Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 06 мар 2018 15:56


Накратко, сложих теглич на Passat B7 2012 комби, за да си возя байковете, направих си инсталацията, разклонителните букси и всичко работи с едно изключение, с което не мога да се справя сам.
Габарит/стоп се изпълняват от една крушка с една нагреваема жичка W21W. Когато не е натиснат спирачния педал, крушката свети на 20% горе долу и свети точно колкото свети габарита във вътрешния стоп, който се намира на задния капак. При натискане на спирачката, същата тази крушка свети на 100% и свети като стоп.
Проблема е там, че буксата за щекера на теглича има обща маса и трябва да има два отделни плюса (+) за габарит и за стоп. А при мен плюса е един , като електронно му се регулира мощността.
Получава се следното, на габарит пуска 20% мощност на крушката която е габарит на стойката за колела, съответно от 5 вата тя светва на 20% = 1 ват. Когато натисна спирачката светва на пълната си мощност от 5 вата.
До тук добре, реших, че като направя мостче между тази крушка 5вата и тази която е за стоп 21вата (на стойката за велосипеди) ще имам един габарит 1 ват + още един габарит 5 вата от всяка страна. При натискане на спирачката ще имам един стоп 5 вата и един стоп 21 вата, като това ме устройва напълно и ясно се разпознава от останалите участници в движението че натискам спирачка след работещ габарит.
Да ама модула явно не му харесва , че вече стават една крушка 21вата в самия стоп, една 21 вата в стойката за велосипеди + още една 5 вата. Първоначално ги пуска и после прави конролно премигване, след , което спира цялото захранване и индикира за изгоряла крушка.

Първосигнално ми идва на ума да заменя крушките в стойката за велосипеди със светодиодни, които да не товарят с допълнителна мощност или поне тези на стоп светлините. Но смятам, че ще има и по-културно решение, защото на мен електрониките са ми малко тъмна индия и смятам, че тук ще се появи някой с по-добра идея.




batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот batmit » Вто 06 мар 2018 17:31


Колега, пасата има ли трети стоп? Пробвай от там. Автомобилите с индикация за изгорели светлини са много мухнати за такива интервенции.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот Vlad777 » Вто 06 мар 2018 17:50


А според мен някъде трябва да има изводи за букса за теглич и трябва да се включиш към тях.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8112
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот Bai Sando » Вто 06 мар 2018 18:31


Направи си едно реле което при работа на габарит ще е със затворени контакти понеже напрежението което идва от габарит ще му е слабо за да задейства бобинката му.Когато се натиснат спирачки и съответно дойде напрежение на 100% или 12 волта,то и релето ще сработи и ще прехвърли + 12 волта към допълнителните стопове които ще светят с пълна мощност :wink
Изображение


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот ivan_pop » Вто 06 мар 2018 20:55


Търси майстор дето е наясно с тези проблеми и той да реши какво и как трябва да се направи!


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 07 мар 2018 10:02


Благодаря на всички за идеите. При проба с светодиодни крушки на стопа нещата станаха. Сега при габарит имам две секции габарит от всяка страна. При стоп имам две секции стоп от всяка страна.
Това с релето го мислих, но плюс на контакт не намерих никъде отзад, а да тегля кабели през цялото купе от някъде си не ми се понрави. За букса за теглич погрелднах още като слагах теглича и прокарвах инсталацията, не намерих. Реално оригиналната инсталация към този теглич Bosal е доста скъпа и включва освен кабелите и модул, който спира парктроника, праща сигнал до таблото, който да напомня че теглич ремарке, лъже модулите да си бачкат без да се шашкат, следи и състоянието на крушките в прикачения аксесоар било то ремарке, стойка, каравана. Всичко е ок но цената е брутална и се отказах 570лв... Варианта с сигнал от третия стоп също беше свързан с прокарване на допълнителни кабели от третия стоп, през капака, до пантите, после под корите до буксата за теглич и отпадна, а и третия стоп е светодиоден по принцип и предполагам там драмата щеше да е на лице отново. Съвета на колегата да ида на сервиз...виж за тази идея не се бях сетил , благодаря :Mr Green Fun


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот ivan_pop » Сря 07 мар 2018 18:18


Аз последно се борих с подобен проблем на един бус VW.Имаше си оригинален теглич и инсталация с някаква негова си букса за ремаркето.Човека искаше да се закачи ремарке с евробукса.Монтирах евробуксата на мястото на оригиналната.Да,да,ама не!Като меря с пробна лампа на буксата всичко е ОК.Като включа ремаркето,не работи.Проблема се оказа,че ремаркето е с LED светлини и електрониката на буса спира захранването.Буса си искаше ремарке с обикновени лампи.Наложи се да преправям .
С тези ремаркета всеки случай е индивидуален!


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 09 мар 2018 16:28


явно всеки случай си е за себе си да, защо светодиода да създава проблем при положение, че основните светлини на буса светят и създават необходимия товар , светодиода какво е причинявал ?


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот ivan_pop » Пет 09 мар 2018 18:46


Имаше си оригинална инсталация за теглич.Тази инсталация минава през някакъв електронен блок който следи тока.Като има светодиод,електрониката не "вижда" че тече ток и спира захранването.Пуснах кабели от стоповете на буса за ремаркето и вече светодиодите на ремаркето светят нормално.
Предполагам в този случай ще се появи проблем ако се закачи ремарке с лампи.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот kris11 » Пет 09 мар 2018 19:26


следене на консумацията по ток и ограничаване за сигнализирането на дисплея


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот lent » Пет 09 мар 2018 20:21


Емулатор трябва,момчета!


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с управление стоп/габарит с една крушка с една жичка...

Мнениеот DoH_KuXoT » Съб 10 мар 2018 8:31


lent написа:Емулатор трябва,момчета!

Би ли споделил повече инфо?



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта