Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
Потребителски аватар
goodlucker
Мнения: 80
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 22:39
Автомобил: Polo
Двигател: 1996

Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот goodlucker » Пет 14 апр 2017 16:57


Миналото лято климатика въобще не откъсваше да работи и даваше грешка нещо от рода на low pressure и компресора не тръгваше. Четох из интернет и проблема беше, че няма въобще фреон и налягане и за това не иска да тръгне компресора. Да вметна, че на това поло (не знам за другите) компресора не е със съединител ами е постоянно зацепен. Ходих да сложат фреон, но не на сервиз, а от едни бутилки за домашно ползване (не знам дали се изразих правилно). Пробвах там, защото е почти 3 пъти по евтино понеже не бях сигурен дали ще изтече веднага и дали има течове. Почна да духа студено, но не колкото трябва според мен. Мина една година почти и сега когато взе да става горещо реших да си купя от тези бутилки и да си го заредя сам. Тези бутилки имат и вътре вещество, което маха влагата и ако има някъде малки течове от О пръстени, маркучи или тръбички ги запушва. Замервах температурата от духалките и при първа степен на вентилатора и врътката на парното на най-слабото духа между 10C до 13C, даже падна един път на 8C, но за няма и минута и пак се вдигна на над 10C ... Когато увелича вентилатора на втора или трета степен тогава отива на 15+ градуса.
Днес не е толкова топло ( 15 градуса е ), но реших да пробвам да закача утреда да измеря първо налягането.
Това е уреда и снимката е от интернет:
Изображение
(Червените стрелки отстрани показват на дадената външна температура колко трябва да е налягането на климатика)
Пуснах климатика, усилих вентилатора на 4 и нагласих колко е температурата навън и видях, че съм в нормите, но пък не ми стой на едно място налягането ами варира и се мени постоянно между 25psi и 35psi дори малко го минава. Не е изпуснало грам фреон от миналата година и няма течове. Не съм зареждал с фреон, защото ще изчакам по-топло време да видя.
Въпроса ми е нормално ли е да се мени така нялягането и кое е причината за това? Ако всичко е наред защо не духа по студено и при 3та и 4та степен на вентилатора според мен не е нормално да духа над 15 градуса...
Също така от време на време в купето се чува от духалките едно изсвистяване и е само когато е на климатик. Не мога да си обясня какво е това. Чува се за 4-5 секунди. Почва леко и се увеличава звука и изведнъж намаля изчезва.
Дано съм обяснил хубаво и сте ме разбрали.

Благодаря.




bobitooo
Мнения: 120
Регистриран на: Съб 17 май 2014 3:30
Автомобил: VW POLO 1.4 1998
Двигател: apq
Местоположение: вaрнa

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот bobitooo » Пет 14 апр 2017 17:34


Колега само да те питам ти обезвъздуши ли системата
(Вакумира ли я) преди да я напълниш с фреон
и не съм чувал за климатик който да е постоянно
зацепен


Потребителски аватар
goodlucker
Мнения: 80
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 22:39
Автомобил: Polo
Двигател: 1996

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот goodlucker » Пет 14 апр 2017 18:14


Не съм я вакумирал. Всичко което съм направил е да сложа фреон и проработи.
Не мога на обясня точно как е компресора, но е clutchless система.
Дано не е реклама, но ето как работят тези бутилки за климатика https://www.youtube.com/watch?v=SHg2xRMnM38


bobitooo
Мнения: 120
Регистриран на: Съб 17 май 2014 3:30
Автомобил: VW POLO 1.4 1998
Двигател: apq
Местоположение: вaрнa

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот bobitooo » Съб 15 апр 2017 10:15


Колега аз не проумяеам смисала на това нещо
занимавам се с климатици но няма такъв термин
допълване а и фреона ти не е еднокомпонентен
да го допълниш тъй като не знаеш от кой компонент
колко е излязло. Това е пълна залагалка. Как разбра
колко да го допълниш по налягане на системата
има такъв начин но ти не си вакумирал.......
иди някаде да ти надуят системата да в проверят за пробив
да я вакумират и напълнят с точното количество
но намери свестен сервиз. Пак ти казвам това е залъгалка
даже уреда не е годен да мери както трябва


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот ktamen » Съб 15 апр 2017 10:44


По принцип съм голям привърженик на Направи си Сам, ама ти май си се поувлякъл. В тубата има всякакви тъпотии, които работят прекрасно, но само по клипчетата.
Иди в читав сервиз и не отлагай. Може би не си успял да прецакаш всичките чаркове на климатика, а само половината.
ПС Залагам 50ст, че компресора ти е за боклука.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот pe6kata » Съб 15 апр 2017 11:31


bobitooo написа:Колега аз не проумяеам смисала на това нещо
занимавам се с климатици но няма такъв термин
допълване а и фреона ти не е еднокомпонентен
да го допълниш тъй като не знаеш от кой компонент
колко е излязло. Това е пълна залагалка. Как разбра
колко да го допълниш по налягане на системата...


Предполагам само монтираш домашни климатици - дупки, дюбели...
Фреонът в автомобилните системи е еднокомпонентен.
Климатик се зарежда без проблем и само по налягане, но си иска знания и умения.

Към автора...
Типът компресор е с постоянно зацепен съединител. Ако имаше малко повече познания за климатика си, повярвай ми нямаше и през ум да ти мине да го пипаш. Достатъчно е да го презаредиш само с едни 100 грама, което е близо с 20% повече в твоя случай и скъсяваш драстично и без това краткия живит на компресора. Да не говорим пък за масло, дето въобще не се споменава в темата... Този компресор се управлява от електрически контролен клапан в самия компресор...
Нормалното работно налягане на ниското е около 2 бара, високото - относително, зависи от много фактори, но да речем 10-17 бара.

Инвестираш няколко бона в техника, известно време в изучаване на хладилна техника и ще си зареждаш полото евтино после. Или даваш 50 лв на човек, инвестирал в това, да ти свърши както трябва работата. Успех!


Потребителски аватар
goodlucker
Мнения: 80
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 22:39
Автомобил: Polo
Двигател: 1996

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот goodlucker » Съб 15 апр 2017 17:13


Благодаря ви. Все още не съм го използвал този фреон понеже показа, че е пълна системата и ще видя да намеря някой майстор. Не вярвам чааааак пък да се е скапало всичко все пак фреона си е един. Не мисля, че е препълнен понеже беше напълно празна. Ще пиша когато отида при майстор да презареди системата.


Потребителски аватар
goodlucker
Мнения: 80
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 22:39
Автомобил: Polo
Двигател: 1996

Re: Polo 9n3 1.4 BKY - Въпрос за климатика

Мнениеот goodlucker » Съб 13 май 2017 12:59


Колеги, днеска ходих на майстор за климатика. Сега климатика духа между 5 и 6 градуса независимо на коя степен на вентилатора е :11 . Много съм доволен. Благодаря ви много за помощта. :beer



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 165 госта