Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
Slavnad
Мнения: 23
Регистриран на: Вто 04 юли 2023 19:23
Автомобил:
Двигател:

Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Slavnad » Пон 07 авг 2023 14:48


Здравейте, колеги!Става въпрос за Touran 1.4TSI ecofuel
Връщах се от Бургас към София по магистралата.Отбих се в Стара Загора, жена ми отиде до един магазин ,(естествено, че тя беше виновната)и изчаквайки я в колата на 38 градуса и пуснат климатик, в един момент изпуши под капака, слязох и видях, че казанчето за антифриз е празно, а под колата локва, загасих колата, което не е било много правилно, перката се включи на максимални обороти, изчаках я известно време, леко отвих капачката на казанчето , нивото се вдигна и течността все едно кипеше, изчаках известно време, запалих , течността изчезна, долях вода да видя дали ще продължи да тече, не течеше, реших да продължа към София но с изключен климатик.Бях с децата, трябваше да се прибера, макар и с пътна помощ.
Нямам уред за температура, мислих, че при прегряване ще ми светне червената лампа за ниско ниво на течността, но интересно,че тя не светна и когато казанчето беше празно.Имам само информация за температурата на маслото, в момента на изтичането на антифриза, беше около 118 ', колата я имам от 6 години, температурата на маслото винаги ми е стигала до 130', при изкачване и т.н.Прибрах се в София, като си я натисках по магистралата, следях темп. на маслото и спирах да гледам нивото на антифриза, до София нивото не мръдна.В Събота и Неделя минах около 50км градско и при всяко спиране забелязвах локвичка с антифриз,колата не прегряваше, доливах вода.Имам общи познания по автомобилите, но предпочитам да се доверявам на хора занимаващи се с това, обаче сервиза в който ходя е затворен до 21.08.
Мисля,че направих голяма грешка,че реших да сипя течност за запушване на течове.
Продължих да карам колата , следях температурата на маслото (явно не дава ясна представа за темп.на водата), повече от 110' не вдигаше, но често отварях капака и при едно от спиранията антифриза отново изтече отраз, долях вода да се прибера, при което усетих, че колата прекъсва на моменти, спрях я пред нас и реших да изчакам сервиз.
Сутринта реших да видя какво е положението, отвих свещите, бяха нормално побелели, не бяха мокри, маркучите меки при студен и при топъл двигател, при студен двигател и даване на газ, в казанчето излиза лека пяна, но мисля, че не е проблем, не са балони, антифриза е чист, маслото също.Малко я покарах, вървеше си прилично, но мисля, че пак загрява бързо.
При загрял и работещ двигател отворих капачката на казанчето, леко направи "Фъс" нямаше пяна или балони,загасих я и чакам 21.08.
Само да вметна,че преди 1500 км смених водна помпа и антифриз, смяната беше поради това, че ми гореше един предпазител и записваше грешка, свързана с водната помпа, но при разглобяването майстора откри някакъв нагорял кабел на мап сензор, сигурен е,че помпата не е била за смяна.
От тогава до новите проблеми изминах 1500км с новата водна помпа без проблем, единият от преходите е Сф-Видин през Петрохан , с 5 човека, отиване и връщане за 6 часа. Другият е Сф-Китен-Ст.Загора с непрекъснато пуснат климатик и натискане на педала.
Искам да Ви задам няколко въпроса, ако има някой сблъсквал се с подобен проблем, ще съм благодарен да ми отговори.
1.Как да знам колко градуса е антифриза, като нямам уред за измерване, мога ли да се доверя на темп. на маслото?
2.Може ли прегряването в Ст.Загора да го считам за нормално, а след това с тази добавка да съм направил някаква поразия?
3.Откъде може да е изтекла течността, а след това 200км.никакъв теч?
4.Къде може да е проблема за прегряването?
5.Защо не ми отчете нищо на таблото за висока температура, а също и за ниско количество(когато извадя буксата от казанчето, веднага издава звук и светва червена лсмпа, но според мен това е само за нивото, моето мнение е ,че течността прави късо между двата електрода и при изчезване на късото( липса на течност) , дава сигнал, мога и да греша.
6.Може ли да съм изгорил гарнитура или нещо по-сериозно? Благодаря!
Извинявам се за дългият пост!!




Потребителски аватар
neo5
Мнения: 67
Регистриран на: Сря 20 фев 2013 17:46
Автомобил: Passat B7 1-4 TSI EcoFuel
Двигател: 2013 Декември
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот neo5 » Вто 29 авг 2023 14:11


Какво стана с проблема колега, гледам минали са 3 седмици а никой не е писал?! Сподели!!


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот kris11 » Вто 29 авг 2023 18:39


[quote="Slavnad"]
Без да съм спец насоки и без да съм търсил инфо за модела ;
1.Как да знам колко градуса е антифриза, като нямам уред за измерване, мога ли да се доверя на темп. на маслото?

@ монтирай си цифров с изнесен датчик - все ще намериш отвор за кабела на датчика. Дори и да го залепиш за казаянчето с 1 цифров тип термометър можеш да направиш справка и да си коригираш мислено показанието на залепението на казанчето.
Не съм гледал как е при тебе , но някъде нямаш ли тапи за датчик за температура/ пр. до този на климатроника, на фланец до главата

2.Може ли прегряването в Ст.Загора да го считам за нормално, а след това с тази добавка да съм направил някаква поразия?
@ за прегряване не, но за добавката ще разбереш зимно време - запушено радиатотче парно. Смяната е трудоемка с голямо, много голямо разглобяане.

3.Откъде може да е изтекла течността, а след това 200км.никакъв теч?
Ако термостата е задържал -търси слабо място. Не знам корпуса на термостата пластмасов ли е

4.Къде може да е проблема за прегряването?
@ липса на антифриз или въздушен джоб

5.Защо не ми отчете нищо на таблото за висока температура, а също и за ниско количество(когато извадя буксата от казанчето, веднага издава звук и светва червена лсмпа, но според мен това е само за нивото, моето мнение е ,че течността прави късо между двата електрода и при изчезване на късото( липса на течност) , дава сигнал, мога и да греша.
@ като нямаш датчик и индикатор за температура явно са спестили с датчик и за предупреждение за висока температура. Датчика в казнчето е само за ниво.

6.Може ли да съм изгорил гарнитура или нещо по-сериозно?
2 не вярвам. Щеше да е смесено маслото и антифриза, пяна..
Предполагам ,че си с метална гарнитура / отдавна се слагат/.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 29 авг 2023 20:25


Не е изключено гарнитурата да е пътник.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Tsankovski » Вто 29 авг 2023 21:36


Липсата на индикатор е спомогнало за проблема


milen4o
Мнения: 33
Регистриран на: Пет 19 сеп 2008 20:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот milen4o » Пон 25 сеп 2023 17:10


Температурата на антифриза може да се следи на сервизното меню на климатроника.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот ktamen » Пон 25 сеп 2023 20:31


Аз имах цепнат маркуч в края, върху самия щуцер до скобата. Всичко си работеше нормално, но като я попрезоря и почваше да пръска върху генерацията и зад мен се появяваха облаци пара. Като вдигна капака чувах как тече, но не виждах самия теч. Поне 5 пъти така ми изтичаше водата, докато накрая все пак видях откъде е проблема и смених маркуча.
На корсата съм и сложил цифров термометър със собствена батерия и сега винаги мога да видя температурата на двигателя, независимо дали работи двигателя.


Slavnad
Мнения: 23
Регистриран на: Вто 04 юли 2023 19:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Slavnad » Съб 17 фев 2024 11:28


Здравейте!
Извинявам се за късният отговор.
Проблемът се оказа малък (нямаше поражения).
Малко преди изхвърлянето на течността бях сменял водна помпа, майсторът не беше подвел хубаво маркуча от казанчето до двигателя,ролката на водната помпа го беше протрила и при по-висока температура оттам изхвърляше антифриза.
Не съм прегрявал двигателя, нямам никакви поражения, смених маркуча и всичко е ОК.
Благодаря!


Slavnad
Мнения: 23
Регистриран на: Вто 04 юли 2023 19:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Slavnad » Съб 17 фев 2024 11:30


ktamen написа:Аз имах цепнат маркуч в края, върху самия щуцер до скобата. Всичко си работеше нормално, но като я попрезоря и почваше да пръска върху генерацията и зад мен се появяваха облаци пара. Като вдигна капака чувах как тече, но не виждах самия теч. Поне 5 пъти така ми изтичаше водата, докато накрая все пак видях откъде е проблема и смених маркуча.
На корсата съм и сложил цифров термометър със собствена батерия и сега винаги мога да видя температурата на двигателя, независимо дали работи двигателя.

От къде вземате информация за термометъра?
Благодаря!


Slavnad
Мнения: 23
Регистриран на: Вто 04 юли 2023 19:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Slavnad » Съб 17 фев 2024 11:31


neo5 написа:Какво стана с проблема колега, гледам минали са 3 седмици а никой не е писал?! Сподели!!

Много се извинявам!
Преди малко го описах.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот ktamen » Нед 18 фев 2024 0:43


Slavnad написа:От къде вземате информация за термометъра?

Не съм сигурен, че ти разбирам въпроса, ама май гледаш твърде много американски филми.
Термометърът представлява дисплей, датчик и кабелче между тях. Работи денонощно и няма никакви копчета или буксички. Даже няма и блутут за връзка с приложение в айфона. И тук в стаята имам такъв термометър, той взема информация от плота на шкафа.
Май струваше около 1,50лв от Китай, в България са по 5 - 10лв.


Slavnad
Мнения: 23
Регистриран на: Вто 04 юли 2023 19:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Slavnad » Нед 18 фев 2024 9:42


Явно ти не ми разбираш въпроса!!!
Много добре знам какво представлява термометър с дисплей, изброил си дисплей, кабелче и датчик, да измерваш температурата в шкафа, под юргана, в банята е лесно, но къде сложи датчика за да измерва температурата на охладителната течност????Това ми беше въпросът.
Филмите са друга бира, гледам и американски и руски и т.н.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот kris11 » Нед 18 фев 2024 13:36


Slavnad написа:...... но къде сложи датчика за да измерва температурата на охладителната течност????Това ми беше въпросът.


По напред съм писал.
@" монтирай си цифров с изнесен датчик - все ще намериш отвор за кабела на датчика. Дори и да го залепиш за казанчето с 1 цифров тип термометър можеш да направиш справка и да си коригираш мислено показанието на залепението на казанчето.
Не съм гледал как е при тебе , но някъде нямаш ли тапи за датчик за температура/ пр. до този на климатроника, на фланец до главата?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот ktamen » Пон 19 фев 2024 23:51


Slavnad написа:Явно ти не ми разбираш въпроса!!!
Много добре знам какво представлява термометър с дисплей, изброил си дисплей, кабелче и датчик, да измерваш температурата в шкафа, под юргана, в банята е лесно, но къде сложи датчика за да измерва температурата на охладителната течност????Това ми беше въпросът.
Филмите са друга бира, гледам и американски и руски и т.н.

Думичката информация не е много уместна.
Намерих подходяща междина между главата и един щуцер, напълних я със силикон за гарнитури, щото такъв имах и мушнах датчика в силикона.
Има още 100 начина за слагане на датчик, ама няма как да знам кой е най подходящ за теб.


Slavnad
Мнения: 23
Регистриран на: Вто 04 юли 2023 19:23
Автомобил:
Двигател:

Re: Touran 1.4TSI ecofuel Проблем с охладителната система, прегрява

Мнениеот Slavnad » Вто 20 фев 2024 8:04


За мен думичката "информация" е точната дума.Всеки уред дава информация за нещо, било то скорост, обороти, наличие на гориво и т.н.
В случаят на мен ми трябва информация за температурата на охладителната течност.
Разбрах, благодаря за информацията (дано да е правилната дума)!
Няма нужда да ми даваш допълнителни насоки, виждам ,че във всеки твой отговор има леко заяждане.Безмислено е !!!
Приятен ден!



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 126 госта