Покупка на кола от Швейцария и внос в България?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Покупка на кола от Швейцария и внос в България?

Мнениеот icefire » Чет 26 авг 2010 16:18


Колеги, някой от вас докарвал ли е кола от Швейцария? Аз го обмислям засега само теоретично, но ми стана интересно с какви номера се докарват колите тук? Ако е купена от човек, предполагам няма да има проблем да се докара директно с швейцарските номера, но ако е от автокъща и е без табели? Тогава какво може да се направи? Много от колите на Горубляне, които са внос от СН, са с немските жълти номера... Няма ли си швейцарски такива или трябва да се ходи при Ханса за жълти транзитни табели?

А мито и ДДС дължи ли се?

За технотест ми казаха, че след 1997-ма колите няма нужда да ходят там.




belinski3
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 30 авг 2010 23:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: smolyan

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот belinski3 » Пон 30 авг 2010 23:32


Знам само, че се плаща мито и ДДС! :|


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот icefire » Вто 31 авг 2010 11:50


Още ли? Защото по някои форуми четох, че имало някаква спогодба м/у Швейцария и ЕС, според която може и без данъци да се внася... Но все пак ми се иска да каже някой, който е по-наясно...


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот pakumba » Вто 31 авг 2010 21:42


в последно време е много модерно да са от швейцария колите. половината в мобиле са оттам, не знам каква е причината


Потребителски аватар
Един
Мнения: 791
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ВТ

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот Един » Вто 31 авг 2010 21:51


По-запазени са, но си има ДДС доколкото знам и технотест не е отпадал само може да са намалили цената.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот icefire » Вто 31 авг 2010 23:07


pakumba написа:в последно време е много модерно да са от швейцария колите. половината в мобиле са оттам, не знам каква е причината


Защото са евтини и много запазени. Там колите се поддържат безупречно, съответно дори най-големите боклуци, които стигат у нас, са по-добри от италианските такива.

Един написа:По-запазени са, но си има ДДС доколкото знам и технотест не е отпадал само може да са намалили цената.


Технотест обикновено отпада ако колата е след 97-ма.

Интересува ме митото как се изчислява :screwy
Иначе само си правя сметки без кръчмар....


Потребителски аватар
Един
Мнения: 791
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ВТ

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот Един » Сря 01 сеп 2010 0:22


Митото е ДДС в/у фактурната цена. Не съм спец по технотеста, но откъде накъде ще отпадат след 97-ма? Да не е някой фолклорен елемент това, че много ми напомня "колите след 1997 вече не ръждясват" :)


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот icefire » Сря 01 сеп 2010 1:59


На табелката, на която има данни за теглото на автомобила, където много често е написан и номера на рамата, има един знак, който означава, че колата е произведена в съответствие с определени евростандарти, което обезсмисля технотеста. Но това зависи от колата и модела. Не е задължително слес 97-ма тестът да отпада, но ОБИКНОВЕНО така става. Не е градска легенда, инфото е от първа ръка (познати в технотест).

Иначе, щом митото е ДДС в/у фактурната цена, това означава, че няма отделно мито и отделен ДДС, а общо всичкото е 20% в/у стойността от фактурата, така ли :oops: :oops: :oops: :oops: Съжалявам за тъпия въпрос, просто искам да съм сигурен :bishop

П.П. За какви неща само си говорим по нощите :banghead:


Потребителски аватар
Vladko
Мнения: 2480
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот Vladko » Сря 01 сеп 2010 7:34


Не е така.Плаща се 20%ддс върху фактурна стойност.А ако колата е без европейски произход се плаща и 10%мито пак върху фактурната стойност.Освен това ако е на само ход се начислява и още някой лев :wink: В Швейцария си имат транзитни номера просто са доста скъпи.Отделно в момента почти няма внос от Швейцария защото швейцарския франк е много скъп и не е изгодно.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот icefire » Сря 01 сеп 2010 12:49


Ясно. Значи все пак ако се купува европейска кола (в частност немска), мито де факто няма, само ДДС.


Потребителски аватар
Vladko
Мнения: 2480
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кола от Швейцария?

Мнениеот Vladko » Сря 01 сеп 2010 14:18


Да :wink: Ако имаш някакви конкретни въпроси за купуване/докарване на кола от Швейцария и оправяне на документите питай,ще помагам.


Потребителски аватар
empaher
Мнения: 398
Регистриран на: Вто 11 сеп 2007 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Покупка на нов внос от Швейцария? Плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот empaher » Пет 18 яну 2013 17:53


Колеги при регистрация на кола нов внос от Швейцария плаща ли се екотакса или нещо друго - освен гражданска и регистрацията в КАТ. Преди малко звънях на един познат и ми каза че екотаксата била над 200 лв. Истина ли е? Става дума за кола 1,2 99 година. Търсих някъде и разбрах, че се плаща мито. Мисля, че това си е работа на джамбазина. Някъде другаде четох за технотест, защото държавата не е членка на ЕС. Ако има още нещо, помагайте да сметна заслужава ли си... Като написах в гугъл екотакса излизат някакви сайтове където екотаксата е 75 лв.


Bavarcho
Мнения: 69
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Bavarcho » Пет 18 яну 2013 21:28


За всяка кола нов внос се заплаща ЕКО такса. До преди нова година беше 50 - 60лв.
От 07.01.13г. за коли над десет години ЕКО таксата е 250лв. (трябва да се пълнят нечии гуши в нашата скъпа родина :) )
Технотест не се минава от много години. Доста одавна се минаваше, защото Швейцаария не е в европейския съюз, но за щастие отмениха глупавия закон.
При вноса се минава митница и се заплаща мито, но това е задължение на продавача.
Това което ти заплащаш е ЕКО такса - 250лв, номера + 1 година технически преглед - 70лв., гражданска отговорност - това според колата и това къде ще я сключиш.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19689
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот Vlad777 » Пет 18 яну 2013 22:45


Къде е тази наредба/закон за екотаксата?


Потребителски аватар
didkoltd
Мнения: 1410
Регистриран на: Нед 29 яну 2006 22:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък/Ст.Загора

Re: Нов внос Швейцария ? плаща ли се екотакса и колко?

Мнениеот didkoltd » Пет 18 яну 2013 23:09


Еко таксите винаги са били около тия пари,просто до сега фирмите се конкурираха и сваляха цените за да привличат повече клиенти.От началото на годината обаче всички фирми са се разбрали за една цена.По нататък всеки може да се сети защо е това и кой ще го отнесе за да може въпросните фирмички ,които съвсем случайно са приближени на хората от властта да пълнят джобчетата за сметка на нас !



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 193 госта