Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот ivan_pop » Пет 16 авг 2019 9:47


Ако беше закарал колата на майстор, щеше да спестиш време,нерви и пари!Още не е късно да го направиш!




agyulev
Мнения: 59
Регистриран на: Пет 07 юни 2019 22:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот agyulev » Пет 16 авг 2019 16:29


ivan_pop написа:Ако беше закарал колата на майстор, щеше да спестиш време,нерви и пари!Още не е късно да го направиш!


Някъде бях споменал, че не живея в България и че тук в Норвегия един час труд в сервиз струва колкото половината кола. Този вариант с майсторите отпада. А и когато купих колата знаех, че има тези проблеми, но желанието ми да я оправя все още си го имам. С помощта на добросъвестни хора тук във форума и от още няколко места, мисля че ще се справя. Ако ли не...на моргата и нова. Но не се предавам лесно, а и после тази тема може да бъде в полза на някой, който се сблъска с подобен проблем.


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот ivan_pop » Пет 16 авг 2019 17:20


:offtopic
Аз се занимавам с ремонт на автомобили.И тези приказки за цената на колата съм ги чувал много пъти.И в такъв случай питам собственика:"Ако ти е подарък колата, аз трябва ли безплатно да ти я ремонтирам?"
А за да можеш да се справиш сам, трябва да имаш някои познания и опит!


agyulev
Мнения: 59
Регистриран на: Пет 07 юни 2019 22:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот agyulev » Пет 16 авг 2019 17:40


Браво на теб ! Не, на мен колата не ми е подарък, но не мога да си позволя да отида в сервиз тук, понеже тук както споменах, цената на труда е висока. От друга страна, защо пък да не трупам опит на собствен гръб ??? Хайде сега го приеми като "хоби" за свободното време. И да, ако цената за която съм взел колата е 3000 крони, а стойността която ще получа за да я върна в моргата е същата, мислиш ли че не бих си позволил да изгубя малко време и пари и да се опитам да я оправя сам ? Удовлетворението да се справиш сам с даден проблем за мен си е успех !
А и да... опит и познания се трупат. Сигурен съм, че и ти не знаеш всичко за автомобилите и ти трябва да попиташ тук-там, когато не се оправяш сам, нали ?


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот georgebonev » Пет 16 авг 2019 19:08


Четох темата, но ... контактен ключ мери ли и пробва ли?

Нещо за проба без пари...

Намери от някъде плюс след контакт и закачи една лампичка да ти свети, докато си в движение.
Ако не прекъсва, от същото място си пусни кабел до модула, който ти прави проблем.
Диагностика...
Ако и от горното място ти прекъсва, намери друго и пак лампичка...
Ако пак прекъсва... контактен ключ или реле ти е проблем вероятно.

Мисли в тази посока - кое управлява това, което не работи...


agyulev
Мнения: 59
Регистриран на: Пет 07 юни 2019 22:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот agyulev » Пет 16 авг 2019 19:35


Това с контактния ключ също ме съмнява. Жената от която взех колата ми каза, че из сервизите тук в града са и сменяли и контактния ключ, но уви аз като го отворих беше оригиналния на колата, само дето някой го беше разглобявал. Аз и за това реших да поръчам нов и да го сменя. Дойде, свалих стария, сложих новия и стъклата потръгнаха за момент и после пак спряха. Току що разглобих цялата шофьорска врата, като свалих цялата изолация на кабелите с цел да огледам внимателно всичко. Нямам прекъснат кабел. Ще помисля евентуално към разглобяване на ignition switch-a още веднъж, понеже ме навява една мисъл към него. Това с кабелите мисля, че не минава, понеже тук до всеки модул си имам ПЛЮС, така, че захранване до всеки модул има. Губи се единствено ПЛЮС в BCM + central electronic модула. Този модул си го взех от България преди месец, смених го, кодирах го и ... нищо. Възможно ли е, както megatronS казва, този модул да има двойно захранване и реално да пуска ПЛЮС до всички модули, но ако единия плюс се губи след контактен ключ ??? Разсъждения много...
Днес обаче е Петък вечер и е време за почивка и биричка.
Лека на всички ви !


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот megatronS » Съб 17 авг 2019 18:06


Измери ли на вратата,тези кабели за които ти писах по-горе? Те са между модула във вратата и панела на бутоните. Кажи ми на тези кабели,които по схема ти оградих колко волта ходи (на два имаш плюс на два маса). Хвани плюса и масата директно през тях. Ако до панела не ходи маса или плюс е ясен проблема.
Всички модули са с двойно захранване,заради паметта, която използват. От контактния ключ, кабелите отиват в реле, след което тръгват по цялата система вързана на контакт 15 по схемите. На ръководството е дадена схема,къде е релето и на къде тръгват различните плюсове. При отпадане на единия плюс до панела с бутоните,няма да светят,при отпадане на другия, няма да функционират.
Има заводска апаратура от друго измерение,към която се подвързва автомобила и тя проверява всеки кабел,всеки преход и букса,всеки изход и вход на модул и открива точно повредата за няколко минути,показва на схема точното място на проблема. Такава апаратура,обаче има в завода и се използва само за служебна цел,иначе с такава лекота се откриват подобни казуси,че направо не е за вярване.Без нея, мултицет, схеми и мерене,друг начин няма. На много автомобили,дори и на мен ми се е налагало и съм преправял тотално схеми,за да работи нещо, а не да гоня проблема,макар, че тези автомобили ги знам наизуст. Така,че продължаваме напред,както се казва,докато не открием проблема.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот Duke_BG » Пон 19 авг 2019 14:41


Мегатрон, може ли пак активен лик към ръководството

agylev, ползвай пробна лампа, че понякога когато е закъсан кабела мултицета лъже.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот megatronS » Пон 19 авг 2019 15:06


Линк за заводско ръководство на VW Touran:
https://dox.abv.bg/download?id=966d3a1ab8#


nikolay_v
Мнения: 260
Регистриран на: Сря 10 авг 2016 13:24
Автомобил:
Двигател: BSX
Местоположение: София

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот nikolay_v » Пон 19 авг 2019 18:15


Следя темата от нейното създаване,разбира се без да имам мнение.Браво за ентусиазма на собственика който иска сам да си я оправи и респект за Мегатрон който безкорисно се опитва да помогне.
За това съм в този форум-защото форума е сила.Сила -да си понагаме,аз винаги преди да правя нещо по моята кола разглеждам или питам форума,защото тук влизат доста компетентни хора които имат желание безкористно да помогнат-спомнете си случая от Враца с Пасата.
Ние тука не сме гаджета да се обичаме,а да си помагаме със савети

И въпреки всичко ще се намери някой да се включи в темата само да си чеше клавиатурата ,и да го съветва да ходи по майстори,въпреки че човека още във второто изречение каза че сам иска да се опита да си го направи

С най - добри чуства
Поздрави на всички


agyulev
Мнения: 59
Регистриран на: Пет 07 юни 2019 22:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот agyulev » Пон 19 авг 2019 20:25


megatronS написа:Измери ли на вратата,тези кабели за които ти писах по-горе? Те са между модула във вратата и панела на бутоните. Кажи ми на тези кабели,които по схема ти оградих колко волта ходи (на два имаш плюс на два маса). Хвани плюса и масата директно през тях. Ако до панела не ходи маса или плюс е ясен проблема.
Всички модули са с двойно захранване,заради паметта, която използват. От контактния ключ, кабелите отиват в реле, след което тръгват по цялата система вързана на контакт 15 по схемите. На ръководството е дадена схема,къде е релето и на къде тръгват различните плюсове. При отпадане на единия плюс до панела с бутоните,няма да светят,при отпадане на другия, няма да функционират.
Има заводска апаратура от друго измерение,към която се подвързва автомобила и тя проверява всеки кабел,всеки преход и букса,всеки изход и вход на модул и открива точно повредата за няколко минути,показва на схема точното място на проблема. Такава апаратура,обаче има в завода и се използва само за служебна цел,иначе с такава лекота се откриват подобни казуси,че направо не е за вярване.Без нея, мултицет, схеми и мерене,друг начин няма. На много автомобили,дори и на мен ми се е налагало и съм преправял тотално схеми,за да работи нещо, а не да гоня проблема,макар, че тези автомобили ги знам наизуст. Така,че продължаваме напред,както се казва,докато не открием проблема.



Утре пак отварям вратата и почвам да меря. Днес вали много и няма как да се занимая с него. Утре меря и давам информация веднага.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот Duke_BG » Вто 20 авг 2019 13:07


Благодаря и аз на Мегатрон за ръководството - ще се заровя и аз по схемите да видя дали няма да изнамеря отнякъде диверсанта :)


agyulev
Мнения: 59
Регистриран на: Пет 07 юни 2019 22:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот agyulev » Вто 20 авг 2019 17:52


Продължава да вали гадното време ! Чакам удобно време за да разглобя малко и да измеря. Благодаря на всички за помощта !

Лека вечер


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот Duke_BG » Пет 30 авг 2019 15:49


Колега, да не се отказа ?

да не би да е неправилно кодиран ценралния модул и затова да не вижда климата и комфорт модула ?


agyulev
Мнения: 59
Регистриран на: Пет 07 юни 2019 22:27
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.9 TDI 100 - грешка: "Терминал +15 - прекъсва - постоянно."

Мнениеот agyulev » Нед 01 сеп 2019 21:44


Не съм се отказал, просто съм много зает тези дни и нямам грам време да "чопля". Централния модул е кодиран правилно. Вижда си климатик модула но не мога да го командвам. Комфорт модула е "вграден" в управлението на централната електроника. Надявам се тази седмица да остане малко време да почовъркам допълнително в насоките от тук.

П.С. - Няма да се откажа току-така :)



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: borisfx и 105 госта