Избор на хечбек на около 12 години.

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
kgkep
Мнения: 213
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 21:58
Автомобил:
Двигател:

Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот kgkep » Съб 13 яну 2018 23:55


Здравейте, след месец, два ми предстои покуппка на нова (стара) кола. Бюджета само за покупката е между 5000 и 6000лв. Колата ще са кара предимно в София, но също така от време на време и извънградско, така че съм се насочил към хечбек от компактния клас, по размери колкото Голф. Без значение с 2 или 4 врати. Гледам коли не по-стари от 2006та, като екстри предпочитам да има повече, като например климатроник, сензор за дъжд, парктроник, темпомат, кожен или полукожен салон....., но по-важно ми е техническото състояние, така че наистина важни са ми само климатик и борд. компютър. Ако колата е здрава не държа на другите неща. Насочил съм се към дизел, тъй като ми е по-приятен за каране, а и не мога да си позволя да карам бензинова кола на бензин градско. Преди години дизелите бяха малко по-скъпи от бензина, което до някъде оправдаваше покупката на бензин и слагането на ГИ, но сега като гледам бензиновите коли държат същите, дори и по-високи цени от дизелите и избора е доста по-малък.
Като конкретни модели съм се насочил към:
1. Опел Астра Н 1.7 или 1.9CDTI. Карал съм 1.7 100к.с. и като кола ми хареса вози и спира добре, интериора въпреки че е дървен и ръбат е изработен и сглобен добре. Няма неприятни шумове в интериора или от задвижването. Мотора ми се стори по-слаб от примерно 1.9 ТДИ 101к.с. в Голф и скоростите ми се видяха малко къси, на 5та с 140 работи на малко над 3000об/мин. и е малко шумно. Аз и по-магистрала не карам с повече от 130, 140км/ч но предпочитам да ги поддържа на по-ниски обороти и да има малко повече сила. Мисля че варианта 1.9 120 или 150к.с. с Фиатов мотор и 6 скорости ще ми е точно перфектен, но на няколко места четох за разход около 9/100 градско, а зимата и повече което ми се струва много. Отделно мисля, че 6 степенната кутия не Опел е по-чуплива от 5 степенната. Има и 1,7 пак Изузу 110 или 125к.с. които са само с 6 скорости, но са по-нови като година на производство и малко трудно ще се вместят в бюджета. Колата ми се струва малко с прекалено ръбат дизайн в предницата и в интериора, но бих могъл да го преживея.
2. Фиат Браво, първите модели са от 2007ма като мотора е 1,9 както при астрата, повечето са 120к.с. и отново с по 6 скорости, на дизайн ми харесва, частите по окачването и спирачките са сравнително евтини, колкото на Опела, за двигателя пише сравнително хубави неща. Няколко теми по-надолу има специална тема само за Браво 2 и там никой не казва нищо лошо за колата. Притеснява ме разхода ако е същия както при Опела и ако на Опела наистина разхода е между 9 и 10 на 100 в София.
3. Пежо 307 1,6 ХДИ 109к.с. Возил съм се в Ситроен Ц4, който е на същата база, със същото окачване и със същия мотор и доста ми хареса как върви, напълно достатъчно е, дори според мен върви повече за конете си. Разхода беше между 6 и 7 на 100 градско и като цяло ми хареса. Возията обаче беше ужасна особено от към задния мост тропането е ужасно, Голф 3 вози много по-добре. Отделно легналите полицаи и дупките се усещаха доста. (може би и шума допълнително усилва усещането) Ситроена не ми харесва заради пластмасовия интериор с дигитални уреди на средата на таблто и като цяло дизайна не ми харесва, но предполагам че Пежото е същото. Цените на частите също са сравнително нормални и интериора на Пежото е много по-добър от този на Ситроена. Окачването може и да се преглътне, но чета за проблеми с електрониката, например климатроника, които не са за пренабрегване. Аз гледам коли след фейслифта на модела и би трябвало да са изчистени, но като цяло си имам едно на ум. Отделно за мотора 1.6 ХДИ има много противоречиви мнения. Общо взето всеки казва че е доста пъргав и икономичен, каквито са и моите впечатления, но има писано и за проблеми. Като цяло май най-много се оплакват от турбото, но бях чел още за спукани глави и други проблеми от този род. Надеждостта била доста под тази на 2,0ХДИ.
4. Мазда 3 1.6 ХДИ. Мотора е от Пежо, така че важи същото като за 307. Окачването е от Фокус 2, което минава за много здраво и отзад е независимо. Возил съм се и във въпросния Фокус и със сигурност беше доста по-добре от това на Ц4/307. Интериора ми харесва много, а отвън също е приятна. Не знам има ли проблеми с ръждата каквито има при първата Мазда 6. Фокуса не ми харева изобщо на дизайн нито отвътре, нито отвън затова не го гледам, а и двигателите 1.6 и 2.0 ХДИ са от Пежо така че предпочитам Пежото или Маздата с този двигател.
Като общо съм чел и търсил по-форумите но там има теми за избор когато въпросните коли са били чисто нови или на 3-5 години. Също така съм чел и статиите от продължителните тестове на Автобилд и там Опела бие дори и Голф 5 като теста е продължил 200000, а не 100000км. Бравото също е с отличен резултат от продължителния тест, докато Пежото е чупило турбина и демпферен маховик, преди да направи 100000км. За Маздата няколко човека ми казват, че били чували, че се чупели, но никой не може да ми каже какво им се чупи и за кой мотор изобщо става въпрос, така че това много не го приемам като критерий.
Голф 5 не гледам защото 2.0 ВММ се намира трудно, 1,9 ми е достатъчен, но е по-скъп от 2.0 ТДИ, и читав мисля че трудно може да се намери за под 7000лв. и от 2004та или 2005та. Иначе, ако беше по-евтин, бих взел Голфа без да се замислям.
Като цяло съм напълно наясно, че не може да се каже кое със сигурност е най-удачния избор. И че кола на старо винаги е въпрос на късмет и може модел който минава за супер наежден, да се окаже пълен боклук или обратното. Но ми е интересно вашето мнение и дали примерно не е по-добре да се вземе кола с по-висок разход но по-безпроблемна като Опела и Фиата или пък да се рискува с нещо като Пежото. Какво е мнението ви за изброените по-горе коли, карали ли сте някоя или имате ли преки впечатления?




Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот ivuchev » Нед 14 яну 2018 6:34


Колега по хубав анализ и разбор от питащия сам себеси не съм виждал. Нямам какво да добавя. Успех с покупката. И все пак знаеш че трябва малка доза късмет.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19133
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот stefan4o » Нед 14 яну 2018 8:11


Гледам, че разходът го споменаваш често, явно му отдаваш значение. Относно него и дизелите моито мнение е, че ако се кара на по-къси разстояния предимно незагряла - разходът си е височък при всички (и не само дизелите де). Отделно знаем, че по-сървеменните дизелаци си имат по-добро КПД и си загряват бавничко (ако нямат догревател - свещи, печка и т.н.). Особено зимата това си е малък кошмар и откъм разход и откъм парно.


Потребителски аватар
Ivo_Dinkov
Мнения: 1352
Регистриран на: Вто 28 дек 2004 10:54
Автомобил: Audi Quattro Turbo
Двигател: BGB
Местоположение: София/Плевен
Контакти:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Ivo_Dinkov » Нед 14 яну 2018 8:40


Има и прилични Шкода Октавия в този диапазон.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Lupender » Нед 14 яну 2018 10:34


Колега поздравления за подхода! Като собственик на Астра Н (комби) мога да ти кажа, че там единствения проблем е с кутията М32, който се преодолява със смяна на капак и лагери и става вечна (около 650 лева с труд), поради провалите с предишните модели относно ръждата, този път от Опел са надминали себе си и Астра Н е с най-добрата антикорозионна защита в класа си (от тези години). Стария 1.9 8 клапанов дизел на Фиат е изпитан и спокойно може да се заложи на него. При 150 коня варианта има вихрови клапи, които могат да причинят непоправими щети ако се откъснат (на мен ми се е случвало), затова е добре да се махнат.
Предлагам ти от списъка да изключиш двете френски оферти и да ги замениш с Киа Сийд и Хюндай И30, Фокуса и Голфа и остави като варианти (в смисъл не ги изключвай). Като тръгнеш да обикаляш, вземи тази която те грабне най-много и общото и състояние е най-свежо.
Когато взех Астрата, беше непланирано, но беше най-доброто нещо, което видях (тогава за таван до 7 хиляди).


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Mishonti » Нед 14 яну 2018 10:35


Ivo_Dinkov написа:Има и прилични Шкода Октавия в този диапазон.


Шкода Октавия след 2006г за 5000лв? Интересно ще е.

По темата, както каза Стефанчо зимата с дизела на къси разстояния ще се видиш в чудо. Ще гори повече от колкото си мислиш и за парно трябва да забравиш. Иначе си добре запознат с моделите, добре си ги описал, темата би била полезна и за други хора, така че вече трябва сам да си прецениш кой модел точно искаш. Аз лично бих взел Астрата с бензинов мотор.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12786
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 14 яну 2018 11:47


Октавиа Тур се произвежда до 2008.


kgkep
Мнения: 213
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 21:58
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот kgkep » Нед 14 яну 2018 11:49


И аз се замислям за бензин с газ, но там цените са като при дизела, като прибавим и слагането на ГИ и надхвърлям бюджета. Отделно ако е бензин трябва да е поне 1.8 защото 1.6 около 100к.с. на каквато и кола да съм карал ми се струва малко слабичък, защото няма въртящ момент като при дизела. Астри гледах 1.8 125к.с. но хубавите са около 6000лв. Все пак и бензина с газ не съм го изключил напълно, бих могъл да го карам на бензин и примерно лятото да сложа газ, но мисля че по-скоро бих се примирил с малко по-висок разход на дизел. Отделно повечето ми познати с коли на газ имат винаги леки проблеми с бензина. Знам че при дизела също дюзите, турбото и маховика могат да ми докарат допълнителни разходи, но се надявам да не съм чак такъв карък и да не ми са налага да сменям и трите, или поне няма да е накуп.
За 1.6 ХДИ имате ли някакво мнение относно здравината, защото като мощност и разход ми допада. Фокуса е с такъв мотор, така че не виждам смисъл да го гледам след като изобщо не ми харесва на дизайн.
Интерсува ме какво мислите за Мазда 3, има ли проблеми с ръждата?
И ако гледам бензин с газ, коя кола с какъв мотор би била най надеждна? На газ разход от 11, 12 на 100 в София би ме устройвал.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12786
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 14 яну 2018 11:51


Мазда 3 ръждясва и по стъклата.
1.6 ХДИ е здрав двигател.


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Mishonti » Нед 14 яну 2018 11:55


Мазда 3 и ръждата.. са като едно цяло. Разход на газ в града 10-11/100 е невъзможен при каквато и да е кола. Особено при 1.8.


kgkep
Мнения: 213
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 21:58
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот kgkep » Нед 14 яну 2018 11:58


Гледах и Октавия и Леон от първите, но като цени са колкото по нови коли, а реално са на базата на Голф 4. Октавия 2, ми харесва много, но си е скъпа както Голф 5, а като гледам коли не искам да взимам най-евтината от модела. Знам че не е критерий, но гледам като си харесам някой модел, да има поне десетина обяви на горе-долу същата цена. Примено Астра Х има и под 3500, но изобщо не съм ги гледал.


kgkep
Мнения: 213
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 21:58
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот kgkep » Нед 14 яну 2018 12:02


Имам няколко познати които карат на газ и разхода им е толкова. Например Астра Г (полицейска) 1.8 115к.с. прави около 10, 11 градско с ГИ Романо. Друг е въпроса, че същата кола харчи около литър масло на 1000км. :biggrin
За Маздата тогава може би отива на последно място след Пежото.


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот Mishonti » Нед 14 яну 2018 12:06


Малко са те послъгали с разхода, 12-3/100 е по-възможен и то при много усилия.


kgkep
Мнения: 213
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 21:58
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот kgkep » Нед 14 яну 2018 12:16


Ми възможно е, но хубаво дори и 13 като пари за гориво пак ще е поносимо. Не би било проблем. Просто за каране дизела ми допада повече от атмосферен бензин.


kgkep
Мнения: 213
Регистриран на: Съб 13 сеп 2014 21:58
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на хечбек на около 12 години.

Мнениеот kgkep » Нед 14 яну 2018 12:27


Lupender написа:Колега поздравления за подхода! Като собственик на Астра Н (комби) мога да ти кажа, че там единствения проблем е с кутията......

Здравей колега, какво мислиш за моторите 1.7 на Исузу, по-проблемни ли са спрямо 1.9 на Фиат?
Каква е разликата между 1.9 120 и 150к.с. освен броя на клапаните, 120к.с. съм чел, че е без вихрови клапи? Повечето коли са или 1.7 или 1.9 150к.с., 120к.с. се среща относително рядко, 150 по-проблемен ли е?



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта