Кола от Германия - да споделя моя опит

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
volvic
Мнения: 29
Регистриран на: Съб 04 авг 2007 0:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Кола от Германия - да споделя моя опит

Мнениеот volvic » Съб 13 ное 2010 13:01


Здравейте колеги!

От дълго време съм член на форума, но рядко остава време да напиша нещо, а като остане не съм кой знае колко квалифициран, че поста ми да е меродавен. Сега обаче имам възможност да помогна с моя опит малко как взех кола от Германия.

От дълго време замисляхме с родителите ми да купим най-накрая нещо ново, че старото поло милото съвсем вече трудно се караше. Събрахме парите и решихме Туарег ще да е колата! Избрах двигателя след като се посъветвах тука в вас, а екстрите, които търсех си бяха основните - парктроник, климатроник, атоматик и кожа.

Първо да спомена, че аз живея в Германия и си карам едно сладко Ситроенче С4, та с него имах възможност да обикалям по автокъщите. Ето как горе долу трябва да протече едно търсене на кола според мене.

1. Набелязват се няколко обяви за кола в някой сайт за употребявани коли - http://www.mobile.de http://www.autoscout24.de ; По възможност е хубаво да са близо една до друга, затова ограничаваме търсенето да е в обсега на някой пощенски код. В моя случай това беше 4 или 5 - Това са районите около Дортмунд и Кьолн. Отваряме някоя карта и гледаме адресите с идеята след това да пътуваме най-малко като тръгнем да обикаляме.

2. Звъним и задаваме нормалните върпроси : Добър ден, казвам се Луков, става въпрос за еди коя си кола... Налична ли е още колата, вярно ли е че, както пише в обявата, кога мога да мина да я видя? Уговаряте среща и минавате на следваща обява.

3. Да речем, че вече имаме 1 или 2 коли, които отговарят на всички изисквания като екстри и изминати километри. Сега тука във форума определеноима много хора, които много разбират от коли и биха могли да се доверят на своята преценка. Ако сте обаче като мене, лаик дето знае само основни понятия, се доверявайте само на големи сервизи за диагностиката на колата.
Казваме, че колата много ни харесва, открили сме някои дребни забележки (имате поле за изява за преговаряне за цена), но искаме на всяка цена да направим една диагностика на колата в някой сервиз. Това е съвсем нормално за Германия. ADAC предлагат т.нар. Gebrauchtwagencheck за 70-120€, TÜV сертифицират за качество за 40€, Pitstop правят цялостна инспекция Inspektion 40€, GTÜ взимат 56€, A.T.U. също предлагат услугата, но не знам цените им.
Оставяте си личната карта или взимате собственика или някой от сервиза с вас и закарвате колата в някоя от гореспоменатите фирми.
ПРи мене се случи така, че точно преди да подпиша договора реших айде формално да закарам Туарега на диагностика и познайте - капчици фреон по двигателя. Пича ми вика може да е някоя уплътнение за 5 евро, а може и още сега на излизане да ви замине компресора 5000 евро. Аз настоях проблемът да бъде отстранен преди да подпиша каквото и да е и сделката се развали, защото от ФВ му дадоха час за след 2 седмици.

4. Избрали сме колата, всичко й е наред, взимаме я. Ако сме при автотърговец, той ще има готови договори. На немски се казва Kaufvertrag [Кауффертраг] или Verbindliche Bestellung. Ако сме при частно лице, значи ще ни трябва договор, който да не е изготвен от него, че може с дребни шрифт да ни резне с нещо. Готови договори имат всички качествени издания като Autobild или ADAC. Линкове ще дам в края на този пост.

5. След като сме подписали договора, трябва да се отиде до местния КАТ - KFZ-Zulassungsstelle и да се отрегистрира колата (abmelden). След това трябва да се направи застраховка ГО (Haftpflichtversicherung) и с електронното потвърждение (ebv-Nummer) че имаме застраховка, си купуваме транзитен номер. Не се притеснявайте, всичко става за по-малко от 20 минути и то на едно място. Ще трябва да изберете между жълти и червени транзитни номера.На мене ми казаха, че жълтите са по-евтини, но нямаш право да напускаш ЕС с тях (демек ще се минава през Румъния). Затова реших да купя червените номера за 5 дена. Излезе със застраховката 180 евро.

6. Купуваме от някой магазин храна, пълним резервоара и се кефим на немските магистрали колкото ни душа иска.


Забележка : Наистина много препоръчвам да се направи Gebrauchtwagencheck преди да се купи колата. Това е нещо като паспорта на колата, че всичко й е наред. На мене се опитаха 1 път да минат с номера, че й е правен TÜV преди 2 месеца, но това няма никакво значение! Правете го, ако не искате да се чудите после от къде ви е дошло.

Забележка 2 : Въоражете се с търпение. Много търпение. Автотърговците в Германия в общия случай са или гадни мазници или нелицеприятни гърци/турци/араби. Общуването с тях е много неприятно, да не говорим, че с всяка тяхна дума ти показват колко си им неприятен и видиш ли откъде си намерил толкова пари за такава невероятна кола, като тая дето искат да ти пробутат.
Случи ми се например да ми казва, че колата не е имала никога удар, при положение, че всички кабели по левия отсег на двигателя са чистак бързак нови, а другите прашасали. Стъклото ново, ама то от удар с камъче.
Или пък колата била вчера докарана, ама не пали, защото акумулатора паднал, защото снощи били -10°C (средата на юни).
Попаднах на едни украински мутри, които познаваха София по-добре от мене. Опитаха се да ми пробутат Туарег, който е от Италия уж, ама той бил успял да направи документите все едно колата била от Германия.
Едни турци пък искаха 25 000€ в брой да им занеса!
Търпение колеги, търпение му е майката. Докато намеря моя Туарег изминах 2000км.

Забележка 3 : Независимо каква застраховка сте направили, при евентуална щета в Сърбия няма да получите пари. Участвах във верижна катастрофа, полицаите написаха потвържение за щетите, но ако искате да вземете някакви пари от тях, трябва да се обърнете към Корис БГ, които пък взимат комисионна от 15% от взетите пари, но не по-малко от 200 евро. При мене ставаше дума за 2 драскотини, така че реших изобщо да не се занимавам.

Като за заключение ще дам този сайт. На него има всичко, което ви трябва като документи - от чеклиста за какво да гледате при избирането на кола, до пълномощно за автотърговеца да отиде той вместо вас да регистрира колата в общината.
Това е списък къде ADAC правят въпросния чек.

Задължително е според мен да сте двама при търсенето на кола и поне единият от вас да знае сносен немски. Ако има нещо - готов съм да помагам при всякакви въпроси.
Поздрави и успех на всички!

П.П. Не намерих подобна тема, в коята да пиша, а тоя адрес сякаш най ми допадна. Ако не й е мястото тука - извинявам се предварително :D




Потребителски аватар
Nikkolay
Мнения: 1652
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 10:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кола от Германия - да споделя моя опит

Мнениеот Nikkolay » Съб 13 ное 2010 13:39


Danke dir :beer



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Asko VW и 75 госта