Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
Aleksiev777
Мнения: 393
Регистриран на: Пон 10 юни 2013 17:39
Автомобил: VW BORA
Двигател: 1.6 SR

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Aleksiev777 » Нед 16 окт 2016 12:25


Ако разрешите за използвам темата.
Аз карам Бора 1.6 АКЛ и забелязвам че като я карам дълго извън града/магистрално после по-трудно влизат скоростите. Също и ако карам с климатик пак трудно се включват.
Има ли логика да е от маслото - имал колата от 3 години сами веднъж съм го гледал и ми се стори добре.




Потребителски аватар
Alek
Мнения: 764
Регистриран на: Сря 12 апр 2006 14:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Alek » Пон 17 окт 2016 9:21


Аз обръщам внимание за друг проблем ( не скоростите) - двигателното масло по уред трябва да бъде точно 100 градуса. Мърда ли стрелката, има проблем. Може и масленият охладител да е запушен, да е скапано маслото, знам ли, но не е нормално.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Пон 17 окт 2016 11:15


Alek написа:Аз обръщам внимание за друг проблем ( не скоростите)
.......

Да ,заблудил съм се.Аз нямам никакви уреди на таблото за темп. на масло-само лампа и зумер.

Обаче независимо за диферинциално или за двигателно става въпрос-за мен повиишена температура на маслото означава калпаво или неподходящо масло.Щом се качва темп. на маслото в ДВГ -то,а на антифриза е нормална -значи това масло (донякъде то играе роля и на охл.течност) не може достатъчно да намали триенето в двигателя .
Значи или е доста над препоръчителния пробег или не е за този мотор.
Не са изключени и варианти за запушване не маслоохладител или филтър или някъде другаде по маслената магистрала.решението на
всички тези проблеми обаче ,според мен започва със смяна на маслото с препоръчаното от производителя.


Потребителски аватар
Alek
Мнения: 764
Регистриран на: Сря 12 апр 2006 14:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот Alek » Пон 17 окт 2016 13:14


И аз бих почнал от маслото на двигател и скоростна кутия.


batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот batmit » Пон 17 окт 2016 18:11


Колеги, не е от маслото. От марката автомобил е. Моят АКЛ 1.6 прави същите номера и съм сигурен, че повечето са така, но не се карат дълго време без да се спира. След втория, третия час градско шофиране се наблюдават тези симптоми - скоростите се включват лесно, но лоста като го бутнеш от втора към свободна и после трета бавно отива, трябва му помощ и ако не си свикнал току виж си ръгнал първа. Масло съм сложил от Еуратек каквото е за Октавия със същия двигател, след това Кастрол 75w90 и отново върнах за Октавията защото с Кастрола на студен прехъркваше от първа на втора. НЕ Е ОТ МАСЛОТО не си давай парите напразно. Успех!


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот gergeto » Пон 17 окт 2016 20:30


Лично аз говоря конкретно за проблема на автора на темата и неговия автомобил,не за АКЛ-а.
Съдейки по заглавието ,според мен този фор-моушън има проблем със смяната на предавките.
Имам някои мои впечатления че ВАГ-овете(поне няколкото ,които съм карал) са с по-твърдо превключване на предавките спрямо френските марки например,но чак пък трудно да влиза лоста -според мен си е проблем.

М/у другото завчера един колега ме помоли да се приберем с неговата кола -Голф 2 и аз да карам,щото "мушнал 1-2 водки" набързо... :drunk .Та ,за пръв път карам ВАГ с толкова мек и лек за превключване скоростен лост-става въпрос за Г2-1.3 Б/Г. Разкош-в буквалния смисъл лоста се управляваше с 2 пръста.Питах колегата -каза че е сменил съединител,всички пластмаси(кокалчетата) по кутията и лостовата система +смяна диферинциално масло.


Потребителски аватар
kocito
Мнения: 32
Регистриран на: Пон 18 апр 2016 20:41
Автомобил: VW Sharan 4Motion TDI 116 PD
Двигател: AUY 2001
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател

Мнениеот kocito » Чет 20 окт 2016 8:26


Здравейте,

Благодаря за мненията и насоките !

Както съм писал в първия пост, скоростите не влизат трудно, а лостът в хода си на свободна се втвърдява, т.е. ако го бутна между 5-та и 6-та, остава там и не се връща. Просто забелязах, че това има връзка с температурата на двигателното масло - когато мине 110 гр. се случва гореописания проблем. Сега това не се случва, предполагам заради ниските температури, т.к. температурата на маслото рядко минава 100 градуса.

Маслото с което я карам е Castrol EDGE 5w40 FST 501.01, което е за PD. Предстои му смяна след 2000 км. (сменям го на 10 хиляди). Филтрите, които ползвам са Hengst. Мисля на тази смяна да сложа масло Fuchs да пробвам и с него.

При всички положения ще сменям и маслото на скоростната кутия. Освен това, че трябва да е 75w90, трябва ли да съобразя и нещо друго ?

Къде се намират маслоохладителите и подлежат ли на почистване ?

Благодаря за мненията и помощта !

