Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
Потребителски аватар
kocito
Мнения: 32
Регистриран на: Пон 18 апр 2016 20:41
Автомобил: VW Sharan 4Motion TDI 116 PD
Двигател: AUY 2001
Местоположение: София

Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот kocito » Пон 01 авг 2016 12:00


Здравейте, колеги ?
Вероятно се досещате от заглавието за какво иде реч. Проблемът е следния: на студен двигател няма никакви проблеми със скоростити, но когато температурата на маслото мине 90 градуса лостът на скоростити започва да се движи трудно дори и на свободна, т.е. ако се бутне между 6та и 5та остава там, а не се връща между 3та и 4та. Иначе самите скорости не влизат трудно. Ако закротя колата и температурата на маслото падне около 90 гр., лостът поомеква. Незнам каква ще да е връзката, но това ми направи впечатление... Колата е моя от няколко месеца и не съм сменял маслото в скоростната кутия.

Другото, което искам да попитам е, нормално ли е като запачна да натискам колата повечко, температурата на маслото да се вдига до 120 градуса. Отбелязвам, че температурата на водата не мърда от 90 градуса.

Автомобил: VW Sharan 1.9 tdi 116 AUY 4motion

Благодаря ппедварително на отзоволите се !

Последна промяна от kocito на Чет 20 окт 2016 10:27, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Пон 01 авг 2016 12:09


Смени си маслото на кутията и тогава пак пиши.Лично аз съм имал сериозни ядове с масло на кутия и след като го смених и сложих правилното имах усещането че карам друга кола.Въобще забелязвам че доста хора не само тук във форума подценяват смяната на маслото на кутията.


Потребителски аватар
kocito
Мнения: 32
Регистриран на: Пон 18 апр 2016 20:41
Автомобил: VW Sharan 4Motion TDI 116 PD
Двигател: AUY 2001
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот kocito » Пон 01 авг 2016 22:40


ОК, а някой може ли да каже какво и колко масло събира. По това, коета открих - 75w90 и 2.8 литра.

Звънях и в представителството и ми казаха цена за литър около 75 лева. И в тая връзка дайте предложения за алтернативно масло, т.е. да не е оригинал. Глидах това на Кастрол http://avto-masla.eu/transmisionni-i-hi ... lit-r.html

Благодаря!


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Вто 02 авг 2016 11:41


Много е бе колега-75лв./л.Иди в някой център за масла ,имат каталози на различните производители,избираш си марка масло,гледаш им каталога какво се произвежда за твоята кола и модел и купуваш маслото.Зависи доколко си склонен на компромиси-може да си намериш масло от 20лв./л. до 75лв./л,че и нагоре.Предната ми кола я карах с Приста ултра гиър 75w90-20-22лв/л.Бях много доволен-никакви ядове ,ни зимата,ни лятото.Скоростите си влизаха еднакво "мазно",независимо студена или топла е колата.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Sonny_89 » Вто 02 авг 2016 12:49


Моето го смених с Fuchs 75w90 , мисля че цената беше около 28 лв за литър . Както ти е казал gergeto , масла бол.....


Потребителски аватар
kocito
Мнения: 32
Регистриран на: Пон 18 апр 2016 20:41
Автомобил: VW Sharan 4Motion TDI 116 PD
Двигател: AUY 2001
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот kocito » Чет 13 окт 2016 20:33


Малък ъпдейт. Доляхме около 200 грама масло в скоростната кутия. Не се усети промяна веднага, а може би след около 200-300 километра. Лоста отново се движи трудно, но не толкова и не при температура на маслото 90 градуса, а около 110 гр.

Предстои да се смени изцяло, но след като се купят зимни гуми и нови джанти :mhihi :mhihi .

След смяната отново ще пиша

Поздрави !


Потребителски аватар
Alek
Мнения: 764
Регистриран на: Сря 12 апр 2006 14:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Alek » Пет 14 окт 2016 18:10


Колега, маслото не трябва да мърда от 100 градуса (по уреда - 12 часа).


Потребителски аватар
kocito
Мнения: 32
Регистриран на: Пон 18 апр 2016 20:41
Автомобил: VW Sharan 4Motion TDI 116 PD
Двигател: AUY 2001
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот kocito » Съб 15 окт 2016 20:30


А това, че мърда, може ли да е от нарушени качества на маслото? Или някъде да има друг проблем? Защото примерно по баир, като се кара по дълго време и я настъпя ми се е случвало почти 120 гр. да стигне.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Нед 16 окт 2016 7:16


Смени си изцяло маслото на кутията.сегашното може да не е сменяно ,особено ако колата е италианка,което значи че е станало на боза.


Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Strosner » Нед 16 окт 2016 7:27


Да не се касае за износен съединител, дава същите симптоми?


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Нед 16 окт 2016 8:22


Не е изключено и в съединителя да е проблема,но според мен щом колегата казва че след като е долял 200-300гр. масло и е усетил някакава ,макар и минимална разлика -проблема по-скоро е в кутията. Пък и смяната на маслото е по-евтиния вариант от смяна на съединител,а и от смяна на маслото нищо няма да загуби-напротив.
Преди няколко години тъстът ми си купи едно Меганче-1,4 бензин.Направо удари джакпота с тая кола.Супер гледана и глезена кола.Скоро му се появи и проблем като на автора на темата.
Гледаха го разни майстори-един вика съединител,друг обяснява за някакъв голям лагер в кутията дето бил слабо място на Рено и т.н.
Накрая тъстът реши да послуша някои съвети и смени маслото на кутията-старото беше черно като смола и се точеше като сопол(извинявам се). Промиха му кутията,сложиха му новото,правилното масло и сега скоростите се включват с два пръста.


Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Strosner » Нед 16 окт 2016 8:39


Износеният съединител е същата работа, докато е студен, скоростите влизат лесно, загрее ли, и се почват мъките. За масло съм чувал, че може да ти затруднят включването, но чак да го блокират, не знам! Залагам на съединител, но нека пробва първо с маслото, лошо няма!


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Нед 16 окт 2016 8:51


Да, ама по-горе автора казва че и температурата на маслото варира ,особенно при по-продължително изкачване,което ме навежда на мисълта че това масло отдавна е загубило свойствата си.. :screwy


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот vladovelin » Нед 16 окт 2016 11:10


Температурата на маслото в двигателя е едно, а състоянието на маслото в скоростната кутия е съвсем друго нещо.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Нед 16 окт 2016 11:29


vladovelin написа:Температурата на маслото в двигателя е едно, а състоянието на маслото в скоростната кутия е съвсем друго нещо.


Така е ,но спрямо
Alek написа:Колега, маслото не трябва да мърда от 100 градуса (по уреда - 12 часа).
това изказване реших че тоя модел може би имат датчик и за темп. на маслото кутия-диферинциал.Не съм на ти с фор-моушъните,та затова реших че говорим за температура на диферинц. масло ,не на двигателно.
А как износения съединител влияе на темп. на двиг. масло-ако "буксува" би трябвало да се усеща,особено при натоварване и съответно по-високи обороти?



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 99 госта