Закупуване и внос на автомобил от Германия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот icoico » Чет 16 фев 2017 14:06


Vlad777 написа:...Промених първото мнение в темата - да се внимава още със застраховката, защото си има некадърници и там...


То останало да няма :smile Можеш ли да промениш и информацията за жълтите номера- вече се изисква технически преглед и за тях, освен това данните на автомобила във временния талон се попълват на място в цуласунгсамта. Преди можеше да си вземеш жълти номера с празен талон и да ги сложиш на всякакъв автомобил :rolleyes




Потребителски аватар
Ivan Cholakov
Мнения: 48
Регистриран на: Пон 24 юли 2006 17:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Ivan Cholakov » Пет 24 фев 2017 16:33


Здравейте колеги. Аз имам такова питане. Смятам да купя кола от Германия от българин и колата е с български номера (има и немски постоянни, което е мн. странно). Има двата талона, глажданска отговорност и уж платен данък. Сделката ще се осъществи там. Как се процедира в такъв случай? С договор за покупко-продажба, заверен в посолството ли се случват нещата?


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот A9A » Чет 27 апр 2017 8:41


Здравейте!

Ще ходя до Германия за да закупя автомобил (собственика ще е юридическо лице) .
Имам няколко въпроса, на които надявам се ще получа отговор :

1. Как е по-добре да платя - по банков път или кеш? Ако е по банков път как ще направя превода дистанционно от Германия? Ако е кеш плащане, как изнасяте суми над 10000 евро зад граница? Мисля да пътувам със самолет натам.

2. Понеже автомобила е с право на данъчен кредит какви документи да нося за да не ме накарат да платя ДДС-то на колата и после да чакам да го възстановят?

3. Може ли автомобил закупен от официален дилър на дадена марка да се вземе без гаранция, съответно на по-ниска цена? Съшите готови ли са за преговор за цена или тя си остава колкото е обявана?

4. Застраховката към номерата какво покрива? Как може да направя каско за да пътувам спокойно към България?

Благодаря!


Потребителски аватар
kambone
Мнения: 453
Регистриран на: Сря 09 апр 2008 18:49
Автомобил: Passat b5.5 2001
Двигател: 1.8T AWT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kambone » Вто 02 май 2017 18:08


Здравей,
Ще отговоря на база моя опит и опит на познати, които си внесоха сами коли от Германия.

1. Не е добра идея да превеждаш пари оттук, преди да си видял колата. Всичко се случва, може да има скрити проблеми или нещо което не се вижда / пише в обявата. Познат, който плати Х5 по банков път нареди превода след огледа в Хамбург през електронното си банкиране. Отне 1 ден продавача да види парите в сметката си и да оформи документите и талона.

2. Трябва да я регистрираш на юридическо лице. Доколкото знам има вариант още там да ти приспаднат ДДС-то от цената, но за точните документи и процедури не мога да кажа, аз купувах като физическо лице.

3. Въпрос на договорка. Ако продавача / представителството се съгласят да свалят от цената при отказ на гаранция - зависи колко си обаятелен :)

4. Стандартната застраховка с номерата е тип "гражданска отговорност". За допълнителна застраховка ще трябва да говориш с някой международен застраховател, може още оттук (примерно Алианц, която е немска компания).

Надявам се съм бил полезен и друг колега с повече инфо да може да добави.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот $100 » Вто 02 май 2017 20:47


С тия международни застрахователи май си готовиш неща с предположения и въображение. Питащият може сам да си ги съчини по същия начин.


Потребителски аватар
kambone
Мнения: 453
Регистриран на: Сря 09 апр 2008 18:49
Автомобил: Passat b5.5 2001
Двигател: 1.8T AWT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kambone » Пет 05 май 2017 10:08


Ако имаш конкретна информация я сподели.
Ако нямаш, мнението е чист спам.
Споделих информация от моя опит с внос от Германия и опита на близък приятел, който купи кола от дилър и преведе парите по банков път, в опит да бъда полезен. За това което не съм сигурен, съм написал ясно че не съм сигурен и е предположение на база някакъв друг емпиричен опит. След като можеш да застраховаш дори и ваза преди тя да тръгне на път, бъди сигурен че можеш да застраховаш и автомобил за пътуване. Дали цената ще го устрои е друг въпрос.


Lup40
Мнения: 34
Регистриран на: Сря 10 фев 2016 20:32
Автомобил: VW Passat 2001
Двигател: 2800cc 193hp 4M AMX

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Lup40 » Съб 06 май 2017 10:09


Здравейте,
Искам да ви поздравя за полезната тема. Прочетох я цялата и хванах основното и ми се струва, че не е кой знае колко голяма философия, ако всичко е наред с колата и документите.
Затова харесах една кола на около 100 км. северно от Берлин и съм решил да се пусна и да я взема. Чух се 2 пъти с продавача. Каза, че е прекупвач. Колата била с изрядни документи, всичко по колата работело и не би имало проблем да се докара на ход до България. По време на разговора не звучеше да е турчин или арабин, което вдъхва малко доверие. Също така каза, че няма проблем да се пробва, имал номера, което ме навежда на мисълта, че има от тези червените табели от автокъщите. Единствения пробелм бил с катализатора, който не работел както трябва. Също така каза, че има доста сменени неща по колата и е купена скоро от възрастен човек, който получил инсулт. Но всичко казано се подлага на съмнение, разбира се.
Плана ми е следния: взимам 2 самолетни билета от Райън Еър и към 11-12 ч. вечерта с брат ми сме в Берлин, от там на влака от близката гара и сутринта сме в градчето, след което действаме по план (оглед, документи, номера, плащане и към София).
Имам само един въпрос, който ме притеснявам най-много, а именно ако стане нещо с колата, да не дава господ, някъде по пътя как се процедира. На кого се звъни, кой се търси и какво можем и не можем да правим?
Също така приемам и всякакви съвети от по опитните пъруващи. С брат ми доста добре се справаме с английския, но все пак кажете за какво да внимаваме по документите и т.н.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот icoico » Съб 06 май 2017 10:25


Lup40 написа:...Единствения пробелм бил с катализатора, който не работел както трябва....

...само един въпрос, който ме притеснявам най-много, а именно ако стане нещо с колата, да не дава господ, някъде по пътя как се процедира....


Можеш при сключване на застраховката да поискаш допълнително Schutzbrief(ако не е включен в нея), тоест безплатна пътна помощ при евентуален проблем. Една авария на магистралата може да те вкара в доста сериозни, предимно финансови неприятности.


Lup40
Мнения: 34
Регистриран на: Сря 10 фев 2016 20:32
Автомобил: VW Passat 2001
Двигател: 2800cc 193hp 4M AMX

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Lup40 » Съб 06 май 2017 10:52


Много благодаря, това влиза на първо място в списъка и го правя задължително!


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот $100 » Съб 06 май 2017 11:12


Lup40 написа:Затова харесах една кола на около 100 км. северно от Берлин и съм решил да се пусна и да я взема. Чух се 2 пъти с продавача. Каза, че е прекупвач. Колата била с изрядни документи, всичко по колата работело и не би имало проблем да се докара на ход до България. По време на разговора не звучеше да е турчин или арабин, което вдъхва малко доверие.

Първо - как разбра, че не е турчин? Турчин роден в Германия по акцента ли ще познаеш или говорехте на английски и там още по-точно ги ловиш? Второ - класика е да отидеш на място със "запазена" кола и като видиш мазния турчин да чуеш "преди малко я продадох". Ама нали беше запазена... Абе станала е грешка, колегата я продал... Така че имай 1 наум, че може да си направиш разходка или да купиш каквото падне на място.


Lup40
Мнения: 34
Регистриран на: Сря 10 фев 2016 20:32
Автомобил: VW Passat 2001
Двигател: 2800cc 193hp 4M AMX

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Lup40 » Съб 06 май 2017 11:20


Както казах всичко подлагам на съмнение...
Но в случая моя приятелка говори и двата пъти с него по телефон, а тя работи от доста години с немци и каза, че акцента на човека е типично немски. Разбира се това не дава никакви гаранции.
Съшо така ми каза до 2 дни да му кажа дали ще я взема, за да я запази и да смъкне обявата. Питах го за капаро и каза, че не било необходимо.
Иначе за цялото нещо имам доста неща наум. Лошото е, че колата която търся е точно определена, с определени неща, което доста ограничава възможностите ми. Затова почти съм се навил за ходене до Германия, въпреки риска.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Vlad777 » Сря 10 май 2017 10:14


Темата е за помощ на хора, които искат да си докарат кола от Германия. Придържайте се към нея.

Имаме си друга тема, в която се обсъжда Кола от Германия или Горубляне?


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот A9A » Пет 12 май 2017 8:24


A9A написа:Здравейте!

Ще ходя до Германия за да закупя автомобил (собственика ще е юридическо лице) .
Имам няколко въпроса, на които надявам се ще получа отговор :

1. Как е по-добре да платя - по банков път или кеш? Ако е по банков път как ще направя превода дистанционно от Германия? Ако е кеш плащане, как изнасяте суми над 10000 евро зад граница? Мисля да пътувам със самолет натам.

2. Понеже автомобила е с право на данъчен кредит какви документи да нося за да не ме накарат да платя ДДС-то на колата и после да чакам да го възстановят?

3. Може ли автомобил закупен от официален дилър на дадена марка да се вземе без гаранция, съответно на по-ниска цена? Съшите готови ли са за преговор за цена или тя си остава колкото е обявана?

4. Застраховката към номерата какво покрива? Как може да направя каско за да пътувам спокойно към България?

Благодаря!


Неща, които научих :

1. Плащането ще е по банков път (през интернет банкиране) Така нито декларираш нещо на границата, нито се чудиш дали ще те оберат някъде.

2. Надяваш се дилърът да не е прецакан от някой. Ако колата е била на частно лице също няма как да я купиш без да платиш ДДС-то.

3. Цените се договарят. Ако не искаш гаранция и колата я взимаш за "export" свалят от цената.

4. Пращат се снимки на автомобила и документите на застрахователят по майл и той определя стойността на застраховката. Плащаш през онлайн банкирането.

Ще ходя в Берлин. Някой да е ходил там и да знае дали има район с автокъщи или всички са разпръснати из града? Впечатления от някой коректен търговец?

В какъв срок трябва да регистрирам колата в КАТ ако е собственост на юридическо лице?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Vlad777 » Пет 12 май 2017 10:32


Срокът за регистрация е 14 дни, когато си я купил в България. Когато е "нов внос" може да си седи неопределено време, преди да се регистрира.


Потребителски аватар
kambone
Мнения: 453
Регистриран на: Сря 09 апр 2008 18:49
Автомобил: Passat b5.5 2001
Двигател: 1.8T AWT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kambone » Вто 30 май 2017 12:33


A9A написа:
A9A написа:
Ще ходя в Берлин. Някой да е ходил там и да знае дали има район с автокъщи или всички са разпръснати из града? Впечатления от някой коректен търговец?



Аз купих кола от Берлин, но от частно лице. Автокъщи в региона има много, има и хубави коли, има и лимонки.

Имай в предвид, че в Берлин има 2 цуласунг-а в различните краища на града които в различните дни от седмицата са с различно работно време - едните дни до обяд, другите следобед.
Така че провери в Гугъл кой е най-близкият до колата и в кой ден с какво работно време е.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта