеш и като се върнеш да е изметено навсякъде. Ние сме доста доволни и определено мога да кажа че е една много добра инвестиция. Бях я препоръчал на приятел, който си я купи и също е доволен.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот VWGT » Пон 10 сеп 2018 11:42


аз само за Xiaomi-то мога да кажа, защото там направих големия рисърч. Има го на цени от 150$ до 880 лева според модела и магазина.
Примерно ако има кой да ти го донесе от щатите в Амазон го имаше по 150-250$, сега покрай предстоящите черни петъци и коледни празници 100% ще се появи на тази, че и по-ниска цена.
Ако обаче скоро никой не пътува и държиш на гаранция виж тук https://brosbg.com/tarsene?q=xiaomi&c=82, най-евтиното, което намерих в БГ.
Консумативите можеш да си ги купуваш от aliexpress, където са в пъти по-евтини и са 100% оригинални :)) За 25 лева, колкото тук струва смао филтъра, си взимаш два филтъра, две помощни четки, една основна четка.
Консумативите се сменят на работни часове, примерно филтъра на 150, малките четки на 200, а голямата четка на 300 часа. Ако едно почистване ти е 1 час, значи ... сметни си.


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Каква прахосмукачка за дома да си купя?

Мнениеот minimiro » Нед 30 сеп 2018 17:25


В къщи втора година сме с Румба, първата беше най-базовия модел (530), взех я от един приятел, който не я ползваше от 5-6-тина години. Само и поръчах от китайците нова батерия и чудо...
В къщи съм с куче, котка и две мацки с дълги коси.... допреди румбата обмислях въжето в по-тежките моменти като пролетната смяна на козината например :D
Преди няколко месеца, хлапето я заля с вода без да иска, уцели точно копчето и румбата приключи :)
След 2 седмици страдания с нормалната прахосмукачка и хлапето в ролята на Румбата, поръчах от olx една секъндка, дойде си, тествах си я, останах доволен, оказа се и по-новия модел с таймер и ежедневни настройки. Днес два пъти даже ще бръмчи :)
Навсякъде сме с ламинат и теракот, килими няма...
Абе рахат :)


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот hooligans » Нед 30 сеп 2018 20:14


VWGT е дал много точно обяснение относно роботите, единствено за апп-а не съм съгласен, просто не е нужен.
Сутрин преди работа го пускаш и си чисти сам. Аз съм с roomba 621 и съм много доволен, но нямам килими и не мога да кажа как се справя с килими.
От Myrobotcenter имам купени 3 или 4 робота и ги препоръчвам, цените са доста по-прилични и имат 5 години гаранция.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот VWGT » Пон 08 окт 2018 15:39


Вече имам преки впечатление и от скъпото xiaomi - vacuum cleaner II.

Ами малко съм грешал за него и сега може би съжалявам, че не си го взех :) Освен всичките му останали предимства:
1. Доста по-добре се ориентира и алгоритъмът му на почистване някак е изчистен. Всъщност тя има голямо предимство - "очи"! Лазер с който сканира помещението и реално още преди да е почнала горе-долу знае какво и колко трябва да чисти. Докато light версията е "сляпа" и трябва да опипа всичко с бъмпера, за да знае после какво да мине.
2. Лазерът позволява на 2-ката да чисти стаята на части, т.е. парцелира терена и чисти като прави змиорки. Това оптимизира времето и скоростта на почистване. Докато lifght-a кара по диагонали, от удар-до удар.
3. Application-a на 2-ката е много як, показва ти карта на терена, рисува пътя по който е минала, каква площ е почистила и тн. Може после да си рисуваш зоните, които искаш да почисти ... примерно вечеряли сте. Пращаш я да чисти само под масата и после се прибира. Light-а също го може, но трябва да я водиш ти през цялото време (има ръчен режим на чистене, като количка с дистанционно).
4. 2-ката може и мокро почистване да прави ... примерно прибираш се зимата с калните обувки. Пускаш прахосмука да почисти само мърсотията в коридора след теб. Даже може да се програмира, всчка вечер 10:00 да минава да забърсва коридора.

И понеже сложихме вече килимите, както и очаквах за килими не са решение. Събират това онова, но без сериозна прахосмукачка не може.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот group® » Вто 14 май 2019 18:18


Вече мога и аз да се включа с малко инфо за xiaomi roborock s50 :
1. Спрях се на нея след гледане на ревюта в тубата. Силно препоръчвам това видео и канал:


https://www.youtube.com/channel/UCvavJl ... Lwi9yKCtew

Много помага при дилема между различни марки и модели.
Затова няма да влизам в детайли.

2.Реших да махна килима и сега има няколко рошави малки килимчета, които лесно се чистят (тупане, пране). Все пак машинката се качва и ги чисти. Да, не е перфектно, но върши работа. За голям килим - не може да замести хубава прахосмукачка, истинска!!! Иначе твърдите подове ги чисти идеално. Има приставка за мокро чистене и работи учудващо добре. Има някаква система с натиск да дозира водата с препарат. Впечатлен съм.
3. Навигация, ап и юзър експириънс - впечатлен съм. Не очаквах толкова да е измислена джаджата. В едно от видеата се казва, че няма изграждане на карта, но сега има на бета версия. Тоест има си изграден план и не ходи да опипва и сканира на всяко чистене. Пести батерия и време. Супер е възможността да слагаш бариери пре апа, защото не искаш да минава с парцала по килими и т.н.
Опитах да я бъгна с местене и въртене на една маса - измъква се.
4. Препоръчвам бяла, защото може да се нарисуват очи и усмивка и да забавлява децата. :Mr Green Fun

Рядко оставам доволен, когато купя нещо такова. Сега определено съм.

Едит: качвам няколко снимки на апа, за да видите какво представлява и колко е измислена джаджата:

Screenshot_20190514-193606_Mi Home.jpg


Screenshot_20190514-193621_Mi Home.jpg


Screenshot_20190514-193628_Mi Home.jpg


Screenshot_20190514-193640_Mi Home.jpg


Screenshot_20190514-193653_Mi Home.jpg


Потребителски аватар
dimitar.iliev3
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 23 ное 2019 18:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот dimitar.iliev3 » Съб 23 ное 2019 18:45


Здравейте! Търся да закупя робот, но в апартаментът съм с черен гранитогрес и навсякъде ми казват че робота няма да работи. Може ли някой да помогне? Свързах се с представители на irobot от америка и ми казаха че моделите i7 и новите модели 99% са можели да работят на всякакви тъмни повърхности. Някой с мнение ?



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab и 23 госта