Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
leron
Мнения: 18
Регистриран на: Вто 24 юли 2018 20:24
Автомобил:
Двигател:

Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот leron » Вто 24 юли 2018 20:57


Здравейте,
В процес на търсене на първа кола съм. В последните няколко месеца изчетох много неща, смених си и мнението не веднъж - бензин, бензин с АГУ, сега сякаш все повече ме привлича идеята за дизел. Прочетох не малко теми в този форум за дизеловите двигатели и проблемите с тях и честно казано ми е трудно да взема решение. Като цяло смятам, че има голяма доза късмет и надали всички дизели единствено правят проблеми, но тези дни попаднах на следната обява https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=7oye18

За момента, когато вече не може де се отваря, става въпрос за Шкода Октавия 2006-та година, двигател 2.0TDI 140кс, автоматична скоростна кутия....

Всичко хубаво, аз си търся автоматик, отворен съм към идеята да е дизел, но едно нещо ме смущава. Това изречение в обявата:
"Интересувам се от бартер за същата Skoda но с бензиновия мотор" - ясно, че няма как да му влезнам в главата на човека, но това веднага светва една червена лампичка при мен - защо същата кола ама с бензиновия мотор?! И автоматичния отговор е - ами може би е един от тези, които не са изкарали късмет и неговия дизел прави проблеми.

А сега конкретно и към въпроса - аз нямам особени технически познания, но принципно проявявам интерес към колата, дори бих казал, че ако е технически изрядна много възможно и да обмисля закупуването й, но как да разбера дали има някой от проблемите, за които се пише тук по отношение на дизеловите мотори? Може да прозвучи глупаво, но наистина не съм наясно - възможно ли е и имали начин ако се закара на сервиз и се каже - искам да разбера този дизелов мотор читав ли е, да се направи някаква проверка/диагностика (ако да може ли малко повече подробности), защото в цялата обява това е, което буди най-много съмнения в мен и дори да ида да видя колата не знам как да действам, за да разсеям (или пък потвърдя) тези съмнения.

Благодаря предварително на хората проявили интерес към темата.




Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот vanesto » Сря 25 юли 2018 5:25


Ключът към палатката тук е двигателя 2.0 ТДИ помпа-дюза, с неговите рискове и проблеми. Прочети малко теми за него, и ще разбереш защо иска бартер.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот forski » Сря 25 юли 2018 5:45


Насочи се към 1.9, червената лампа спрямо тази обява ти свети напълно основателно :biggrin


ma_in
Мнения: 147
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 18:27
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5 _ Octavia 2
Двигател: JN _ ACK _ BMM
Местоположение: София

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот ma_in » Сря 25 юли 2018 9:50


Шкода в тези години има 2 мотора 2.0 TDI.
1. BKD - 16 клапана - с възможност да счупи глава, поради тънки стени там където са клапаните. Имало е сервизни акции за тази глава, възможно е да попаднеш на сменена, възможно е да не прояви никога този проблем. Все пак не е най-лошия вариант, защото по другите братя и сестри се слагат подобни мотори, но с проблем в маслената помпа, там ако се прецака един шестограм, заминава всичко. Друг проблем донякъде са дюзите, имало разни али-бали, но можеш да си направиш справка колко струва комплект дюзи и дали евентуално ще те събори. Също така те се чистят с добавки и могат да се хванат ако са тръгнали, с ваг-ком.
2. BMM - 8 клапана (от 2007г.)- тук няма проблем с нищо от горните, само донякъде дюзи, но ги дават уж най-здравите. Проблема е, че тук вече има DPF. Ако искаш чип и да караш здраво градско, ще се наложи да му баеш.

Кой ще избереш и как ще си нагласиш пазарлъка при покупката е вече твой избор.

Съвета ми е да направиш като мен и да идеш на много сериозен преглед преди да купиш колата и то при майстор, който си сигурен, че знае какво гледа. Ако продавача започне да се нервира, да бърза, да се дърпа и т.н., по-добре гледай на друго място. Ако на сервизния оглед има съмненение за пукната глава или се започнат варианти - абе, може да е гарнитурка, тука тече от турбто и нещо почуква, ама може да е евтино, нещо претриса и т.н. - плати си прегледа и отивай да гледаш друга кола. Това е ако не гледаш най-евтините обяви, там няма как да очакваш да няма подводни камъни, лудите продавачи са рядка порода.
Също като съвет, но не знам колко приложим е, да си намериш майстор, който много добре разбира от такъв двигател. Аз избрах да си взема Шкода, след като си намерих майстор, дето има същата Шкода :). Но аз вече съм малко луд, след като хвърлих едни хиляди левове на улицата, щото предния майстор, дето ги ядеше двигателите за закуска не успя да разгадае, че съм си взел гроб.

За продавача, че иска да си вземе бензин, не е нещо което не съм виждал. Продавача на моята искаше същото без да има проблеми по колата. Има ред причини за това и донякъде дори съм съгласен, но все пак си имай едно на ум.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот VWGT » Сря 25 юли 2018 12:52


аз също бих предпочел многократно бензинова октавия с газ пред дизелова такава. няма нищо странно в подобен бартер.
ако дизела е задължителен бих избрал 1.9 105 коня в краен случай 2.0 BMM.


ma_in
Мнения: 147
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 18:27
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5 _ Octavia 2
Двигател: JN _ ACK _ BMM
Местоположение: София

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот ma_in » Сря 25 юли 2018 14:22


Колегата VWGT е прав за 1.9. Доста по-безпроблемни са, но от няколко човека чувам едно и също - слабичка е и с ремап започва да върви колкото стокова 2.0.
Ако си като мен - да сляза от 193 коня и 2.0 да ми слабее, то ако бях взел 1.9 щях да се чудя как да я сменя.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот VWGT » Сря 25 юли 2018 15:56


не знам как 105 коня дизел ви е слаб мотор. и в друга една тема го отписват тотално. мога да ви разбера ако живеете в немско и ви трябва за доускорение и комфорт на аутобана, но за бг за какво точно ги ползвате тези 200 коне?


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот Mishonti » Сря 25 юли 2018 17:04


105 коня на такава голяма кола е самоубийство. Доста коли карах с малки мотори, с последния Пасат вече си казах, че няма повече да си го причинявам.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: RE: Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот joro_kem » Сря 25 юли 2018 17:57


Mishonti написа:105 коня на такава голяма кола е самоубийство...

Б@си, бая самоубийци се движат по родните пътища... Карам октавия 1 комби, 1.9 дизел, 74 kW, от десет години и още съм жив!


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот Mishonti » Сря 25 юли 2018 20:45


Всеки си прави избора, аз не задължавам никой с мнението си, от слабите коли са ми останали единствено спомените как не можех да изпреваря или да ускоря включвайки се в движението. Това са си чисти предпоставки за катастрофи. За високи скорости не говорим изобщо, аз на магистралата не карам с повече от 140, на места до 160. Както и да е, темата е съвсем друга.


Потребителски аватар
kn9453
Мнения: 731
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 21:00
Автомобил:
Двигател: AHF 99
Местоположение: Kn

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот kn9453 » Сря 25 юли 2018 20:51


Колкото до бартера за бензинова кола.....
Просто дизела няма бъдеще, и сега е момента докато има цена да се разкара. Няма начин да не се "подчиним" на ЕУ.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот stefan4o » Сря 25 юли 2018 20:58


А каква бензинова октавия би предпочел колегата пред 1.9тди? Вероятно спортиста 1.6 с цели 102 коня?


Потребителски аватар
kn9453
Мнения: 731
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 21:00
Автомобил:
Двигател: AHF 99
Местоположение: Kn

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот kn9453 » Сря 25 юли 2018 21:11


stefan4o написа:А каква бензинова октавия би предпочел колегата пред 1.9тди? Вероятно спортиста 1.6 с цели 102 коня?

102 магарета ....нооо ще му осигурят достъп до централната градска част, стикера ще е "по-зелен" Отделно АГУ ще му донесе още някое преимущество пред дизела.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот stefan4o » Сря 25 юли 2018 21:24


За коя година говорим?


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: RE: Re: Мнения за Skoda Octavia 2.0 TDI

Мнениеот joro_kem » Сря 25 юли 2018 21:32


Mishonti написа:Всеки си прави избора, аз не задължавам никой с мнението си, от слабите коли са ми останали единствено спомените как не можех да изпреваря или да ускоря включвайки се в движението. Това са си чисти предпоставки за катастрофи. За високи скорости не говорим изобщо, аз на магистралата не карам с повече от 140, на места до 160. Както и да е, темата е съвсем друга.


Темата е точно за избор на автомобил! А това, че ти не си можел да изпреварваш, е индивидуален проблем. Немой слага квалификации ей така, от въздуха. Не е сериозно.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 777 и 69 госта