Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 12:41


В Audio/HiFi сферата съм ценител на качествения звук... но не и навътре, особено когато се касае до индивидулани компоненти.

Идеята е за качествено домашно аудио от 2 тонколони (кули), които ще се ползват за музика (източник mp3 player или телефон) и към TV или DVD/Bluray player. (не говоря за домашно кино системи)

Та първият въпрос:

на пазара има приемници (receiver) и усилватели (amplifier), като първите преобладават.
Не ми е много ясна разликата между двете, четох, че даже двете заедно можело/било желателно да се приложат...!?




Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот ChimeyJimmey » Съб 25 авг 2012 12:54


"ценител на качествения звук" и "източник mp3 player или телефон" едно до друго... :screwy

Ако ще е само за музика - усилвател.
Ако ще е и за кино - ресийвър.

Има и компромисен вариант - ресийвър, на който му се изключват щуротиите, та да свири без кривене (Pure Audio).

Пари?


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 13:09


Интересно в днешно време от къде очакваш да пусна музика - от плоча? :) Разбира се, че става дума (основно, но не само) за Mp3. А и не забравяй, че има Mp3-player-и и mp3-player-и :) А лимита на качествно на mp3 формата ме удовлетворява, когато е пуснат през съответната техника...

Бюджета не е дефиниран все още, но да кажем, че не е определящ. В зависимост кое до колко си заслужава парите.

Ще се ползва главно за музика, като крайната цел не е сила на звука (!), а качество - плътност на ниските, дори когато се слуша тихо и за фон и т.н.

Разбира се идеята е да може да се ползва и за качествен звук при гледане на филми - закачено директно към телевизора и в последствие към DVD/Blu-ray player.

Вече в днешно време не знам кой вариант може да предложи най-адекватно решение... surround не ми е приоритет - предпочитам 2 (или 2+1) но с качествен плътен и хрупкав звук, дори при тихо слушане.

Последна промяна от Haralampi на Съб 25 авг 2012 13:55, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот ChimeyJimmey » Съб 25 авг 2012 13:24


Щом качеството на еМПеТриците те удовлетворява - каквото и да вземеш над 300 леффа, ще припляскваш от кеф... :roll:
Аз приключих в тая тема.
Следващият!


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот joromnt » Съб 25 авг 2012 13:30


Разликата между ресивър и усилвател в моите очи - ресивъра има тунер за радио, обикновено с RDS, по-скъпите имат Блутуут. Ресивъра е една идея по-практичен според мен, но всичко опира до това какво влиза в бюджета.
Правилно ли разбрах, ориентирал си се към подобен род комбинация?
Колони
http://electron.bg/pioneer-sh240vql-p-7 ... Di0c8GTuAo
Усилвател
http://electron.bg/pioneer-a109-p-293.h ... Di2iMGTuAo


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 13:32


@ChimeyJimmey - Благодаря (и за съвете и най-вече за приключването).

Нека, който има какво да каже да се включи.

Не знам дали цялостни и компактни решения (ако човек все пак се спре на система за домашно кино) като нампример
Sony BDV-N990W
или
Bose CineMate
биха предложили добро качество за целта... скептичен съм...

@joromnt - да, това е/бе първоначалната ми идея (за подобна комбинация).


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 13:40


Един от вариантите за колони би могъл да е това:
http://www.jamo.com/speaker-types/floor ... /?sku=S608

Като вероятно ако се допълнят и то отделен Subwoofer нещата могат да си дойдат на мястото... но тогава отново идва въпроса дали усилвател (и какъв)...

Ето нещо интересно като насока:

http://www.youtube.com/watch?v=Qv_Pr8BQq_Q

Последна промяна от Haralampi на Съб 25 авг 2012 13:44, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Съб 25 авг 2012 14:47


Ако искаш да слушаш качествена музика просто трябва да забравиш за MP3. Ако ще слушаш MP3 и за 10'000лв система да сглобиш пак ще свири като л@йн0 (все едно да си вземеш Порше и да го караш с бензин А86).

Отделно това, което в момента се предлага на пазара ново е ужасТ и безумие. Евтините усилватели дори на големите фирми свирят потресаващо зле. 5,1 7,1 ресийвърите освен за гледане/слушане на филми за друго пак не стават защото в стерео режим са зле.

Моя съвет е ако искаш изобщо да чуеш музика да почнеш да сменяш колекцията от ЕмПеТрошки с flac, wav и т.н. формати без загуба на качество. Вземи си за компа един качествен USB Audio DAC и го ползвай вместо звуковата карта защото и тя е шит. Вземи си един приличен транзисторен усилвател от старата школа и 2 колони като може да разгледаш какво има по Audio форумите.
http://www.bgaudioclub.org/forum.php
http://www.bgaudio.org/forums/

Чувствай се поканен у нас да ти пусна музика! Моята система даже може да се нарече ентри левъл, но отнася всички шитове, които има по магазините за същата сума, че даже и 2-войно по-скъпи. Може да ми пратиш името на твое любимо парче и да се опитам да го намеря с нормално качество като на място ще го сравним с MP3-ка, на която го слушаш в момента.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 14:58


Трябва може би да доуточня - аз съм ценител - но не маниак :)

Комерсиална музика която минава и заминава нямам нито времето нито желанието да набавям в подобаващи формати - тя се слуша както е най-удобно - а именно от mp3.

Неща, които слушам и бих слушал и след време като класическа музика или просто песни или албуми, които за мен имат някаква ценност са или на оригинални аудио дискове, или свалени в съответния формат.

Ударението на системата както писах трябва да е на качествата и за музика, а не за филми, макар че ще бъде използвана и за такива, но с приоритет 2!

Силата на звука не е фактор - ще се слуша в домашни условия и не смятам да всигам купони с нея. Ударението както казах е на качеството като реален честотен диапазон и възможността все пак да бъде ползвана и към телевизор/блурей/двд (било то чрез оптичен или друг проводник).

Последна промяна от Haralampi на Съб 25 авг 2012 15:07, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Съб 25 авг 2012 15:06


Това вече е друга бира. Съветите ми от предния пост си остават, като може да добавим и един качествен CD плеър за оригиналните дискове.

Нищо маниашко няма в нещата, които ти предлагам. Просто се опитван да ти спестя нещастието да си вкараш някой боклук у дома ;)

За тонколони може да разгледаш тук:
http://exproject-bg.com/index.php?id=321
http://steadygroup.com/new-bg-1-1/%D0%93%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B8-%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B8/


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 15:08


Благодаря!

Макар и да съм напълно убеден и от собствен опит в това, че аудио техниката от 1 време има качества трудно постижими днес, то от практична гледна точка ме интересуват само неща, които са актуални на пазара и идват с гаранция и са съвместими с друга техника.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 15:11


Още нещо, което ми привлече вниманието при бързия преглед на предлаганото е например Yamaha EF NS-555.
Като начало самостоятелно... в последствие ако е необходимо и с отделен съб.

Но отново остава дилемата какъв receiver/amplifier е подходящ за моето приложение...


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Съб 25 авг 2012 15:12


Тук вече и аз няма какво да добавя.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 25 авг 2012 17:29


Компонентите ще се купуват най-вероятно (по ред причини) от чужбина, т.е. трябва да се съобразя с предлаганото на място. За това и за съжаление няма как да хвана който и да било за ушите ;)


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Matematiks » Съб 25 авг 2012 20:22


А защо държиш да е с гаранция?

Ще купиш пълен шит,според мен.Но зависи си и от бюджета разбира се.Границата под 1000 лева са си шитове кораво.Не може да сравниш един усилвател,който харчи 800W ток и такъв,който харчи 80 :beer А ти искаш качество :да:

На усилвател(качествен) да гледаш филм е съвсем малко по различно от 5.1,особено ако към него има друго стъпало с буфер в диапазона до 20К херца mhihi

Да слушаш музика на Рицивър,е все едно да си гладен и да гледаш как правят пиците през витрината на Мис Каприз mhihi

П.П. наскоро си купих усилвател 1986 година.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 96 госта