Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Съб 12 дек 2015 14:34


Здравейте имам Seat ibiza 1.9 tdi 101 коня, 2003 година и имам следния проблем :
1) преди 4 дни ми светна лампата на таблото за спирачките и се чуха три последователни звукови сигнала. Веднага след това светна и лампата за хидравликата и волана се "втвърди". Изгасих двигателя, запалих и всичко беше наред. Чух се веднага с майстор за диагностика, но тъй като е извън града го отложихме за днес.

2) на следващия ден проблемът го нямаше

3) преди 2 дни се случиха нещата по същия начин посочен в точка 1, но след това светна и лампата за airbag-а. При изгасване и запалване отново на двигателя лампите за спирачките и хидравликата гаснат, но тази за airbag-а остава да свети.

4) днес след работа трябва да закарам колата на майстора, с който съм се уговорил, но току що ми светнаха лампите посочени в точка 1 + лампата за ABS-а и лампата за двигателя. В предните случаи това се случваше макс по веднъж на ден, но сега се случва на 10-тата секунда след запалването ... Освен това при изгасване/запалване вече остава светната освен лампата за airbag-a и тази за двигателя.

Моля ако някой знае какъв може да е проблемът и се е сблъсквал с подобно нещо да помага. Проблем с електрониката ли е или лошо съвпадение да се счупи всичко ?
Също така проблем ли ще бъде да се закара колата до майстора (десетина километра) или е по добре да извикам пътна помощ ?




rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Сря 16 дек 2015 9:47


Здравейте, вчера минах през майстор за диагностика и имаше доста натрупани грешки в почти всички модули. На очи ми се наби следната грешка, която беше във всички модули : 01312 - Powertrain Data Bus: Faulty. Човека ми каза, че може би акумулатора е заминал, след което като го замерихме вместо стартов ток 750 А, даде около 400 А.

Въпросът ми е някой срещал ли се е с подобна грешка и съответно има ли идея дали смяната на акумулатора ще оправи проблема или е нещо друго ?


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот pas1.8mi » Пет 18 дек 2015 12:23


Някой от модулите забива шината за комуникация! Много вероятен проблем с електро-хидравликата! Проверете и двете квадратни букси под предното стъкло(пред шоф.) да не са натекли.


rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Сря 23 дек 2015 17:53


Не е проблемът в акумулатора както предполагаха повечето майстори. Сменихме стария, сложихме чисто нов немски Cronus, качвам се паля, тръгвам, минавам 1 метър и пак всичко свети и писка. Този път дори светна и лампата за маслото. Оставих я отново да я гледат и днес ми се обадиха, че са разкачили сервото и същото положение - мига, пиука и т.н. След това разкачили ABS пак същото. Тоест проблемът не е в тези системи. Сега остава за след Коледа да проверяват и останалите системи и дано да се открие къде точно е проблема.

Колкото до съвета на колегата pas1.8mi, казал съм на майстора и тях да погледне, но според него не е от тях.

Някой ако има други идеи какво може да "побърква" така електрониката да сподели :)


rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Вто 29 дек 2015 11:41


Майсторът, на който бях оставил колата каза, че не знае къде е проблема, не може да го намери и съответно оправи и върна колата. Посъветва ме да отида в официален сервиз на Сеат, само че като звъннах там и ми казаха цифрата от 46,80 лв на час за работа реших да търся отново други алтернативи ...

Някой ако знае майстор в София/Пловдив/Пазарджик, който да може да помогне да казва, пък ще почерпим


Потребителски аватар
Gooliath
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 02 дек 2015 21:50
Автомобил: GoLF 3 GTI
Двигател: AGG 115hp
Местоположение: София

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот Gooliath » Вто 29 дек 2015 15:53




rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Пон 04 яну 2016 11:05


Колата беше в сервиз на BOSCH. Върнаха ми я от там, като казаха, че проблемът е отстранен. Били напръскали буксите с контактен спрей, изчистили грешките в компютъра и всичко било ОК. Взех колата от сервиза на 29.12. От тогава до днес съм навъртял около 200 км (100 по магистрала, 50-60 извънградско, другите градско) и нямаше никакъв проблем до днес сутринта. След като я запалих и поработи на място (докато изчистя снега), тръгнах и всичко изглеждаше ок.Така беше до първия светофар обаче, където отново ми светнаха лампите за хидравликата и ABS-а. В последствие светна и airbag-a и съм отново в изходно положение.

Така, че моля ако някой има идеи да казва как да се справя с този проблем. Засега мисля да се свържа с колегите от Клубен сервиз - Герман - Niksi и Мишо да видим дали те ще могат да помогнат.


rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Сря 06 яну 2016 20:54


Говорих с момчетата от Герман, казаха, че не е за тях колата и не могат да ми помогнат с проблема, след което закарах колата в сервиз Загато. Там предполагаха, че е проблем с хидравличната помпа, но днес ми се обадиха и казаха, че не е там причината и трябва да си търся жичкаджия.

Така че, който знае добър жичкаджия в София, който да не взима много солено е добре дошъл да сподели :)


kriki
Мнения: 97
Регистриран на: Съб 10 авг 2013 18:28
Автомобил: VW Sharan 1.9 TDI 4motion
Двигател: AUY 2002
Местоположение: Sofia

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот kriki » Пон 11 яну 2016 20:36


Колега, искрено ти съчувствам.
Стане ли дума за проблеми с електрониката и жиците - всички "майстори" бягат като дявол от тамян.
Иначе са все с големи претенции...
Наистина с интерес ще следя темата за свестен жичкаджия, но аз така и не можах да намеря такъв в БГ, който да започне от "А" и да завърши работата до "Я" без да мрънка и гадае, дори ако требва да смени и цялата инсталация ... Тук не става дума за пари изобщо - а за това че е пълно с неграмотници с огромни претенции, които си мислят че като ти закачат VCDS и ти зачистят грешките - всичко е оправено !


rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Вто 12 яну 2016 9:25


За съжаление е така, колега. След обиколка на още два сервиза, в които върнаха колата я оставих на един майстор в кв. Витоша. Намерих го във форума на рено и имаше много добри отзиви за него. Оставих му я миналата седмица в четвъртък и в петък вечерта минах да видя какво се случва. Колата беше "готова". Бяха носили централния модул на компютъра за презапояване и казаха, че вече не правила проблеми. Аз доволен, плащам, качвам се, паля, тръгвам, минавам 5 км, стигам пред нас и бум .... пак старата песен на нов глас. Веднага се обадих на момчето, казах му за какво става въпрос и съответно оставих колата в понеделник отново при него. Реших, че засега няма смисъл да я карам при друг майстор, защото той поне знае г/д вече за какво става въпрос. Снощи минах, колата беше доста разглобена и майстора говореше с човек, който работи в сервиза на Сеат да помага да се намери някакъв модул - не разбрах кой точно. Каза ми, че продължават работа и се надявам да открият какъв е проблема, че вече стана месец ходене по мъките ... да не споменавам отделно и парите, като се има в предвид, че дефакто работа не е свършена и проблемът не е отстранен. Като цяло много неприятна ситуация ...


rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Пет 25 мар 2016 10:36


Малко късно пиша по темата и не е особено полезно, но все пак -при мен се оказа ..... незнайно какво Smile След като колата ми направи престой от около седмица в сервиза във Витоша и беше разглобена из основи (свален волан, разкачване на главния модул на компютъра, проверка на букси и т.н.) майстора каза, че не е открил проблем, но след като я е сглобил е работила нормално без светкане на лампи и звуци. Покарах я колата (вече повече от два месеца) и наистина проблемът го няма и не се е появил (чукам на дърво). Най-вероятно се е оказала някаква връзка, която при разглобяването/сглобяването се е напаснала по-добре и в момента всичко е наред. Колкото до майстора, казва се Владо и мога да го препоръчам на всеки, който има проблем с електрониката, а и не само, тъй като работи добре и взима сравнително евтино за София.


rgg1992
Мнения: 16
Регистриран на: Съб 26 яну 2013 0:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот rgg1992 » Вто 24 юли 2018 16:41


Здравейте,

2 години по-късно същия проблем се прояви, само че този път не можаха да го оправят в сервиза във Витоша и се видях принуден да пробвам други опции. В два други сервиза я гледаха и в крайна сметка казаха, че е добре да се смени таблото (километража) и след като намерих същото като моето втора употреба го сменихме. Изглеждаше, че нещата са се оправили, но след около 200 километра и седмица време проблемите се проявиха отново. Така, че отново съм отворен за предложения.

Клип с поведението на колата.

https://www.youtube.com/watch?v=jpBMuZAZya0


sashomihailov96
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 19 окт 2019 19:46
Автомобил:
Двигател:

Re: Seat ibiza, 1.9 tdi, 2003 проблем с електрониката

Мнениеот sashomihailov96 » Вто 17 яну 2023 17:05


Здравей колега от скоро имам същия проблем! Ти успя ли да решиш проблема? Ще съм благодарен ако споделиш къде излезна проблема!



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 11 госта