п.с. По принцип когато колата е студена, се чува чукане около скоростната кутия, което при натискането на съединителя изчезва, както и когато колата загрее. Аксиален лагер или маховика ?


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот bobitur » Чет 27 окт 2016 9:10


Залагам на маховика. Аксиалния лагер ще си променя шума при натиснат съединител и отпуснат. При едната ми кола с разбит маховик не включваше задна след като загрее. Джамбазина беше сменил само феродовия диск, но маховика беше леш.


Потребителски аватар
miro_toyaga
Мнения: 603
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 22:23
Автомобил: Sharan 18t 20v 2008 automat
Двигател: AWC
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот miro_toyaga » Чет 27 окт 2016 16:18


колега аз сменях масло на скоростите и на старият алхамбра 2,0 ady и на новият 1,9 asz и маслото небеше 75-90 ,такова ми дадоха за първият и скоростите влизаха едвам направо ужас
купих оригинално от фолцваген за първият едно жълто и всичко се оправи , за новият имам бутилка в мазето и ако незабравя ще ти я снимам за модела на маслото което го дават
за температурата на маслото варира с първото масло което сложих бардал xtec 5w40 температура вдигаше само по голям байр с яко газ и с климатроник и само с климатроник , по задръстванията на магистралата на последният тунел преди софия на гадният баир ми вдигна към 130г веднъж и само тръгни спри и после охлади , сега карам мегуин и телпературата пак с климатроник и на баири вариара 100 -110 г и веднага пада
мисля си че енормално да се движи температурата на маслото но в поносими граници и двете масла са за помпа дюза естествено
като температура на маслото невдига винаги а по горещините естествено и не всеки път-просто съм забелязал на датчика , карам поне със 140км-160км зависи от пътя
и друго на бардала температурата пада бавно а на мегуина доста бързо
а маслото на скоростите всепак ще го смениш веднъж


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот bobitur » Чет 27 окт 2016 23:00


При мен старото масло на скоростите беше тъмно кафяво с цвят на ръжда. След смяната наистина се подобри смяната на предавките. Но не очаквай чудеса. Остана ми хъркането на първа при лека скорост като искам да превключа, но свикнах като преминавам на спящите полицай и други препяствия на втора скорост.


Потребителски аватар
miro_toyaga
Мнения: 603
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 22:23
Автомобил: Sharan 18t 20v 2008 automat
Двигател: AWC
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот miro_toyaga » Пет 28 окт 2016 10:15


и едно леко допълнение понеже си направих печката да я паля с дистанционо от нас и слизам на загрел двигател ,почнаха едни магарии че почна да прегрява като застудее и след смяна на ремонтирана от мен помпа ел с нови четки и с чисто нова се оказа че когато сменявахме ремъци и консумативи смених и антифриза , старият беше бистър и червен без грам мръсотии та като сме сложили новият въобще несме го имерили на колко минус е и отам проблемас печката защото беше на -60 някъде и това води до лошо охлаждане и трудно завъртане на системата като е студено което ме навежда на мисълата че лято може и да не мърда леко стрелката на маслото другото лято
сега е разреден на -25-30г печката работи по съвсем друг начин и сутрин цъкам дистанционото и след 25-30 мин се качвамв кола 80г поне


Потребителски аватар
toni82
Мнения: 515
Регистриран на: Пет 27 ное 2009 16:33
Автомобил: golf4 1.6 16v
Двигател: azd
Местоположение: italia

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот toni82 » Пон 21 ное 2016 22:06


Тази температура дето ти я показва на таблото е на маслото в двигателя,може да не ти работи коректно сензора.


Потребителски аватар
miro_toyaga
Мнения: 603
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 22:23
Автомобил: Sharan 18t 20v 2008 automat
Двигател: AWC
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот miro_toyaga » Пон 21 ное 2016 22:36


сменен е почти веднага след закупуването на колата вече се държи посъвсем различен начин


tisho_70
Мнения: 64
Регистриран на: Съб 10 окт 2015 14:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот tisho_70 » Пон 21 ное 2016 22:49


Моите градуси на маслото не мърдат от 90,макар че ми пуска от интеркулера(отворен е долу)
Януари ще сменя и маслото на скоростите(профилактично)
Таблото ми е явно рядкостс 4+2 уреда,стана 1 год не мога да му оправя подсветката ,а фис дисплея смених:(
Според мен причината за тези 110 градуса е липса на охлаждане,или заминало масло.


Потребителски аватар
miro_toyaga
Мнения: 603
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 22:23
Автомобил: Sharan 18t 20v 2008 automat
Двигател: AWC
Местоположение: София

Re: Лостът на скоростите се движи трудно при топъл двигател - Sharan 1.9 TDI PD AUY

Мнениеот miro_toyaga » Пон 21 ное 2016 22:54


не концентрат натифриз-лошо охлаждане , а маслто беше бардал от проспиид
тъблото ти е като мойто и аз ся си чакам фиса от китай че първият го бяха пакетирали в пликчче и дойде на молекули
какво става с колега та дет пусна темата имали развитие



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта