Избор на кола за около 10 хил.

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
ivan1212
Мнения: 9
Регистриран на: Пет 23 мар 2018 16:25
Автомобил:
Двигател:

Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот ivan1212 » Пет 23 мар 2018 16:55


Здравейте,

От няколко месеца разглеждам мобиле.бг и различни форуми с цел да си намеря прилична кола. Сумата която мога да дам е около 10к. Донякъде ми се иска да спестя някой лев и да инвестирам само 8к, но ако нещо много ми хареса мога да отделя още малко и да вложа около 12к. Ако направо се влюбя в някоя бих дал и 15, но ми се иска да избегна този вариант. Та да речем, че диапазонът ми е 9-11 хил.лв. Месечният ми доход е около 2к, но не смятам да робувам на колата. От друга страна няма да я карам много (ходя на работа с градски транспорт), така че се надявам в нея да не потъват големи суми. Ще се кара уикенда и от време на време извън София.
Накратко ще напиша какви са ми изискванията и кои модели съм обмислял по-сериозно, въпреки че си мисля, че съм гъвкав. Много се надявам да ми дадете някакъв съвет, защото колкото повече чета, толкова по-лоша ми се струва ситуацията. На практика това ще ми е първа кола, въпреки че съм се грижил малко за колите на семейството/приятелката, но нищо сериозно не е изскачало като проблем.

Изисквания:
1. Трябва да е сравнително голяма, въпреки че мога да направя компромис. Комби също става. Може би не по-малка от Jetta или А4/C-класа/3-ка.
2. Може да е малко джипче тип CR-V. Не искам голям джип, защото ще е с тежка поддръжка и не съм стигнал до това ниво.
3. Интериорът да е ОК. Не съм супер претенциозен.
4. Дизел.
5. Не ми се иска да е със задно, т.е. предно или 4х4.
6. Годините, които гледам са 2008-2010.
7. Голям плюс ще е ако е автомат.

Какво съм гледал:
1. Започнах със стария Allroad (C5) - скъпа поддръжка и гори като ламя (особено би-турбото, което е горе-долу единствения двигател уж за нея).
2. Минах на новия Allroad (4F) - не ми се тегли кредит, особено, ако искам 239 коня двигател.
3. А4 Allroad - пак скъпо.
4. Volvo XC70 - малко като Олроуда, въпреки че не съм го отписал (2008г.).
...(Тук вече започнах да се чудя защо искам да дам 15-20к за кола)...
5. Passat C6 - не познавам добре колата, но е ВАГ и ми влиза в ценовия диапазон. Сериозен кандидат.
6. Jetta - също като номер 5.
7. C-класа - ще трябва да е 4х4, защото не вярвам на задната предавка.
8. BMW 3-ка - същото като номер 7.
9. Subaru някакво (най-вече Outback/Forester) - тук пише че са чупливи и че са по-добри в бензиновите двигатели, така че се чудя.
10. Mazda 6 - все още сериозен кандидат.
11. Honda CR-V - може да ми дойде скъпа, но знам, че са здрави.
12. Audi A4 - чупливи предници, но нелош вариант.
13. Toyota - колкото и да ги гледам са ми все малко грозни.
14. Шкода Октавия - харесват ми скаутите, но са скъпи. Сериозен кандидат като цяло.

Имам като че ли някакви предубеждения за коли произвеждани в Италия/Франция/Испания. Може би Пежо и Ситроен не трябва да се отписват напълно.

Изписах немалко, но исках накратко да ви покажа каква ми е логиката. Ако някой може да препоръча нещо бих бил много благодарен. Напълно ми е ясно, че всичко е на късмет и вече няма вечни коли, но много ще се зарадвам на поне някаква обща насока.

Благодаря Ви!




Потребителски аватар
steni
Мнения: 143
Регистриран на: Пон 15 юни 2009 19:22
Автомобил: Passat_b5
Двигател: ADR 98
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот steni » Пет 23 мар 2018 19:00


Колега, реши първо какво искаш от един автомобил и за какво ще го използваш. Стесни диапазона на търсените коли.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот group® » Съб 24 мар 2018 1:38


Кола за уикенда, която ще ти коства 1 заплата годишно само за гражданска, каско, данък и обслужващите неща (БЕЗ гориво и допълнителни разходи - още към една заплата).
Живял си добре до сега, защо не продължиш да се радваш на живота :a045

Виж цените на рентакар и си избери фирма. Ползвай отстъпка и винаги ги ползвай тях. С времето хем ще знаеш, какво искаш, хем ще си спестил пари.
Съвсем сериозно - направи си сметката!


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот toraborat » Съб 24 мар 2018 8:19


С 2к без робуване, щото като ти гледам списъка... - поло 1.4, 20 данък, 100 обслужване и сигурно е 5к цялото. Другите пари си цъкай трипчета с новата си НАДЕЖДНА кола.
Оп, не видях че дизел се търси, успех.


MMM1
Мнения: 176
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 20:43
Автомобил:
Двигател: Petrol

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот MMM1 » Съб 24 мар 2018 9:30


ivan1212 написа:Здравейте, .... Месечният ми доход е около 2к, но не смятам да робувам на колата.


Това е по важна информация от колкото каква сума си отделил за покупка ...
Три въпроса ... Защо си се насочил към дизел? Колко километра правиш на месец и караш ли основно на къси разстояния? Имаш ли претенции за динамика на автомобила?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот stefan4o » Съб 24 мар 2018 12:25


С тоя доход и аз съм на мнение, че с някои от изброените буквало ще робува колегата.


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот inspektora » Съб 24 мар 2018 12:41


Защо се опитвате да му правите сметката на момчето? Човекът иска съвет за кола, а не да му уреждате живота.
Към автора на темата: Аз имах подобни изисквания и избрах Джета 1.9 tdi. Доволен съм от избора си.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот Vlad777 » Съб 24 мар 2018 12:50


Според мен за кола 2008-2010 г. от среден и висок клас е необходимо да увеличиш бюджета с още поне 2-3000 лв., за да можеш да намериш читава. Защото ако вземеш от евтините от дадена марка/модел/година, след това ще съжаляваш.

Колите, които се продават евтино в България обикновено са на 350+ хиляди километра и са с приключил безпроблемен пробег. Т.е. купуваш и започваш да ревеш. Отвори mobile.de и потърси от тези модели кола на под 200 хил. км. и тези години колко струва в евро.

След това отвори същото търсене за коли над 300-400 хиляди км. Ако ще си купуваш кола на 400 хиляди - пак ще е по-добре да е от Германия според мен.

Като цяло доста коли съм гледал в България и доста съм докарал от Германия и за кола над 10000 лв - винаги бих я взел от там.


teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот teodorpc » Съб 24 мар 2018 13:13


Бих погледнал и Volvo V50 D5. Компактно комби и не са много привлекателни за авто крадците, като tdi - тата. Помисли за ръчна СК след, като ще я караш предимно уикендите се предполага, че ще е извънградско и се губи смисъла малко.


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2148
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот Vidol Nikolov » Съб 24 мар 2018 13:32


Пежо 407 мога да препоръчам с 2 ръце, от изброените от автора автомобили, това е кола със смешна поддръжка. С този доход ще си го караш и хич няма да го мислиш кое ще се предаде(а то е доста здраво). За 10 бона вероятно ще може да вземеш перфектно около 2009та
Много добре измислен автомобил. Цените са в пъти по-ниски за оригинални резервни части спрямо изброените конкуренти дори за последните да пазаруваш от някоя верига магазини , моделът не се краде на поразия като повечето от изброените.
2.0хди 136 с 6 степенна ръчна , нави и полукожа и си свиркаш. Разход в Сф около 8 нафта, извън града 6.5
Може би може и да падне на 6 или под 6, на все пак няма да караш с 80на 6та.
Друго, което мога да кажа че е здраво и вози уникално е последният въздушен Ц5 .Карал съм такъв 2012та производство с 2.2 170 дизел.
Голям минус е високият разход от 14 градско в Сф. Пак 6 степенна, пак ръчка и т.н. Все пак е кола, която не всеки би купил, но е качествена.

От останалите 4матика направо го забрави, няма такава неадекватна 4х4 система на планетата. Хикса е чуплив, масово масово са издали багажа тия хиксове, колко са проходими нямам поне лична представа, понеже и двата до които имах възможност за по няколко дни бяха останали само на задно :).

Абсолютен фаворит за надежност е октавия 2, но с 1.6 бензин без фси, а се търси дизел. Единствен минус е изключителната теснотия отзад.
Корав автомобил, за всеки ден


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 24 мар 2018 13:36


teodorpc написа:Бих погледнал и Volvo V50 D5. Компактно комби и не са много привлекателни за авто крадците, като tdi - тата. Помисли за ръчна СК след, като ще я караш предимно уикендите се предполага, че ще е извънградско и се губи смисъла малко.

Боклук неземен е това.


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 24 мар 2018 13:45


Пассат 6 комби, дизел или бензин, за 4000 до 5000 евро в Германия е валяло. Но годините са 2006 до максимално 2008.


Потребителски аватар
GodLike
Мнения: 2133
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 9:27
Автомобил: VW Touran
Двигател: CRKB 7DSG Highline
Контакти:

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот GodLike » Съб 24 мар 2018 17:22


Здравейте приятели. Не съм писал от доста време и ме досърбяха пръстите...

Според мен колегата първо трябва да реши какво очаква от колата си? Гледам се е насочил към средния и горния среден клас в първите няколко точки, после полека сваля летвата. Бюджета за покупка на кола от премиум сегмената е крайно недостатъчен - това първо. Второ, по тези коли винаги може да се счупи нещо за 2-3к и месечния доход да се окаже недостатъчен. Не го пиша за да го откажа от Audi Allroad примерно а за да се знае, че такава кола не се поддрържа с 2к месечен доход. Хубавото е че докато караш усмивката не слиза от устата :smile Минал съм по този път и пиша от опит. Мисля че Джета, Октавия и подобни могат по-лесно да паснат в бюджета за покупка и подръжка след това.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 559
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот alpinab » Съб 24 мар 2018 18:00


За 10к аз бих взел от последните пасат Б6 2010та, който вътре има насложени прибори от следващия модел.
Лично мнение е да се гледа 2ка мотор. Имал съм слабия 1.9, и се чудя какво положително мога да кажа за него на пасат платформа.
Стара японска кола аз не. В БГ все още немските возила се поддържат по-лесно, ем заради класовете и наличността на чарколя ем заради повечето баш майстори.
Няма да забравя на мойта Мазда на какви откровенни менте части съм попадал а уж при доверени хора пазарувам.
Аз не бих купил 2ра употреба японска дизелова кола.

Иначе 2ката бензин и на Мазда6 и Хонда Акорд са чудесни и като здравина и като поведение и като икономия. А и още нещо и двете са правени в Япония не са изнесено производство.


ivan1212
Мнения: 9
Регистриран на: Пет 23 мар 2018 16:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на кола за около 10 хил.

Мнениеот ivan1212 » Съб 24 мар 2018 19:20


Здравейте пак, радвам се че има вече толкова мнения по въпроса.
В поста си горе долу исках да покажа как се е променила концепцията ми за това, което търся, защото отскоро наистина мисля да купувам, но от много по дълго време разгледам възможностите.
Ще карам към 10-15 хиляди километра на година и се надявам че малкото каране ще води до по малка амортизация и ремонти.
Въпросът за бензина е добър. Като цяло съм повече фен на дизела и са уж по здрави. Бензинът ако се кара малко е по удачен избор, но си мислех, че това важи за новите коли заради разликата в цената. Та бензин бих обмислил, но без газ май. Тук прецаквам много Субарота.
Виждам че ми препоръчвате Пасат, Джета, 407, Октавия - все добри опции. Бих обмислил и някое хубаво 308 (сигурно комби) или по старо А4. Чувал съм, че А4-ките около 2003-2004 са здрави машини. Маздата също не е за изхвърляне, но ще гълта повече пари след покупката.
Истината е, че евтината поддържа е наистина важна и че ако едно каско може да се разсрочи и преживее с частите не е точно така.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Nexrozum19 и 62 госта