Въпросче за ПЦ

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
ickata
Мнения: 594
Регистриран на: Пон 08 ное 2004 9:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот ickata » Сря 08 юни 2005 8:02


:oops: Срам! Срам! Егати калъфа съм. Вкъщи не бил пентиум 3-ка а пак е селерон. Та въпроса ми е безсмислен. Задомих го оня с 2та гига селерон.




Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Tyan » Сря 08 юни 2005 11:59


Единствените Celeron процесори, който бяха донякъде равностойни на Pentium процесорите от същото поколение, бяха Celeron-A (Mendocino ядро) 66MHZ шина 128 мб кеш работещ на пълната честота на процесора тъй като кеша беше поместен в ядрота. При Pentium 2(Klamath\Deshutes) 66/100 шина 512кб кеш. По-това време кеша беше поместен отделно от процесора на една SECC2 платка:) и затова работеше на половината честота на процесора като тази разлика донякъде изравняваше резултатите. След това като се появиха FC-PGA/Slot 1 Pentium 3 с ядро coppermine, 256 кеш работещ на full speed и 133 мегахерца шина celeron базирани на същото ядро но с 128 кеш и шина 66 мхз започнаха тотално да изостават.... Intel от своя страна повиши шината 100 мхз в celeronite coppermine след модела 800 Мхз като това оправи малко оправи положението. При Pentium 3 Tualatin шината е 133 мхз кеша е вече 512кб като редкия 1400 мегахерцов тотално ще отвее по прозиводителност всеки Pentium 4 Willamette до 1700 включително ......... Tualatin Celeron има 100 мхз шина и намален на половина кеш-256 кб на пълна скорост.

В миналото celeronite имаха много почитатели защото предлагаха голяма възможност за overclock и почти еквивалента производителност..., но с анонсирането на P3 coppermine, celeron, който в повечето случей са орязани Pentium процесори, а в някой случей са си Pentium процесори показали някакви дефекти в кеша (което е нормално т.к той заема доста голяма част от чипа и е нормално проблем да се появи именно там) така фабрично тази част от кеша се заключва честотата се намалява и се появява Celeron ;) същото е при AMD Duron.....

Проблема на първите Pentium 4 и Celeron с ядра Willamate и Northwood
беше дългия конвеир. При pentium 4 кеша успяваше донякаде да захрани конвейра (ако сте се чудили как AMD 2000+ например работещ реално на 1667MHZ е равен по производителност на P4 na 2000 MHZ е това се дължи на 1/4 по късия конвейр на АМД), но при пъти по-малкото кеш на celerona той не се захранваше оптимално и се налагаше на ядрото да цикли и да чака инструкции..... тъжно .... Интел реагираха и оптимизираха това софтуерно, но разликата между P4 и Celeron се усети още повече ..... и така от почти равностойни до... не такива .... Но си има приемущества ..... цената и големия потенциал за оверклок .., който се разми в последно време и P4 и Celeron имат голям потенциял напоследък.

Истината е че интел се уплашиха през 99-та от това че Celerona придоби голяма популярност и изкуствено сздадоха голяма разлика....

При AMD....същите неща..... Но те разкараха Duron слава богу :) Semptron серията предстъвлява продължение нa AMD XP(palomino/thoroughbred)


Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Miki » Сря 08 юни 2005 12:26


И Celeron Tualatin си е равностоен, не само Mendocino-то. Всеки 1.1 гига и почти всеки 1.2 гига се клоква на 133 шина и ето ти го кажи-речи пълноценен Р3 (при Celeron-a латентността на кеша е малко по-зле).


Потребителски аватар
°niksi°
Бай Брадър
Мнения: 5088
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот °niksi° » Сря 08 юни 2005 12:51


Аз съм с Tualatin Celeron 1.1 ghz с 256 L2 cashe. На 100 мхз си работи от как съм го взел /около 3-4 години/ и всичко си е ОК. Аз по принцип много много не обичам да си пържа процесорите.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот myrshavija » Чет 09 юни 2005 6:02


vasstop написа:Разликата е, че селерона работи на 100MHz шина а пентиума работи на 133 MHz
Аз съм вкъщи с пентиум 3 800 MHz и на 133 MHz шина а в работата съм със селерон на 2.4GHz който работи на 100 MHz шина.
Вкъщи работи по-бързо.
Ицка, много е важно и дъното което ще вземеш - ако ти е куцо дъното какъвто и процесор да сложиш - все тая. А от къде го намираш тоя пентиум 3 на 1GHz че съм му мераклия?

