Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8382
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот samo_pechka » Нед 24 мар 2019 20:38


Не съм опитвал това , някой ден може да го пробвам и аз :)
naskoooo4 написа:Моля да бъда извинен, ако не е тук местото за питането ми. Дъщеря ми е женена в Германия, там живее и работи. В средата на м. април ще идват с кола, която ще ми я оставят на мен(чрез дарение или покупко-продажба). До тук ясно договор при нотариус, но те ще бъдат за два дни в Пловдив. А искат да си вземат талоните и номерата обратно, за да могат да регистрират със същите номера новата кола. Жена ми ще пътува за Германия в началото на май,като мислих тя да ги върне. Но колата, която са купили в Германия е с временни номера и не е регестрирана, а трябва да се регистрира до края на април.Така, че този вариант отпада. Някой сблъсквал ли си е с този проблем или знае ли нещо по въпроса В КАТ Пловдив ще са склонни ли след регистрацията на мое име да върнат номерата и талоните на собственика (зет ми)на колата, за да бъде отписана в Германия? Благодаря, ако някой знае нещо моля нека пише.

Описвам мои случаи.
Номерът може да бъде запазен за новата кола , талонът- мисля не.
Най-удобният вариант е да я докарат с номера за износ. На името на дъщеря Ви. Тя си прави кауффертраг на нейното име с адрес посочен в Бг. След това да си я регистрирате в Бг на нейно, карате с пълномощно издадено от нея и заверено в Бг нотар.
Може и на ваше , но има тънкост като нот.пълномощно издадено от Бг нотар да ви представлява като страна от сделка ( вие упълномощавате дъщеря си да ви "купи" кола ) Като пълномощното трябва да е издадено преди договора за "покупката" на колата :) В договора за ПП се вписва вашето име като купувач , а нейното като упълномощено лице , тя се подписва , отива в щрассенферкерсамт по местоживеене на немския си адрес и оформя документи за износ на колата, номера за износ ( с червена ивица ), застраховка и т.н. , идват си тука с нея и си я регистрирвате в Бг . Дано не греша нещо, но скоро не съм го правил и не се сещам за доп.подробности. Така е най-безболезния и бърз начин .
В другия вариант ако те дойдат с нея, с нормалните си номера: писал съм ти на ЛС как да продължиш




naskoooo4
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 12 сеп 2009 14:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: PLOVDIV

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот naskoooo4 » Нед 24 мар 2019 20:47


Благодаря за отговорите, ще чакам за още мнения. А за съчувствие или разбиране от КАТ просто не очаквам, такива си бяха и преди 50 гдини. Но знае ли човек може и да са се променили, дано.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот Кайзен » Нед 24 мар 2019 21:40


Аз нищо не разбрах от описанието.
Как колата е в Германия с временни номера, но не е регистрирана?!?
Всяка кола в Германия с валидни номера е регистрирана.

Според мен са възможни следните два варианта:
1. Колата е регистрирана със стандартни немски номера
Докарват ти колата с немски номера на името на дъщеря ти/зет ти в България. Свалят номерата и с талоните се връщат в Германия и отрегистрират колата в немската служба. Пишат немски договор за покупко-продажба и ти го пращат по пощата с талоните / или пък ти ги носи жена ти като се върне в България. Ти си регистрираш колата с няколко седмици закъснение в България.

2. Колата ти я докарват с експортни номера.
Докарват ти колата с немски експортни номера на името на дъщеря ти/зет ти в България. Пишете си немски договор за покупко-продажба. Ти си регистрираш колата в КАТ-Пловдив и после служебно се изпращат документите в Германия от КАТ. За дъщеря ти/зет ти няма риск, защото тя/той е платил/а данък и застраховка за само 9/15 дни.

За да се избегне необходимостта от превеждане на договора, е хубаво той да бъде изготвен в два еднакви екземляра – на немски и на български.


naskoooo4
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 12 сеп 2009 14:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: PLOVDIV

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот naskoooo4 » Нед 24 мар 2019 22:11


Нещо не си ме разбрал. Накратко: Те идват с колата , която е с немска регистрация. Остават ми колата нотариално заверена покупко- продажба тук в Пловдив, след няколко дни си заминават с Луфтханза. Но искат да си вземат талоните да се прекрати регистрацията на колата в Германия, но също и немските номера, със същите номера да си регистрират новата им кола, която е с временни номера, на които им изтича срока в края на април. Всичко трябва да стане за максимално късо време. Дано съм ясен.


mrsch66
Мнения: 289
Регистриран на: Чет 22 мар 2012 18:38
Автомобил: jetta 2
Двигател: ez 1986
Местоположение: praha

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот mrsch66 » Пон 25 мар 2019 7:51


Прекратяват регистрацията в Германия слагат и транзитни номера и я докарват застраховката на колата си остава в сила докато дойдат после немеца прекратява и нея това е най-безболезнено и за двете страни набутваш се само с едни транзитни табели.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот Кайзен » Пон 25 мар 2019 8:16


naskoooo4 написа:Нещо не си ме разбрал. Накратко: Те идват с колата , която е с немска регистрация. Остават ми колата нотариално заверена покупко- продажба тук в Пловдив, след няколко дни си заминават с Луфтханза. Но искат да си вземат талоните да се прекрати регистрацията на колата в Германия, но също и немските номера, със същите номера да си регистрират новата им кола, която е с временни номера, на които им изтича срока в края на април. Всичко трябва да стане за максимално късо време. Дано съм ясен.

Аз продължавам да не разбирам защо държиш на български договор за покупко-продажба пред нотариус. С този договор те няма да могат да си отрегистрират колата.
Според мен в твоя случай, най-правилния начин е вариант 1 от предишния ми пост.

П.П.1: Щом толкова много държат на тези номера, то с едно телефонно обаждане до Kfz-Zulassungsstelle могат да обяснят ситуацията и да си резервират номерата за следващия автомобил. Резервацията на номера е с валидност до 10 дни.
П.П.2: Срока на временните номера (Kurzzeitkennzeichen) в Германия е само 5 дни. Как така в края на март, те имат временни номера до края на април?


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот Lupender » Пон 25 мар 2019 10:29


Кайзен написа:2. Колата ти я докарват с експортни номера.
Докарват ти колата с немски експортни номера на името на дъщеря ти/зет ти в България. Пишете си немски договор за покупко-продажба. Ти си регистрираш колата в КАТ-Пловдив и после служебно се изпращат документите в Германия от КАТ. За дъщеря ти/зет ти няма риск, защото тя/той е платил/а данък и застраховка за само 9/15 дни.
За да се избегне необходимостта от превеждане на договора, е хубаво той да бъде изготвен в два еднакви екземляра – на немски и на български.

И за мен това е най-чистия вариант. Аз така "купих" на брата колата с немски договор, за да избегна нотариуси, преводи и легализация на документите. Даже в КАТ не ми търсиха превод. В Германия нещата са прости (договора е стандартен формуляр 1 страница), а в БГ трябва да е сложно.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот Чудомир » Пон 25 мар 2019 10:35


naskoooo4 написа:Всичко трябва да стане за максимално късо време.

С това условие забравяте за всички други варианти, взимат те едни червени номера от Германия и се прибират с тях. Вече за договора са ти написали, че можете между вас да си го направите макс. лесно за теб.
Чарът на това решение е, че сегашната немска регистрация ще могат да си я резервират за следващата кола директно при взимането на червените номера.


Poison88
Мнения: 30
Регистриран на: Вто 20 мар 2012 16:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот Poison88 » Нед 07 апр 2019 22:38


Здравейте,
какво трябва да наблюдавам при покупка на автомобил с френска регистрация?
Един руснак го кара от известно време в България, но незнайно защо не я е регистрирал и я продава.


naskoooo4
Мнения: 15
Регистриран на: Съб 12 сеп 2009 14:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: PLOVDIV

Re: Колко струва регистрацията на кола нов внос?

Мнениеот naskoooo4 » Пон 09 сеп 2019 22:09


Темата е вече стара, но бих искал споделя резултата от регистрацията в КАТ -Пловдив.Договора беше направен в Германия - стандартна бланка принтирана и ръчно написана (на немски) за продажба на колата със символична цена.Проблема в КАТ беше, че не искаха да върнат номерата - табелите. В Германия те си поръчаха същите номера, които имаха на старата. Табелите, които ги задържат в КАТ не ги отчитат никъде, а само за вторични.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 74 госта