Промяна на собственост на автомобил в Кат

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
podaryk
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 17 мар 2014 13:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот podaryk » Пон 17 мар 2014 13:50


Здравейте,искам да попитам мога ли да си сменя талона на колата в София,без да сменям номера ако адресната ми регистрация е в София,но по лична карта съм от Радомир.И ако да какви документи трябва да представя.Благодаря предварително.




Потребителски аватар
plamen-roni
Мнения: 682
Регистриран на: Чет 22 окт 2009 20:19
Автомобил: SEAT EXEO TDI
Двигател: CAGC-2010
Местоположение: Варна

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот plamen-roni » Вто 18 мар 2014 10:23


Не колега , не можеш ! Колата се регистрира по адрес на лична карта , а не по настоящ адрес.


Потребителски аватар
TheExorcist
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 11:09
Автомобил: Golf 3 94
Двигател: ABF
Местоположение: София

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот TheExorcist » Сря 28 яну 2015 16:37


Привет на всички!
Скоро мисля да подаря личния си автомобил на брат ми.
Някой да знае каква е процедурата? Колата е със софийска регистрация. И двамата с брат ми сме софийски жители с постоянен адрес София. Интересува ме по-конкретно как стои въпроса с нотариуса (въобще нужен ли е и ако не е - какво се прави) при положение, че не сава въпрос за покупко-продажба. Благодаря предварително! :beer


valetor
Мнения: 31
Регистриран на: Сря 08 окт 2014 8:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот valetor » Сря 28 яну 2015 23:10


Смяна на собственост става само, чрез необходимия документ. Вече дали ще е с договор за покупко-продажба, дарение, онаследяване и пр. е отделен въпрос. На КАТ и данъчното им трябват основание, за да направят прехвърлянето и за да издадат необходимите документи.

Имате два варианта - колата да си остане на твое име, като впишеш в документите, че обичайния водач е брат ти, или да му я прехвърлиш с дог. за дарение (ще платите по-малък местен данък).


Потребителски аватар
xeson
Мнения: 728
Регистриран на: Сря 20 ное 2013 22:24
Автомобил: Golf 2 1989
Двигател: 1272 cc 2G
Местоположение: София

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот xeson » Пет 09 юни 2017 10:33


Информация от тази сутрин (09.06.2017) за КАТ София:

Два часа (8:30 - 10:30) ми отне смяната на собственост на автомобил (Голф 2) със софийска регистрация.
30 минути чакане на гишетата за подаване на документи и 90 минути чакане за новите талони

Платих 13 лева.

Необходими документи:

Лична карта
Оригинал и копие на договора за покупко-продажба на колата
Талони - голям и малък
Полица за гражданска отговорност


MayV
Мнения: 4
Регистриран на: Нед 11 юни 2017 22:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот MayV » Нед 11 юни 2017 22:10


Може ли малко по-подробно къде точно трябва да отида за подаването на документите за пререгистрация? Не съм имала вземане даване с КАТ досега. Само знам къде е. Колата е със софийска регистрация и аз съм със същото постоянно местожителство. Колата не трябва да я търкалям до там, нали?


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот Asko VW » Вто 13 юни 2017 9:43


Колата не ти трябва там, даже е препоръчително да не си с нея, тъй като там е трудно да намериш място за паркиране. Като отидеш на бариерата, в дясно има една остъклена къщичка с гишета, обясни на охранителя за какво си и той ще те насочи, преди там се подаваха всички документи за прехвърляне, но после мисля разделиха местата (в различни сгради), за тези които ще сменят/поставят номера и за тези които са само по документи.


Потребителски аватар
xeson
Мнения: 728
Регистриран на: Сря 20 ное 2013 22:24
Автомобил: Golf 2 1989
Двигател: 1272 cc 2G
Местоположение: София

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот xeson » Вто 13 юни 2017 11:57


MayV написа:Може ли малко по-подробно къде точно трябва да отида за подаването на документите за пререгистрация? Не съм имала вземане даване с КАТ досега. Само знам къде е. Колата е със софийска регистрация и аз съм със същото постоянно местожителство. Колата не трябва да я търкалям до там, нали?


Работно време на Отдел „Пътна полиция” при СДВР с граждани от понеделник до петък :

Подаване на документи за промяна на собственост и за нови ППС (сградата зад каналите)
8:00 – 16:15 часа
Гишета 42, 43, 44, 46, 49, 50
Получаване свидетелства за регистрация (в същата сграда)
8:00 – 16:30 часа
Гишета 40, 41


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот ABSOLUT » Вто 13 юни 2017 14:08


Гишетата, които са само за смяна на собственост на МПС (за тези, които са си със софийска регистрация), се намират в една отделна сградичка, която се пада в ляво от централната сграда на КАТ. Отива се до дъното на уличката, която почва от Драган Цанков и в ляво, където е входа за централната сграда, има още една малка, в нея. Или иначе казано, в края на асфалтовия плац, който се намира на изхода от каналите. Последния път като бях там в края на миналото лято, отидох в 7:35-7:40 и бях втори или трети човек на входа на тези гишета, в 8 отварят вратите на фоаието и зад мене имаше вече над 25 човека. Вътре започват да работят едновременно 5-6 гишета и като влязох бях първи на едно от тях. Ако отидеш малко по-късно, цялата процедура ще се забави с около час, после чакането за напечатания талон е по-дългото. Таксата се заплаща в гише "Банка" в същото фоаие и след това чакаш да ти кажат името по една изтърбушена тонколона. След като си подадеш документите и заплатиш такса, спокойно можеш да се помоткаш и да пиеш кафе за 30 минути.


MayV
Мнения: 4
Регистриран на: Нед 11 юни 2017 22:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот MayV » Вто 13 юни 2017 17:12


Много благодаря. А дали искат документа за платен местен данък за покупката (не данъка за колата). Да знам кога да ходя да го платя.


Потребителски аватар
xeson
Мнения: 728
Регистриран на: Сря 20 ное 2013 22:24
Автомобил: Golf 2 1989
Двигател: 1272 cc 2G
Местоположение: София

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот xeson » Вто 13 юни 2017 19:13


MayV написа:Много благодаря. А дали искат документа за платен местен данък за покупката (не данъка за колата). Да знам кога да ходя да го платя.

Май не обичаш да четеш... :icon_lol


MayV
Мнения: 4
Регистриран на: Нед 11 юни 2017 22:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот MayV » Сря 14 юни 2017 7:04


Чета аз, ама като им знам кретенските номера... Днес искат едно, утре друго :banghead


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот ABSOLUT » Сря 14 юни 2017 8:37


Местният данък за покупката го начислява нотариуса още при изповядване на сделката, т.е. няма как да имаш договор, колата да е прехвърлена и този данък да не е платен. Иска се договора в оригинал и копие. Направи си копие предварително, там има скъп ксерокс и ще си изгубиш реда на опашката докато го посетиш.


MayV
Мнения: 4
Регистриран на: Нед 11 юни 2017 22:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот MayV » Пет 16 юни 2017 22:24


Благодаря на всички за информацията. Днес свърших работата по пререгистрацията за около час и половина. Даже междувременно ми дойде редът и за смяна на книжката, че и тя беше на дневен ред. С един удар два заека :smile


Потребителски аватар
Fearless
Мнения: 518
Регистриран на: Пет 22 юли 2011 21:22
Автомобил: VW Golf
Двигател: AZD
Местоположение: София

Re: Промяна на собственост на автомобил в Кат

Мнениеот Fearless » Вто 18 юли 2017 21:50


Здравейте,

Да събудя малко темата. Имам следния въпрос:

При пре-регистрация на автомобил от една област в друга се сменят и номерата, но колата вече е минала технически преглед. Ще трябва ли да минава колата отново през канал със всичките му работи - тест на спирачки, светлинна уредба, чистачки и т.н.?
Не намирам логика в това - колата има оставаща още половин година от техническия и преглед и да ме качват пак по пързалката? /в предно мнение прочетох,че го правели/

Благодаря предварително.


Ъпдейт: Минах вече, задължително се минава канал независимо имаш ли технически или не, което реално е в разрез с написаното в сайта на Пътна полиция: "Преглед за техническа изправност и окомплектоване и издаване на знак за технически преглед (извършва се в определени случаи)
Извършва се само когато превозното средство не притежава валиден документ за преминат технически преглед."

В крайна сметка минах без да се заядат за нищо, защото от последния дъжд ми се беше наводнил единия фар и не работеше, но се бях подготвил ако се заядат да им цитирам написаното по-горе.

За проста смяна на номера чаках 3 часа по гишета, самия канал и смяната отнеха 20 минути.

Надявам се инфото да е полезно за чудещи се хора :th_up



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dangala и 155 госта