Регистриране на автомобил в Германия ?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Кайзен » Нед 09 мар 2014 21:08


Що си усложняваш живота с тея дизели?
Вземи си бензин/газ и няма да мислиш нито за зелени плакети, нито за високи данъци, нито за разход.




Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Чудомир » Нед 09 мар 2014 22:40


s_rox9 написа:...

Защо всеки току-тръгнал към Запада си мисли, че е по-тарикат и може да опъва дявола под път и над път как му щукне?
За пореден път го пиша - Германия се крепи на правила, които са писани преди ние да сме били там. И затова са напред с материала. Защо на магистралата може да се кара бързо броня до броня и повечето случай това функционира? Защото магистралата е строена по правила и хората по нея карат по правила. Затова нещата функционират. Като един кривне от правилата, след него друг, трети..пети..накрая се нанизват един в друг и след това всички чакат да разчистят отломките. И този пример не е само за магистралата, ами и за здравната система, и за социалната, и за търсенето на жилище....къде ли не

Обратния случай - във Франкфурт например за "местното население" не е проблем да даде назаден 50 метра на двулентов еднопосочен бърз път, защото е пропуснал Макдоналдса.

По твоите въпроси конкретно: От катализатор за 80 лв до филтър за фини частици има разлика.
Плакетата ще я разберат по талона на колата
Нормален DPF струва за голф 4 около 800 евро нов и го има само за конкретни двигатели

Сега почни по правилния ред: В кой град отиваш, колко кинти за кола искаш да отделиш и наясно ли си какъв данък и застраховка те чакат?


s_rox9
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 04 мар 2014 15:24
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот s_rox9 » Вто 18 мар 2014 20:40


Вслушвайки се в съвета на колегата горе за бензин но съм свикнал на дизел и икономичността му и бензина сега ми се струва доста солен като разход ... и при търнсенето ми изкочи друг въпрос ... добре колата има Hu/TUV до 2016 година но и има AU до 2016 година ... до колкото знам AU е застраховката ... при такъв случай трябва ли да сключа застраховка при положение че колата има до 2016 година ...

Чудомир написа:
s_rox9 написа:...

Защо всеки току-тръгнал към Запада си мисли, че е по-тарикат и може да опъва дявола под път и над път как му щукне?
За пореден път го пиша - Германия се крепи на правила, които са писани преди ние да сме били там. И затова са напред с материала. Защо на магистралата може да се кара бързо броня до броня и повечето случай това функционира? Защото магистралата е строена по правила и хората по нея карат по правила. Затова нещата функционират. Като един кривне от правилата, след него друг, трети..пети..накрая се нанизват един в друг и след това всички чакат да разчистят отломките. И този пример не е само за магистралата, ами и за здравната система, и за социалната, и за търсенето на жилище....къде ли не

Обратния случай - във Франкфурт например за "местното население" не е проблем да даде назаден 50 метра на двулентов еднопосочен бърз път, защото е пропуснал Макдоналдса.

По твоите въпроси конкретно: От катализатор за 80 лв до филтър за фини частици има разлика.
Плакетата ще я разберат по талона на колата
Нормален DPF струва за голф 4 около 800 евро нов и го има само за конкретни двигатели

Сега почни по правилния ред: В кой град отиваш, колко кинти за кола искаш да отделиш и наясно ли си какъв данък и застраховка те чакат?


Отивам в Регенсбург или другия вариант е Келхайм ... за кола съм готов да отделя около 3000 че ще ми трябват пари и за следването ... за данъка предполагам ще е около 300 евро а застраховката ми е неизвестна и от прочетеното доста ме стряска че е четирицифрена сума ... а за катализатора явно съм се объркал понеже четох в една статия на немски че трябва каталитично устройство и може би съм се подвел ...

Благодаря !


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот icoico » Вто 18 мар 2014 21:08


s_rox9 написа:... добре колата има Hu/TUV до 2016 година но и има AU до 2016 година ... до колкото знам AU е застраховката ...


Цъ. AU(Abgasuntersuchung)или проверка на изгорелите газове допреди 3-4 години беше отделна процедура, вече е неразделна част от HU (Hauptuntersuchung). За застраховка Гражданска отговорност (Haftpflichtversicherung) си има онлайн калкулатори на различните компании, този например
http://www.huk24.de/versicherungen/kfz-versicherung/autoversicherung.jsp
с които можеш да си сметнеш на каква кола колко пари ще ти излезе, имай предвид, че в зависимост от марката, модела и двигателя при еднакви други данни се получават значителни разлики icon_idea


s_rox9
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 04 мар 2014 15:24
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот s_rox9 » Пон 24 мар 2014 21:47


Аз пък мисля че AU е застраховката и голяма радост като намеря кола с ново HU и AU ... а когато има само HU каква е процедурата отивам само за AU ...
Тези калкулатори за данъка са ми много сложни в такъв смисъл че не съм кой знае колко силен с немския и някои неща не са ми ясни и резултатите излизат не точни ... и не мога да добия точна представа ... примерно на BMW e46 с 1.6 двигателя колко долу горе ще излезе застраховката или пък примерно на някоя с 2.3 v5 двигателя на VW примерно или Seat ориентировачно ... дали ще прескочи 1000 евро или ще е по надолу ... защото всичко което съм изчел за новите шофьори пише над 1000 евро ... между другото съм шофьор от по малко от 1 година като се има в предвид и това ...

Благодаря !


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Кайзен » Пон 24 мар 2014 22:55


HU - Hauptuntersuchung
AU - Abgasuntersuchung
HU + AU = TÜV-Plakette
Kfz-Versicherung - немска ГО
http://www.check24.de/kfz-versicherung/

Ако книжката ти е на една година, свикнал си да караш дизели, ще бъдеш студент и не разполагаш с достатъчно финанси, то за теб е най-добре да провериш дали университета ти предлага Semester-Ticket или да си купиш BahnCard 50 за 127 Euro.
От Kelheim (Saal(Donau)) до Regensburg Hbf ще пътуваш под 30мин - http://www.agilis.de/files/Veranstaltungsflyer_Gillamoos%202013.pdf


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Чудомир » Вто 25 мар 2014 1:30


Уффф.... Айде за пореден път.....

Застраховката в Германия се изчислява на базата на годините, които си карал без произшествия (т.нар. Schadensfreiheitsklasse, клас/ставка за/на безпроизшествено шофиране), както и на т.нар. типови класи (Typklassen), които важат за конкретен модел / година на производство. Биват класа за гражданска (HP), за пълно каско (VK) и за частично каско (ТК)

Например пасата от аватара е класифициран като

KFZ-Haftpflicht: 18
Vollkasko: N18
Teilkasko: N22

Тези параметри плюс годините без произшествия, както и ред други фактори, определят застраховката.

За новоизлюпени карачи не е рядък фактор 2,3-2,4 върху базата за даден модел - примерно ако ставката за Голф 4 е 500 евро на година, то тя става за новак 500*2,3 (230%)
http://www.check24.de/kfz-versicherung/fahranfaenger/
Beitragssätze von 240 Prozent des Grundtarifs sind bei Fahranfängern keine Seltenheit

Тези, които не са се водили досега по немската система, се приравняват като "новоизлюпени карачи".

Тук има една опция за оптимиране на тарифата - от БГ си вадиш от застраховката ти бележка, че си карал 1-2-3 (колкото са там) години без произшествия. След това трябва да намериш немска застраховка, която признава такива преведени документи и тогава те приравняват по тяхната система, все едно си карал без произшествия в Германия.

Пример: От БГ имаш бележка за 2 безпроблемни години, което те квалифицира за нещо около 85 % (не съм проверил, зависи от застрахов. дружество), защото - по-горе пуснатия линк - това прави класа SF 2.

Без документ от БГ или без застраховател, който да ти го уважи, трябва в онлайн калкулаторите да задаваш SF 0 ("новобранец"), както и да се лишиш от каско, за да ти е по-тънка застраховката.

Според мен идеалният вариант за теб е - ела без кола и като си прекарал тук 6 месеца, ще прецениш дали ти е нужна. В началото в Германия колата не трябва да ти е 1ви приоритет. Ако тогава имаш необходимост, ще говорим на темите, които тогава ще зададеш като въпрос.


Потребителски аватар
motofan
Мнения: 138
Регистриран на: Пон 28 авг 2006 21:11
Автомобил: A4
Двигател: 1.8T
Местоположение: Плевен Bad Oeynhausen

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот motofan » Вто 25 мар 2014 8:00


С въпросната бележка за 5 години назад застраховката ми е на 55% на Е46 318 , около 470евро за година, става въпрос за Provinzial (първа кола ми е Германия) :Mr Green Fun


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот icoico » Вто 25 мар 2014 9:14


motofan написа:С въпросната бележка за 5 години назад...

Тази бележка брокерът ли я ви я дава или ЗК и кой немски застраховател ги признава? Щото като гледам до няколко месеца ще минавам и аз на местни номера, та искам да се опитам да си осребря по някакъв начин 23-те години стаж без произшествие по моя вина :smile

П.С.
s_rox9 написа: ... а когато има само HU каква е процедурата отивам само за AU ...