Не знам как измерваш, че вкъщи върви по-бързо, сигурно си объркал някое число. Защото, ако не си объркал нищо, работата е мнооооого зле. За теб. Няма нищо лошо да искаш да ги разбираш много процесорите, но аз колкото повече научавам, толкова по-рядко казвам, че разбирам. Което може би важи и за теб.
Не съм написал това с цел да те обидя и предварително се извинявам, ако съм го направил. Просто Р3/800 и С/2400 не могат да се сравняват. Разликата е ОГРОМНА, но в обратната (на споменатата от теб) посока.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vasstop » Чет 09 юни 2005 10:18


myrshavija написа:
vasstop написа:Разликата е, че селерона работи на 100MHz шина а пентиума работи на 133 MHz
Аз съм вкъщи с пентиум 3 800 MHz и на 133 MHz шина а в работата съм със селерон на 2.4GHz който работи на 100 MHz шина.
Вкъщи работи по-бързо.
Ицка, много е важно и дъното което ще вземеш - ако ти е куцо дъното какъвто и процесор да сложиш - все тая. А от къде го намираш тоя пентиум 3 на 1GHz че съм му мераклия?

Не знам как измерваш, че вкъщи върви по-бързо, сигурно си объркал някое число. Защото, ако не си объркал нищо, работата е мнооооого зле. За теб. Няма нищо лошо да искаш да ги разбираш много процесорите, но аз колкото повече научавам, толкова по-рядко казвам, че разбирам. Което може би важи и за теб.
Не съм написал това с цел да те обидя и предварително се извинявам, ако съм го направил. Просто Р3/800 и С/2400 не могат да се сравняват. Разликата е ОГРОМНА, но в обратната (на споменатата от теб) посока.

Сигурно си прав, не съм казал, че разбирам. С компютри се занимавам от малко време и хардуера не ми е силната част.
Само че: вкъщи съм с ХДД АТА133 с 8МБ кеш, РАМ-а ми е марков и работи на 133МХц, дъното е АБИТ и т.н. а в офиса съм с някакво Елитгруп дъно и незнаен харддиск, да не говорим за паметта.
Така че на теория може би трябва да работи по-бързо моето ПЦ в офиса ми, но на практика е точно обратното...


Потребителски аватар
°niksi°
Бай Брадър
Мнения: 5088
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот °niksi° » Чет 09 юни 2005 11:06


Васе а в офиса колко хора го ползват ПЦ-то. Ако не си само ти няма на какво да се учудваш, нали се сещаш всеки като намаже по малко и става страшно.
Иначе за сравнението съвсем нормално е ако 2.4-ката е с 5400 rpm ATA100 HDD и някъква куче марка РАМ пък и видеото ако не е читаво, а както казваш че и дъното е елиттруп - напълно възможно е да е по-зле. Но пак ми се губи логиката освен ако целерона е с СДР рам.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vasstop » Чет 09 юни 2005 17:30


Само аз го ползвам. Не му знам точната конфигурация и не ме интересува честно казано. Забравих да спомена, че в офиса съм с winXP а вкъщи с win2000 Pro.


Потребителски аватар
nik_i
Мнения: 53
Регистриран на: Чет 19 май 2005 6:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот nik_i » Чет 09 юни 2005 21:21


аз съм твърдо за пентиум.извинявам се,че се отклонявам от темата,но имам питане знае ли някой нещо за PC ,но в малки кутии,штото често пътувам и с един TFT монитор да си го зема вместо лаптоп.могат ли да се ъпгрейдват


Потребителски аватар
musura
Сър
Мнения: 7129
Регистриран на: Пон 28 мар 2005 21:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Голям Поровец
Контакти:

Мнениеот musura » Чет 09 юни 2005 21:23


nik_i написа:аз съм твърдо за пентиум.извинявам се,че се отклонявам от темата,но имам питане знае ли някой нещо за PC ,но в малки кутии,штото често пътувам и с един TFT монитор да си го зема вместо лаптоп.могат ли да се ъпгрейдват


вземи си евтин ноутбук, ако нямаш пари за нов (700$) си купи втора ръка - пълно е с фирми които вкарват отвън такива стоки - за 300$ може да се намери приличен ( ще върви WinXP+Office, ако имаш късмет ще има и DVD)



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 164 госта