Решение за отопление на коридор в селска къща

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12796
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 05 апр 2024 8:24


Zdravko Zankov написа:Климатици не могат да отопляват ефективно къща. Локално парно е друга бира. Топло, комфортно, прекрасно.


eng написа:Минуса на парното на дърва е хамалогията с дървата, пепелта и чистенето на кюнците, както и това, че докато слагаш е топло, спреш ли да слагаш след два часа не личи толкова, че е палено парно, обаче...........топлината няма равна според мен, цялата къща грейва, докато с климатиците е ала бала.Не съм им фен относно отоплението, но пък натискаш бутонЯ и става нормално топло.

Мдааа....




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Пет 05 апр 2024 9:34


eng написа:Камината е напълно истинска,............
бойлер на дърва......... украса...............проточния

Поздравления за камината, тя е супер неефективна за отопление, щото твърде много топлина бяга през комина, ама удоволствието от открития огън е несравнимо. Поздравления и за бойлера на дърва, и той е много непрактичен, ама и той е много готин.
А проточният е най-практичен и по ефективност отстъпва само на слънчеви колектори. Поне на мен такъв контраст в една баня много ми допада.
Попитай жичкаджията дали монофазният кабел в гофрето може да се замени лесно с трифазен. Ако не може, по-добре се откажи от проточен и мисли как и къде да нагласиш много голям бойлер на колектори. Разбира се в този голям бойлер пак трябва да има реотани и е много желателно да е вързан и за локалното парно.
Ако се живее постоянно, сегашният бойлер няма нужда да го изключваш и значи няма да забравяш да го включваш. 7кВт нагревател в този бойлер също е практичен вариант.
Стефчо, предполагам, че това е обикновена селска къща, някой някога си е купил фуражомелка и от Енергото са му прекарали и трифазен ток. Две партиди са само на думи. Аз като питах дали може да построя още една къща и да прехвърля едните жици на нея ми казаха, че не може и трябва да открия нова партида.
gadnyara написа:трудно да се симетрира ..

Моля те не пиши повече за симетриране.


Irnik
Мнения: 91
Регистриран на: Съб 08 апр 2023 22:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот Irnik » Пет 05 апр 2024 10:29


Това е голям недостатък на камините /топлото през комина / . Имат клапан на отвора към комина , ама трябва да дежуриш , като се разгорят хубаво дървата да позатвориш клапана , което си е неудобство . Ако можеше да се направи автоматика да го отваря и затваря , цена нямаше да има .


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот fur1ous » Пет 05 апр 2024 10:43


Като цяло, камина, дърва и тн си е неудобство.
Иначе топлината е друга да, въпреки че на мен водно подово по ми допада от всичко.
Но аз съм от хората които предпочитат климатици пред, камини, дърва и тн., просто щото не им се занимава.
Камина за кеф и на строение може би, когато имам гости, за отопление категорично не. :mrgreen


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19151
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот stefan4o » Пет 05 апр 2024 13:01


Ако имаш прислуга, която да се грижи няма ли да искаш ;)


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот fur1ous » Пет 05 апр 2024 13:25


Ами не, до камината ми става много жега и не ме кефи.
За кеф само става, не за всеки ден. :mrgreen


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Пет 05 апр 2024 14:09


В камината могат да се сложат два огромни пъна и те ще горят много бавно повече от 10 часа без да правят жега.
Все пак и аз съм съгласен, че е само за кеф и евентуално аварийно отопление.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Пет 05 апр 2024 20:42


Малко да поясня - написах за камината на дърва, печката на дърва и бойлера на дърва във връзка с питането на ktamen какво ще стане ако спре тока.
По въпроса с партидите - селска къща на 2 етажа - един монофазен електромер (в улично табло с партида) захранва, както стана ясно вече две отделни етажни табла монофазни. В същото улично табло на бетонен стълб монтирано - трифазна партида с електромер от който по друго трасе влиза в едно табло на къщата трифазен кабел (не съм гледал сечението) в едно старо табло с шалтер и 6 броя предпазители винтови с вложка.Преди имаше работилница на около 20 метра от къщата със струг,настолна бормашина и в самата работилница табло, което се захранваше подземно с кабел от гореописаното 3 фазно табло.Всичко това обаче го няма и е останало единствено до таблото с шалтера на къщата.
Не съм фен на тия слънчеви панели, както и да ми минава тръба с вода от покрива до банята, като на 2-я еаж съм нашил близо 6к. само за изолация на таваните на стаите, освен ова пуснах ново ВиК до 2-я еаж без допълнителна тръба за топла вода, на двете чешми в новобособената кухня и помещението за тоалетна ще се монтират Делимано (имам такова на първия еаж и съм супер доволен), тоест големия дебит и изискване за топла вода ще ми трябва единствено и само за душа в банята.
Тия дни ще викам ел.техник да се произнесе какво и колко ще ми легне да се захрани трифазен проточен бойлер в банята, като ще се смени всичко от кабела от уличното абло, до ново рифазно табло, един свободен токов кръг,един за бойлера, 3 фазна ДТЗ и т.н.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Пет 05 апр 2024 22:46


Не му казвай, че искаш ново табло и прочее. Попитай какви варианти има за трифазен бойлер в банята. И изрично попитай дали кабелите в гофретата могат лесно да се заменят с трифазни. Не всички кабели, само захранващият на таблото и от таблото до бойлера. Новите кабели могат да са меки и даже отделни жила. Въпросът е дали има много резки сгъвки и сегашните кабели не могат да мръднат.
Даже да имаш сантименти към сегашната фаза, захранваща всичко, можеш да му го кажеш и той пак ще върже всичко пак към нея.
Иначе става малко като да идеш да ти сменят полуоската на голфа, щото нещо чука вляво и когато на излизане установиш, че чукането продължава, монтьорът да ти отговори, че си искал нова полуоска, а не да отстрани причината за чукането.
Попитай го и за евентуални вертикални тръби, останах с впечатление, че ти си представяш сваляне на половината тавани и изолации, а вероятно ще е достатъчна дълга бургия.
Банята има ли външна стена, тръбите не могат ли да вървят извън къщата?
А трифазното табло здрава кутия ли има, а далеч ли е от банята?


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Съб 06 апр 2024 5:47


Трифазното "табло" представлява дървена/гетинаксова подложка с тазмери 50 на 50 вградено в една ниша в стена, хубавото е, че няма начин да влиза вода или сняг, защото се пада, като вътрешна стена на стълбище.
За ел.техника - ще е много грозно от това "табло" да тегли кабел за банята, ще се пуска и спира посредством шалтер а и с тия предпазители..............., така, че е хубаво да се смени и като размер ще стане на 1/3 дори 1/4 от размера. Разстоянието от това табло до банята е около 6 метра.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Съб 06 апр 2024 8:08


Предположих, че може да е в здрава ламаринена кутия. Карантията може да се махне и да се завинти DINшина на която да се нащрака каквото е нужно.
Стопяемите предпазители са със 100% надеждност, а АП не са. Ако новото табло се монтира върху този гетинакс е добре едната тройка стопяеми бушони да се запази, като се прегледат вложките да нямат пирони вътре.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Съб 06 апр 2024 10:19


Това със запазването на гетинакса, като основа, и монтирането върху него на дин шина е супер идея, въпроса е, че трябва да се прави капак на цялото нещо или вратичка със стъкло от алуминиева дограма, което не е лоша идея.Гарантирано нямат "усилване" на вложката въпросните винтови предпазители, баща ми беше 45 години ел.техник.
Въпреки, че са надеждни на 100%, ще взема АП-та от реномиран производител, има и едни Макел, турски са и много ги хвалят, не ми допада отвии-завии под напрежение.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот ktamen » Съб 06 апр 2024 12:47


Това отвий - завий не е проблем, защото ще се случва веднъж на 20 години. Даже да не са побългарявани, бушоните вероятно са 63А, а е силно препоръчително да са 25 или 32 ампера - колкото са нужни на конкретния бойлер без никакво презапасяване. За да си вършат добре работата трябва да са на ръба и при малка неизправност да спрат тока.
Ако си вземеш двуредно апартаментно табло, можеш да махнеш едната шина и да пробиеш три големи дупки и да нахлузиш таблото върху бушоните. А на другата шина да сложиш ДТЗ и АП или комбинирана ДТЗ с АП.
Жичкаджията вероятно ще ти препоръча да махнеш всичкия порцелан и вероятно ще е прав.
Аз съм твърде склонен към престараване и затова стопяемите ми харесват. А стопяеми има и за монтаж на диншина и изглеждат симпатични като АП.
Аз Макел и други подобни не бих използвал.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Съб 06 апр 2024 16:22


Ясно, мерси за съветите.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19151
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот stefan4o » Съб 06 апр 2024 18:09


Не вземай Макел, Елмарк и други такива. Ние работим с марката Ети - сигурно са малко по-скъпи от турските боклуци, но пък са супер - правят ги в Словения. NoArk също не са лоши (уж са чешки, ама според мен не са), но са дъщерна компания на китайските Chint... Иначе са много удобни и те за работа. Може да ползваш и българската серия на Шнайдер, малко е по-скъпа от горните два варианта, но не бих казал, че е по-хубава от тях. Проводниците, които Камен визира се казват ПВ-А2 - многожичен мек с единична изолация. Пускали сме такива в стара къща по бергмановите тръби, с малко сапун нещата се получават чудесно. Аз още навлизам в тая сфера на електротехниката и ел.обзавеждането, но мога да бъда полезен със съвети, доколкото разбирам.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта