Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 07 окт 2023 20:29


Колеги, реших да се оборудвам с едно бусче и да започна свой бизнес.
Буса ще се товари със стока и ще има единична платформа.

Колебанията ми са между Crafter и Sprinter. Принципно не ми се изневерява на марката но пък гледам че масово се използват Спринтери за тази цел.
Първоначалния ми бюджет е до 15 000лв. Нещата на който ще се набегне са, да е икономичен и надежден мотор но в същото време и да не се задъхва като се натовари буса и му се закачи още една кола отзад :smile За екстри няма да говорим. Достатъчно ми е да има климатик. Но задължително да няма DPF.

Малко съм на тръни с новите мотори и се чудя дали не е по добре да се метна на нещо от по стара година но доказало се до сега :rolleyes
Обмислям и варианта да го закупя директно от Германия. Така поне ще знам колко е убит от каране по реалните km.

През годините многократно съм се заричал че няма да си купя дизел, но в тази ситуация мисля че е безсмислено да коментираме бензиновите мотори с газова. Или греша ?

Очаквам мнения и препоръки :beer
:love.vwclub




Потребителски аватар
deodriver
Мнения: 276
Регистриран на: Нед 21 сеп 2008 15:26
Автомобил: Passat B7 DSG 4motion
Двигател:
Местоположение: ...

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот deodriver » Съб 07 окт 2023 21:24


Добре си се насочил от към модели бусове.Няма по-удобни бусове за момента на пазара.Парите които си приготвил ще ти стигнат за екземпляр от първите години на производство 2007-2010г.За съжаление единствия вариант да нямат DPF e,ако е изкормен от предишния собственик.Всички са оборудвани с DPF,за да отговарят на Евро 4.
Ще трябва да се примириш,че няма как да е надежден,икономичен и незадъхващ се едновременно.Тези години на производство,това е положението,че и до ден днешен кажи-речи.
Първо да ти кажа за Спринтер - моторите са 2.2CDi ОМ646(с една турбина или две) и 3.0CDi V6.Доста по-приятни,икономични,рафинирани и безшумни мотори спрямо Крафтър с неговия праисторически 2.5TDi.Тук най-здрави са 311CDi(eдна турбина) и 318CDi V6.Проблема на първия е,че идва слаб(110к.с,но с чиптунинг става горе-долу),но пък е здрав и икономичен.Рекорда празен ми е 8,5l/100km.,а колкото и да е пълен над 12-13l/100km не качва.Другия,318CDi е 3.0 литра 180к.с V6 тегли здраво,много издръжлив и разбира се гори подобаващо.Пълен може да стигнеш 17-18l на 100км.(зависи от терена).Средно е между 12-15л на 100км.Проблема е,че няма вече на света такива Спринтери на под 500-600хил.км.Много карани и търсени са.Другите два варианта на мощност 313CDi и 315CDi са битурбо имат склонност да чупят колянов вал понякога,но се правят.
Колкото до Крафръра - там е само 2.5TDi(5 цилиндъра) с 109/136/163к.с.Става ти ясно,че първия вариант е кашлица,вторият е много малко по-добре и остава третият.Що годе има сила,не знам как са с горенето,но като се има предвид,че са 5 цилиндъра,няма да е по-добре от 2.2 на Мерцедес.Шумени мотори за мен,вият вътре като мечка.Не знам защо,но имат доста ролки отпред спрямо 2.0TDi на фейслитовия Крафтър и са с 5 дюзи.Съответно повече неща за плащане,като се наложи.
За финал- от Спринтер аз бих търсил 311-ка,защото големия няма намиране читав,а от Крафтър 163к.с.Което ти излезе по-читаво,че състоянието определя дали ще караш или само ще стягаш.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 08 окт 2023 8:29


Мислех да предложа форд транзит след 2007 година обаче се оказва че бюджетът е малко.
Ако ще теглиш платформа първо ти трябва да е бус със задно предаване, транзит с 2.4 мотор след 2007 година е добър вариант, ама са скъпи.
Още един вариант е Ивеко с техните особености на трошляци


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот Lupender » Нед 08 окт 2023 11:06


Миналата година бях пред подобна дилема, също бях с ограничен бюджет и заложих на Спринтер 316 с 2,7 литровия петак (но са до 2006-та година). Върви добре и няма проблем с разчетния товар 1,6 тона. Разхода не е лош - в интервала 7,5-8,0 празен, до 9-10 пълен, но това е доста относително и много зависи от терена. На магистрала качва най-много, особено при скорост над 100 км/ч.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4249
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот tdi fen » Нед 08 окт 2023 11:40


толкова стари бусове от Германия са порядъчно раждясали, дори поизгнили трети пък са на много километри не си споменал къс/среден/дълъг нисък/среден/висок нещо такова или е малък
https://link.mobile.de/qqUYRzXnAimdvkCPA

п.п Ивеко също са доста стабилни като цяло https://link.mobile.de/vCVsziueK32yBoXQ8


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот dontaskdontsay » Нед 08 окт 2023 15:00


Доста полезна информация ми дадохте :bowdown
Мисля да заложа на средна или най много на дългата база. Та ако потръгнат нещата да не се окаже че ми е тесен и да търся после по голям.

Преди да пусна темата в форума се загледах в тези обяви:
https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/ ... 1-216-4855

https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/ ... 0-216-4287

То реално половината обяви които прегледах, изчезнаха през последните 3-4 дни. Тези и двете бяха пуснати на 3.10.

Сега след вашите препоръки или по точно след съветите от @deodriver се оглеждам за 311. Прави ми впечатление че най много са обявите с 313/316.
318-ка както каза и колегата са рядкост. А 311 се среща тук там но не чак толкова често.
Все пак гледам и обяви в региона около 61118, защото там имам хора за предварителен преглед и тест.

Това с покупката от Германия го споменах като възможен вариант. Все пак едно е да го купиш от тук и да го стегнеш преди път. A съвсем друго е да го купиш от непознат в незнайно състояние (само по думите на купувача "карай смело нема да имаш ядове"), макар и да е минал TUV.

@Lupender Мен не ми пречи и да е по стара година на производство, стига да знам че на даден мотор 500 000+ километра не са му проблем.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот Lupender » Нед 08 окт 2023 16:01


dontaskdontsay написа: @Lupender Мен не ми пречи и да е по стара година на производство, стига да знам че на даден мотор 500 000+ километра не са му проблем.

На 2,7 мотора със сигурност не са му проблем, още повече, че там нещата са доста по-опростени от към еко системи... Общо взето това са добитъци, които нямат нищо общо с експлоатационните разходи на един лек автомобил да речем. Ако не е ръждата, щяха да са самото съвършенство :mrgreen


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4249
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот tdi fen » Нед 08 окт 2023 17:00


моята препоръка е да не вземаш на повече 250 к км все пак да има някакъв ресурс от около 100к км да минеш без особени проблеми, иначе те и на по 400-500к вървят, но не са като на 200-250к км


Потребителски аватар
vasko__2
Мнения: 995
Регистриран на: Чет 19 фев 2009 0:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот vasko__2 » Нед 08 окт 2023 17:35


Разгледай дукато 2.3,здрав мотор няма dpf.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот dontaskdontsay » Нед 08 окт 2023 17:51


Тия спринтери на колко хиляди превъртат километража, и оставят ли някаква следа че вече е превъртян ?

Питам понеже видях обяви със смешни километри (под 100 000) за бусове преди 2010г.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4615
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот hvp800 » Нед 08 окт 2023 19:26


То кола нов внос от тия години е на 250-300 хиляди , а бусовете ….. Та в километри е ясно , че ще е милионер , даже няма и кво толкова да гледаш километри.
А също и да свалиш малко от изискванията , че 15к никак не стигат за читав бус . Можеш да гледаш евентуално за бус с проблем и да разчиташ , че ще ти излезе математиката .
И последно , споменатите модели са добри , но аз лично не бих отрязал от огледите Форд , и Ивеко.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4249
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот tdi fen » Пон 09 окт 2023 8:52


що годе горна граница 15-16к може да вземе приличен според мен ,но ще има външни забележки мисля, че 129 кс е om 646 които е с "двойна" верига ,докато ако е 163 кс е с единична верига om651 и балансиращ вал
https://link.mobile.de/2ao8aQ81wXLoDgGx9


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот thanis » Пон 09 окт 2023 9:05


Iveco нямаха ли много сериозни проблеми с рамите. Ръжди и трошене на мостове.

Мерцедеса е еталон за работно куче. Много силно внимание трябва да обърне колегата на рамите и шасито като цяло. Двигателя и основен ремонт да му трябва, ще го направи. Ако шасито се крепи на свински опашки и е аха да се скърши - си на голяма загуба.

Километрите в общия случай не трябва да те топлят кой знае колко. Може да е гробница на 300к и да е изряден на милион и половина. Ако нямаш информация как е гледан (което е 99% шанс да нямаш), ослушвай се за видими проблеми При тези машини бързо се разбира, дали е бил неглежиран буса или е бил гледан.

Успех и да се похвалиш


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4249
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот tdi fen » Пон 09 окт 2023 9:44


като цяло ивеко е по-евтино 2.3 и 2.8 са с ремък 3.0 е с верига, но и тя не е скъпа труда също е по-малко не се сваля мотора, както при om651 служебния взе да се обажда веригата оферта с оригинални части верига обтегачи маслена помпа охладиетел и труд надхвърля 6к лв


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Покупка на товарен бус Crafter или Sprinter ?

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 09 окт 2023 15:41


За бус бих гледал само Ивеко.
3.0 мотора.
Това може много, може и малко.
Имам поглед върху няколко през годините, единият навъртя над 450000км.Нонстоп претоварен.
Слабо място е ел.инсталацията, но не е чак такава драма там.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: IronMaiden и 176 госта