Регистрация на новозакупен автомобил в общината - документи?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
scalpelo
Мнения: 90
Регистриран на: Чет 26 юни 2008 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кюстендил

Регистрация на новозакупен автомобил в общината - документи?

Мнениеот scalpelo » Нед 01 мар 2009 22:44


От скоро съм горд собственик на МПС :lol: :lol: :lol: и трябва да го регистрарам в данъчното, обаче не знам какви документи са ми необходими? Ако има някой запознат нека ме просветли :beer

Благодаря за отделеното време :beer :beer :beer

Последна промяна от dobrin на Сря 04 мар 2009 10:27, променено общо 1 път.
Причина: По-ясно заглавие!




Потребителски аватар
morfei1
Мнения: 5670
Регистриран на: Съб 23 авг 2008 18:11
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Регистрацията в данъчното-документи?

Мнениеот morfei1 » Пон 02 мар 2009 1:27


Големият талон. Договор за покупко-продажба. Лична карта.


Потребителски аватар
Теодор
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Регистрацията в данъчното-документи?

Мнениеот Теодор » Пон 02 мар 2009 8:15


morfei1 написа:Големият талон. Договор за покупко-продажба. Лична карта.

    Само да допълня, трябва да имаш и ксерокопия на талона и договора както и квитанция за платен данък от предишния собственик ако колата е вече регистрирана в БГ.


    Потребителски аватар
    Dead man
    Предупреждение за вечен БАН
    Мнения: 9978
    Регистриран на: Съб 27 окт 2007 11:02
    Автомобил: Hyundai Sonata 2007
    Двигател: 2.0 16V 145HP
    Местоположение: София,Дружба 1
    Контакти:

    Re: Регистрацията в данъчното-документи?

    Мнениеот Dead man » Пон 02 мар 2009 10:09


    квитанция за платен данък от предишния собственик ако колата е вече регистрирана в БГ.

    На мен никога не са ми я искали...
    Няма да имаш проблем да я регистрираш и без тази квитанция. :да:


    devil_vas
    Мнения: 1367
    Регистриран на: Съб 08 апр 2006 13:25
    Автомобил: BMW 330Cd 261hp 591nm
    Двигател:
    Местоположение: Пловдив

    Re: Регистрацията в данъчното-документи?

    Мнениеот devil_vas » Пон 02 мар 2009 10:54


    ако нямаш квитанция за платен данък от стария собственик, трябва да ти направят застрахователна оценка на колата :wink:


    Потребителски аватар
    Теодор
    Мнения: 4928
    Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
    Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
    Двигател:
    Местоположение: София

    Re: Регистрацията в данъчното-документи?

    Мнениеот Теодор » Пон 02 мар 2009 10:55


    Dead man написа:
    квитанция за платен данък от предишния собственик ако колата е вече регистрирана в БГ.

    На мен никога не са ми я искали...
    Няма да имаш проблем да я регистрираш и без тази квитанция. :да:

      На мене ми я искаха края на януари :roll: та да има едно наум :wink:


      Потребителски аватар
      ivo penkov
      Мнения: 135
      Регистриран на: Нед 14 дек 2008 12:56
      Автомобил:
      Двигател:
      Местоположение: София

      Re: Регистрацията в данъчното-документи?

      Мнениеот ivo penkov » Пон 02 мар 2009 11:02


      Ето какво ми искаха на мен:
      1.Копие от големия талон
      2.Копие от договора за покупко-продажба
      3.Копие от квитанцията за платен годишен данък
      4.Декларация за придобиване по незнам кой си член.Нея ти я дават от общината.


      Потребителски аватар
      scalpelo
      Мнения: 90
      Регистриран на: Чет 26 юни 2008 12:39
      Автомобил:
      Двигател:
      Местоположение: Кюстендил

      Re: Регистрацията в данъчното-документи?

      Мнениеот scalpelo » Пон 02 мар 2009 11:32


      Нов внос е колата, на 17 януари я купих и ми казаха до два месеца да я регистрирам в данъчното.....


      Стана ми ясно какви документи ми трябват.Мерси Колеги :beer :beer :beer Като свърша с данъчното ще опиша процедурите, ако някой друг се интересува :beer


      Потребителски аватар
      lavidaloca
      Мнения: 335
      Регистриран на: Пон 14 апр 2008 18:16
      Автомобил: Seat Leon 1.9 tdi PD 1P
      Двигател:
      Местоположение: Elena/Sofia/Bulgaria

      Re: Регистрацията в данъчното-документи?

      Мнениеот lavidaloca » Вто 03 мар 2009 13:33


      scalpeto колега не зная каква е колата дали е купена с договор, но гледай да не се уръсиш 3-4 цифрени суми за регистрацията в данъчното :) Аз замалко да се изръся над 200 лв. само да ме въведат в базата данни. Добре, че имаше отзивчиви колеги, които ми разясниха това онова :) За да не правим излишен спам при интерес пиши на Л.С. на драго сърце ще те насоча :)


      Потребителски аватар
      ABSOLUT
      Мнения: 4426
      Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
      Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
      Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
      Местоположение: София
      Контакти:

      Re: Регистрацията в данъчното-документи?

      Мнениеот ABSOLUT » Сря 04 мар 2009 0:25


      Данъка от предишния собственик не ти ли го искаше нотариуса при покупко-продажбата?


      Потребителски аватар
      dobrin
      Чингис хан
      Мнения: 30000
      Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
      Автомобил:
      Двигател:
      Местоположение: София
      Контакти:

      Re: Регистрацията в данъчното-документи?

      Мнениеот dobrin » Сря 04 мар 2009 10:27


      При регистрация на новопридобит автомобил в т.нар. данъчно, иначе казано Дирекция МДТ към общината (или подразделение към конкретния район за градове с районно деление) по адресна регистрация на купувача на МПС-то, се изискват:
      1.Копие от големия талон, след като е регистрирана вече в КАТ;
      2.Копие от договора за покупко-продажба;
      3.Копие от квитанцията за платен годишен данък за текущата година или за периода от нея, който е изтекъл;
      4.Копие от вносна бележка (квитанция) за платен данък за придобиване на МПС по сметка на общината - плаща се при нотариуса, или в банка и се представя на нотариуса при сделката.
      5.Декларация за придобиване по чл. 54 Закон за местните данъци и такси (ЗМДТ) - формуляр (бланка), който се дава на място в общината, или може да се изтегли от интернет.
      Срокът за регистрация е двумесечен от датата на придобиването, или от датата на регистрация за автомобили, които при придобиването нямат регистрация в КАТ.
      За повече подробности, прочетете чл. 52 и следващите от ЗМДТ.


      Потребителски аватар
      zfa159
      Мнения: 7882
      Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
      Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
      Двигател:
      Местоположение: София
      Контакти:

      Малко полезна информация за регистрация на кола в данъчно

      Мнениеот zfa159 » Чет 12 мар 2009 12:12


      Понеже днес се занимавах с това реших,че може да е от полза малко информация какво точно се прави.
      Необходими са ви :
      ->оригинал на договор за покупко/продажба на автомобила
      ->копие от въпросния договор
      ->квитанция от нотариуса за платем местен данък
      ->копие на големия талон на колата
      ->бележка за платен данък от миналата година

      ->ако колата има катализатор и работи това води до намаляване на данъка с 50% ама вече се изисква бележка,че той е изправен от КАТ или СБА ама по-надолу съм го описал подробно.

      Първо трябва да разберете къде точно е данъчното ви подразделение и къде по-точно е частта за движимото имущество (оказа се,че не на всички общини движимо и недвижимо имущество са заедно ;) ).
      След това отивате снаражени с въпросните документи.На място трябва да попълните декларация (по образец),където се вписва всичко - вашите имена,данните на колата,данните за лицето,от което сте я купили (или фирмата съответно).
      После отивате в посочената стая за деклариране на движимо имущество и там ви искат горе почоените документи.
      Ако съответно не си пазите бележката за местния данък (прибрал съм я някъде на скришно и от себе си) отивате в друга стая (счетоводство) и ги карате да направят справка по датата на договора и вашето ЕГН и те ви вадят справка - ако имате късмет като мен и нотариуса е превел сумата само получавате от тях справка и бележката от нотариуса вече не ви е нужна.
      Тук има и друг момент - ако колата по принцип има катализатор и искате да ви е по-малък данъка (на половина) това го декларирате в декларацията и вече се изисква и бележка от сервиз,която да декларира,че катализатора си е на място и че е изправен....такава бележка се оказа,че може да се получи само от КАТ или СБА...иначе не я признават за валиден документ.Жената каза,че за по-новите (каквото и да рече това като години) можело и без нея ама за кола от 90-те трябвало задължително.Та все пак приермат документите и за в бъдеще трябва да им занесете бележка за да намалят данъка.
      Отделно сега малко за глоби и т.н. :
      -дължи се глоба ако декларацията не е подадена в срок от 2 месеца съответно :
      -ако колата не е регистрирана в БГ преди това - сркоът тече от датата на издаване на талона а не от договора.
      -ако колата е регистрирана преди това в БГ - срокът тече от датата на договора
      Глобата е символична - 2.97лв за всеки месец,който сте закъсняли - плаща се заедно с данъка после.
      Ако направите като мен - предишния собственик не беше плащал данъци и колата я нямаше в данъчното му и платих от Общинска банка някаква сума (25лв) към съответната общиа на основание данък за да имам хартиика за пред тези данъчни - рискувате да изпаднете в моята ситуация -давате бележката за платен данък по банка и моичето вади калкулатора и смята,че данъка за миналата година е бил 36лв и стотинки (а вие сте платили само 25)...усмихвате се чаровно и казвате,че толкова са ви поискали и това е...аз я попитах дали трябва да платя данъка и на предишния собственик и тя ми каза,че тогава колата не е била моя - значи не трябва.,,което мен ме удовлетворяваше като отговор.
      Общо взето е това.



      Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

      Кой е на линия

      Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 54 госта