Почистване на дроселна клапа !

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот zografski » Пет 25 авг 2017 11:11


Не знам на 1.6 къде е TPS-а, просто го казвам да си има 1 на ум, понеже после става тегаво! Аз лично никога не свалям дросела и си успявам доста добре да го почистя, като цяло проблема при задръстването е до клапата, няма много смисъл да бъркаш много навътре. При запалена кола няма да бута клапата до край, до 6к оборота, само по самата клапичка и оста, аз поне така чистя мойта, първо на загасен двигател хубаво, накрая я паля и впръсквам леко и дозачиства самата клапа, няма да бърка навътре(това не е задължително, ако иска може и да не го прави на запален, лична преценка, тва го правя за да влезе от препарата в дросела на запален мотор). Инак да, като цяло 1 път е достатъчно за годината, аз мойта я чистя с прането на въздушния филтър и почистването на дебитомера, тия 3 неща ги правя заедно за най-добър ефект и най "свеж въздух".
Колкото до адаптацията, единствения вариант при който няма да му трябва, е когато дросела е електрически и се адаптира сам при даване на контакт, аз лично се съмнявам при него да е такъв, др вариант е да кара 100тина км в адаптивен режим, аз лично не го предпоръчвам, най-добре да се зададат фабричните настройки с VCDS или др софт.
Само не разбрах колко по голям ефект иска да постигне колегата и има ли проблем колата, че си мисли, че с това
повторно упражнение ще го излекува? Ако му играят оборотите след 1вото чистене и ако не е адаптирал, може да е от това, но ако всичко е наред, няма какво да се занимава според мен до смяна или пране на възд. филтър.




cocainco
Мнения: 1
Регистриран на: Пет 08 сеп 2017 18:31
Автомобил:
Двигател:

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот cocainco » Пет 15 сеп 2017 22:14


Голф 4 1.4 2001г. - Оборотите играят и гасне дори в движение понякога.На компа ми дава някаква грешка в ЕГР. Но мисля че има и проблем със самата дросел клапа.С почистване на клапата ли да започна, надявам се да не се стига до смяна.Или поне само ЕГР да сменя.Моля приемам съвети, че много ми е мил Голф-у


Потребителски аватар
Иво.Ивайлов
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 23 дек 2017 11:42
Автомобил:
Двигател:

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот Иво.Ивайлов » Съб 23 дек 2017 11:47


Съжалявам за глупавия въпрос :redface ама някой може ли да ми каже (ако покаже още по-добре) къде се намира дросел клапата ми :confused Колата е Golf 4 1.6 AKL


nikman
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 12 юли 2010 22:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот nikman » Чет 08 мар 2018 7:35


Здравейте, купих си Lupo 1.0 AHT 1998г. Двигателя държи постоянни 1500 оборота на празен ход. Последва чистене на дроселова клапа,както и отваряне на пластмасовата част за чистене на пистите и „ключето” за крайно отпуснато положение на педала.Ефекта е нулев. Дроселовата клапа е сменяна от предишния собственик,има надпис Lupo с бял маркер. Нулиране на компа с махане на акумулатор не помага.Датчика за температурата е проверен. Къде в Пловдив могат да ми адаптират/обучат дросела за работа на празен ход?


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот Каспър » Чет 08 мар 2018 9:25


Стъпковия мотор в корпуса на дросела може да е повреден, също пистите на тпс може да са износени и чистенето да не помага.


ivanov6600
Мнения: 22
Регистриран на: Пон 22 окт 2007 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот ivanov6600 » Съб 17 мар 2018 8:28


nikman написа:Здравейте, купих си Lupo 1.0 AHT 1998г. Двигателя държи постоянни 1500 оборота на празен ход. Последва чистене на дроселова клапа,както и отваряне на пластмасовата част за чистене на пистите и „ключето” за крайно отпуснато положение на педала.Ефекта е нулев. Дроселовата клапа е сменяна от предишния собственик,има надпис Lupo с бял маркер. Нулиране на компа с махане на акумулатор не помага.Датчика за температурата е проверен. Къде в Пловдив могат да ми адаптират/обучат дросела за работа на празен ход?

Нямаш никакви повреди. При мен беше точно така. Имах проблеми с дросела и какво ли не правих, чистене и само глупости. Слагах други клапи и накрая и нова с новата проблема беше, че държи 1500оборота и нищо не може да се направи.
Но един ден открих проблема. Жилото беше опънато. Жилото за газта минава в кожух който преди дросела е хванат с една ламаринка(клинче) с преместването на пред и на зад регулираш оборотите на празен ход.


acho1994
Мнения: 5
Регистриран на: Нед 05 авг 2018 20:06
Автомобил:
Двигател:

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот acho1994 » Нед 12 авг 2018 15:28


Здравейте. Имам Голф 3 хечбек 93 та година. 1.4 ABD. При мене въздушния филтър не е от този тип, но да попитам..пак се разкача по същия начин нали ? Развиват се 3 болта отгоре и само това, за да стигна до дроселовата клапа ?


Потребителски аватар
StanTheMan
Мнения: 211
Регистриран на: Пет 02 ное 2007 22:09
Автомобил:
Двигател: AFT
Местоположение: Смолян; София
Контакти:

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот StanTheMan » Сря 05 яну 2022 22:06


Здравейте,

Да споделя и моя опит, може да е полезен на някой:
Колата е тази от гаража Г3 1,6 AFT 1997г.
Проблемът беше в това, че при изключване от скорост оборотите се "гмуркаха" до 450-500 и тръгваше да гасне, след което се връщаха на 850.
Понеже нямах кабел, за да съм спокоен, че ще мога да я пусна да се обучи след почистването, както беше казал един колега по-рано, разкачих клемите на акумулатора, за да може да се рестартират настройките ѝ, докато я почиствах. На мен всичко ми отне около 30мин.
След това закачих клемите и в очакване на директни 2000 оборота при палене, завъртях ключа.
Да, ама не - директно ги качи на около 1100, след което без да подавам никаква газ я оставих така още 10-ина минути да се самообучи дросела и да загрее двигателя, като още на втората започна да смъква постепенно оборотите и ги закова на вечните за моята кола 850 :-)
И така всичко мина перфектно при мен и проблемът с "гмуркането" изчезна и при изключване от скорост оборотите падаха директно на 850 :cool


guU
Мнения: 63
Регистриран на: Вто 29 ное 2016 19:06
Автомобил: Volkswagen Polo 9n
Двигател: BBY 2003

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот guU » Вто 01 мар 2022 20:24


Здравейте. Ако дросела се чисти,без да се сваля,нужна ли е адаптация?


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4228
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот tdi fen » Вто 01 мар 2022 20:49


сваляш минуса на акумулатора преди да я почистиш


guU
Мнения: 63
Регистриран на: Вто 29 ное 2016 19:06
Автомобил: Volkswagen Polo 9n
Двигател: BBY 2003

Re: Почистване на дроселна клапа !

Мнениеот guU » Вто 01 мар 2022 21:36


Вече е свършено без да се сваля минуса Сега при поддържане на постоянна скорост се получава едно придърпване за момент и,като се подаде газ се оправя. Чудя се дали не е от дросела да иска адаптация



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта