Питане за проточен бойлер

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот eng » Сря 03 апр 2024 20:01


Колега, благодаря за отзивчивостта, имам ел.техник подходящ, да разбирам, че е по-добре да търся трифазен проточен, предвид малкото съществуващо сечение за монофазен бойлер?




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Сря 03 апр 2024 20:46


Разбира се, че трифазният е най-добрия избор, ама ще ти трябва нов кабел. Ако същия жичкаджия ти е правил инсталацията, значи ти познава къщата и може и по телефона да ти обясни какво ще се наложи да се дупчи за нов кабел.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот eng » Сря 03 апр 2024 20:52


Май ще трябва нов кабел от уличното табло до таблото на къщата-25 метра, после от самото табло до въпросния 3ф бойлер в банята още 10-15 метра, трифазен АП, трифазна ДТЗ , работата по прекарването на кабела, монтаж табло,Ап 2 броя 3 фазни, ДТЗ 1 бр. 3 фазна, кабелен канал и монтаж на самия бойлер и ми се струва , че с работата и 3ф бойлер (700лв) ще подмина с лекота 1100лв, че и повече.....Иначе в монофазното табло (етажно за 1ви етаж) сменям АП-то с 50 А (главния Ап ми е 63А) , прекарвам кабел 10 мм2 с дължина макс 3-4 метра, но пък, като монофазен бойлер няма да върши работа се оскъпяват много нещата....пфффффф


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7657
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот goppa » Сря 03 апр 2024 21:14


З ада върви един душ проточно му трябват 18-20kW мощнист. Това е към 80А ток. При 15кВт партида за цялата къща това е цялата консумация на къщата. Та или сменяш партидата на 30кВт трифазно, и подменяш инсталацията на къщата, или си слагаш обемен бойлер с реотан 2-3 кВт


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Сря 03 апр 2024 21:21


Помисли си за вариант да качиш бойлера на втория етаж или даже на тавана, вертикални тръби може би ще са по-лесни от нов кабел.
Аз бих помислил и за странно трифазно свързване по съществуващия кабел, ДТЗто може и да е в банята.
Гадая в момента и понеже не съм запознат с къщата, съветите ме едва ли са адекватни.
Може би най-безболезненото решение е да набуташ 7кВт реотан в съществуващия бойлер.Ако кабелът минава през някаква топлоизолация, 7кВт може да го подпалят.


Irnik
Мнения: 91
Регистриран на: Съб 08 апр 2023 22:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Irnik » Сря 03 апр 2024 21:35


Преди да монтирам пелетния котел , ползвах най-обикновен 80л , 2кВт български бойлер . Беше включен през електронен таймер /забравих как се казва / , който можеше да се програмира за цялата седмица /струва 20на лева / . Така всяка вечер , бойлера се включваше за 1 час , през нощта на втора и сутрин като стана имах топла вода за кухнята и мивката в банята . Ако трябваше да се къпя , половин час преди това натисках копчето за ръчен режим на таймера и понеже водата в бойлера не е напълно студена , влизах в банята . 80л бойлер 2-3 кВт , загрят до изгасване на лампата е достатъчен за спокойна баня , когато е включен . При излизане от банята се натиска същото копче , таймера се връща в авторежим . Освен това , така се получава и двойна защита на бойлера , ако случайно неговите защити от прегряване откажат .

Последна промяна от Irnik на Чет 04 апр 2024 9:34, променено общо 1 път.


helikamov
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот helikamov » Чет 04 апр 2024 8:33




Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот eng » Чет 04 апр 2024 9:45


Много полезна тема, благодаря.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта