T3 питане за скорости

Техническа и сервизна информация за бусовете от серия T3 - Multivan, Caravelle и Transporter
Правила на форума
Изображение
Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот me4ou » Съб 28 окт 2017 15:49


За сметките на гумите използвах диаметър от 62см, които измерих на моя бус, които е паркиран отпред. Не съм взел предвид фактори като деформация от теглото, износване на протектора и т.н., използвах го като ориентир. В крайна сметка дискутираме кутиите не гумите. С тези гуми 700 оборота в минута са приблизително 81км/ч. Останалите сметки мисля, че спокойно мога да гарантирам точност в рамките на 50 оборота.
По отношение на майсторите, не съм в течение чий услуги ползва конкретно, знам, че вече няколко пъти чупи кутия - веднъж счупи пета скорост, после зъб на пиньона, после остана без масло една седмица след монтажа и т.н., като вече със сигурност е бил на поне три различни места. Знам също, че за отваряне и ремонт на кутията дава всеки път по поне 300лв само за труд, отгоре на частите, които купува. И не, не се състезава на драг и time attack с буса, гледа да е икономичен с около 100км/ч най-вече София-Пловдив. Факт е, че след последното произшествие, вече кара с неотваряна кутия над две години.
Надявам се горният ми коментар да не се разбира погрешно, уважавам правото на всеки да си взима решения според желанията и възможностите си. Исках да обърна внимание конкретно дали си струва да се вложат между 500 и 1000лв.(кутията+части+труд) в подобрение на една скоростна кутия с не повече от10-15%, ако тя е сравнително изправна и надеждна, предвид факта, че за още малко върху тия пари понякога изпадат цели бусове в движение.




Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот Ivo_ » Съб 28 окт 2017 17:37


Стана много добра и полезна дискусия ;)

И на мен ми предстои това, но смятам да го направя заедно с монтажа на AFN-а в буса. Аз вече увеличих диаметъра на гумите, размера е 215/65/16. Като се отвори кутията за ревизия ще стане ясно кой вариянт ще избера.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


shulio
Мнения: 99
Регистриран на: Нед 08 май 2011 17:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот shulio » Съб 28 окт 2017 18:38


me4ou - прав си от финансова гледна точка

Ако караме с 90км/ч с 3000 оборота със стокова кутия. След смяна на диференциала падаме на 2400 оборота. Да кажем се постигне икономия 20% на оборотите и приемем, че това ще се отрази в същите %-ти на разхода. Всички сметки са много усреднени и само за ориентир.

Примерно със стоковата кутия харчим 7/100 дизел след смяна на диференциала ще паднем на 5.6/100. Значи 1.4л икономия на 100км - тоест 3лв. Следователно избиването на новия диференциал ще стане след 50 000 - 60000км зависи от майстора колко ще вземе за работа. Специално за мен е неизгодно, защото карам на олио и тези 1.5л гориво ми струват 1лв. Значи при мен избиването на диференциала ще дойде след 150 000км, което нали разбирате :).

Значи всичко зависи от това колко караш. За сега ще търся бус с 5- степенна кутия с диф 4.83 или 4.57 пък след 30-40к км ще видим каквото ще е положението.


Потребителски аватар
avtohit77
Мнения: 1292
Регистриран на: Вто 08 дек 2009 20:22
Автомобил: VW T4 MULTIWAN + VW T3+T3 DOK
Двигател: AAB 2.4D 1992 + T3 1982 1.9TMTDI
Местоположение: Плевен-Елхово

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот avtohit77 » Съб 28 окт 2017 18:46


За момента карам на едната ми ат3ка със ДК кутия и се родих нооооооо мотора е 1.6ТД + газ и лети.Със старата кутия карах в града на 4.та а със ДК-то карам на 2-ра


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот me4ou » Съб 28 окт 2017 20:42


shulio написа:За сега ще търся бус с 5- степенна кутия с диф 4.83 или 4.57 пък след 30-40к км ще видим каквото ще е положението.

5-стененната кутия макар си е гъдел и обикновено да е индикация за ниво на оборудване, би трябвало да е на по-заден план.
Един автомобил е изключително комплексна покупка. Макар всичко да струва пари за мен най-важните критерии са купето и автентичността на екземпляра - да е без тежки преживявания (срещи от третия вид например), да не е тормозен и изтърбушен и да е в максимално фабрично състояние. Върху тези бусове хората къде от незнание, къде от чиста доза "толкова си могат" често импровизират и правят страхотни глупости, както под формата на ремонти, така и на "тунинг", които после са десетки пъти по-трудни да възстановяване. Добре си се ориентирал, че скоростите са слабо място, но е важно да обърнеш внимание на други ключови неща. Най-вече корозията. Предполагам си видял по другите теми как се кроят и правят бусове като се започне от вежди, калници, степенки и т.н. и се мине през плъзгащата врата и релсите й, пода и т.н.. Помисли как, колко и за какво смяташ да го ползваш, дали дизелът е най-добрият вариант за теб (аз съм на 100% доволен от моя 2.1 боксер, но му навъртам макс 8000км на година, обаче спокойно мога да си карам на 3500 оборота :Mr Green Fun). За съжаление хубавите бусове са рядкост, а когато изпаднат им искат добри цифри. Бъди наясно със себе си, нуждите и желанията си, пък тук винаги ще има разногласия. Или накратко - когато изпадне добър бус бъди готов да го разпознаеш и придобиеш, пък дори и автоматик да е :mhihi Успех с покупката, ще очаквам да се похвалиш!

shulio написа: Да кажем се постигне икономия 20% на оборотите и приемем, че това ще се отрази в същите %-ти на разхода.

Честно казано, не вярвам да свалиш повече от 0,5л. олио.


shulio
Мнения: 99
Регистриран на: Нед 08 май 2011 17:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот shulio » Нед 29 окт 2017 14:28


Съгласен съм, че един автомобил е комплексна покупка. Просто тук е темата за скорости и за това пиша за скоростите да е по прегледно


Потребителски аватар
radio182
Мнения: 159
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 18:28
Автомобил: VW Transporter 85
Двигател: 1.9 D
Местоположение: Добрич

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот radio182 » Пон 11 дек 2017 21:27


А някой да каже нещо относно таз кутия от рено UN1. Конверсията изглежда лесна.
Не съм търсил из форума, но не съм попадал до сега. Някой правил ли го е това?


Salvatore
Мнения: 140
Регистриран на: Пет 03 юли 2015 23:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот Salvatore » Вто 12 дек 2017 10:45


Те доста кутии стават с малко или много преправяне, но има няколко неща, които трябва да се съобразят:
-посоката на диференциала
-предавателните числа
-лостовият механизъм

И не на последно място...от къде ще се намери точно такава кутия читава в БГ. Рено 21 и 25 не съм срещал от години по пътищата. Иначе да, преправянето изглежда лесно:
http://ultimate-engineering.co.uk/renaultun1.html


Потребителски аватар
radio182
Мнения: 159
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 18:28
Автомобил: VW Transporter 85
Двигател: 1.9 D
Местоположение: Добрич

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот radio182 » Вто 12 дек 2017 11:07


Е то тази кутия е произведена както за предно така и за задно разположен двигател. Диференциала се завърта и готово. Лостовата система ще бъде направи си сам. Предавателните числа мисля че няма да са проблем за TDI то.
Аз питам дали някой е правил или поне виждал пробвал такова чудо.


Потребителски аватар
radio182
Мнения: 159
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 18:28
Автомобил: VW Transporter 85
Двигател: 1.9 D
Местоположение: Добрич

Re: T3 питане за скорости

Мнениеот radio182 » Вто 12 дек 2017 11:09


А относно намирането, намерена е.
Събирам кураж за сега, и всякаква помощ.



Върни се в “T3”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта