Закупуване и внос на автомобил от Германия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Костадин Манчев
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 30 апр 2016 22:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Костадин Манчев » Нед 01 май 2016 1:07


Здравейте,
В момент съм в търсене на автомобил и тъй като съм млад и глупав реших да си питам. Отделил съм 8-10 к лева за кола и се чудя дали има смисъл да се ходи до Германия или да продължавам да търся в България. Конкретно за модели съм се спрял на съответните хечбеци :
VW Golf 5 1.9 TDI ,2005 +
Seat Leon 1.9 TDI ,2006 +
Toyota Auris 2.0 D4D .
Имам познат с платформа с който можем да отидем и да я докараме,въпроса ми е дали си заслужава отделеното време,разходи ?

Мерси :smile




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Vlad777 » Нед 01 май 2016 8:55


В този бюджет дизелов Голф 5 под 200'000 км доста трудно ще намериш. В най-добрия случай някой леко ударен или някой базов модел с пейки и ръчки на стъклата.


Костадин Манчев
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 30 апр 2016 22:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Костадин Манчев » Нед 01 май 2016 10:23


Ами това гледам че тука в България масово автомобилите на тези цени са от 100 до 130 к километра и от Италия :biggrin И тъй като е ясно че българите превъртат за това питам дали е по добре да си отиде до Германия да си взема един на 200 к обаче да знам че са толкова наистина. Няколко човека ми казаха че имало смисъл да се иде,други ми казват че няма. Вие как мислите ?


Потребителски аватар
connor cane
Мнения: 1281
Регистриран на: Чет 05 апр 2007 9:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот connor cane » Нед 01 май 2016 11:03


Auris-ите от тези години са предимно 1.4 d4d 90 кс.
Kарах за малко такъв - добре върви. Само интериорът е :scare3 .

Ако ти се ходи до Германия - няма лошо, но си набележи коли и се обади на търговците, за да си сигурен, че обявите са актуални.
Само разходки насляпо без набелязани коли според мен са безмислени. :biggrin
Доста от колите в Германия са реимпорт от Италия.

Ето една голфарка нелоша за 5000 евронки на 104 000 км. (поне толкова пише, а е от частно лице - може и да не ги е магерил :mhihi ). Даже и с ТЮФ до 2017. :c010
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... Number=11#


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот icoico » Сря 04 май 2016 7:07


Костадин Манчев написа:...ясно че българите превъртат...


Според ADAC една трета от автомобилите в Германия са с превъртани километражи. Българите просто не бихме могли да насмогнем... :mhihi :rolleyes


malcho_m
Мнения: 134
Регистриран на: Пон 31 дек 2007 15:12
Автомобил: Passat B8 TDI
Двигател: DFG 2018
Местоположение: Стара Загора / София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот malcho_m » Пон 06 юни 2016 15:53


Питане - с немкси номера (нетранзитни) на мое име мога ли да регистрирам колата в нашия КАТ и те автоматично да ме отрегистрират в Германия?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот icoico » Чет 16 юни 2016 3:08


Аз съм към момента в подобен Йекшън, който си организирах сам от чиста глупост. Би трябвало в срок от 2 месеца да подават информацията към цуласунгсамта. Само, че в нашенския КАТ има омерта за даване на каквито и да било сведения, няма кого да попиташ правят ли го това...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Vlad777 » Чет 16 юни 2016 8:07


Тема, която може да е от полза: http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=87&t=372091

Като цяло според мен е най-добре да си свалиш номерата пред КАТ и да си ги върнеш сам.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Чудомир » Сря 20 юли 2016 15:11


При мен дилемата също е актуална:

Немски редовни номера на автомобил, които ще се регистрира с БГ номера:

Вариантите са
1) viewtopic.php?p=4429958#p4429958
2) сваляне на номерата пред КАТ собственоръчно

По принцип вариант 2) ме устройва повече, защото е по-бърз. Но остава нерешен въпроса, че освен табелите в Германия за стандартно отрегистриране изискват и малкия талон.

Него обаче в България също като номерата искат да го задържат, освен това КАТ питат къде са номерата и твърдението "на платформа дойде" не пасва на представянето на все още валидни голям и малък немски талони.

Убягва ли ми нещо в схемата и има ли легален начин да приложа вариант 2), като номерата и малкия талон си останат след регистрация в КАт в мен?

1) не ме устройва принципно, защото последния път на КАТ им трябваха месеци, за да издадат бележката за регистрация.


Потребителски аватар
AugustinerFan
Мнения: 265
Регистриран на: Нед 19 апр 2015 2:22
Автомобил: Mini Cooper SD
Двигател: 2017
Местоположение: München

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот AugustinerFan » Сря 20 юли 2016 21:56


Писал съм няколко пъти, за да нямате проблеми с КАТ или Цуласунга, ако колата е докарана с немски номера в БГ, номерата се свалят - изпращат се заедно с документите в Германия, някой с пълномощно (може да се изтегли от сайта, ще трябва и личната карта на собственика при отписването) я отрегистрира и изпраща всичко на обратно.След като е отрегистрирана в Германия никой няма да се интерисува от номерата в Бг. Вариант 2 - отрегистрираш си колата в Германия и се прибираш с транзитни номера. На практика вземат номерата и документите на регистрирана в Германия кола защото се получва че един автомобил е регистриран на две места едновременно , отрегистрират я служебно но минават месеци , през тези месеци плащаш застраховка и данъци в Германия а всеки който ги плаща знае колко струва! След една година си получаваш парите, чувал съм за случаи в които не са получили нищо и са платили глоби на ZOLL.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Чудомир » Сря 20 юли 2016 22:09


Мерси за отговора, видях, че си го писал и по-рано в темата, даже и единия линк е към твоя пост.

Като буквоядец по професия обаче размишлявам на глас:

Няма логика да плащаш данък и застраховка едновременно, защото колата няма как да е регистрирана и в Германия, и в България по едно и също време. Възстановяване към дата на регистрация в БГ ми е мисълта, че трябва да е стандартна процедура в Германия.

Софийският КАТ има по-общирна информация на сайта сравнено с Пловдив, затова чета оттам http://kat.mvr.bg/NR/rdonlyres/62A323C3 ... g_mps2.pdf

Необходими документи за регистрация на превозно средство с
регистрация в държава членка на ЕС, ЕИП или Конфедерация
Швейцария

1. Писмено заявление за регистрация, издадено по служебен път - издава се на гишета от 54 до 64;
2. Свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;
3. Документ за преминат преглед за техническа изправност, издаден от държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;
4. Документи за придобиване на собствеността с данни за идентификация на превозното средство;
5. Декларация за придобиване на собствеността;
6. Митнически документ за оформен внос на територията на ЕС, когато превозното средство се внася от държава извън ЕС;
7. Документ за самоличност - за физическите лица; единен идентификационен код - за стопанските субекти, а за тези, които не притежават ЕИК - документ за създаване и за код Булстат;
8. Документ за сключена застраховка "Гражданска отговорност" и двустранен констативен протокол за ПТП;
9. Табелите с регистрационен номер, ако са ползвани такива;
10.Документи за платена продуктова такса за МПС от категориите L2, L4, L5, L5E, М1 и N1.
11.Превозното средство за идентификация;
12.Свидетелство за регистрация се получава на гишета 51, 52, 53;

ЗАБЕЛЕЖКА: Когато законодателствата на държавите - членки на Европейския съюз, ЕИП, или Конфедерация Швейцария не предвиждат задължение за регистрация на
превозни средства от даден вид и категория и не могат да бъдат представени свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), се представя официален документ от съответните компетентни органи и документ, съдържащ информация с техническите данни на ПС, позволяващи идентификацията му.

В случаите, когато заявителят не представи документ за преминат преглед за техническа изправност или срокът за явяване на следващ периодичен преглед е изтекъл, се извършва
преглед за техническа изправност и окомплектоване.

От тези редове аз разбирам следното:
1. Нито голям, нито малък талон, нито номера са задължителни
2. При представяне на валиден технически преглед не трябва да минаваш "канали"

Възможно ли е да се кара по единна процедура, защото никой не е чел указанията?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Vlad777 » Сря 20 юли 2016 23:51


Според мен пише, че е задължителен талон част 1, а част 2 само ако е издадена такава.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Чудомир » Чет 21 юли 2016 0:34


Хм, прав си, единственото число го бях игнорирал.


Потребителски аватар
AugustinerFan
Мнения: 265
Регистриран на: Нед 19 апр 2015 2:22
Автомобил: Mini Cooper SD
Двигател: 2017
Местоположение: München

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот AugustinerFan » Чет 21 юли 2016 4:59


Опираме до въпроса че някой трябва да уведоми властите в съответната държава че автомобилът е регистриран в друга. Не знам ако представиш в Цуласунга български талон с немски Kaufvertrag (в случай че ти вземат номерата в КАТ) преди да са дошли данните от България какво ще стане. Ако чакаш по служебен път ще възстановят парите за данък и застраховка от датата на регистрация но както писах минават месеци а дотогава собственика на автомобила в Германия плаща (в крайна сметка като си ги получи ще има спестени пари към бюджета за почивка да речем :mhihi ) Разсъждавам просто, пиши ако има някакво развитие или намериш повече информация. Все си мисля че едни транзитни номера ще спестят много главоболия.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8375
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Чет 21 юли 2016 22:08


AugustinerFan написа:.. Все си мисля че едни транзитни номера ще спестят много главоболия.

+1 . Аз бих процедирал така. Майната им на парите ( за тр. номера/застраховка/данък и т.н. ) Нервите са по-важни. Въпреки това съм малко любопитен как ще се подредят нещата , ако колата дойде с редовните номера



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта