Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот Vlad777 » Пет 02 ное 2012 13:50


Тъй като в темата за откраднати автомобили всеки ден има нови попълнения, реших да пусна една тема, за да могат всички да разберат колко е лесен за крадене един автомобил и колко безполезни са фабричните защити.

Най-крадени в момента са автомобили с марка VW, AUDI и BMW. И то най-вече TDI с двигател помпа-дюза/комън рейл. Причината е в лесната и бърза реализация на скъпострувщите части - автомобилът се разглобява до сутринта и още на другия ден по моргите започват да се продават дюзи, помпа, маховик, турбо, датчици, глава, скоростна кутия и други части, по които няма номер на шаси или двигател и не могат да се проследят - едни бързи 2-3000 лв за една нощ

Ето на какво разчитаме:

1. Каско. Каското вече не предпазва автомобилите от кражба, но е препоръчително. Независимо в коя компания е застрахован автомобила - ако е помпа-дюза - заминава. Процедурата по изплащане на откраднат автомобили в повечето застрахователни компании е тромава, изискват се редица документи от полиция и прокоратура и трае минимум 4 месеца, а понякога и много повече. През това време собственикът на автомобила е без автомобил и без пари.

2. Фабрична аларма Фабричната аларма е детска играчка дори за начинаещ авто-джамбазин. При голф 4 и пасат (а сигурно и при други модели - за тези лично съм пробвал) когато се отключи вратата с ключ фабричната аларма се изключва. Същото става и когато вратата се "отключи" с малко повече груба сила и отвертка (лично изпробвано на Ауди А3). Т.е. всеки който разполага със здрава отвертка и сила може без проблем да отвори автомобила, при което се изключва и фабричната аларма - крадецът влиза в автомобила, а алармата не свири и крадецът може без притеснение да продължи да работи.

3. Ключ за заплаване Възможни са различни комбинации меча лапа или шперц за VAG, който може да се купи онлайн за 50 лв чрез които може да се подаде на контакт и да се запали автомобила.

4. Фабричен имобилайзер Имобилайзерът в ключа, който не позволява да се запали автомобила без съответно обучения ключ лесно се елиминира като се вкара едно устройство в буксата за диагностика - устройството се продава в интернет за $31 (VAG Drive Box Bosch EDC15 ME7):



КАТО ОБОБЩЕНИЕ - 99% от хората си купуват автомобил "нов внос" и са спокойни - има имобилайзер в ключа, има и фабрична аларма, има и застраховка - "няма от какво да се притеснявам". Е и аз бях един от тези преди да откраднат пасата на баща ми (Пасат 5.5 - 2001 г. 1.9ТДИ помпа-дюза 131 к.с. ). Фабричната ключалка, аларма и имобилайзер се преодоляват за 1-2 минути и колата заминава. Освен моментния стрес следва дълго чакане и разправии с полиция, прокуратура и застрхователи.

КАКВО ДА НАПРАВИМ, ЗА ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ?

Пълна гаранция няма. Един автомобил винаги може да бъде откраднат - вдигнат на репатрак или теглен на въже - няма как да го защитим със 100% сигурност. Това, което може да се направи е да се създадат максимално много "неудобства" за крадците, което да повиши значително времето за кражба и да увеличи риска да бъдат хванати. Това обикновено ги кара да оставят този автомобил и да се насочат към следващия, който няма допълнителна защита. Ето какви мерки могат да се вземат:
- Махнете си надписа TDI (особено с 2 червени - помпа-дюза) от задния капак - това насочва крадците, че вашия автомобил е дизел и има скъпи и лесни за реализиране части (въпреки това автомобилът може да се разпознае по оборотомера)
- Идете при специалист, който да изключи функцията фабричната аларма да се изключва с отключването на автомобила от шофьорската ключалка. (Препоръчани в края на поста) Имайте предвид, че самия патрон лесно се маха и зад него има директен достъп до заключващия механизъм.
- Монтирайте тайно ЦК ключе, което прекъсва една или повече вериги, нужни за движението на автомобила.
- Монтирайте качествена алармена система от висок клас с имобилайзер. Модулът за алармата трябва да бъде добре прибран и да няма пряк достъп до него след изкъртване на кората под волана.
- Сирената на алармата да не е лесно достъпна след отваряне на предния капак, за да се осигури по-дълго време на свирене на алармата, преди да бъде изкъртена
- Монтирайте допълнителен имобилайзер с ампула, който прекъсва основни вериги в автомобила. Ампулата представлява малка пластмасова висулка на ключодържателя, която трябва да се приближи до определено място в автомобила, за да може да се запали (както картите за достъп в някои офиси).
- Монтирайте аларма с пейджър, който ви известява при настъпване на събитие
- Монтирайте GPS за проследяване на автомобила

Към кого да се обърнем за монтаж? препоръчвам услугите на доказали се във форума специалисти: vaskoto1 и Vladko и °niksi°

Това е за момента. Темата ще се допълва и обновява. Мнения, които не са по темата или не съдържат полезна информация за потребителите ще бъдат изтривани без предупреждение.

Моля споделете вие какви допълнителни защити сте внедрили в своя автомобил?




Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот 110afn » Пет 02 ное 2012 14:13


За мен най-надеждния и в същото време евтин начин е монтирането на ЦК ключе, прекъснал съм клапана на помпата.
Другия начин, който обаче не съм го направил е монтирането на клапан за горивото от обикновенна газова уредба, пак със скрито ЦК ключе. Иначе дойдат ли с репатрак няма спасение, но по-дъртите коли само пробват да палят и бягат на следващата.
Vlad777, прав си, че няма кола, която да не може да се открадне, но трябва да се затруднят максимално айдуците


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот icefire » Пет 02 ное 2012 14:37


Това със скритото ключе е наистина много добър метод, защото, поне доколкото съм чувал, крадците си имат нещо като "норматив" - ако не успее да открадне колата за определено време я зарязва.

Проблем обаче е, че много хора си слагат "тайните" ключета на очевидни места - под седалката, под мокета около шината на седалката и т.н... Не забравяйте, че крадците имат набито око за тези неща и знаят къде да търсят. Затова би било удачно скритият прекъсвач да се монтира някъде в багажника, под задната седалка или някъде другаде, където не е толкова тривиално. Ясно, че ще е много неудобно, но няма начин. Вариант е да се монтират две ЦК ключета - едно на по-лесно достъпно място и едно на кофти за откриване място. Когато колата се паркира някъде, където е повишен рискът от кражба (пред тъмен блок в съмнителен квартал, на морето и т.н.), задействате неудобното копче, а иначе, когато колата е на уж по-сигурно място, може да се прекъсва само от удобното място.


pakumba
Мнения: 1053
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 17:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот pakumba » Пет 02 ное 2012 15:11


Това, което аз съм измислил е- една рид ампулка, вързана с реле за време. Ако до 30 сек примерно не се сложи магнита към ампулата, която от своя страна е скрита някъде, то колата гасне. Може като добавка тогава да се разписка аларма, през клаксона например. Целта е да я запалят, да тръгнат и като са на средата на пътя да им загасне. Предполагам, че директно ще я зарежат, иначе трябва да запичнат да търсят къде и какво съм прекъснал.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот VWGT » Пет 02 ное 2012 17:27


също така съм чувал, че има начин и през vag-com буксата да запалят, така че bypass там също би имал ефект.
ЦК ключе в багажника е ... :063: по-добре си сложи 2 под седалката, дори и да намерят едното, едва ли ще тръгнат да търсят и второто :)


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот Vlad777 » Пет 02 ное 2012 17:37


VWGT написа:също така съм чувал, че има начин и през vag-com буксата да запалят, така че bypass там също би имал ефект.

Както е написано и в първия пост от темата т.4... Дори и видео има как точно от там се прави...


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот icefire » Пет 02 ное 2012 17:45


Може да се скрие самият OBD порт. Той е просто една букса - може да се откачи и да се премести другаде. След като на първо четене не намери ОБД порта, крадецът ще се забави/откаже, а фабричният имобилайзер ще се окаже полезен.

VWGT написа:ЦК ключе в багажника е ... :063: по-добре си сложи 2 под седалката, дори и да намерят едното, едва ли ще тръгнат да търсят и второто :)


Там е работата, че под седалката ще ги намерят, и 10 ключета да сложиш.. затова си мисля за някакви алтернативи, иначе ясно, че в багажника е адски неудобно.


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот vinixxx » Пет 02 ное 2012 17:46


виждал съм преди много време един комшия слагаше нещо като бастун от волана до един от педалите,такъв метален :?


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот muns61 » Пет 02 ное 2012 18:03


Една от предните ми коли палеше само с поставена касета в касетофона.


Потребителски аватар
offside
Мнения: 250
Регистриран на: Нед 29 апр 2007 20:42
Автомобил: Passat B5 1997
Двигател: 1.8 20v ADR
Местоположение: гр.София

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот offside » Пет 02 ное 2012 18:46


Карах един пасат Б2, който пали само при натиснат съединител, спирачка и лостчето на мигачите да е към включен ляв мигач. Когато ми го дадоха да го карам, подробно ми обясниха процедурата по палене, но малко след това забравих за мигача и доста повъртях докато се усетя. mhihi Темата е хубава, дадохте ми много добри идеи да си подсигуря личната каляска :beer
Поздрави!


Потребителски аватар
веселин
Мнения: 8226
Регистриран на: Пет 20 май 2005 18:36
Автомобил: SkodaFabia 1 sedan
Двигател: BNM 1.4 TDI-PD 2007
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот веселин » Пет 02 ное 2012 18:50


а не правите ли услуга на крадците с тази тема ???


dqvola_91
Мнения: 562
Регистриран на: Нед 18 юли 2010 11:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот dqvola_91 » Пет 02 ное 2012 18:53


Убеден съм,че крадците са по-запознати с тези трикове. По-лошото е,че тука си казваме кой каква защита има,ползва,използвал и не е трудно да се влезе в профила да се види автомобил,регистрация и за един занимаваш се в тази сфера не е никак трудно да изнамери къде живеете, и да е подготвен. :screwy :screwy


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19547
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот radotom » Пет 02 ное 2012 18:55


Бате Веско, сам знаеш, че те тия тарикатлъци ги знаят до съвършенство... :No
Друг е въпроса, че няма да знаят, в резултат на тази тема, кой какво му е хрумнало и къде какво е направил ;)


Потребителски аватар
RadoShopa
Мнения: 590
Регистриран на: Вто 17 авг 2010 16:40
Автомобил: Vw Passat
Двигател: 1.9 TDI AVF 2003
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот RadoShopa » Пет 02 ное 2012 18:57


Мои познати на BORA......имаше нещо комбинация с педалите и чак тогава пали колата :roll: Абонирам се към темата :да: :deal За жалост предполагам това се чете и от недобросъвестни хора....така че не трябва да си казваме най-"интимните" неща в автомобилите,само идеите като цяло.....иначе темата е :да:


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Как да предпазим автомобила си (VAG) от кражба?

Мнениеот 110afn » Пет 02 ное 2012 21:45


Преди доста години съм виждал как един комшия си откачаше всяка вечер скоростите.
По-нагоре някой беше дал идея да се сложи ключе в багажника. По тая логика по-добре отвори предния капак и си носи компютъра, горе-долу едно и също време отнема



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта