Закупуване и внос на автомобил от Англия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
barezifranko
Мнения: 999
Регистриран на: Вто 17 ное 2009 14:34
Автомобил: Golf 3
Двигател: ABU 1993
Местоположение: Haskovo

Закупуване и внос на автомобил от Англия

Мнениеот barezifranko » Пет 27 май 2011 11:44


След няколко седмици заминавам за Англия и след като се наработя смятам да си "довлача" някоя количка за из тука. Интересува ме какви документи и какви такси ще трябва да си изкарвам и съответно да плащам. Наздраве преварително !




Потребителски аватар
vanko78
Мнения: 30
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 0:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: закупуване на автомобил от Англия

Мнениеот vanko78 » Пет 27 май 2011 11:47


Наздраве!
:drunk eusa :drunk
Трябва ти голям талон и застраховка и си ти до Бг
Тука вече си знаеш :)


Потребителски аватар
Ivan4u
Мнения: 460
Регистриран на: Пон 05 ное 2007 20:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: закупуване на автомобил от Англия

Мнениеот Ivan4u » Пет 27 май 2011 12:07


Колата , купена от там трябва да има някакъв валиден insurance , за TUV не съм сигурен , road tax - принципно е задължителна . Някой не я правят и карат до ферибота без роуд такс , но на тяхна отговорност ... предпочитам да дам 20-30-40 паунда отгоре , отколкото да ме гони бял Лансър .. пари за ферибот , пътни такси в страните , през които ще минаваш .
Там в кой град бачкаш ?


Потребителски аватар
iGolf
Мнения: 1073
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 22:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русe/London
Контакти:

Re: закупуване на автомобил от Англия

Мнениеот iGolf » Пет 27 май 2011 16:52


TUVа в Англия се казва MOT,застраховка,и Роуд такса ти трябва както казаха колегите,ако не караш на магия и трепериш,а щом ще работиш там ,и ще имаш банкова сметка и адрес то значи че като решиш да тръгваш си смяташ дните за път ,обаждаш им се и канселираш,застраховката,и роуд таксата(трябва да има пратиш по пощата такс диска,който седи на предния джам) така автоматично до няколко дни ти се връщат паричките до последното ПИ!


Потребителски аватар
AmW
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон 23 апр 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: закупуване на автомобил от Англия

Мнениеот AmW » Съб 28 май 2011 0:09


Може и с временна застраховка да се кара.
На мен не ми се даваха 2500 паунда за година и направих временна + ЕУ засраховка и пътна помощ за няколко дни за 100тина паунда.
Като документи освен застраховката ти трябват и :
- Registration Serificate (Като преди да напуснеш страната трябва да пратиш в DVLA изрязък номер 10 - За експорт на колата от УК)
- MOT (Технически преглед)
- Road Tax


Потребителски аватар
Black-diamant
Мнения: 239
Регистриран на: Вто 14 май 2013 16:06
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 2.0 115hp

Регистрация на кола от Англия - въпроси?

Мнениеот Black-diamant » Нед 22 сеп 2013 8:34


Здравейте. Предстои ми покупка на кола, вкарана от Англия. В момента последната е в България, но си е с английските номера. Тъй като автомобилът се намира в град, който е на разстояние около 300 километра от моя, се налага, в случай, че купя колата, да си я докарам на ход до моя град. Въпросите са ми следните:

1. Проблем ли е да измина разстоянието от 300 километра на ход, с английските номера, които са на колата в момента?
2. Какви документи да изискам от продавача при покупката?
3. Продавачът отказва ходене при нотариус, но в такъв случай как ще докажа собствеността върху новозакупения автомобил? Той твърди, че щял да ми даде оригиналните документи за собственост на колата и нямало смисъл да ходим при нотариус. Ок, но ако ме спрат КАТ, аз как ще докажа че съм купил тази кола и съм броил на продавача определена сума пари? Утре той може да каже - ти ми я открадна, а не си я купил. Това, че ми дава документите на колата, не означава, че аз не мога да бръкна в жабката и да си ги взема примерно. Това прави ли ме собственик? Как следва да установя и докажа собствеността си върху новозакупената кола /при регистрацията в КАТ и при проверка от органите на пътната полиция/?
4. Ако приемем, че все пак се съглася сделката да е без нотариус, след като се прибера в града ми, в двуседмичен срок ли трябва да регистрирам колата в КАТ? Има ли някакви различни и специфични особености при регистрацията на кола от Англия и такава от Италия примерно?
5. Трябва ли да извадя транзитни номера на колата, или мога да си я карам с английските, докато я регистрирам в КАТ на мое име и вече си е с български?
6. Каква е самата процедура по регистрацията?


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: Регистрация на кола от Англия - въпроси?

Мнениеот calidad » Нед 22 сеп 2013 9:06


Да ти издаде фактура на твое име! Можеш да си вземеш временни номера и така ! Ако английските са изтекли не можеш да караш! Можеш да я вземеш и с платформа ако имаш възможност. Преди имаше превод на оригиналните документи и с тях се регистрира в кат сега не знам, но предполагам че все още го има !


Потребителски аватар
AmW
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон 23 апр 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на кола от Англия - въпроси?

Мнениеот AmW » Нед 22 сеп 2013 9:12


В талона на колите с английска регистрация има полета :
Изображение
В тях се попълва когато има сделка - имена и адрес на новия собственик, кога е извършена сделката, като се вписват и на изрязъка на последната страница и новият собственик взима само него като доказателство, че е закупил колата, а останалата час трябва да се прати в техния кат от продавача и до две седмици новите документи на колата с името и адреса на новия собственик пристигат по пощата.
Леко лилавото поле на последна страница от снимката е поле "Експорт", то трябва да липсва на документите, защото когато колата се изнася от ЮКей трябва да се отпише от регистрите.
Можеш да я купиш по начина по който са ти обяснили но искай да си направите и допълнителен договор който може да намериш в нета (тип : оффроудбг форума). И трябва да провериш дали има валидна застраховка гражданска отговорност, защото ако е отписана от регистрите на английския кат би било трудно да има ГО, съответно правиш на вноски една и караш с нея докато не регистрираш.

п.п. Това са договорите които съм ползвал аз :
Прикачени файлове
dogovor kola prevod.doc
(25.5 KиБ) Свален 893 пъти
MPS UK.doc
(24.5 KиБ) Свален 1023 пъти


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Регистрация на кола от Англия - въпроси?

Мнениеот phantom_ » Нед 22 сеп 2013 9:21


За пред КАТ ти трябва договор че си я купил на англииски написан може и направо да пишеш че я купуваш от собственика-в талона го пише кой е.От този техен английски талон ти трябжа само първия лист на него пише всичко което ти трябва.Отиваш в КАТ с този договор/добре е да е ръчно написан/ и си я регистрираш няма никакав проблемЗа да я караш с тези номера трябва да има и преглед и тяхна гражданска-провери ги тези неща преди да я вземаш..


Потребителски аватар
Black-diamant
Мнения: 239
Регистриран на: Вто 14 май 2013 16:06
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 2.0 115hp

Re: Закупуване и внос на автомобил от Англия

Мнениеот Black-diamant » Пет 27 сеп 2013 14:18


Благодаря за полезните отговори на включилите се до момента колеги. Говорих с продавача и ми обясни, че няма проблем да си я карам на ход от неговия град до моя, с английските номера, защото имала валидна гражданска отговорност и преглед. При това положение съм можел да си я регистрирам в моя град когато пожелая. За сделката каза, че ще минем през нотариус, но доколкото знам, 2 седмици след прехвърлянето на собствеността, съм задължен да я регистрирам в нашия КАТ.

Имате ли представа колко пари ще ми излезе цялостният процес на регистрация? Става въпрос за гр. София, колата е 2003г, а моторът е 3000 кубика, около 240 коня, бензин?


Потребителски аватар
Black-diamant
Мнения: 239
Регистриран на: Вто 14 май 2013 16:06
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 2.0 115hp

Re: Закупуване и внос на автомобил от Англия

Мнениеот Black-diamant » Вто 01 окт 2013 14:27


Колеги, включвам се отново, защото говорих с друг продавач, който предлага по-изгодна цена. Вижте как отговори той на поставените от мен въпроси:

колата е с англйски номера които са постоянни и може да се кара с тях и се сменят само при регистрация в кат,няма прехвърляне при нотариус,давам ти големия талон и ако желаеш си я регистрираш,на тези номера може да направиш и българска застраховка..

Какво да му отговоря, че вече с тези коли от Англия ми стана пълна каша в главата. Изобщо не съм се занимавал с такава тематика и не знам дали има нещо нередно в отговора му.
Моля за коментарите ви.


Потребителски аватар
AmW
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон 23 апр 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Англия

Мнениеот AmW » Вто 01 окт 2013 16:01


Ти мислиш ли, че можеш да караш кола с английски номера и българска застраховка?


Потребителски аватар
nero
Мнения: 3119
Регистриран на: Чет 19 май 2005 12:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Англия

Мнениеот nero » Вто 01 окт 2013 16:06


AmW написа:Ти мислиш ли, че можеш да караш кола с английски номера и българска застраховка?


Може, ако си плати застраховката :) само 132 лв на месец.


Потребителски аватар
Black-diamant
Мнения: 239
Регистриран на: Вто 14 май 2013 16:06
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 2.0 115hp

Re: Закупуване и внос на автомобил от Англия

Мнениеот Black-diamant » Вто 01 окт 2013 16:58


Ами нямам представа, но този нито говори за фактура, нито за договор или документ за собственост, нито за попълване на каквито и да било документи. Май ще го пропусна.....


Потребителски аватар
AmW
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон 23 апр 2007 14:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот AmW » Вто 01 окт 2013 17:30


Black-diamant написа:Ами нямам представа, но този нито говори за фактура, нито за договор или документ за собственост, нито за попълване на каквито и да било документи. Май ще го пропусна.....


На горе в темата е описано максимално ясно как се продава кола с английски номера в България. Кое не ти е ясно?

Deroni преди да пишеш такива речи се информирай, дори покарай кола с десен волан. А и темата не е за десен или ляв волан



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: chriss и 56 госта