ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот beboyan » Вто 10 юли 2018 0:28


Поради нуждата от пространство се оглеждам за Шаран/Алхамбра 2016. По принцип не харесвам тракането и миризмата на дизел. От друга страна се чудя дали 1.4 тси 150 коня ще е достатъчно за това тежко купе? А дали 2.0 дизелът със 150 коня е по подходящ заради високият въртящ момент? Трудно ще се навия на дизел, но ако не вибрира в купето, може и да става. Пробвах този 2.0 дизел 150 в ауди а4 2017 и там нямаше и помен от дизелово тракане и вибрации. За съжаление нямам познат с подобен шаран/алхамбра за тест.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот Vlad777 » Вто 10 юли 2018 2:47


Пътувах с бензинов Туран - 150 к.с. до Германия и обратно. Останах приятно изненадан. Двигателят обаче беше по-новия 1.5 TSI, който е същите коне.

Зависи къде и колко караш - ако е малко и градско - бензин, за да няма проблеми с ДПФ. Ако е много и извънграда - дизелът е по-икономичен. На това купе сигурно 2.5 литра по-малко ще харчи дизел.


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот polovera_9n3 » Вто 10 юли 2018 23:10


Гледах тест Драйв на такъв Бензин и Дизел. По това което видях- бензина е добре, когато караш колата сам, натовариш ли я- припада.Малката кубатура си казва думата. Дизела се оказа там по-доброто решение.


Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот Ivo_ » Чет 26 юли 2018 21:48


Дизел или бензин, зависи как ще ползваш автомобила. Аз като вземах моя Шаран си мислех че 184 кс ще са ми много, но сега и грам не съжалявам. Колата е тежка, аеродинамичното съпротивление също не е малко. Отделно с допълнителното оборудване допълнително натежава. Когато ползвам 7те места или пътуваме само семейството и колата е пълна с багаж, иска мощност. Тогава дори на мощния двигател се усеща товара на колата. Затова мисля че бензина би бил ок на градско, или много спокойно каране, с умерен товар. За тракането, чува се че е дизел, не е толкова добре обезшумен като Ауди например. За мен дизеловия двигател е избора за тази кола или големия TSI.

Как смяташ да ползваш колата, с ръчна или с автоматична кутия предпочиташ да е?


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот beboyan » Нед 29 юли 2018 16:11


Благодаря, мисля си за автоматична от комфортна гледна точка, обаче разумът казва ръчна. Твоята каква е? Чудя се също за електрически врати.
От сеат казаха, че нова Ал(х)амбра поръчката й е 4 месеца, като не се брои август. Проблеми с ДПФ има ли, регенерации и тн. От 10 години карам ТСИ двигатели и тишината я обичам, но 1.4 наистина ще е много маломощен, въпреки, че в пасата добре дърпа.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот stefan4o » Нед 29 юли 2018 16:40


Няма ли как да тестваш такъв автомобил, вместо да се чудиш дали дърпа или не?


Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот Ivo_ » Нед 29 юли 2018 16:56


Моят Шаран е с ДСГ, 6те скорости. Комфорта е много добър. На 130 км оборотите на 6та предавка са 2000. Автоматичната кутия в комбинация с адаптивния автопитолот и системата за аварийно спиране, облекчават изключително много. Преди това не си представях че чак толкова много ще ползвам тези и другите асистенти. Ако колата е с ръчна скоростна кутия, тогава не можеш да използваш напълно адаптивния автопилот. В комбинация с автоматика, колата следва колоната и спира до стационарно положение. След това само подавам газ и тя тръгва. От другите системи, без колебание бих препоръчал лейн асистента.

На Шарана никога не съм му слагал от премиум дизела. До сега лампата за прочисване ми светлава само вежднъж зимата и трябваше да покарам малко на по-високи обороти за да изгасне. От тогава, вече може би 15 хил. не ми светлава. Според мен честотата на регенерациите е нормална, консумацията на ад-блу не мога да хвана още. Имах теч от една от тръбите на ад-блу, поради която гаранционно бяха подменени повечето елементи на системата, но от там имаше повишен разход на ад-блу. Колата е много тиха, когато се кара нормално в града двигателя почти не се чува. Шума в купето се увеличава над 120 км в час. Над тази скорост осезаемо качва разхода също, въпреки че оборотите на двигателя се покачват съвсем леко. Но при това тегло и аеродинамика, няма какво друго да се очаква :)

Да, аз съм с електрическите врати. Всички се опитват да ги засилват :) Плъзгащите врати бяха едно от нещата заради което избрах Шарана. Много лесен достъп, както до втория, така и до третия ред седалки.Няма значение колко е тясно до другата кола, достъпа до местата е без проблеми. Децата, всъщност за сега само по-големия, отваря и затваря сам вратите без усилия. Ако реша че не искам да отваря, само натискам копчето на шофьорската врата и заключвам съответната врата. Двете врати се командват по отделно от шофьорската врата. Това което критикувам най-много е височината на 5та врата. Аз съм 182 и закачам вратата с глава, когато е отворена. Не съм сигурен дали се отваря по-малко защото е електрическа или просто се отваря само толкова.

2.0 ТДИ 150 кс съм карал на Кади Мах, с ръчна скоростна кутиу, и останах много приятно изненадан. Мотора е много тих, дори според мен една идея по-тих от по-мощния си аналог. Въпреки по-слабата изолация в Кадито, двигателя почти не се чуваше и звучеше много приятно, без никави вибрации. Въпреки че Кадите също е доста тежко, колата вървеше и набираше много леко.

Ако имаш други въпроси, ще пиша още. За съжаление видях темата по-късно, иначе щях да ти предложа да разгледаш колата в София. Разликата между Шаран и Алахамбра са минимални и по-скоро козметични. Ако не харесваш твърдата возия, не бих препоръчал размери на колелата над 16 цола. Аз съм с 18ки и фабрично спортно/снижено с 2 см окачване, и мога да кажа че шофирането по НЕперфектни пътища не е много комфортно, но колата стои като на релси. За големи джанти си трябва адаптивно окачване.


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 30 юли 2018 19:55


Автомобил от сорта на Шаран с ръчна кутия според мен си е чиста глупост...За моторите- колкото повече- толкова повече...Такива от сорта на 1,4 1,6 за кола кат Шарана е пълна тъпотия. Полото ми е 1,4 турбодизел и му малее... С такъв малък мотор да накараш Шарана да върви- трябва все да е в "лютеницата"... оттам и разхода отива в космоса. Карам често 2 Шарана от предното поколение единия 1,9тди 116коня- той върви добре. другия VR6-2.8 V6 204коня... е тоя е направо лудница...така, че... колкото повече- толкова повече :beer


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 30 юли 2018 21:44


Хахахаха,ти приби кон с лопата.
До скоро този мотор ти беше достатъчен.
Сега ти малее.
Ми ти ако подкараш С8?
И какво ѝ е на ръчната кутия?


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот polovera_9n3 » Вто 31 юли 2018 19:50


Малките кубатури са за коли като полото- за него 1,4тди е почти екстра, но не и за голяма кола като Шарана...там си трябва голям кубик, особено ако го натовариш с 6 човека и багаж.... И.. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО АВТОМАТ...мое мнение :beer


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 31 юли 2018 20:12


А въртящият момент къде го слагаш?


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот polovera_9n3 » Вто 31 юли 2018 20:27


за него мога ферман да напиша, но няма...Точно тоя въртящия момент мисля, че трябва да се гледа при покупка, отколкото конските сили....


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 31 юли 2018 20:30


Ми виж ВМ на 1.5ТСИ.
И на 2.0ТДИ.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот silent » Вто 31 юли 2018 20:51


Кубатурата няма никакво отношение към вървежа на една кола.
Движи я въртящият момент и респективно мощността.
Един актуален двигател ТСИ 1000кубика ще движи много по-добре един автомобил от същият с 2000куб.мотор с по-малка мощност или с идентичнА мощност но без турбо.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: ФВ Шаран 2016 бензин или дизел?

Мнениеот pe6kata » Вто 31 юли 2018 21:22


silent написа:Кубатурата няма никакво отношение към вървежа на една кола.
Движи я въртящият момент и респективно мощността.
Един актуален двигател ТСИ 1000кубика ще движи много по-добре един автомобил от същият с 2000куб.мотор с по-малка мощност или с идентичнА мощност но без турбо.


ей тия разсъждения е...а мамата на ФВ и не само последните години.
Кубатурата не може да се компенсира като поведение, иначе като математика всичко е ОК
гаранция, че например един архаичен 2.0 8в мотор ще е много по-приятен и еластичен за ежедневно каране от 1.0 турбо мотор, като това ще важи във все по-голяма степен с покачване на теглото.

Шаран 1.4 бензин е някакво малоумие или продукт на кофти настроение, махмурлук.. на някой Енженер



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта