VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел - РЕШЕН!

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Потребителски аватар
victor92
Мнения: 18
Регистриран на: Нед 29 май 2016 0:10
Автомобил: VW Jetta 2007
Двигател: TDI BXE

VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел - РЕШЕН!

Мнениеот victor92 » Нед 15 окт 2017 14:52


Здравейте, колеги!

Умишлено отварям нова тема, тъй като изчетох доста мнения и коментари из различни форуми за спецификите на VAG-COM свързването, но при мен нещата са доста особени и затова предполагам, че е по-рядък случай.
Преди време си поръчах онлайн въпросния кабел, който е втора употреба.

Изображение

Към него имаше и някакъв стандартен диск, явно самоделка записан софтуер VCDS 12.12.0, който някак си има и драйверите за кабела. Използвам лаптоп с 32-битова версия на Windows XP Professional и доколкото разбирам кабелът без проблем се разпознава от лаптопа, но не му "присвоява" конкретен COM порт. Директно се визуализира в Device Manager-а по следния начин:

Изображение

Дотук всичко изглежда наред. Стартирам софтуера, отварям бутона "Options", тествам USB порта и излиза съобщение, че всичко е наред и остава само да включа кабела в буксата на автомобила:

Изображение

Взимам кабела и лаптопа, слизам долу при колата, включвам го в OBDII-порта под волана, стартирам софтуера, подавам на контакт (че понякога дори и паля автомобила) и хоп - вече има проблем при тестването на USB порта:

Изображение

Изключвам от контакт, вадя кабела от буксата на автомобила, пак тествам USB порта - няма проблем, изписва, че трябва да се включи в колата. Включвам, подавам на контакт и пак горното съобщение.

На кабела има светодиод, който през цялото време си свети в зелено. Ако избера опцията "LEDs", преминава успешно теста, на моменти мигат червено и зелено и в крайна сметка остава да свети само зелен цвят.

Къде може да се "крие" проблемът?

Автомобилът е VW Jetta, 1.9 TDI, 2007, код на двигателя BXE, друг път е закачан кабел за диагностика и са правени настройки, сервизни интервали. Според мен в буксата си има напреженията и необходимите връзки за данни. Имам и едно пародийно Bluetooth Mini ELM327 устройство, с което чрез смартфона си, който има Android, мога да се свързвам, но не ми върши работа.

Дали е нещо сбъркано с USB драйверите на лаптопа? Нормално ли е да не "присвоява" COM порт? Въобще доста въпроси могат да се зададат в случая, ще се радвам на всякакви компетентни мнения, съвети, препоръки. :smile

Целта, поради която искам да използвам такъв кабел е, че от известно време ми свети Airbag сигнализацията на таблото. При предишни изтривания на грешката, се оказва, че явно някъде има прекъсване в шофьорската седалка. Дори да се изтрие грешката, може да се появи след 1 минута, а може и след 1 седмица. Поради тази причина искам да мога да изтривам грешката и съответно да мога да проверя всички кабели, конектори и букси, тъй като най-често проблемите били в прекъсвания или окислявания на конектори. Но мисля, че при мен нещата ще са малко по-сложнички. :smile

Последна промяна от victor92 на Съб 24 фев 2018 23:09, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
popeye
Мнения: 1252
Регистриран на: Пет 30 юли 2004 22:59
Автомобил: VW Passat variant 4motion 2002
Двигател: AMX 193hp 2771cc
Местоположение: София
Контакти:

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот popeye » Пон 16 окт 2017 10:24


теста се прави в колата със забоден кабел и на контакт


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1009
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: Touareg 7P6
Двигател:

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот nikolay_ss » Пон 16 окт 2017 10:41


Такива кабели се купуват нови и с гаранция, а не втора употреба, може и самия кабел да е прецакан вече.
Относно това с еърбега ти, вдигни си седалката и си смени буксите на еърбега или директно режи буксите и връзвай кабели един за друг, ако мислиш, че няма да вадиш седалките от колата повече...


Потребителски аватар
victor92
Мнения: 18
Регистриран на: Нед 29 май 2016 0:10
Автомобил: VW Jetta 2007
Двигател: TDI BXE

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот victor92 » Пон 16 окт 2017 18:36


Благодаря ви за отговорите. Въпреки че кабелът е втора употреба, ми го изпратиха с гаранционна карта и валидна гаранция до м. май 2018 г., но определено не ми е изпратен в оригиналната опаковка.

Колега popeye, ако е вярно това, че тестът се прави при подаване на контакт, тогава каква би могла да е причината да не е успешен, а при изключен кабел от автомобила всичко да е наред?

Колега nikolay_ss, чак такива побългарявания мисля, че не са необходими. Знам, че тези букси и конектори са слабо място в автомобилите, но при мен има и нещо друго. Не ми работи сигнализацията, която "пищи", ако не са поставени предпазните колани. Софтуерно е активирана, но онзи ден забелязах, че в гнездото, където се закопчава колана на шофьорската седалка е имало кабел с 2 проводника (син и жълт), които са изкорубени и оставени под седалката. Към пасажерската седалка отпред към гнездото за закопчаване на колана, също се вижда кабел, който очевидно не е прекъснат и повреден. Преди време бях чел, че тези двете системи за предпазните колани и за еърбеците са тясно свързани една с друга и не е изключен варианта това "побългаряване" и изкорубване на кабелите с цел може би "да не ми пищи, ако съм без колан", да ми прави проблеми и с еърбег системата.


Потребителски аватар
popeye
Мнения: 1252
Регистриран на: Пет 30 юли 2004 22:59
Автомобил: VW Passat variant 4motion 2002
Двигател: AMX 193hp 2771cc
Местоположение: София
Контакти:

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот popeye » Вто 17 окт 2017 13:59


а според тебе какво означава последния ред от съобщението

Status: Not plugget into car


Потребителски аватар
victor92
Мнения: 18
Регистриран на: Нед 29 май 2016 0:10
Автомобил: VW Jetta 2007
Двигател: TDI BXE

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот victor92 » Вто 17 окт 2017 19:05


Съгласен съм с теб, колега, но после как да разбирам реда "Interface: Not Found!"?

Има ли някакъв начин да разбера дали кабелът е повреден, без да търся друг автомобил за проба?


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот stefarata » Сря 18 окт 2017 7:58


за всеки случай изключи вградения firewall и пробвай пак. И цъкни два пъти върху ross tech.... в девайс мениджъра да видим дали взима порт


october
Мнения: 70
Регистриран на: Нед 01 окт 2017 10:05
Автомобил:
Двигател: ваг ком
Местоположение: Стз + Плд

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот october » Сря 18 окт 2017 15:18


аз бих пробвал с друг лаптоп( спряна антивирусна ) и на друг автомобил
стартирай програмата като Администратор


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот zografski » Сря 18 окт 2017 15:31


според мен тоя кабел не е за тая версия ;) до колкото виждам в нета, трябва ти софтуер vcds 16.8.0, а не 12.12, отделно USB driver версията не съвпада на библиотеката, това не знам дали е проблем, но предполагам че е. Тоя софт и кабел не са съвместими според мен, задай такъв въпрос към хора които продават кабели.


Потребителски аватар
victor92
Мнения: 18
Регистриран на: Нед 29 май 2016 0:10
Автомобил: VW Jetta 2007
Двигател: TDI BXE

Re: VW Jetta MK5 2007, 1.9 TDI - проблем с VAG-COM кабел

Мнениеот victor92 » Съб 24 фев 2018 22:53


Макар и след половин година, най-накрая успях да намеря решение на проблема, а именно - поръчах си кабел от колегата dani_94 и тази обява от форума.
Софтуерът (версия 17.8.0) е инсталиран на едно малко лаптопче Acer Aspire One, с 32-битова версия на Windows XP Professional.

Относно стария кабел, за който отворих темата ще кажа, че бяха направени опити да се инсталира и на други лаптопи с различни версии на Windows XP и 7 (32 бита и 64 бита), но нямаше резултат, явно кабелът е бил повреден. :exclaim

Благодаря на всички колеги, които се отзоваха със съвети и препоръки, но нито едно от нещата не спомогнаха в моя случай, което може би също е трябвало да ме подсети, че кабелът е пътник. :smile



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 58 госта