Никъде не отиваш. AU вече е една от проверките при HU icon_idea Преди години бяха отделни и имаха отделни плакети.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Чудомир » Вто 25 мар 2014 12:39


Да, от българската ЗК я взимаш. Не съм сигурен, но мисля, че моята първа застраховка също беше в Провинциал. Те са принципно NRW застраховател, но нищо не пречи да питаш дали правят полици и за Щутгарт


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Кайзен » Вто 25 мар 2014 17:29


На практика е възможен и друг сценарий:
Български гражданин над 30г придобил шоф. книжка през август 2011 си купува автомобил в Германия през февруари 2013 и без каквито и да е било бележки от България получава от CosmosDirekt SF0 (78%) за кола с KFZ-Haftpflicht 16. Тази година (2014) е вече с SF1/2 (62%).


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот Чудомир » Вто 25 мар 2014 17:39


SF0 на 78% си е далавера :th_up

Само дето дори и с това въпросната застраховка е към 20% по-скъпа от сегашната ми. Така че не са само процентите, а и ставките, през които се смята. Но като вариант за колегата си е вариант при всички положения.


s_rox9
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 04 мар 2014 15:24
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот s_rox9 » Вто 25 мар 2014 18:41


Ясно ... явно ще се всушам в съвета на колегите за Bahn Card или от университета като мисля че ти дават такава карта ... и май се плащаше около 118 евро до колкото си спомням ... а колата може и да се наложи да я оставя по на татък че като гледам за сега с тези застраховки нищо не ми е ясно проценти глупости ... като утида там предполагам ще ми се изясни ситуацията ...

Благодаря на всички !


Потребителски аватар
motofan
Мнения: 138
Регистриран на: Пон 28 авг 2006 21:11
Автомобил: A4
Двигател: 1.8T
Местоположение: Плевен Bad Oeynhausen

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот motofan » Вто 25 мар 2014 18:51


преди да успея с тази бележка звънях на 3-ма познати застрахователи в БГ и всичките се направиха на модерни....не ставало ,нямал съм 5 години при тях и т н ....пари предлагах и пак нищо. Накрая ме уредиха през друг човек и така. Бележката ми я изпратиха преведена и легализирана
малко ъпдейт от днес....понеже БМВ-то вече се продава и го от регистрирах днес ми дойде новата полица за А4-ката и е още по-добре,само 46 процента,което си е почти далавера тук
да знаете че има значение и каква е марката на колата която ще застраховате,защото се гледа и процента на катастрофите с въпросната марка :th_up


Потребителски аватар
rsmokov
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 28 май 2014 10:14
Автомобил: GOLF IV
Двигател: 1999
Местоположение: Essen, Germany
Контакти:

Re: Регистриране на автомобил в Германия ?

Мнениеот rsmokov » Пет 30 май 2014 18:13


Като цяло доста изчерпателни отговори по темата. И все пак и и аз ще добавя и от мен.
1.Ако решиш да регистрираш автомобил в Германия, наи-добре си го закупи от там.
2.Освен ако не караш доста не си заслужава да караш дизел.
3.Ако си имал регистрирана кола в БГ си изкарваш застрахователна история за всяка от годините и от всяка застрахователна компания по отделно.
4.Всички компании изкарват такава справка за липсващи произшествия , някой дори и на англииски. В Германия признават подобна справка както на немски така и на английски. Ако справката е на български правиш и превод от заклет преводач.
5.Застрахователните проценти на които ще те осигурят зависят от колко години си карал без произшествия. Застрахователната сума обаче зависи както от автомобила така и от населеното място. Големите градове са с висока статистика на произшествията и застраховката може да ти излезе почти двойно...
6.Автомобил с български номера трябва да регистрираш в Германия ако се водиш с постоянно моестожителство там. Т.е. ако пребивашаш в страната повече от 120дена на година или ако си изкарваш прехраната там, тоест си назначен на работа/изключение работа до 450 евро(базис) или стъденстка работа / . Имаш гратисен период за пререгистрацията до 12 месеца от първото влизане на автомобила в страната.
7. Студентите в цяла европа имат статут на временно пребиваващи в страната, тъй като пребивават само за периода на образованието им. Тоест като студент имаш право да караш със българските си номера. Тази тема е доста дъвкана и на доста полицаи в немско не им допада. Но европейското законодателство е над немското , тоест немския закон за пререгистрация не важи за студенти... Изкарваш си най-добре удостоверение от данъчното ,че си освободен от данък като студент. Както и във всеки държавен апарат бюрокрацията си казва думата, тоест и в данъчното може и да ти се пънат. Най-сигурно се консултираш с адвокат...
8.Цялата акробатика се обесмисля ако наистина си отишъл да учиш и си в студенстко градче, автомобила се обезмисля. Взимаш си колело и гореспоменатия семестертикет и залягаш над уроците :11



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 109 госта