Закупуване на автомобил

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
zohan
Мнения: 14
Регистриран на: Съб 31 дек 2011 0:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: kotel

Закупуване на автомобил

Мнениеот zohan » Съб 31 дек 2011 0:27


Здравейте колеги.Утре ще си купя първия автомобил,става въпрос за vw bora.
И тъй като съм на 23 и съм НОВОБРАНЕЦ :oops: ,незная каква е процедурата купуване,застраховки,нотариуси,кат-регистриране,даначното.Ако може бихте ли помогнали да ми обясните цялата процедура?
Весели празници на всички и предварително благодаря на всички отзовали се.




Потребителски аватар
aliyatin.com
Мнения: 538
Регистриран на: Сря 06 апр 2011 8:54
Автомобил: HONDA CR-V
Двигател: 2008
Местоположение: popovo

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот aliyatin.com » Съб 31 дек 2011 11:29


Първо честито за избора.Не си споменал колата от частно лице ли ще се купува или автокъща.Ако е автокъща дали е в района в който живееш или друга област?И защо точно на нова година когато никой не работи?Остави за след празниците така ще се натрупат повече мнения!


Потребителски аватар
Благовест
Мнения: 2117
Регистриран на: Нед 02 яну 2011 22:38
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот Благовест » Съб 31 дек 2011 11:54


Ако е от автокъща-при закупуването,джамбазина ще ти даде договор за покупко-продажба,обикновенно предлагат и заплащане на еко такса.С тези документи отиваш и правиш ГО(обикновенно пред всеки КАТ има офиси и си избираш застрахователна компания).Отиваш вече в КАТ(там ще е опътят какво да правиш) слагат ти рег.номер.Като ти дадат номер вече се връщаш пак при застрахователа,за да ти го напише в полицата(аз забравих и се въщах :Mr Green Fun ). Залепваш стикерите по стъклото-ГО,ГТП и винетка(ако ти трябва)...
Накрая имаш 2 месечен срок да я регистрираш в данъчното(1 месец е срока на джамбаза да я отпише и 1 месец е твоя срок да я регистрираш на твое име-след няколко дни ти изчисляват и колко е данъка).Това е общо взето.


morkata1
Мнения: 15
Регистриран на: Пет 30 дек 2011 17:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: burgas

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот morkata1 » Нед 01 яну 2012 8:22


здравейте колеги,да попитам в КАТ данъчна оценка на автомобила изкат ли при регистрация на автомобила?


Потребителски аватар
aliyatin.com
Мнения: 538
Регистриран на: Сря 06 апр 2011 8:54
Автомобил: HONDA CR-V
Двигател: 2008
Местоположение: popovo

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот aliyatin.com » Нед 01 яну 2012 10:19


Колеги пишете по подробно!Така не се разбира автомобила дали е от частно лице с БГ-регистрация или нов внос.Ако е с БГ-регистрация ще искат платен данък от предишния собственик.Ако е нов внос няма как без да е регистрирана да си платил в данъчното.Горе колегата е обяснил стъпките при закупуване.Данъчна оценка искат застрахователите но след като си регистрирал колата на твое име.


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот lou » Нед 01 яну 2012 11:20


Процедурата е следната:От когото и да я вземеш
:arrow: отивате да направите застрахователна оценка
:arrow: Договор за покупко-продажба (По спомен важи 2 седмици)
:arrow: Заверка при нотариус (Преди да ти заверят договора трябва да си платил данъка за колата без него не може)
:arrow: Отиваш с всички документи в КАТ,там плащаш такси за регистрация и т.н.
:arrow: След като я регистрираш в КАТ имаш срок от 2 месеца да я зачислиш в данъчното.

Съвет: Направи си 2-3 копия на договора че.. ще ти трябват за пред КАТ и данъчното ;)

П.С. Много добър избор за кола ;) Да си я караш с здраве :beer


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот stefan4o » Нед 01 яну 2012 11:33


Много важно според мен условие, което не бива човек да пренебрегва. Ако колата е внос от Италия консултирай се с юридическо лице как да си вържеш гащите. Щото е порочна практика колите оттам да се обявят за крадени след известно пребиваване в България и закупени от новия си собственик. И тогава водата е много студена :!:
И аз като колегата по-горе те поздравявам за избора на автомобил :да:


Потребителски аватар
shako9793
!!!ИЗМАМНИК!!!
Мнения: 358
Регистриран на: Сря 14 сеп 2011 23:09
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот shako9793 » Нед 01 яну 2012 11:38


честито и добър избор... горе колегите са обяснили всичко и аз да допълня нещо.. Ако колата е от собственик т.е регистрирана имаш 2 седмици срок да отидеш в кат и да смениш талоните на колата и съотфетно ако е от друга област от която не си жител и регистрацията се сменя :banana


Потребителски аватар
stoi4o.d
Мнения: 3332
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 17:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот stoi4o.d » Нед 01 яну 2012 12:52


Ако е от къща и задължително анекс към договора!!!,че ако е крадена,заложена,продадена,с повече от един собственик и тн да ти платят компенсация примерно 5к :beer


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот StS » Нед 01 яну 2012 17:54


"Много важно според мен условие, което не бива човек да пренебрегва. Ако колата е внос от Италия консултирай се с юридическо лице как да си вържеш гащите. Щото е порочна практика колите оттам да се обявят за крадени след известно пребиваване в България и закупени от новия си собственик. И тогава водата е много студена :!:
И аз като колегата по-горе те поздравявам за избора на автомобил "

BG_Golf4e написа:Ако е от къща и задължително анекс към договора!!!,че ако е крадена,заложена,продадена,с повече от един собственик и тн да ти платят компенсация примерно 5к :beer


Това възможно ли е? И от правна гледна точка може ли да стане ? И аз се интересувам, нямаме ли някой айдукат тука да каже :beer


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот stefan4o » Нед 01 яну 2012 18:03


То може да има анекс с реална цена. Но върху тая цена нотариалната такса... сещай се. Таксите за обявена цена 500 лева са около 100 лева мисля, лятото я прехвърлях моята баба, излезе ми толкоз някъде. Ха представи си таксата на кола за обявени 5-6 000 лева колко ще е...


morkata1
Мнения: 15
Регистриран на: Пет 30 дек 2011 17:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: burgas

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот morkata1 » Пет 06 яну 2012 11:21


Колеги,съвет от мен,хубавичко гледайте при закупуване номера на двигател,рама и т.н. защото после в КАТ е нещо ужасно, аз преди няколко дни си патих със регистрацията на мойта VW BORA 2.3 и понеже след 2 часово търсене не успяха да намерят номера на двигателя по колата( след като се изредиха почти целият персонал на КАТ) и за капак намериха един номер ,различен от този записан в документите на вноса, и замалко не ме изкараха престъпник,добре че се оправих ,само че сега ми записаха номера който те намериха ,а не този който е записан в документите на вноса( колата е внос от Швейцария) ,някой може ли да ме упъти къде се намира този прослувут номер на двигателя? Благодаря предварително


Потребителски аватар
aliyatin.com
Мнения: 538
Регистриран на: Сря 06 апр 2011 8:54
Автомобил: HONDA CR-V
Двигател: 2008
Местоположение: popovo

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот aliyatin.com » Пет 06 яну 2012 12:16


Напълно си прав колега.Искайте от собствениците на авто-къщи да ви показват къде са номерата на двигател и шаси за да нямате проблеми в КАТ!


Bavarcho
Мнения: 69
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот Bavarcho » Пет 06 яну 2012 21:16


Ти ако мислиш че 90% от тях знаят къде са тея номера, дълбоко се самозалъгваш :wink:


Потребителски аватар
lub0o
Мнения: 550
Регистриран на: Пет 29 фев 2008 12:38
Автомобил: Subaru Outback 2.5-05
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване на автомобил

Мнениеот lub0o » Съб 07 яну 2012 22:56


извинявам се,че се намесвам в темата
ако колата се взима от частно лице с бг-номера,каква е процедурата с прехвърлянето



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 126 госта