Съвет преди покупка (Phaeton)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот jordanpar » Пон 16 мар 2015 14:17


Polo6R написа:Връщам се от чист интерес, защото има и доста хубави теми за четене. Друга причина няма, защото нито разбирам от автомобили, нито искам да разбирам, още повече, че не ми се налага да разбирам. От техническа гледна точка не мога да помогна на никого с нищо. Аз съм типа хора- влизам, плащам си и излизам. Помощ няма как да търся, защото преди да ми се е разпаднал автомобила, аз вече ще съм го сменил отдавна. А колкото до това, че ти откриваш някакво презрение в коментарите ми, толкова по-зле за теб. Това значи, че откриваш някакви истини за себе си в тях.


Ще помоля модераторите да ме извинят за мнението което ще дам за теб,но те показаха безкрайна толерантност към твоята особа,камо ли за три изречения още.
Ти си доста комплексиран,мен.Егоцентричен,нагъл и асоциален тип.
Присъствието ти във форума не само ,че не е полезно за никой,но и дори носи само негативи във всяка тема която си се разписал.
С три думи-имаш моето съжаление.
Лекувай се,ти не забелязваш какъв си,но страдат всички останали покрай теб.




Потребителски аватар
stoi4o.d
Мнения: 3332
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 17:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот stoi4o.d » Пон 16 мар 2015 14:37


С 40 000 годишно (над 3000 месец) спокойно може да кара стар Phaeton (9годишен) :rolleyes
Немското правило 6 месечни заплати за автомобил - 20 000 в неговия случай :wink

И едва ли му е проблем да отдели 10% от годишната заплата за обслужване - 4000лв!

За неговите възможности, да се изхвърля с 60хиляди за хубав Phaeton, не ми се струва разумно :no Едно е да вадиш 40к,друго е да спестиш 60к (18м заплати) и да ги дадеш за автомобил, който просто е за съвсем друг клас и стил на живот (авторът на темата да не се засегне,нищо лично :beer ). Да не говорим,че има хора с 10-12к годишна заплата карат Туарег,С500,А8 и тн.


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот jordanpar » Пон 16 мар 2015 14:51


Мълчанието на автора на темата явно показва ,че той вече действа по въпроса.
Аз вече чакам с нетърпение да видя неговия фаетонджийски избраник .
Щом е казал ,че взима приблизително 40 000 лева годишно,може би просто е имал нужда от нашите окуражителни напътствия за да се реши да купи тази кола,а не да му описваме само негативите-той пари за тях има да се справя с нелеката задача по поддръжката.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот group® » Пон 16 мар 2015 15:06


Малко съм против правенето на подобни сметки, но всъщност може и да е полезно (още повече предвид една моя тема по въпроса):

(само да изясним, че немското правило се отнася за нови автомобили, с гаранция, където всички разходи са планирани за поне 3-5 години напред!)

- остави покупката настрана - приемаме, че колегата си има началната инвестиция под формата на спестявания (дано не е кредит)
- обслужване - около 4к лв(такава сума се прие - съгласен)
- застраховки и данъци са над 2к лв
- допълнително изникнали ремонти (със сигурност всички ще се съгласим, че няма как да не предвидиш такива на стара кола без гаранция) - слагам 4к лв. - някои може да скокнат, че е много, но аз даже твърдя, че е малко :mhihi
- гуми да се сменят на по 2 години (ще се налага сигурен съм) - общо за 2 комплекта към 3к лв, което прави 1500лв/годишно
- гориво - взимаме бензиновия мАтор и предполагаем минимален пробег от 20000км годишно - при среден разход 15l/100км (това е даже занижен разход, но приемаме, че автора кара лекинко и си слага магнити на бензиновите тръби :icon_lol ), та това прави около 35лв/100км (водя съвсем ориентираща сметка и не трябва да се прави точна такава, когато говорим за тази кола). Тоест 7к. лв мин за гориво на година.

До тук са ти 18500лв.
Пак отбелязвам - това е една съвсем груба сметка, която човек трябва да си направи и да има предвид. Колегата може да кара и 10000км на година, може и 50000км. Може да не даде тези 4к лв за непредвидени ремонти, а може да даде и 10000лв. за половин година. Това е минималното, което трябва да предвиди човек преди такава покупка и да знае дали е готов.
Сумата е почти 50% от посочения доход. Няма германец или изобщо мислещ човек с такъв доход, който да купи тази кола. Е винаги има опция заплатата да ти е само за семки и бонбонки, но ... Не съм аз човека да държа такава сметка на автора (а той нека не се сърди, че му се меся в сметките - той си решава!!! Аз просто се чувствам длъжен да спомена за евентуалната сметка, защото хората понякога забравят да я правят).

п.с.
И само да имаме предвид загубата на стойност, която ще е голяма предвид търсенето на такива коли ...


Извод: ако от горната сметка някой започне да прави изваждания ала: 'е айде гуми 2ра ръка', 'по-малко ще карам', 'няма да плащам данъка', 'каското ми е с отстъпка' ... Тази кола не е за него :Mr Green Fun


п.с.2 Пожелавам успех на автора и дано вземе нещо, което да го радва и да не му къса нервите :th_up


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот kostik » Пон 16 мар 2015 19:23


Аз лично, ако някой ден имам късмета да се оглеждам за такъв автомобил по-скоро бих гледал TopGear ревю на автомобила. :offtopic
Мисля, че темата няма да стане по-полезна от това, както разбираме автомобила е средно 20 000 лева да го караш годишно струва още толкова, ако можеш да си го позволиш вземай го и дано да се видим на феста или някой събор.
Моля колегата, ако го закупи, този път нека понапише малко личен опит. Да не стане, като с пасата :love.vwclub


reroll
Мнения: 101
Регистриран на: Съб 11 май 2013 17:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот reroll » Пон 16 мар 2015 19:25


BG_Golf4e написа: Да не говорим,че има хора с 10-12к годишна заплата карат Туарег,С500,А8 и тн.


Наистина има такива хора в чиито коли е циганийка до циганийка и закрепяне на положението - доста такива съм видял,подсмърчащи на едно кафе,щото парите са в тупалката отпред.
Правилото за немеца колегата написа,става за нова гаранционна кола.Оттам нататък ако една,две или 3 коли ти излизат повече от 15% от годишният приход значи лишаваш себе си и семейството си от доста неща и е неразумно.Всеки сам преценява какво да даде по сержизи,бензиностанции,застрахователи.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот group® » Пон 16 мар 2015 22:35


Понеже тук тръгна разговорът, считам това за най-подходящото място да пусна ЛС-то от този сладур:
Polo6R написа:Ма мен хич не ме интересува, че нямаш 5 стотинки нито в джоба нито в главата. И си мери приказките как ми говориш, за да не ти паднат очилата от главата.


Ето и моя отговор (да няма скрито покрито и публично да призова да си изпълни заканата колегата):
group® написа:
Polo6R написа: И си мери приказките как ми говориш, за да не ти паднат очилата от главата.


Айде сладур - много те моля!!!
Бъди мъж и накарай очилата да ми паднат от главата!!!!
тел 089

Чакам!!!


Е сега е момента 'батката' да се докаже, че не е мишка!!! :c010

Последна промяна от group® на Пон 02 окт 2017 11:03, променено общо 1 път.


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот IRRITATING » Пон 16 мар 2015 22:46


Аз за Файтона нямам мнение ама ако заформите кьотек пишете къде ще е :k046


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот group® » Пон 16 мар 2015 23:00


Като модератор в този форум за доста годинки, съм натрупал толкова заплахи (а бях толкова благ :rolleyes ), че в книга няма да се съберат :eek
Винаги съм стоял с името си, телефона ми го има публично, че дори и къде живея icon_idea
На никой не е отказвана среща!!!

п.с. моля само екипа да изчакат този хубосник да види поста ми, преди да затрият, че все се надявам публичното показване на нещата да накарат този баровец да удържи на думата си! :Yoda


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот Кайзен » Пон 16 мар 2015 23:15


BG_Golf4e написа:Немското правило 6 месечни заплати за автомобил - 20 000 в неговия случай

Ако това е вярно, то немеца трябва да кара Дачия.

На мен са ми известни два начина за определяне на т.нар. средна класа:
1. Съгласно точни статистически данни.

В Германия има 50млн. жители между 18 и 64 години.
6млн. от тях са безработни.
25млн. получават нетна заплата под 1500€ - това са 62%. Тези хора биха си купили автомобил до 9 000€.
Само 30% от работещите немци получават над 2 000€ нето.
979€/месец за сам човек е границата на бедността.

Това е голата истина.

2. Стъкмистика м/у официални данни и "кръчмарски" сметки - този метод се използва от немеца.

Средното възнаграждение за мъжете в Германия за 2014 е било 20,20€/час, а за жените - 15,83€/час (официални данни).
По този начин средното възнаграждение е 18€/час (от тук започва немската стъкмистика). Следователно за 52 седмици по 40раб.ч. се получава годишен среден брутен доход от почти 37 500€. Koето грубо сметнато е м/у 1900 и 2200 нето на месец.
За немеца средната класа е доход м/у 70% и 150% от средния месечен доход, т.е. грубо сметнато м/у 1 400€ и 3 200€ нето на месец.

Дори да приемем оптмизма на немеца (изчилсление на вариант 2) и "немското правило", то излиза че никой немец не би си купил кола струваща над 6 х 3 200 = 19 200€.

В зависимост от възможностите си (съгласно моите лични наблюдения) немеца си купува автомобил, който му струва месечно м/у 200 и 400€.

Извинявам се за спама!
С най-добри чувства.


jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот jordanpar » Пон 16 мар 2015 23:26


group® написа:Като модератор в този форум за доста годинки, съм натрупал толкова заплахи (а бях толкова благ :rolleyes ), че в книга няма да се съберат :eek
Винаги съм стоял с името си, телефона ми го има публично, че дори и къде живея icon_idea
На никой не е отказвана среща!!!

п.с. моля само екипа да изчакат този хубосник да види поста ми, преди да затрият, че все се надявам публичното показване на нещата да накарат този баровец да удържи на думата си! :Yoda


Май си го поуплашил,защото на мен ми е писал също но с много добър тон /за неговото поведение по принцип/:

Polo6R написа:Приемам мнението ти и не ти се сърдя, но ще ти дам един съвет. Когато правиш подобна оценка за даден човек, то се постарай или да си повече от неговото ниво или поне колкото него. Нямам против това, че си избягал като мишка от потъващия кораб, но да обиждаш по този невъзпитан начин.. някак не върви.


Аз съм удовлетворен че такъв форумен корифей ми прощава думите,ще спя спокойно.ь
п.п. Всъщност ''мишка'' за обида ли да го броя от такъв човек или за най-милата дума на която е способен,хм.


Потребителски аватар
Stoyanov_Vw
Мнения: 528
Регистриран на: Вто 06 дек 2011 1:31
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: 1.9 TDI AHF
Местоположение: Bourgas

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот Stoyanov_Vw » Пон 16 мар 2015 23:43


OFF: Колега (авторът на темата), надявам се когато закупиш колата живот и здраве, да направиш тема за нея, та да и се порадваме и ние :drunk


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот myrshavija » Вто 17 мар 2015 7:13


group® написа:(а бях толкова благ :rolleyes )
И когато говорехме за теб зад гърба ти, използвахме "Благ" вместо име или ник. Или пък беше "ГруБ" ... :mhihi
Ако ще се срещате, викни ме! Аз отдавна искам да се запозная с него. И понеже не съм на нивото му, едва ли ще ми даде да му стисна ръката, но поне мога да опитам да му целуна краката. Или поне земята, на която стъпва.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот VWGT » Вто 17 мар 2015 11:32


myrshavija написа:Или поне земята, на която стъпва.

той не стъпва по земята

по темата: обезценката, някой го спомена бегло, но когато човек си купува рядка кола и прави сметка на парите, трябва да предвиди и момента на раздялата си с нея. За 4-5 години експлоатация доста по-масова кола се обезценя наполовина, за тази само мога да гадая ако сега даде 40к, дали ще може да и вземе и 10 после ... (това са още едни 7-8000 на година, които дали не е по-добре да ги вкара в ремонт на някоя за 10000 сега ... или да ги изгуби във времето).

Все пак от ВАГ са се постарали доста в изработката на фаетона и навсякъде говорят, че всичко по нея е много качествено и добре направено и изпипано. Аз не бих рискувал с 40к за такава кола, ако толкова ми е мерак точно за този модел, ще направя като турчето от линка, взимам си някоя по-евтина, ще я карам докато може и после ... ако е здрава я продаваш, иначе 'фърляш, или и на части дори. Така дал си едни 20к общо, от които все 10 ще си върнеш. Пък ако случиш на здрава бройка само можеш да спечелиш.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Съвет преди покупка (Phaeton)

Мнениеот Чудомир » Вто 17 мар 2015 12:24


Освен споменатите аргументи до тук искам да допълня, че продукт като Фаетон и А8 са създадени с определена цел - също както зимните ботуши и Фиат 500 например. И точно по тази причина зимни ботуши в Африка или Фиат 500 извън Италия рядко или почти никога не се срещат, освен в някакви частни и/или по-специфични случаи. При Фиат 500 се сещам за италианките например, които ги карат от национална гордост, или други хора, които се кефят на италианския начин на живот.

Специално Фаетон от Германия се появява на вторичния пазар предимно по следния начин:

Фаза 1: Лизинг докато стане 3 годишен (с включена поддръжка и заводска гаранция) - този вариант може да бъде разцепен и на 1 година представителна кола на VW и после 2 или 3 години лизинг
Фаза 2: Лизинг до 6тата година (без поддръжка и разширена гаранция, която се плаща отделно)
Фаза 3: Продажба като употребяван автомобил (поддръжка за сметка на новия собственик и без гаранция)

Тук темата се върти около закупуването на Фаетон във фаза 3. Ако конкретния екземпляр е минал през 1 и 2 както съм ги описал, то шанса колата да е добра е голям. Още по-голям е когато 1 и 2 са били при един и същ ползвател (рядко, но не невъзможно)

Лично за мен неизвестните във фаза 3 са прекалено много, дори и да изключим личното ми мнение, че такава кола има ограничено приложение в БГ. Типичен пример за такова изключение беше А8цата с W12 на 500 0000 км, която доскоро се продаваше като бивш служебен автомобил на ....Лукойл... май беше.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 131 госта