Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Техническа и сервизна информация за бусовете от серия T3 - Multivan, Caravelle и Transporter
Правила на форума
Изображение
KLAMER
Мнения: 42
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 12:12
Автомобил: TRANSPORTER T3 T25
Двигател: JX
Местоположение: Varna

Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот KLAMER » Вто 12 дек 2017 18:37


Искам да си монтирам допълнителни фарове на предната броня. Разгледах схемата за кабелите, релета и бушони, :
VW_Transporter_80-92_CS_KY_JX–Current_Diagrams.pdf
(362.16 KиБ) Свален 246 пъти

Установих, че на колата има съответното реле, И по бушона тече ток като включа ключа за светлините и бутона за фарове за мъгла. Малко ме учуди предвид, че буса няма.
След като свалих таблото , установих , че на мястото което би трябвало да е извода за халогени (C22 на бушонното табло) е включена лампата за усилване на светлината при мъгла (която пък би трябвалод авзима ток от ключа ( 83b). Отделно, светлината се включва дори и на първа позиция, която би трябвало да включва само халогените, а светлината в стопа да се включва при втора позиция ?
някой свързвал ли е халогени та да подскаже малко ....че цял следобед изучавам инсталацията, и вече съм на път да свалям таблот ода разследвам една поедна връзките... :) :) :) Ама ми се вижда загуба на време, предвид, че може би аз бъркам нещо.




KLAMER
Мнения: 42
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 12:12
Автомобил: TRANSPORTER T3 T25
Двигател: JX
Местоположение: Varna

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот KLAMER » Сря 13 дек 2017 1:38


Всъщност, се питам - дали схемите за модел до 1989 и след 1989 са еднакви и оттам се получават разлики ? Моят бус е 1988... Ак оима разлика , то някой има ли схеми за автомобилите преди 1989 ?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот инжектопляктор » Сря 13 дек 2017 2:38


Какво ти пречи да свържеш халогените с реле през предпазител директно към акумулатора, командвано само от копчето?


Потребителски аватар
anrus
Мнения: 909
Регистриран на: Вто 13 ное 2007 18:08
Автомобил: Golf2 10Millionen и Golf2 Country
Двигател: RF-1988 и 1P-1991
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот anrus » Сря 13 дек 2017 7:47


Конектор C е сноп с кабели за двигателния отсек. Ако задния фар за мълга е захранен от него, това може да е направено само с букса, но не е правилно - C22 е точно за предните фарове за мъгла.


KLAMER
Мнения: 42
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 12:12
Автомобил: TRANSPORTER T3 T25
Двигател: JX
Местоположение: Varna

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот KLAMER » Сря 13 дек 2017 10:04


инжектопляктор : "Какво ти пречи да свържеш халогените с реле през предпазител директно към акумулатора, командвано само от копчето?"
- предпочитам да си е заводски всичко. Тогаава най-лесно се решават проблеми при възникването им. Просто следваш заводската схема. В противен случай, се появяват ред релета, и губиш време да проверяваш кое за какво е . А и нали си има гнездо ?!

anrus : "Конектор C е сноп с кабели за двигателния отсек. Ако задния фар за мълга е захранен от него, това може да е направено само с букса, но не е правилно - C22 е точно за предните фарове за мъгла."
- от руските форуми ми подсказаха , че схемата още може да се тълкува и като , че трябва да добавя бушон в място "15" и към него да свържа халогените. След малко ще опитам точно това, да видя какво ще се получи. Не ми се разследва неправилно свързаният кабел.... :) Някой дфен ако свалям таблото ще ги свържа правилно , но дотогава.... НЕКА БЪДЕ СВЕТЛИНА !


Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот Ivo_ » Чет 14 дек 2017 15:12


Благодаря много за приложената схема! Ако имаш други подобни ще бъдат от полза. Аз също съм се захванал с възстановяване на ел. инсталацията в оригиналния и вид и споделения материал ще ми е много полезен.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот инжектопляктор » Чет 14 дек 2017 15:15


Ivo_ написа: с възстановяване на ел. инсталацията в оригиналния.

Извинявам се за оффтопика, но оригиналният вид на инсталациите на VW след 20 години не струва.
Ако не го свържеш както ти казвам, очаквай падове на напрежение и фарове, които светят като свещници, ако и в момента още не са такива. Аз чистих ключета, лостчета и пак не можах да постигна задоволителни резултати. Изгубих и търпение и пуснах всичко отделно.


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот me4ou » Чет 14 дек 2017 19:18


И ти си прав, до моите фарове стигат 12,3 волта, при 14.2 на алтернатора и въпреки това добре регулирани оригинални фарове светят перфектно! Но в крайна сметка идеята е да се спазва оригиналното окабеляване и инсталация е да може после ако се яви сериозен проблем да е по-лесно за диагностика. Своеволията често водят до главоболия в дългосрочен план, когато си преправил 10-15+ жици и си забравил кое за къде е... става мазало. В моя бус даже държа бележка със схема на инсталацията на газова, която монтирах. Да не говорим какво става когато трябва да ходиш по чуждите творения, от предишни собственици или майстори. Като финал - за разлика от другите марки, при VW-ите кабелите, обувките и куплунгите дори на 20 години са далеч по-читави, меки и надеждни от повечето материали по железариите. Да не говорим като започнат да излизат пушеци изпод таблото!
Евала на KLAMER, че си играе да го направих фабрично!


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот инжектопляктор » Чет 14 дек 2017 19:31


me4ou написа:Своеволията често водят до главоболия в дългосрочен план, когато си преправил 10-15+ жици и си забравил кое за къде е... става мазало. !

Няма своеволия. Слагаш в една влагозащитена разклонителна кутия 2 релета. Прекарваш плюса на късите и дългите през релетата, като преди тях има предпазители по 15А. Използваш от оригиналната инсталация проводниците на късите и дългите, за да управляваш релетата.
Масата на фаровете я свързваш директно с минуса на акумулатора.
Оригиналната инсталация само управлява релетата. При мен се губеха над 2 волта.
Изключен един фар - свети по един начин, включиш другия от буксата и в видимо как тоя, който е светил започва да свети забележимо по-слабо.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот goppa » Чет 14 дек 2017 19:33


А бушоните къде ги слагаш?


KLAMER
Мнения: 42
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 12:12
Автомобил: TRANSPORTER T3 T25
Двигател: JX
Местоположение: Varna

Re: Свързване на халогенни фарове за мъгла (допълнителни на предната броня)

Мнениеот KLAMER » Вто 02 яну 2018 13:48


20171213_134146.jpg
20171213_134146.jpg (122.86 KиБ) Видяна 6182 пъти

Така... аз все пак го свързах така както го дават по схемата. Ще разследвам някой ден усливането на задният стоп, но засега ще е така. :) Не ми губи напрежение, проверих по съветите тук. Затова го свързах директно към мястото което му е отредено (все пак си има заложено реле в таблото), именнно за да избегна последващо губене на време за издирване на кабели при евентуален проблем. Смятам, че наистна е добре да се придържаме максимално към стандартната инсталация,з ащото винаги когато се налага да правим или търсим нещо, следваме схемите дадени за бусчето. Иначе става сложно....
Схеми намерих в НЕТ-а има и други, но не съм запазил понеже не ми бяха необходими. Ако попадна, ще ги пускам в отделна тема. В руският интернет има много качено, дори има и отделни форуми.



Върни се в “T3”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта