Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
xlsleepxl
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 фев 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот xlsleepxl » Вто 21 фев 2023 15:58


fur1ous написа:
zografski написа:Ти били купил кола на 23 години за 7 бона без регистрация? Той докато я вкара в движение и смени нормалните неща за нова (2ра ръка) кола и вече ще му е стъпил тоя голф на 10к.. Ако това според теб е приемлива цена, значи моя V6 2001ва трябва да струва поне 12к... а според мен и 8 са му много, само заради годините...тва са нереални цени на коли за над 20год и са си чист таралеж в гащите, особено пък от автокъща...


Да, аз преди да вдигат толкова цените (малко повече от година и половина) взех 2003г. Leon 1.8T без регистрация, за малко под 7к, колата нямаше забележки, буквално нямаше за какво да се хвана.
Просто я обслужих, единственото което гръмна след 3 месеца е бобина. 50-60 лв е, колата само се обслужва вече година и половина, а е на 20г., аз проблем не виждам.
Кара се само градско и само на къси разстояния, понякога дори не загрява кара се и под 2км разстояние и се гаси. :mhihi

Като я взех смених масло,ремък,водна помпа термостат, 2 шарнираи 2 тампона стаб щанга, 4 свещи, антифриз и спирачна течност, не помня точно колко струваше ама под 1000лв беше цялото обслужване. Частите си взех с отстъпка.

Принципно Leon-a е по добър вариант от Golf 4. :beer


Погледнах този модел на Siat Leon и някои обяви наистина ми харесаха и отговаряха на това, което търся - изглеждаха добре. Ако случайно търся по-нова година от същата марка оскъпява ли се поддръжката много? Например ако гледам модел след 2010 година спрямо този, който спомена 2003 година ще усетя ли разликата финансово месечно/годишно или е сходна? Благодаря за коментара!




Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот inspektora » Вто 21 фев 2023 16:54


Щом ще я караш основно градско се насочи към компактна бензинова кола. Както препоръчаха колеги, гледай за нещо японско или корейско - Хонда, Мазда (внимавай за ръжда), Тойота, Киа, Хюндай.


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2150
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Vidol Nikolov » Вто 21 фев 2023 17:21


С тази заплата всичко над 4 бона ще идва скъпо.
Въобще...А5, някакви Мерцедеси, няма шанс.
Нещо базово около 2000-2003-та на газ.
Бора, нещо такова, ако е Ваг.


gogogo79
Мнения: 265
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот gogogo79 » Сря 22 фев 2023 4:15


Прави ми впечатление , че авторът на темата поства обяви на Audi A6 3.0tdi Quattro и на Ford Fiesta като обяви , които му харесват. Моето мнение е ,че е хубаво първо да се прецени автомобил с какви размери ще му е най – функционален и оптимален , оттам насетне да се уточни каросерията. Според мен за градско каране и рядко извън , най – добре C сегмент „Голфовия клас“ , каросерията хечбек. Търси се автомобил с евтина подръжка и с хубава визия. Аз бих гледал само бензин. Ако е ок с кола на годините на Голф 4 може и дизел. Но май се търси 10-12 годшна кола. При 10 годишните дизели , поради екологичните нововъведения по тях , по- добре не за градско каране.
Най – доброто в този клас е Audi A3. Обаче 2 ра генерация , вече си е модел на 20 години , докато 3 та генерация държи неприятно високи цени.
На второ място в рамките на тоя бюджет бих гледал Golf 6. Напишете в търсачката на сайта за авто обяви (ако има такава опция) Highline. Гледайте само Голфове с въпросното ниво на оборудване , след като се държи да има добре изглеждащ салон и визия. При Голфовете между Trendline и Highline има балкан разлика.
На трето място бих гледал за Alfa Romeo Giulietta . При бензиновите да не е multiair мотор и да не е базово оборудвана (познават се по липсата на климатроник , липсва мултивулан и др.). Понеже стана дума за салони , имат един кожен салон черен с червен шев – трепач !
Четвърто място. Щом толкова се препоръчва Японско , бих погледнал Lexus CT200 . Тази кола като технологии и концепция е доста добре измислена за градско каране. Марката се води луксозна. Като моето лично мнение за тези Тойоти е ,че като интериор са по – особенни и не чак всеки Европеец би ги харесал , но поне се предполага ,че ще са здрави.


Потребителски аватар
D1D00
Мнения: 360
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 16:21
Автомобил: Volkswagen Golf GT
Двигател: ABD 1994
Местоположение: Шумен

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот D1D00 » Сря 22 фев 2023 5:33


Vidol Nikolov написа:С тази заплата всичко над 4 бона ще идва скъпо.
Въобще...А5, някакви Мерцедеси, няма шанс.
Нещо базово около 2000-2003-та на газ.
Бора, нещо такова, ако е Ваг.

Съгласен съм с колегата, и аз бих му предложил същото, някоя средно малка бензинка щом ще я кара повечето градско. Аз вземам горе долу същата пара като заплата, и поддържам стабилно технически стар голф от порядъка на около 500 лева на година това говорим само за части, малки ремонти, и обслужване, защото си го карам стабилно и изминавам поне 10 000 км. Годишно, доста хора ми казват че няма ли да го сменям, не няма да го сменям, това имам възможност с тази заплата, това поддържам и карам. На по новите и големи като модели коли само гумите им не можеш да подсигуриш с тези пари, да не говорим за други неща ако излезе нещо за ремонт :eek , познавам едно момче взема същата заплата набута се с едно ново Ауди А 8-ца мисля че беше, теглеше заеми да го поддържа :eek . Имайте на предвид че и частите и труда в сервизите са се вдигнали не е като преди 1-2 години... Успех с търсенето на кола колега, търси нещо средно голямо като модел някой хечбек примерно, щом имаш възможност за нещо по-ново добре е, бензинка и евтино за поддръжка. Като за модели не мога да помогна защото нямам база за сравнение но колегите са те насочили :th_up


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот vocil » Сря 22 фев 2023 9:51


Финансов съвет за безпроблемно и ненатоварващо притежание на автомобил.
Колкото месечния доход, толкова и стойността на автомобила.
За 1400лв на месец, автомобил за около 1400 лв. Млад шофиор, градско, малка кола, непретенциозна бих предложил Ибиза, Поло бензин около 97-99г., с газ. Намерят се и с работещ климатик.
Избор на автомобил на късмет и собствени предпочитания.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 22 фев 2023 10:00


Млад човек ,иска да е оперативно интересен и вкусен за момите .....народопсихология .За това и гледа премиум автомобили от известни марки .Ауди А5 ,А6 3.0 tdi и като му кажат в сервиза "5 бона смяна на вериги " ще му висне ченето .Ние се опитваме да го предпазим от грешките на младостта и суетата ,дано го разбере.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1360
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот fur1ous » Сря 22 фев 2023 10:50


vocil написа:Финансов съвет за безпроблемно и ненатоварващо притежание на автомобил.
Колкото месечния доход, толкова и стойността на автомобила.
За 1400лв на месец, автомобил за около 1400 лв. Млад шофиор, градско, малка кола, непретенциозна бих предложил Ибиза, Поло бензин около 97-99г., с газ. Намерят се и с работещ климатик.
Избор на автомобил на късмет и собствени предпочитания.


За 1400 лв може хладилник да си купи, кола НЕ.
Логиката ти е тотално грешна, значи тия хора където купуват нови коли изкарват по 50-60-70-150к на месец :mhihi


humanic
Мнения: 142
Регистриран на: Чет 23 ное 2006 15:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот humanic » Сря 22 фев 2023 11:04


Аз, ако съм без дете и жена бих си купил нещо малко, бензиново и със запас от мощност за изпреварване по магистрала или извънградски пътища.
Марка, година (е, да не е от Древността) и модел въобще не ме вълнуват стига колата да е в добро здраве.


xlsleepxl
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 фев 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот xlsleepxl » Сря 22 фев 2023 12:52


inspektora написа:Щом ще я караш основно градско се насочи към компактна бензинова кола. Както препоръчаха колеги, гледай за нещо японско или корейско - Хонда, Мазда (внимавай за ръжда), Тойота, Киа, Хюндай.


Супер! Благодаря много, харесах си няколко модела от някои от тези марки и ще ги следя със сигурност!

gogogo79 написа:Прави ми впечатление , че авторът на темата поства обяви на Audi A6 3.0tdi Quattro и на Ford Fiesta като обяви , които му харесват. Моето мнение е ,че е хубаво първо да се прецени автомобил с какви размери ще му е най – функционален и оптимален , оттам насетне да се уточни каросерията. Според мен за градско каране и рядко извън , най – добре C сегмент „Голфовия клас“ , каросерията хечбек. Търси се автомобил с евтина подръжка и с хубава визия. Аз бих гледал само бензин. Ако е ок с кола на годините на Голф 4 може и дизел. Но май се търси 10-12 годшна кола. При 10 годишните дизели , поради екологичните нововъведения по тях , по- добре не за градско каране.
Най – доброто в този клас е Audi A3. Обаче 2 ра генерация , вече си е модел на 20 години , докато 3 та генерация държи неприятно високи цени.
На второ място в рамките на тоя бюджет бих гледал Golf 6. Напишете в търсачката на сайта за авто обяви (ако има такава опция) Highline. Гледайте само Голфове с въпросното ниво на оборудване , след като се държи да има добре изглеждащ салон и визия. При Голфовете между Trendline и Highline има балкан разлика.
На трето място бих гледал за Alfa Romeo Giulietta . При бензиновите да не е multiair мотор и да не е базово оборудвана (познават се по липсата на климатроник , липсва мултивулан и др.). Понеже стана дума за салони , имат един кожен салон черен с червен шев – трепач !
Четвърто място. Щом толкова се препоръчва Японско , бих погледнал Lexus CT200 . Тази кола като технологии и концепция е доста добре измислена за градско каране. Марката се води луксозна. Като моето лично мнение за тези Тойоти е ,че като интериор са по – особенни и не чак всеки Европеец би ги харесал , но поне се предполага ,че ще са здрави.


Благодаря за коментара! Тази марка Alfa Romeo Giulietta я погледнах и покрива моите критерии, даже много ми харесва визуално :D Повечето обяви, на които попадам са след 2010 година (2011-2013), изглеждат доста запазени, би ли споделил как са откъм поддържане, ще съм много благодарен!
Също така погледнах и Lexus CT200, също много ми допада ( https://www.cars.bg/offer/63e0a9c2857c0e0f9a00baa2 ), има само 2 обяви в Cars-a, но ако наистина са толкова добри, мисля че си струва да инвестирам в такъв автомобил ако няма да бъде проблемен скоро време. Благодаря пак за коментара!


D1D00 написа:
Vidol Nikolov написа:С тази заплата всичко над 4 бона ще идва скъпо.
Въобще...А5, някакви Мерцедеси, няма шанс.
Нещо базово около 2000-2003-та на газ.
Бора, нещо такова, ако е Ваг.

Съгласен съм с колегата, и аз бих му предложил същото, някоя средно малка бензинка щом ще я кара повечето градско. Аз вземам горе долу същата пара като заплата, и поддържам стабилно технически стар голф от порядъка на около 500 лева на година това говорим само за части, малки ремонти, и обслужване, защото си го карам стабилно и изминавам поне 10 000 км. Годишно, доста хора ми казват че няма ли да го сменям, не няма да го сменям, това имам възможност с тази заплата, това поддържам и карам. На по новите и големи като модели коли само гумите им не можеш да подсигуриш с тези пари, да не говорим за други неща ако излезе нещо за ремонт :eek , познавам едно момче взема същата заплата набута се с едно ново Ауди А 8-ца мисля че беше, теглеше заеми да го поддържа :eek . Имайте на предвид че и частите и труда в сервизите са се вдигнали не е като преди 1-2 години... Успех с търсенето на кола колега, търси нещо средно голямо като модел някой хечбек примерно, щом имаш възможност за нещо по-ново добре е, бензинка и евтино за поддръжка. Като за модели не мога да помогна защото нямам база за сравнение но колегите са те насочили :th_up



Благодаря за коментара! Наистина тези по-компактни коли са ми перфектни, защото ще карам само аз и приятелката ми. Изглеждат много добре, даже по-добре от очакванията ми, досега не бях ги поглеждал :biggrin


Благодаря и на останалите колеги, които активно са дали коментари. Всичко помага и ме насочва в правилния избор!


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2126
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот Petrolhead » Сря 22 фев 2023 16:16


ясна е работата.
1400 лева заплата, кола за 20 бона, трябва да има вид, ама да не се чупи, да харчи 5 на сто, една гума да струва два и дваесе и ако може дрифт да прави.

кристалната топка ми казва, че младежа, ако изобщо си купи кола, то ще е след като някой джамбазин му набута нещо, което му стои от поминалата година, но има ебаси джантите и червен салон


xlsleepxl
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 фев 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот xlsleepxl » Сря 22 фев 2023 17:06


Petrolhead написа:ясна е работата.
1400 лева заплата, кола за 20 бона, трябва да има вид, ама да не се чупи, да харчи 5 на сто, една гума да струва два и дваесе и ако може дрифт да прави.

кристалната топка ми казва, че младежа, ако изобщо си купи кола, то ще е след като някой джамбазин му набута нещо, което му стои от поминалата година, но има ебаси джантите и червен салон


Аз съм работил и за по-малко, но имам и собствено жилище, което аз съм платил. Май подмина изречението, където казах, че съм работил извън България и съм си спестил пари, за да ми е удобен живота години напред. Много се фокусирваш върху това колко изкарвам аз, в държава, където бих казал, че бая хора около моята възраст и нагоре са в много по-лоша ситуация от мен. На последно място да вмъкна, че питам за мнения, колкото и глупави да звучат, добронамерените хора вече коментираха и ме насочиха, други само обсъждат заплатата ми.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот stefan4o » Сря 22 фев 2023 17:43


Много е кофти да харчиш ГОТОВИ пари за непредвидени ремонти по кола. Не, че имам опит де, аз моята с джобните й правя ремонти :surprised
Сериозно, това за готовите пари го приеми като съвет. На твое място бих помислил как да умножа спестяванията си или поне да добавя някаква стойност за себе си, която да ми е от полза занапред, вместо да ги набивам в желязо. Някои автомобили могат да те занулят доста качествено, да знаеш. Не скачай на Ауди А6, според мен. Вземи нещо с размера на Октавия, даже и тя ти е голяма, като ше возиш себе си само. Ако с колата ще впечаляваш женската част... мога само да те съжалявам :mhihi
Не зная, колко пари си събрал, не ми влиза в работата. Но ги раздели на две и си купи кола в тоя диапазон, според мен. Ако си събрал 100 бона, направо вземай някоя нова, не се чуди изобщо.


xlsleepxl
Мнения: 8
Регистриран на: Вто 21 фев 2023 10:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот xlsleepxl » Сря 22 фев 2023 18:01


stefan4o написа:Много е кофти да харчиш ГОТОВИ пари за непредвидени ремонти по кола. Не, че имам опит де, аз моята с джобните й правя ремонти :surprised

А, дано и аз да съм така :mhihi

Събрах няколко обяви само по бърз пръв поглед, не гледам конкретно обявата, а по скоро марка/модел. Бихте ли изказали мнение, дали си струва конкретно за някоя обява, която е в горната граница на цена, да се инвестира в нея или ще бъде просто гладна за пари.

https://www.cars.bg/offer/63e0a9c2857c0e0f9a00baa2 Lexus CT200h
https://www.cars.bg/offer/6307262d95890a0bf505d872 Alfa Romeo Giulietta 1.4i
https://www.cars.bg/offer/63f5bd7dbfff61fb36075364 Seat Leon 1.2i
https://www.cars.bg/offer/6378f574155003e83e0e40d2 Seat Ibiza 1.6 Swiss
https://www.cars.bg/offer/62f0ce4bf8db9bc368068cf3 още един Seat Ibiza 1.0 EURO 6
https://www.cars.bg/offer/63c99345bc7b882dbc022782 Mitsubishi Lancer 1,5
https://www.cars.bg/offer/63f5039d633e7282d0066265 Hyundai i30 GAZ-BRC
https://www.cars.bg/offer/63f50522c5c335aca00f8463 Mazda 6 1.8i/120hp
https://www.cars.bg/offer/6388661b3e3ffe63960fef82 Mazda 3 1.4i 90kc
https://www.cars.bg/offer/632066f54c0cc2fbf80901a2 Honda Accord 2.0i-V-tec

Коя според вас си струва, спрямо цена-качество. Ако е от по-скъпите няма проблем стига да ми се отплати с много редки ремонти и ниски разходи. Благодаря много!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Каква кола да си купя? (Предложения и съвети моля)

Мнениеот stefan4o » Сря 22 фев 2023 18:09


Радвам се, че приемаш нещата без да газиш с рогите напред. Първо ще изкажа едно принципно нещо - без значение кой модел кола си купиш, няма как някой да ти гарантира, че никога нищо няма да се строши по нея. Да знаеш - че и японските се трошат, виждал съм ги по сервизи :mhihi
От тези, които си показал на мен лично нито една не ми допада, може би с изключение на и30, ама то е с газово (бягай от такива коли). Може да разгледаш други от този модел с бензинови мотори, както и някоя Тойота Корола или Сивик - но и те мисля, че имат разни маслоядни двигатели - нека колегите да кажат. Лексус и италиански коли... поне аз съм мерси. За първата марка нямам нужното гребенче, вторите не ме кефят по дефалт :) За тоз дРът Акорд нивгаш няма да платя толко пари, ако ще да ми го дадат с 3-годишна гаранция :c020 Но това си е лично мнение де.
https://www.cars.bg/offer/631ca66597bc55ece30647b4 Тази като кола ми харесва, ако ти се дават 15 палки, търси нещо по-свежо като година поне (остави това, че годините не карали колата).
https://www.cars.bg/offer/638e3083cf099b1ca6080b32 Мой колега (бивш) имаше такава за служебна - много добра кола, гори доста малко, с конвенционален мотор мисля, че е (без директно). Доста пъти съм се возил в нея, добра е много като кола за класа си. И е 4-цилиндрова

Последна промяна от stefan4o на Сря 22 фев 2023 18:13, променено общо 1 път.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: W3C [Validator] и 56 госта