Покупка на кола от Швейцария и внос в България?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Bavarcho
Мнения: 69
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Bavarcho » Съб 19 яну 2013 9:30


didkoltd написа:Еко таксите винаги са били около тия пари,просто до сега фирмите се конкурираха и сваляха цените за да привличат повече клиенти.От началото на годината обаче всички фирми са се разбрали за една цена.По нататък всеки може да се сети защо е това и кой ще го отнесе за да може въпросните фирмички ,които съвсем случайно са приближени на хората от властта да пълнят джобчетата за сметка на нас !



Фирмите преди наистина се конкурираха и за това нормално беше да платиш ЕКО такса между 55 - 65лв.
Но сега не са се договорили, а само една фирма събира ЕКО такси.




Потребителски аватар
empaher
Мнения: 398
Регистриран на: Вто 11 сеп 2007 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот empaher » Съб 19 яну 2013 16:28


Благодаря за отговорите!
МИсля че темата е изчерпана или поне на мен ми се изясниха нещата.


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Matematiks » Нед 20 яну 2013 11:28


Може чичко Влад да я бухне в темата с информация за внос на кола от чужбина.


Баварчо,как така САМО ЕДНА фирма прибира еко такси вече?!?

Пак ли монополче спретнаха тия измекяри? :shock


jony555
Мнения: 227
Регистриран на: Вто 01 яну 2013 17:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот jony555 » Нед 20 яну 2013 17:37


аз на моята платих мито от швецарска. приятели, нещо като не ви е известно с колите, кат има телефони на клиента. обаждате се и питате и ще ви кажат. тези телефони са за това, не за да хващат прах. теми... 1 казал едно, друг друго, безмислена работа но както и да е :да:


Bavarcho
Мнения: 69
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Bavarcho » Пон 21 яну 2013 17:20


Matematiks написа:Може чичко Влад да я бухне в темата с информация за внос на кола от чужбина.


Баварчо,как така САМО ЕДНА фирма прибира еко такси вече?!?

Пак ли монополче спретнаха тия измекяри? :shock


Нали все пак това е България.
Ноември/декември имаше малко раздвижване на пазара и тези не закъсняха :evil:


jony555 написа:аз на моята платих мито от швецарска. приятели, нещо като не ви е известно с колите, кат има телефони на клиента. обаждате се и питате и ще ви кажат. тези телефони са за това, не за да хващат прах. теми... 1 казал едно, друг друго, безмислена работа но както и да е :да:


Ти четеш ли, или само пишеш? Горе съм написал смятам ясно - за коли от Швейцария се минава митница и се плаща Мито. Но когато купуваш колата от автокъща (фирма вносител) колата вече е минала митница и фирмата е платила митото :wink: Ако сам си вкараш колата е друго, само минаваш митница и ти плащаш митото.


Veseliq
Мнения: 24
Регистриран на: Сря 09 ное 2011 23:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Veseliq » Пон 21 яну 2013 18:01


Bavarcho написа:
didkoltd написа:Но сега не са се договорили, а само една фирма събира ЕКО такси.


С извинение - това са глупости. Държавата контролира и определя цената на ЕКО таксите. Както акциза на цигарите. Ако наречеш държавата "фирма", тогава да - една фирма прибира парите. Но не става дума за монопол, а точно обратното - държавата не позволява никоя фирма да контролира пазара като подбива цени или като се позволяват картели. Просто дефинира колко да е ЕКО таксата и всички "дюкянчета" взимат един и същ процент от тези 250лв и нямат какво да направят.


jony555
Мнения: 227
Регистриран на: Вто 01 яну 2013 17:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот jony555 » Пон 21 яну 2013 19:33


Ти четеш ли, или само пишеш? Горе съм написал смятам ясно - за коли от Швейцария се минава митница и се плаща Мито. Но когато купуваш колата от автокъща (фирма вносител) колата вече е минала митница и фирмата е платила митото :wink: Ако сам си вкараш колата е друго, само минаваш митница и ти плащаш митото.[/quote]
да де но това какво общо има с това което съм написал? или ако се обадиш в кат примерно няма да ти ги кажат тия неща?..


kerekovski
Мнения: 10
Регистриран на: Вто 06 апр 2010 9:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот kerekovski » Съб 06 апр 2013 9:50


Bavarcho написа:За всяка кола нов внос се заплаща ЕКО такса. До преди нова година беше 50 - 60лв.
При вноса се минава митница и се заплаща мито, но това е задължение на продавача.

А може ли малко повече информация относно митото, че мисля сам да ходя да си я внасям именно от Швейцария. Какви са процедурите, от какво зависи таксата и в какъв порядък е?
Благодаря предварително.


Bavarcho
Мнения: 69
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Bavarcho » Пон 08 апр 2013 9:34


kerekovski написа:
Bavarcho написа:За всяка кола нов внос се заплаща ЕКО такса. До преди нова година беше 50 - 60лв.
При вноса се минава митница и се заплаща мито, но това е задължение на продавача.

А може ли малко повече информация относно митото, че мисля сам да ходя да си я внасям именно от Швейцария. Какви са процедурите, от какво зависи таксата и в какъв порядък е?
Благодаря предварително.



Митото зависи от колата. (колкото по-нова и скъпа, толкова по-голямо е митото)


kerekovski
Мнения: 10
Регистриран на: Вто 06 апр 2010 9:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот kerekovski » Вто 09 апр 2013 10:01


Става въпрос за автомобил, произведен в Европа (френски в случая). Четох някъде за сертификат EUR1, който се издавал в официално представителство на марката, удостоверявал, че автомобилът е произведен на територията на ЕС и не се дължало мито. Надявам се тази информация да е вярна.


batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот batmit » Вто 09 апр 2013 10:10


Колега, миналата година минавах Технотест и там се коментираше, че за МПС внесено от страна не членка на европейския съюз се минава Технотест. За Канада и САЩ съм 100% сигурен, защото имаше мотори от там, за Швейцария не зная, но имай едно на ум. Успех!

ПП току що го намерих в сайта на Технотест - Технически прегледи и изпитвания - Индивидуално одобряване на ППС.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот VWGT » Пет 27 дек 2013 14:45


да подритна малко темата.
изправен съм пред вариант да купя кола внос от Швейцария. Продавачът е от друг град и ще я продаде само с фактура за директна регистраця в КАТ (без нотариус). Всичко по вноса на колата е платено (мито и ДДС). Твърди, че технотест не се минава. Мога да си я прекарам на ход до София с временни номера, които той щял да ми предостави, а после да му върна по куриер.
Въпросите ми са: всичко изброено по-горе вярно и възможно ли е при кола нов внос от Швейцария ? Какви са документите, с които се доказва платеното мито и ДДС (за мито разбрах, че ако има eur1 сертификат, че е провизведена в ЕУ, ставката е 0%). Обитяването става и се плаща в митницата според регистрацията на купувача, т.е. ако е платено, то търговеца трябва да ми издаде негова фактура и повече да не дължа никакви такси, нали така ...? ДДС-то кога и къде се плаща обаче, документи ?


Потребителски аватар
TUISTERa
Мнения: 82
Регистриран на: Съб 26 сеп 2009 9:19
Автомобил: Passat B5.5
Двигател: AZM 2001
Местоположение: Асеновград

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот TUISTERa » Вто 06 май 2014 14:45


Има ли кой да отговори на колегата? Че и аз се замислям на варианта Швейцарско...


bbtboian
Мнения: 54
Регистриран на: Вто 05 юни 2007 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот bbtboian » Пон 12 май 2014 20:27


Митото и ДДС то се плащат заедно на митницата,ако не са платени продавача няма как да ти издаде фактура,или ако ти то последствията за него са сериозни(преди митница колата няма право да напуска паркинг и тн),може да я докараш на временни номера и гражданска отговорност,за регистрацията в кат ти трябват обичайните документи + фактура за колата и документите от митницата,екотакса имаш която е 230-240-250 та до 265 лв в зависимост от годините на автомобила,ТЕХНОТЕСТ или по ново му декра нямаш ,остават ти яки нерви и подкарваш една хубава кола(от опит знам как подържат колите там) ако имаш въпроси ми прати ЛС или да ми званнеш и ще ти помогна с каквото мога :) поздрави


slavg
Мнения: 5
Регистриран на: Пон 30 май 2011 17:51
Автомобил: v
Двигател:
Местоположение: stara zagora

Покупка на кола нов внос от Швейцария

Мнениеот slavg » Сря 24 юни 2015 1:15


Здравейте колеги,харесах си кола от автокъща нов внос от Швейцария.Ако я купя ще трябва ли да плащам мито и ДДС и технотест ще трябва ли да минавам?



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dangala и 166 госта