Не е достатъчен Пассат Б5.5 комби, какво ще кажете за Т4 ?

Техническа и сервизна информация за Multivan, Caravelle и Transporter
Правила на форума
Изображение
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Не е достатъчен Пассат Б5.5 комби, какво ще кажете за Т4 ?

Мнениеот stefan4o » Пон 13 сеп 2010 14:01


Здравейте, колеги фенове на "други модели" на Фолксваген. Това ми е първата тема тук.
Надявам се повечето от вас да бъдат обективни и да не ме подведат с информацията, за която ще питам. Майка ми има малък бизнес, който е свързан с доста пътуване из страната на преходи предимно до 300 км. За целта в момента ползва Пассат Б5.5 с 1.9тди помпа-дюза двигател. Кофтито в случая е, че тази кола й е... малка. Обмислят се варианти за по-голяма, но след като прегледах подробно параметрите на Шаран той отпада като вариант. Питанката ми е за моделите Мултиван серии Т4, понеже Т5 е със страховита цена за нейния джоб mhihi Бензиновите мотори добър избор ли биха били и как стои въпроса с газификацията им? Какви са вариантите като кубатури и мощност? Как стои въпросът и с дизеловите също, макар, че като че ли при бензина нещата са доста по-опростени като ремонт и поддръжка и все си мисля, че освен малко по-мудната динамика другото му са все плюсове. За синхро не питам, понеже ми прави впечатление, че рез. гума е изведена отзад като при джипките, а това предполагам пречи малко или много на видимостта, пък и няма нужда от него, тъй като колата няма да се кара по пресечени терени. Също така се интересувам и от разход, някой ако има лични впечатления нека сподели. Май това е, което се сещам засега, ако има и друго ще питам пак в темата.




Потребителски аватар
KingoftheROAD
Мнения: 2486
Регистриран на: Чет 14 юни 2007 23:53
Автомобил: VW Transporter T4 1995
Двигател: ACU
Местоположение: Калояново
Контакти:

Re: Не е достатъчен Пассат Б5.5 комби, какво ще кажете за Т4 ?

Мнениеот KingoftheROAD » Вто 14 сеп 2010 9:54


Писали сме много за купето - габарити, тегло и тн. Така че направо на въпроса. Т4 Мултиван също е по-скъпичък, тъй като е с по-добро обзавеждане от Каравел, или Транспортер-комби. Обикновено е с металик боя, и по-меки пужини отзад и по-меки торсиони отпред. Задния диван и двете седалки се разгъват и стават като спалня. Спокойно спят двама души. Буса е предвиден за излети или екскурзии. Някои варианти могат да има водни или въздушни печки, климатик и тн. По принцип са накичени с повече екстри.

От бензиновите двигатели има основно три варианта за които се сещам - 2,5L (версии - 110к.с.(AAF,ACU) и 115к.с.(AET)), 2,8 VR6- 140к.с.(AVT) и 204к.с. (AMW). Това е за периода 1990 до 2003г. Малки двигатели 2,0 (ААС) или 1,9D, 1,9 TD не се монтират в завода доколкото знам. Ако видиш такъв мултиван - то най-вероятно някой е купил салон от катастрофирал мулт, и го е присаждал на бус с малък двигател.

Газификация на 2,5L става и с ламбда контрол не знам си какво, и с газов инжекцион. Дюзите пръскат заедно като при моноинжекцията. Някои казват даже, че и класически вакуумен изпарител ставал, но чат пат гръмва във всмукателния колектор. VR6-ците са стрели и вървят много, но обслужването им е скъпо, и разхода е доволно голям. Газифицира се само с ГИ. За мен лично най-добре балансирания бензинов двигател е 2,5L. Аз съм с газов инжекцион на Фобос, и до момента съм на въртял към 40 000 км. Сменял съм само един датчик за налягане/температура на газта в изпарителя. Разхода на бензин като докарах от германия с техен зебин на дълъг път беше около 8,5л/100км. Като повече от 90-100 не съм го настъпвал. С румънски или наш бензин разхода на дълъг път е около 9,5-10л./100км. Градско не съм го засичал много точно на бензин, но по принцип му дават около 12-13л./100км. Газ - с газовия инжекцион разликата в динамиката е почти мининалка, и трябва специално да се измерва на диностенд, за да се види при какви режими/обороти и тн. Аз съм доволен от вървежа и разхода. Разход 13-14 л./100км. градско, 12-13л./100км. извънградско. Като не съм го щадил и не съм го юркал. Карал съм както на мен ми приляга. Двигателя носи купето кат прани гащи и не омалява лесно и бързо. Обслужването също не е сложно и скъпо. Агренажен ремък на 120 000км.(сто и двадесет хиляди километра). При евентуално скъсване на агренажния ремък буталата не удрят клапаните. То и при всички бензинови мотори на Т4-ката е така. Маслото го дават на 15 000км., но аз го сменям на 10 000км.

Дизели. 2,4D ААВ мотор 78к.с. не знам дали се монтира. Повече се срещат варианти с 2,5 TDI ACV 102к.с. Има и още по-мощтни 2,5 TDI-та, но трябва проверя за буквите на двигателя и мощтностите им и годините на производство. Разхода на нафтата по ТТД е доволно по-малък, но това се отнася за немската нафта. Доколкото знам хора които карат такива бусове - 2,4Д са ми казвали че на градско под 10л./100км. трудно се слиза. На дълъг път 8-9л./100км. в зависимост от скоростта може и повече. Това с нашата нафта.


По принцип аз като избирах буса съм забелязал, че при едни и същи години на производство, дизелите са карани доста повече от бензиновите. Горе долу разликите варират от 50 000км. до 100 000км.. в зависимост от модификацията и предназначението на буса. Синхро версиите са по-скъпи за поддръжка. Резервната гума отзад на вратата не пречи особено. Аз съм си намислил, да сложа отзад на задната врата отгледало, което да гледа надолу към бронята. На някои японски бусове ги има такива, но са малко груби и недодялани. В магазините за камионни авточасти съм виждал и трябва да потърся такова дето на мен ми аресва.

Най-добрия вариант за намиране на читав Т4-мултиван е при възможност да се иде до Германия и да се пробва и избере на място. Може да се попадне на продухани бензинови, както и на такива дизели. Всичко зависи както и при колите от отношението на предишния собственик/собственици. Много добре поддържани са полицейските Т4-ки, но там мултиван едвали ще се намери. Иначе купето е здраво като танк, и големите бензин/дизел двигатели също. При добра и грамотна поддръжка може да кара много повече от повечето коли. Бензиновите 2,5L често надхвърлят 400 000 км. А за 2,4Д може и над 500 000 да изкара. След 1996-та купето е изцяло поцинковано.

Това е за което се сещам на първо четене. Ти определи модел/двигател и даваме по-нататък с повече подробности и каквото знаем.

Успех в избора и късмет с намирането. :да:


Потребителски аватар
buji
Мнения: 100
Регистриран на: Вто 20 мар 2007 13:44
Автомобил:
Двигател: AXB
Местоположение: София- 0877309799

Re: Не е достатъчен Пассат Б5.5 комби, какво ще кажете за Т4 ?

Мнениеот buji » Съб 18 сеп 2010 8:12


:да:



Върни се в “T4, T5 и T6”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 112 госта