Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
bobbby11
Мнения: 52
Регистриран на: Вто 03 сеп 2013 18:15
Автомобил: Seat Toledo GT
Двигател: 2.0 2E 1994
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот bobbby11 » Пон 23 фев 2015 22:38


Аз предлагам да се гласува закон: "Който няма месечен доход над 3000 лева - не може да си купува кола"... демек - да Оди пеш...

К'ви са ми тия гуми "втора употреба"...
:eek
Или па некакви гащници да ми тровят въздуха на "детето" като издухват литър масло през ауспуха... или пък /"О Боже Ужас"/ - да ми карат без катализатор... и да ми разширяват Озоновата дупка...
:scare3

Затвор за такива "безотговорни" граждани...




Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот Lupender » Пон 23 фев 2015 22:52


Темата е нещо повече от интересна... тя е... фундаментална, защото става въпрос за принципи, даже и за философия на живота. Темата предполага нещо като "сблъсък" на поколенията - старото с устойчивите принципи (макар и не непременно правилни) и новото държащо повече на формата и опаковката, отколкото на съдържанието.
Автомобилът за българина е нещо повече, отколкото е той за нормалния европеец - той е символ на обществения статус, на самоуважението и признанието... Лошо няма, стига формата да е покрита с подходящо съдържание, иначе става гротеска - от 7 серия да слиза селтак с анцуг и отвътре да циври азис...
Та БМВ-то, лошото гледане, небрежната брада и качулките сами по себе си не са порок, въпросът е какво стои зад тях.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот инжектопляктор » Пон 23 фев 2015 23:00


bobbby11 написа:Аз предлагам да се гласува закон: "Който няма месечен доход над 3000 лева - не може да си купува кола"...

Предлагам закон, всички с над 3000лв доход - разстрел, а тези с под 3000лв месечен доход да си разделим техните пари. Или се правиш на ударен за димната завеса зад всеки МАН, Сетра, Чавдар или 35-40годишен Мерцедес автобус, който вътре смърти на нафта и влага, а? Те тия автобуси са по-опасни от моята кола 100%. Значи аз оня ден си смених накладките, ама оня 50 годишен Чавдар, който го разправяха как слизал по баира, не могъл да спре и мачкал всичко наред... Айде, не - мерси.
Lupender написа:Темата е нещо повече от интересна...

Аз колата съм я взел да ме вози. Бонус е, ако е красива и ми радва душата или е бегачка. Всеки иска новичко и красота в живота си, по възможност. Никой не иска да износва гащите на някой немец и да се чувства трето качество човек. Въпросът е, че човек не трябва да бъде обсебен от само и единствено материални стремежи и алчност. Българинът има болно чувство за малоценност, че е по-долно качество човек. Много неща идват от това. И всъщност е прав отчасти. Оправдано е това мислене.


bobbby11
Мнения: 52
Регистриран на: Вто 03 сеп 2013 18:15
Автомобил: Seat Toledo GT
Двигател: 2.0 2E 1994
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот bobbby11 » Пон 23 фев 2015 23:36


Между другото - "братушките" си имат отделни форуми примерно за "Тойота Карина/Авенсис до 2003г" и "Тойота Авенсис след 2003г."...
:biggrin

По тоя начин се избягва залитането в "имуществени", "екологични" и прочие "философски" теми и спорове... демек - "всяка жаба си знае гьола"...
:mhihi


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот forski » Пон 23 фев 2015 23:48


Te не са само братушките...
Въпреки че тук не е много приложимо защото нещата общо взето приключват с Голф 4, 10-те човека във форум 5 и 6 ще си омръзнат много бързо, а този във форум 7 трябва да пише и да отговаря сам на себе си.И отново ще властва простолюдието от 2 и 3 с подкрепата на малко по-издигналите се в очите на слепите от форум 4 :mhihi


bobbby11
Мнения: 52
Регистриран на: Вто 03 сеп 2013 18:15
Автомобил: Seat Toledo GT
Двигател: 2.0 2E 1994
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот bobbby11 » Вто 24 фев 2015 0:03


Така си е...
Аз тука предимно си чета, но впечатленията ми са следните:

1. Ползуватели на Голф до "тройка", които се борят с ръждата и със "старческите" болЕжки на пациентите си... Но се държат мъжки момчетата... :biggrin
Такива на "Голф 4", които се карат помежду си кой двигател е най-малко смотан... :mhihi
И тук-таме некой мангизлия дето пита нещо си за "Голф 5+" и насреща - тишина...

2. Пасат - аналогично...
Ветерани с Пасат 3 и 4 - доволни от живота, но все пак страдащи заради "преклонната възраст" на "любимата"...
Собственици на "Пасат 5" - вече плачещи от какво ли не по колата си... но все пак бранещи реномето на фирмата...
А тия със "следващите" Пасати - са статистическа грешка на форума...
:mhihi

Живот ли бе - да го опишеш...
:icon_lol


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот gugun4u » Вто 24 фев 2015 13:27


Евала за темата! Проблема е, че за тези, които е насочена, едва ли ще изчетат и до 3 - я ред мнението на автора или ще кажат, тоя ПА на мИен Ли Ша Ми Кае К'о да си кУпа. Всеки втори, като дойде време да купува кола, дава всичките си пари за колата, по възможност стара, но възжможно най - висок клас, даже и бърз кредит може да тегли. Като го питаш, абе пич, ти я купи, ама тука масло, филтри, ремъци... гуми... нещо ... обикновенно отговора е, а то от Каско няма смисал, собственика ми каза, че я е обслужил скоро, гумите имат някакъв грайфер, по - нататък ще ги мисля. Действителни случай - БОЛ. Даже имаше няколко колеги, като си взимах колата - абе ти за тия пари джип да си беше взел, БМВ -то е много по - хубаво... Като му кажа, добре човек, кара ми се джип, ама 1000 лева за комплект читави гуми, по - висок разход, а пък градско карам доста, по - скъпо обслужване, регулярни ремонти, сметката ми не се връзва, нали все пак трябва да има пари и за ядене, ходене насам натам и други неща, неискам да съм роб на колата си, и отсреща да бе, ама аз бих си взел джипката или БМВ - то, или ..., пък после ще му мисля :eek пробвал съм да водя такива дебати - няма полза. Пробвал съм да обясня, че като си купиваш някаква кола, доходите ти трябва да са такива, за да не ти влиза много навътре регулярните разходи - полза никаква, че като си вземеш по - висок клас кола, трябва да си сигурен, че няма да имаш проблеми с издръжката - твойта и нейната - НЯМА, най - много да кажат, да бе прав си, ама ... За сметка на това, на тези хора им е виновен всеки и всичко, когато нещо стане, че точно тях са прецакали, виновно им е пътното, че закъсват наравно с галошите си при малко сняг, абе всеки, ама не и те самите. :scare3


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот theultimate » Вто 24 фев 2015 15:41


Не е толкова проблема в българското мислене, колково в лисата на контрол. Можеш почти легално да си караш кола с кофти окачване и спирачки и особено с кофти гуми. За ограниченията и правилата за движение е безсмислено да се говори колко процента от шофьорите ги спазват. Всеки решава колко процента от парите си да задели за кола, но ако беше задължително тя да е изправна и знаеш че общо взето няма къде да вдигнеш повече от 90 без да те глобят, картинката щеше да е съвсем друга от към избор на кола.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот IRRITATING » Вто 24 фев 2015 15:49


Човек ако си няма акъл и с кола от магазина може да свърши куп пакости.


orlin4ooo
Мнения: 388
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 22:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот orlin4ooo » Вто 24 фев 2015 15:51


Да те глобат ок ама и ефекта да е траен - защото много от тия дето правят нарушенията глобата не ги притеснява. :gruebel


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот theultimate » Вто 24 фев 2015 16:16


Сегашните глоби никак не са малки за повечето шофьори бачкатори. Ама едно е да знаеш че почти всички път като превишаваш скоростта отнасяш 100-200 кинта, друго е когато за 5 години нон стоп нарушения я те хванат веднъж, я не, а може и да минеш с 20лв.


orlin4ooo
Мнения: 388
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 22:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот orlin4ooo » Вто 24 фев 2015 16:47


Съгласен съм, но аз визирах съвсем по-стриктни мерки - като отнема на СУМПС, обществено полезен труд, и нагоре по стълбичката. Да не говорим, че има и далеч по-ефективни начини като в Гърция например. За едно неправилно паркиране ти свалят номера + яка глоба, което е равносилно на 1-2 дена ходене по институциите, което според мен е по-кофти отколкото да влезеш в първата банка и да преведеш 100 кинта (че ние даже и бонус имаме ако си платим веднага).


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот инжектопляктор » Вто 24 фев 2015 17:16


Преди да ги мислите по-стриктните неща, погледнете как и сега сме кочина. Закони си имаме, но и сега няма кой да съблюдава за реда. Или го прави тенденциозно. НЕ спазването на законите почва от най-високите редици на властта.
Тези, които говорят отново за техническо състояние - колко процента от ПТП са поради катастрофални технически неизправности? Знаете ли, че Ханс кара и в Германия стар Голф и се хвалеше по едно предаване, че му излиза по-евтино. И че и там автопаркът е на средна възраст над 10години.
Ако ВСИЧКО трябваше да е изрядно и изправно, в България почти нямаше да остане кола, която да не е спряна от движение. Същото и за повечето возила на общественият транспорт. Те са много зле, ама логиката е - който не си поддържа колата изрядна, да се вози в автобусите, които се разпадат, ако въобще има такива налични до дестинацията.
С цялото ми уважение, не мислите в перспектива.
Между другото - за неправилното паркиране. То тук в България в градовете ПРАВИЛНО паркиране няма. Днес търсих място за спиране и няма, въртях сигурно 3 обиколки на центъра. Къде по-точно да спрем "правилно"? На чужд гръб и 100 тояги са малко, ама не трябва да се почне директно с глобите/наказанията за сметка на неуредиците. Трябва първо да се подсигурят адекватни алтернативи.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот icoico » Вто 24 фев 2015 18:24


инжектопляктор написа:Преди да ги мислите по-стриктните неща, погледнете как и сега сме кочина. Закони си имаме, но и сега няма кой да съблюдава за реда. Или го прави тенденциозно. НЕ спазването на законите почва от най-високите редици на властта.
Тези, които говорят отново за техническо състояние - колко процента от ПТП са поради катастрофални технически неизправности

Старичко, но все още валидно:
http://www.rta.government.bg/images/Image/rtaoldsite/novini/nk/dsp.pdf

...Данните от статистиката за причините за възникване на пътнотранспортните
произшествия показват, че по причина “техническа неизправност” на пътните превозни
средства (ППС), в страната през последните години са станали по-малко от 1 % от всички
отчетени ПТП...


и пак оттам:

...По статистически данни около 55% от ПТП довели да това е можело да бъдат
предотвратени и при визуален преглед, ако той е бил извършен...


Друг е въпроса, че автоматичната първа приказка на много шофЕри след катастрофа е "спирачките отказаха", "воланът спря да се върти", "педалът на газта блокира" и други подобни...




инжектопляктор написа:Знаете ли, че Ханс кара и в Германия стар Голф и се хвалеше по едно предаване, че му излиза по-евтино. И че и там автопаркът е на средна възраст над 10години...


Mи не. Всъщност средната възраст в момента е 8,5 години, което също не е малко. Само, че голфът на Ханс всеки 2 години минава преглед, нямащ много общо с нашенския(макар, че напоследък наблюдавам някои по-други практики, прилагани предимно от Юсуф и Василий, съседите на Ханс :mhihi :mhihi )

orlin4ooo написа:...Да не говорим, че има и далеч по-ефективни начини като в Гърция например. За едно неправилно паркиране ти свалят номера + яка глоба...


Недей, молЪ ти се. Сигурно нямаш преки впечатления, но аз имам спомен как два пъти за една вечер пиЕни аделфос малакидес таранираха оградата и бягаха, преди да дойде полицията...на едно място в Пелопонес :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Мисля да си купя кола (малко размисли по темата)

Мнениеот инжектопляктор » Вто 24 фев 2015 19:47


icoico написа:Старичко, но все още валидно:

Аз съм от хората, за които някои от "оправданията" са валидни. Затягал ми е волан от скъсан маншнон и ненавременно разбиране, че имам вече едно каре, пълно с пясък. Най-вече несъобразеното поведение на пътя многократно увеличава рисковете, особено в такива случаи.
Чичо Ханс не знам какви прегледи минава, но с неговите доходи май може да си поддържа Гоуфо по-добре от нас. Там в Бавария чичо Ханс има и доста по-бързи, редовни и удобни влакове и обществен транспорт.
Лично аз не знам защо все още се блъскам тука, а не тегля една майна на майка България и да отида на някое по-уредено място.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта