Климатроник Алхамбра 1.9 Тди- слабо охлаждане

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот stefarata » Чет 04 май 2017 15:08


То за тоя шлеп наистина требва да духа -3 за да охлади и назад.




Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7640
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот goppa » Чет 04 май 2017 15:18


А тея отпред да мрат от студ :mhihi

Смени си филтъра на купето! Пускаш климатика на макс студено (Ако е климатроник - температурата на LOW) и вентилатора на максимална скорост, забождаш един термометър в някоя духалка - трябва да духа 8-10 градуса. Това е което можеш да направиш на око. Останалото в сервиза, вадят фреона и го зареждат наново с колкото си пише на етикета.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 04 май 2017 15:38


Мери се на централните духалки.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот gergeto » Чет 04 май 2017 19:05


Абсолютно сигурен съм в това, което казвам -видях го на термометъра,освен ако дава грешка, но не вярвам -все пак това е сервиз за автоклиматици..


Да добавя че от майсторите в тоя сервиз знам че първия и най -сигурен начин да се установи проблем с "просто"око е липсата на конденз по тръбата на климатика.Не е достатъчно само да е студена,трябва да е буквално мокра.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот pe6kata » Пет 05 май 2017 7:53


Аз пък съм абсолютно сигурен, че говориш за неща, дето не са ти ясни :exclaim


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот gergeto » Пет 05 май 2017 8:08


Това, което ми е ясно е от опита ми с моята кола.А на теб като ти е много ясно всичко - що не вземеш да решиш на колегата проблема или да му дадеш компетентен отговор, а се заяждаш?


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот pe6kata » Пет 05 май 2017 10:15


Няколко човека са писали много точно и правилно по темата, а ти си единствения, който се напъва вече в няколко мнения като твърдиш пълни глупости :exclaim
Смятам, че посочвайки мнения, които са грешни и подвеждат, е ценна помощ.

С какво се заяждам - като заявявам, че пишеш за неща, за които въобще не си наясно ли :question
Много ме кефи това - " опита ми..." - опита ти се състоял в това да гледаш някой, докато ти направи/зареди климатика. Ебаси опита :gruebel


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот gergeto » Пет 05 май 2017 11:18


Имам едно чувство ,което досега никога не ме е лъгало че разговарям с човек ,който не може да си надвие над егото . Не ме карай да си мисля че ти липсват някои функции като например елементарно логическо мислене. Казано по -просто:Когато съм уточнил в какво се изразява "опитът ми" -това недвусмислено означава че нямам и не претендирам да имам опит.
Затова е форума,за да се споделя при някой "казус" ,ако някой е изпадал в подобен -как е решен и какъв е бил проблема. Това разбира се не означава че решението на проблема на автора непременно е като моето.Не мога да разбера защо въобще напоследък в тоя форум,независимо по каква тема се утвърди практиката да се превръща темата в мерене на "пишки" и да завършва темата не с конкретно решение ,а с катинар.
Казах че моята кола "вади" минус 2 по термометър ,не се отмятам и не смятам че момчетата в сервиза в който ходя и който работи вече над 20 години са некомпетентни ,за да наричаш мненията им,които изказвам в тая тема- глупости. Аз съм доволен от тоя сервиз и не смятам че там правят и говорят глупости ,щом си имат постоянни и доволни клиенти вкл. и аз ,и щом климатроника ми работи нормално. Знам че това ти е професията, просто спри да се заяждаш с мен ,а ако можеш помогни на автора. Поздрави.


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот bobitur » Съб 06 май 2017 7:44


Не се обиждай колега ама минус на климатик си е за притеснение. На аудито ми сменях вътрешен радиатор на климатика. Беше цъфнал като майска роза и разглабянето на купето си е един ден работа. Вследствие на точно това замръзване предполагам.
Нормална темп. На климатик на кола е около 8 гр.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот gergeto » Съб 06 май 2017 8:33


Не се обиждам . Доколкото си спомням, ако от средната духалка излиза струя под 10гр. значи климатика работи. Ясно ми е че тия минус 2 при мен може да направят проблем, но засега не смятам щом работи климатроника, да правя друго освен обслужване.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот pe6kata » Съб 06 май 2017 23:01


vlado_tonev написа: Нормално ни трябвало да е от +4 до към 7-8 градуса,което зависи от външната температура,обороти на двигател и моментното състояние на климатичната уредба :screwy



има и други доста точни мнения, но ще си позволя да допълня това като най-точно и изчерпателно.

трябва да се извадят от 4 до 8 градуса на централните духалки при температура на околната среда около 25-30 градуса, на включена вътрешна циркулация, вентилатор на МАХ, при поддържане на около 2000 оборота в продължение на 20 минути.

Мери се със сонда, а не с инфраред термометър!
Меренето на Т при по-ниски степени на вентилатора води до по-ниски Т на духалките, което е логично.

Климатичната система на автомобила е проектирана да работи при положителни Т на изпарение / при съответно налягания/. Отрицателни Т на духалките говорят за техническа неизправност - било то в ТРВ(терморедуцир вентил или т.нар разширителен клапан) или термостатът, когато го има, монтиран в изпарителя.
Достигал съм минус 17 на духалки на лек автомобил умишлено, манипулирайки ТРВ и термостата, типа фреон R134a го позволява, но това не е нормална работа.

Кондензът е показател за нормална работа на климатика, но в никакъв случай не е задължително условие.

Към човека с чувствата - опитай се да се държиш като мъж, не ми подскачай като ощипана мома.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот radotom » Нед 07 май 2017 18:03


След стабилни ремонти, продължили 2 седмици, с множество тестове за поредната дупка и прясно зареждане от предния ден:

Изображение

Вътрешна циркулация, празен ход, газ до дупка на вентилатора и околна 26*С

Всъщност, температурата е 2.8*, ама като взе да мръзне термометъра и се позагубиха десетите :mrgreen

Впрочем, че помоля всички да се повъздържате от квалификации и непоискани 'съвети'


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот stefarata » Нед 07 май 2017 20:39


колега radotom, би ли пояснил какви ремонти си правил по климатика?


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот radotom » Нед 07 май 2017 20:47


Сменени кондензатор (предния климатичен радиатор) и ТРВ с чисто нови:
viewtopic.php?f=94&t=466579
Сменена дюза 'високо налягане', защото изтърваше
И накрая сменена тръба от дехидратора до ТРВ-то, защото под скобичката, дето държи тръбата към купето беше кородирал алуминия и изпускаше.
Това, последното, както и спукването на ТРВ-тата са чести дефекти при Шаран/Алхамбра/Галакси.
Тръбата е хубаво да се отреже, да се заварят щуцери и да се направи с бърза връзка или с късо парче маркуч, но по-лесното е цялостна замяна с маркуч, макар и по-неправилна.
Аз съм по бързите работи :mrgreen


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Климатроник Алхамбра 1.9 Тди

Мнениеот stefarata » Нед 07 май 2017 20:55


какви бяха симптомите, за да подхванеш този ремонт? Не духаше студено или нещо друго? И как разбра че имаш дупка на радиатора?



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта