ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
fiashkata
Мнения: 6
Регистриран на: Сря 02 юли 2014 19:17
Автомобил:
Двигател:

ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот fiashkata » Пон 07 юли 2014 19:40


Колеги, в германия съм и с немеца не можем да се разберем какви точно документи иска да му предоставя на фирмата в БГ за да взема колата без ДДС. Показа ми австрийски такива, но каза че иска документи все едно от НАП с ДДС номера и да се преведени на всичкото отгоре. Моля ви някой ако е наясно да ми каже какви точно документи да ми пратят от БГ за да взема колата на фирмата.

Последна промяна от Vlad777 на Вто 08 юли 2014 15:00, променено общо 2 пъти.
Причина: Без главни букви в заглавието!




IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот IRRITATING » Пон 07 юли 2014 19:51


Необходимо ти е да си регистриран по ДДС и Булстат номера


fiashkata
Мнения: 6
Регистриран на: Сря 02 юли 2014 19:17
Автомобил:
Двигател:

Re: Купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот fiashkata » Пон 07 юли 2014 20:04


Какви точно документи да им предоставя?


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот IRRITATING » Пон 07 юли 2014 20:08


Има система в която като ти вкарат булстат номера им излиза цялата информация Тия да не се правят на луди


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот jordanpar » Пон 07 юли 2014 20:13


Прочети внимателно този пример:

http://balans.bg/4251-dds-pri-pokupka-na-avtomobil-ot-germanija/

Щом ще купуваш като на фирма продавача трябва да ти махне 19%.И само и единствено вашия счетоводител на фирмата ви може да ти каже какво и как.Не е мястото в този форум :mhihi
В Германия механизмът за връщане на ДДС включва изпращане на преведените на немски език и легализирани документи до търговеца, след това той от своя страна ги изпраща на данъчните власти и иска първо връщане на данъка от данъчните власти, и едва след това връща ДДС на потребителя. Той не е задължен да върне ДДС от собствените си средства. Няма и законово задължение за връщане на ДДС, ако не е уговорена подобна писмена клауза.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот icoico » Пон 07 юли 2014 20:38


fiashkata написа:...Колеги, в германия съм и с немеца не можем да се разберем какви точно документи иска да му предоставя на фирмата в БГ за да взема колата без ДДС...


Това ли иска?
Für Gewerbetreibende:
Export in EU-Länder:

Der Verkauf erfolgt netto ohne Mehrwertsteuer, falls folgende Voraussetzungen vorliegen:
· Sie teilen uns Ihre EU-Identifikationsnummer mit
· Uns liegt die komplette Anschrift Ihrer Firma vor inklusive
o Firmierung (S.R.O., S.L., S.A. etc.)
o Telefonnummer
o Mobilnummer
o Faxnummer
o Email-Adresse
· Uns liegt eine Kopie Ihres Handelsregistereintrags oder Ihrer Gewerbeanmeldung vor
· Uns liegt eine Kopie des Passes des Inhabers oder Geschäftsführers vor (Kopie kann bei uns angefertigt werden)
· Uns liegt ggf. eine Vollmacht und Ausweisskopie des Abholers vor.


Казвах ти, опитваш се да е@еш дявола icon_idea :mhihi

П.С. -Копие от фирмената регистрация
-Копие от документ за самоличност на собственика или изпълнителния директор на фирмата
-Пълномощно и копие от документ за самоличност твои


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот Vlad777 » Вто 08 юли 2014 11:39


Аз съм купувал автомобил в Германия от фирма, на името на друга фирма - тази на брат ми.

Търговецът ми поиска име на фирмата и ДДС номер, както и пълномощно от фирмата-купувач, че ме упълномощава да закупя за нея този автомобил, както и моите документи за самоличност.

ДДС номерът и фирмата могат да се проверят онлайн в портала на европейската комисия:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=bg Малко е под въпрос дали всеки ще се съгласи да проверява в интернет - затова всъщност искат удостоверение, че фирмата-купувач е регистрирана по ДДС.

Пълномощно набързо накарах брат ми да напише да подпечата и да подпише - сканира ми го и ми го прати по мейла. Показах копието.

Така купихме автомобилът без да плащаме 19% ДДС. След това обаче, като дойде в БГ го регистрирахме и продадохме на друга фирма, като при самата сделка начислихме 20% ДДС върху продажната стойност, които бяха внесени в бюджета.

Както пише в линка, който е дал колегата по-горе:
- Ако автомобилът подлежи на данъчен кредит - фирмата може да го купи там без ДДС и след това да си го ползва, без да внася ДДС, докато не реши да го продава.
- Ако автомобилът НЕ подлежи на ДК - фирмата може да го купи на място без ДДС, но като влезе в БГ, трябва да си го начисли и да го внесе.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот joro_kem » Вто 08 юли 2014 17:26


при втория вариант очевидно е по-изгодно ДДС да се плати в Германия.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот icoico » Вто 08 юли 2014 20:16


joro_kem написа:при втория вариант очевидно е по-изгодно ДДС да се плати в Германия.


Tой го е измислил човекът:

fiashkata написа:Ок а ако купя колата от автокъща и предоставя ддс номер означава че няма да платя ддс-то и ще купя колата по-евтино. В бг мога да си напиша кауффертраг и съм ок за регистрация, или беркам?


:rolleyes


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот jordanpar » Вто 08 юли 2014 21:40


:mhihi :mhihi :mhihi
ако правилно съм разбрал написаното,нека автора на темата се запознае и със законодателството в Германия при документни и финансови измами.За един стар пасат и за няколко стотин евро да се правиш на тарикат..........


Потребителски аватар
embi4a
Мнения: 695
Регистриран на: Чет 11 яну 2007 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот embi4a » Сря 09 юли 2014 15:24


Защо си мислите, че в България не дължите ДДС-то ако автомобила е лек и не е закупен с цел продажба.
Не трябва да плащате в Германия ДДС, защото ще се наложи и тук да го платите.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот Vlad777 » Сря 09 юли 2014 16:23


До колкото разбирам от написаното, авторът на темата планира да закупи автомобил от Германия от името на фирма и да не плаща ДДС на продавача.

След това обаче да си напише договор за продажба (Кауффертраг), все едно е купил колата на себе си като частно лице и да отиде в КАТ да го регистрира.

Това според мен е доста рискован ход, защото е документна измама с цел укриване на данъци и може да доведе до затвор. А дали има кой да го проконтролира е друг въпрос.


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот jordanpar » Сря 09 юли 2014 16:42


Точно това разбрахме повечето четящи тази тема.Точно затова му препоръчах да се запознае със законодателството в Германия защото след като /а не ако/ го хванат ще го съдят по тукашните закони защото сделката е станала в Германия.ДДС-то на този автомобил вече е платено като е бил купуван нов ,така че в БГ като страна членка на ЕУ няма да му го искат.Само че ако го купи по неговата ''далаверска'' система нали немеца ще си търси ДДСто от държавата а нашия нали мисли да се изметне като не го плати тук представяйки фалшив договор пред КАТ!!!!!!!!
Естествено че ще го хванат,по-горе съм описал как става взимането и даването на ДДС ,освен ако автора не ползва куха фирма която после да му напише договор че му го е продала на територията на БГ и да се спасяват тези които стоят зад нея /клошари,бездомни..../.само че съдейки по финансовите възможности на автора на темата и хилядите му увъртания за няколко банкноти по 100 евро по-малко едва ли е такъв играч.
Както и да го смятаме питането му е незаконно и в разрез с установените правни норми при такива сделки което прави и тази тема доста незаконна като дискусия.
Срамота.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот IRRITATING » Сря 09 юли 2014 16:53


Купуването на стока от фирми няма нищо общо с това което си написал
Фирма от България купува стоки от ЕС без да заплащо ДДС в държавата на покупката а го заплаща там където ще реализира стоката Немеца ти пуска фактура на теб че ти е продал стоката а ти прави каквото искаш но сме в обща система и данъчните и НАП знаят за тази стока


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ДДС при купуване кола на фирма от Германия - спешно

Мнениеот jordanpar » Сря 09 юли 2014 16:57


само че пича в другата тема си каза че си го купува като на частно лице.тоест СЪС ддс-то вътре.
а после тук в тази тема пита какви данни са му нужни от фирма за да стане договора на нейно име за да не плати 19% ДДС.
После да си напишел договора в БГ на хартийка и с него да мине КАТ.
За какви фирми си говорим ,какви продукти на ЕУ,какви милиони??!!!!! Става въпрос за един дръглив пасат който Бай Ганьо иска да мине още по тънко че и нагло пита в тема за съдействие.
В Германия даже и Selbstständiger лица могат да си връщат и то не цялото а част от ДДСто.Последно на една кола със стойност 26 000 евро се усвоиха обратно едва около 1800 евро.
Та незнам на тази смешна цена от 4-5 000 евро по обявите на автора на темата колко си мисли той че ще спечели.

Последна промяна от jordanpar на Сря 09 юли 2014 17:02, променено общо 1 път.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта