Polo 1.4 MPI 2000 година АКК мотор - смяна на оригинален термостат с метален. HOW TO | снимки

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
Потребителски аватар
deforse
Мнения: 17
Регистриран на: Вто 12 май 2015 15:42
Автомобил: VW Polo 6N2 1400 MPI
Двигател: AKK - 2000

Polo 1.4 MPI 2000 година АКК мотор - смяна на оригинален термостат с метален. HOW TO | снимки

Мнениеот deforse » Съб 24 ное 2018 15:49


Здравейте колеги,

четох няколко теми за смяната на въпросния термостат и непрестанните проблеми с него, както и с корпуса му (така наречения таралеж). В крайана сметка, след смяна на 3 чисто нови термостата (за модела си) и десетина литра прахосан антифриз, реших да прибегна до манипулацията, правена от друг колега от форума, и по-точно монтиране на железен термостат от Ауди А4 В5. Аз лично смъкнах цялото тяло на термостата, за да подменя и едно уплътнение. Казвам последователно какво и как трябва да се случи. Сигурно доста хора вече са го правили, но има и доста които не са. На мен лично това ми е трето поло и ми писна от тия въшливи пластмасови техни термостати. Та така:

1. Източвате антифриза - махате маркуча, който влиза в радиатора - ДОЛНИЯ!

2. Махате си кутията на въздушния филтър. Държи се на два болта в предната си част, успоредно на капачката на маслото, както и на два тампона под предното стъкло. Преди да я демонтирате махате маркуча за маслените пари (в лявата страна на кутията влиза) и един вакумен мисля в дясно. Откачвате и кабелите за свешите. ВАЖНО - само ги дърпате от пластасовата кутия (от улеите), не ги изключвате нито от бубината, нито от свещите. Няма нужда после да питате кой кабел от къде беше.

3. Почвате да махате маркучи - Всичките са със скоби, които трябав да стиснете със клещи тип Гарга. Махате и температурния датчик. Седи в предната страна, откъм решетката.
korpus_megaparts.JPG
korpus_megaparts.JPG (25.67 KиБ) Видяна 1225 пъти


4. като сте разкачили всики маркучи започвате с махането на цялото термостатно тяло. То се държи на ТРИ болта. Два от тях са от горната страна и са видими, третия е от долу и не се вижда. Намирате с напипване - под щуцера на предния маркуч, водещ до радиатора.

5. като сте свалили вече всичко взимате термостатното тяло и отвивате двата болта на коляното на термостата (при маркуч №4). Коляното пада и скапания термостат ви пада в ръцете. ИЗХВЪРЛЯТЕ ГО!!! Колкото се може по-далече!

6. Време е да побългариме малко. Капчката (коляно) на термостата има в центъра на отвора един елемент, който държи контра на иглата на оригиналния термостат. РЕЖЕТЕ го със секачиките. Посочено е с чвервената стрелка на снимката. Желателно е да изпилите максимално ръбовете, които остават, за да не пречи на новия термостат.
IMG_1169.jpg
Коляно и нов термостат


7. Така подкараната капачка е необходимо и да я запилите малко, защото подпира ламарината на новия термостат и не може да легне кубаво. Аз я търках върху шкурка 120. Трябва да се отнеме около 2 мм от височината. Ръбът съм посочил с отверката.

8. Самия термостат ляга чудесно в тялото. Като сте готови с капачката поставяте новия термостат, с пружинката навътре към корпуса, и затваряте. Стягането на двата болта, държащи коляното към термостатното тяло се прави само НА РЪКА. Без тресчотки и без излишни стягания. Болтовете се навиват директно в пластмасата и ако пренатегнете после превъртат и става мазало.
Ето и снимка на термостата, който купих.
IMG_1173.jpg
Термостат Вернет от Ауди А4 В5

Термостат Вернет от Ауди А4 В5 1,6 мотор, бензинка

9. Така и така сте свалили всичко - Подменяте и уплътнението към отвора в блока на двигатела. Въпросното уплътнение е О-пръстен в улея на термостатното тяло:
IMG_1184.jpg
Гръб


10. Почвате в обратен ред да сглобявате.
Прикачени файлове
IMG_1185.jpg
Ръб за отнемане

Последна промяна от deforse на Пет 26 юли 2019 9:33, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Polo 1.4 MPI 2000 година АКК мотор - смяна на оригинален термостат с метален

Мнениеот ivuchev » Съб 24 ное 2018 22:29


Браво ! Отива в любимите ми теми .



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 155 госта