New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
kickdown
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 11 мар 2006 16:01
Автомобил: 2008 Tiguan TF + 2017 Seat Ateca
Двигател: CBAB
Местоположение: София

New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот kickdown » Сря 10 авг 2016 17:28


Привет колеги,

След 8 години вярна служба, 140 000 км и някой ремонти (2 пъти радиатор на климатик, 4-те амотисьора, накрайник отред, 3 датчика за 1200 лева и други дреболий), дойде време за смяна на Тиги.

Най-сериозният му конкурент е Seat Ateca Xcellence DSG7 4drive. Аз направих моя избор и ще го обоснова в темата, но искам да чуя и Вашето мнение. Кое бихте изибрали ако имахте възможност и защо?




Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот Dagestan » Сря 10 авг 2016 17:35


Аз не бих си купил Crossover, но ако избора е твърдо между тези 2 модела, бих взел Сеата, защото изглежда по-добре, според мен. Иначе бих предпочел Голф или Леон.
В крайна сметка, ти на кое се спря?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот Stivi » Сря 10 авг 2016 18:53


Dagestan написа: бих взел Сеата, защото изглежда по-добре, според мен

Според теб може би,аз например не намерих нищо нито отвън,нито от вътре което да ми хареса повече в испанеца,каквото и да си говорим Сеат винаги ще си остане "по-евтиния Фолксваген" icon_idea Така че не виждам друга причина освен финансова да избереш него !


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот hooligan_sk » Сря 10 авг 2016 19:10


В рамките на концерна ВАГ, 2та модела не са конкуренти. Нито като техника, нито като цена. Атека ще е конкурент на бъдещата Skoda Yeti, която остава в размерите на предишното поколение Тигуан(където е и Атека). По голямата Skoda Kodiak ще е вътрешния конкурент на Тигуан.

Разбира се че бих взел новия Тигуан, Атеката вътре е компромис. Този интериор е компромис дори в Леона от който са го взели. :th_up


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот Dagestan » Сря 10 авг 2016 19:24


Stivi написа:Според теб може би


Не напразно съм го и споменал, защото колкото хора има, толкова са и вкусовете. Реално нито съм ги виждал на живо, пък да не говорим за допир до тях, а на снимки е едно, а реално много различно. При положение, че Тигуан е по-скъп от Пасат със идентично задвижване и оборудване, не виждам какво би ме накарало да взема Crossover-а, а не Пасата.


Потребителски аватар
kickdown
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 11 мар 2006 16:01
Автомобил: 2008 Tiguan TF + 2017 Seat Ateca
Двигател: CBAB
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот kickdown » Чет 11 авг 2016 18:10


Привет, аз се спрях на Сеат Атека и го поръчах вече.

Първо като размери: Видях и се качих, и в двете коли на автосалона в Женева. Тигуанът е пренебрежимо по-голям в реалният свят - има малко повече място отзад за краката и малко по-голям багажник. Аз съм висок 188 см и в двете коли се чувствам чудесно и отпред, и отзад. Много добре са се справили.

Дизайн: Въпреки, че съм голям фен на ФВ и имам първият Тигуан Трак енд Фийлд, новият без R-Line пакет е отвратително грозен...Прилича на Лексус или някакво такова японско или корейско чудо. Явно за американският и китайският пазар са наложили такава визия. На мен не ми допада. :confused
Сеатът обаче, наистина е станал уникален красавец. Фаровете му са по-красиви и оранжев с двуцветните 19ки е моята любов! :11

Техниката: Двигател и скорости - са едни и същи 2.0 TDI 190 hp DSG7 4x4.

Цената: Нещото което наклони везните сериозно...Tiguan Highline 2.0 TDI 190 коня, DSG7 4motion е 74 170 лв с ДДС. Като се добавят: кожен салон, навигация, R-line, 19ки джанти, металик, Top-View камера, Park Assist, активен темпомат, Blind Spot Monitoring, Traffic Assist, Lane Assist и разпознаване на знаците - отиваме от грозната страна на 90+ хиляди. Тук вече и дилърът ме разочарова сериозно в случаят Порше София Юг. Отстъпка? Нов модел е максимум 5%...Това че им бях първият клиент в България за предишният модел - няма значение, явно не съм им важен.

Seat Ateca Xcellence 2.0 TDI 190 коня, DSG7 4drive - 67 720 лева. Със същите екстри като описаните по-горе в Тигуана без спортен пакет (не се предлага а и така е прекрасен) цената става 81 850 лева. Почти 14 000 лева разлика. И сега най-хубавото...дилърът, тъй като месец Март си купих и чисто нова Ibiza TDI DSG7 от тях ми даде ФЕНОМЕНАЛНА ЦЕНА!!! Като лоялен клиент и пак първата поръчана за БГ (ей как ми върви да съм им първи на тия джипки! :D :D :D ), дори няма да коментирам разликата в отношението между дилърите.

Така, че моят избор е това, уви VW искат да станат новите Audi и да са твърде премиум, а разликата в материалите не е като за 15 000 лева повярвайте ми... :icon_lol :eek :screwy


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот Stivi » Чет 11 авг 2016 23:19


Значи бях прав като казах че цената е единственото заради което някой би предпочел Seat пред VW icon_idea


Потребителски аватар
kickdown
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 11 мар 2006 16:01
Автомобил: 2008 Tiguan TF + 2017 Seat Ateca
Двигател: CBAB
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот kickdown » Пет 12 авг 2016 1:18


И е така, и не е така. При еднакви цени решението би било трудно, но не чак толко. Иначе ако парите нямаха значение, едва щях да си купя Q3 пред Тигуан. Но да не мога да кажа на черното бяло и разлика след отстъпките от почти 25000 лева...нали? :)


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот hooligan_sk » Пет 12 авг 2016 7:11


Честито! :th_up Има достатъчно сравнителни тестове на Атека от най-различни медии. Конкурира се с Кашкай, sportage, kuga и тн. По-добър е от тях, но с новия тигуан просто не са в един ценови клас. :th_up


Потребителски аватар
kickdown
Мнения: 176
Регистриран на: Съб 11 мар 2006 16:01
Автомобил: 2008 Tiguan TF + 2017 Seat Ateca
Двигател: CBAB
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот kickdown » Пет 12 авг 2016 12:30


Благодаря. Успях да карам новият Тигуан, поканиха ме от VW. Като шофиране е супер, въпреки че карах 150 коня DSG 4motion и е леко спънат. Електронният дисплей вместо табло е супер, само това ме е яд, че не го предлагат в Сеат. Лошото е, че вътре в Passat ли си, в Тигуан ли си, в накичен Голф 7 ли си, няма особено значение - което е малко тъпо, но една група са нормално. Поне воланът да бяха сменили.

Друга мисъл ме мъчеше мен. Като видях 2.0 TDI BiTurbo 240 коня и ми светнаха очите. 83 000 е базов с екстрите отиде на 110 000+. Което вече малко ми идва прекалено. Още малко ако се напъна за 130 000 с отстъпките ще взема Porsche Macan S Diesel с кожа, ел. седалки, адаптивно окачване, навигация, парктроници, камера и подгрев на 4те седалки и волана...

Според Вас не прекаляват ли вече с цените и не се ли превръщат в новото Ауди?


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот dobrin » Пет 12 авг 2016 13:36


Както писаха колегите по-горе, този Сеат и новия Тигуан нямат нищо общо. Разликата е доста голяма.
Да сравняваме цени е едно, да сравняваме конкретните модели - съвсем друго. Лично аз, при всички положения, при този избор, бих избрал Тигуан.
Не знам кой си купува нова кола в брой, може и такъв да е случая, но при покупка на изплащане се гледа разликата в месечната вноска, която едва ли е фрапираща. И ... пак бих си избрал Тигуан.
А пък да сравняваме цените на Макан, теоретично с някакви имагинерни остъпки не е сериозно. Нито пък да сравняваме Q3 с Тигуан, при условие, че той е в един клас с Q5.
Със здраве да си караш Сеата - не е лош, все пак си е от концерна и споделят доста технически характеристики, но не е ФВ. Нито като качество на изработка, нито като качество на вложените материали. Имиджът, не казвам, че е лош, но е различен от този на ФВ. Според мен в концерна имиджово (и ценово) нещата стоят така, във възходящ ред:
Сеат
Шкода
Фолксваген
Ауди
Порше
Бентли
Бугати
Такива работи ...


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот Dagestan » Пет 12 авг 2016 13:47


Сякаш разликата в качеството не е толкова голяма(И новите модели на Сеат и Шкода се усещат много по-качествени от предходните), а по-скоро главната разлика в цените идва от екстрите, предлаганите моторизации и допълнителното оборудване.
При Фолскваген има доста допълнителни опции, които ги няма при Шкода и Сеат.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот hooligan_sk » Пет 12 авг 2016 14:00


Надявам се поне в Атека се предлага адаптивно окачване? Оценките от тестовете посочват доста стегната возия, бих казал че DDC е must. :gruebel


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот dobrin » Пет 12 авг 2016 14:18


Dagestan написа:И новите модели на Сеат и Шкода се усещат много по-качествени от предходните

И при ФВ е така. Разликата между актуалния и предходния Тигуан е много голяма - и като пространство, и като опции, и като качество на някои материали във високите нива на изпълнение.
Окачването наистина е доста твърдичко. При Р-лайн варианта с 20-ки особено ... При включване на комфорт нещата са доста по-добре. Но пък радва със супер директно управление.


Потребителски аватар
bayernfan
Мнения: 56
Регистриран на: Пет 13 авг 2010 0:10
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София

Re: New VW Tiguan Highline vs Seat Ateca Xcellence

Мнениеот bayernfan » Пет 12 авг 2016 16:55


Честито за покупката!

Малко размишления и от моя страна. Истината е, че ФВ се самозабравиха. Цените им са изключително надути. Да, новият Пасат е чудесен, както и Тигуана, но 130 000 за Пасат, 100 за Тигуан? Това е несериозно. Качествени материяли, изработка, ОК, но влизат в един ценови клас за който тотално не са подготвени. Дори няма да изброявам какво човек може да купи с толкова пари. Дори втора употреба от дилъра пак са твърде скъпи. Леон Купра 290 коня със абсолютно всичко необходимо + ДСГ струва 50 хиляди. Октавия ВРС и тя толкова. Е добре, кое оправдава 20 бона разлика с голфа? Вътре било некачествено. Кое е некачествено? Кожата ли, инфотеймънт системата ли, които са същите. Да, има малко повече пластмаса, но в крайна сметка за 20 хиляди бих я прежалил. Да не споменавам и обезценяването на един Пасат било то и за 130 хиляди какво ще е и на една Е класа например, било то и почти база.

Колегата е направил много правилен избор, за което поздравления!

ПС: Нямам за цел да споря или нещо подобно, просто разсъждавам :beer



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 192 госта