KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Пет 31 юли 2009 22:27


е катаджийте само с астри ли са нали сега им дадоха и едни Ситроени и при вас в Блг. ги има. Незнам какво ще направя ще спра сигорно но ще имам нещо под ръка за всеки случай :wink: нищо не се знае




Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Пет 31 юли 2009 22:51


vasstop написа:
fill написа:
vasstop написа:Ако не ти работи някоя светлина по колата имаш право да отстраниш проблема на място.
Ако не можеш - тогава се пише акт.
Търсих в закона къде го пише това нещо, обаче не можах да го намеря. Може ли да пуснеш цитат от закона.
Не е в закона, а в Правилника за прилагане на ЗДвП. ;)
Ето ти извадката:
взета от тук: http://www.kat.mvr.bg/ppzdp.txt

Чл. 10. (ал. 1) Моторно превозно средство или тегленото от него ремарке е технически
неизправно, ако има някоя от следните повреди или неизправности:
т. 12. по осветителната уредба:
в) не светят дългите, късите, габаритните светлини или стоп-светлините;

Чл. 11. (1) (Попр. - ДВ, бр. 72 от 1996 г.) При възникване по време на движение на
някоя от техническите неизправности, посочени в чл. 10, ал. 1, т. 1, букви "г" и "д", т. 2,
буква "г" , т. 3, букви "а" и "в", т. 5, буква "в", т. 6, буква "е", буква "ж" - по време на дъжд
или снеговалеж, и буква "м", т. 7, букви "а", "в" и "г", т. 9, буква "в", т. 10, буква "в" и т. 12,
буква "в" през нощта и при намалена видимост, водачът е длъжен да спре моторното
превозно средство или ремаркето до отстраняване на неизправността.



Нищо не ти пречи да си извадиш резервната крушка, да си я смениш и ако светне - по живо, по здраво... ;)
Сега забелязвам и един пропуск - както караме зимата на 'дневни' светлини през деня, какво ще стане ако са неизправни?
В Правилника е записано, както виждам "през нощта и при намалена видимост", а не целодневно.
Простаци! :Mr Green Fun


добре де, никъде не е написано, че трябва да светят 2те стоп светлини. защо трябва да се заяждат ако едната не свети.


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот vasstop » Съб 01 авг 2009 6:38


Предните три дни попътувах малко и на няколко места видях постове на пътна полиция, но с необозначени бели Опел Астра, без синя полицейска лампа отгоре и без никакви обозначителни знаци по автомобила.
Нямаше ли закон, който да изискваше да те спират само обозначени автомобили?


Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Съб 01 авг 2009 23:26


аз няма да им спра та ако ще турско да е :lol: тука в Дупница имаше една такава астра защото на полицаите не им се даваше 50 лева за стикерите и за лепенето и сумати време я караха така без никакви обозначителни знаци


Потребителски аватар
katcko
Мнения: 591
Регистриран на: Пон 31 мар 2008 23:15
Автомобил:
Двигател:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот katcko » Вто 04 авг 2009 15:12


vasstop написа:Предните три дни попътувах малко и на няколко места видях постове на пътна полиция, но с необозначени бели Опел Астра, без синя полицейска лампа отгоре и без никакви обозначителни знаци по автомобила.
Нямаше ли закон, който да изискваше да те спират само обозначени автомобили?

Да имаше го и после като те спрат другите можеш да обясниш що не си спрял и евентуално да нямаш проблеми


Потребителски аватар
kacarov_dupnitsa
Мнения: 1649
Регистриран на: Сря 15 юли 2009 12:01
Автомобил: Ауди А6
Двигател:
Местоположение: Станке Димитров
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот kacarov_dupnitsa » Чет 06 авг 2009 0:45


А дали няма да ти направят проблем сигорно ще се заядат веднага


Потребителски аватар
balky
Мнения: 90
Регистриран на: Съб 29 юли 2006 16:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот balky » Съб 12 сеп 2009 23:19


vasstop написа:Предните три дни попътувах малко и на няколко места видях постове на пътна полиция, но с необозначени бели Опел Астра, без синя полицейска лампа отгоре и без никакви обозначителни знаци по автомобила.
Нямаше ли закон, който да изискваше да те спират само обозначени автомобили?



Колега почти всеки ден виждам такива около Пловдив и по магистралата. Това са от тези който те снимат колко си хубав и след време получаваш снимката. Нямат НИКАКВО обозначение. В повечето случаи стоят но и не рядко се движат. Радар детектора ми е постоянно включен и на няколко пъти ми се е случвало да ме стрелят изотзад(бялата астра беше зад мен) добре че и срещу това съм имунизиран :D Преди няколко дни ходих до КАТ - Пловдив там имаше няколко такива автомобила, а камерите с радар бяха на таблото mhihi


Потребителски аватар
Luper
Мнения: 903
Регистриран на: Пет 16 яну 2009 8:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Luper » Пон 14 сеп 2009 15:01


вече няма такова нещо за колите, както и вече могат да те спират не само от КАТ - може редови полицаи, жандармерия, военна полиция, ДАНС, ДАМС.. кво се сетиш ;)


Потребителски аватар
sploty
Мнения: 151
Регистриран на: Нед 11 фев 2007 15:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот sploty » Пон 14 сеп 2009 16:22


vasstop написа:Предните три дни попътувах малко и на няколко места видях постове на пътна полиция, но с необозначени бели Опел Астра, без синя полицейска лампа отгоре и без никакви обозначителни знаци по автомобила.
Нямаше ли закон, който да изискваше да те спират само обозначени автомобили?

Те и пеши патрул могат да те спрат и да ти напишат акт.
Без маркировка са колите на криминална,камерите и на някои началници.


Потребителски аватар
balky
Мнения: 90
Регистриран на: Съб 29 юли 2006 16:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот balky » Вто 15 сеп 2009 0:52


sploty написа:
vasstop написа:Предните три дни попътувах малко и на няколко места видях постове на пътна полиция, но с необозначени бели Опел Астра, без синя полицейска лампа отгоре и без никакви обозначителни знаци по автомобила.
Нямаше ли закон, който да изискваше да те спират само обозначени автомобили?

Те и пеши патрул могат да те спрат и да ти напишат акт.
Без маркировка са колите на криминална,камерите и на някои началници.


Значи нещата отиват към пълна АНАРХИЯ!!! Разбирам че всеки може да те спира и да си праи гавра с теб..... Това е абсолютно безумие!!!!


Потребителски аватар
sploty
Мнения: 151
Регистриран на: Нед 11 фев 2007 15:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот sploty » Вто 15 сеп 2009 6:33


за гаврата зависи пак от това кой,къде и за какво те спират


Потребителски аватар
skotis
Мнения: 1974
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 0:10
Автомобил: VW Golf IV 1.8T GTI
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот skotis » Вто 15 сеп 2009 14:35


Да, но си е твое право да не спреш. Защото излиза някакъв от храстите и ти маха - гледай само да не го блъснеш и си продължаваш, да не е пеш, негов си е проблема, ако те спрат някъде и се заядат, казвап че си помислил, че е някакъв бездомник mhihi и така. Правиш се на тъп и тва е. Мен ме спират една вечер на кръстовище на улица А и Б, аз им викам "Абе улица А много разбита, направете нещо" Те ми викат "Ааа ние сме по улица Б" mhihi Така че, дай да се правиме на умрели лисици и това е :beer


Потребителски аватар
Peterman
Мнения: 520
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 21:11
Автомобил: passat b6
Двигател: BMP 2000 140 hp - 2006
Местоположение: Русе

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Peterman » Сря 30 дек 2009 22:19


евала! :да: темата е много полезна, за да не ни правят на маймуни!!! :?


Потребителски аватар
batetony67
Мнения: 1802
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 2:18
Автомобил: VW Beetle
Двигател: CU 1980
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот batetony67 » Пет 01 яну 2010 19:47


Luper написа:вече няма такова нещо за колите, както и вече могат да те спират не само от КАТ - може редови полицаи, жандармерия, военна полиция, ДАНС, ДАМС.. кво се сетиш ;)


Може да те спират само полицаи, това за жандармерията и военна полиция не е вярно. Май. :roll:


gentho
Мнения: 1
Регистриран на: Чет 11 мар 2010 19:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: монтана

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот gentho » Чет 11 мар 2010 20:06


Здравейте попаднах на форума ви търсейки място да споделя проблема си и се надявам да получа предложения как да постъпя. На 20. 02. 2010 управлявайки автомобила си в гр. Козлодуй (входа от АЕЦ)предприех изпреварване с цел предотвратяване на ПТП. Ситуацията беше следната : влизам в населеното място със 50км/ч при което бях изпреварен от автомобил, който виждайки поста на патрул от КАТ натисна рязко спирачките аз трябваше или да направя същото и да създам опасност да бъда блъснат от движещия се зад мен автомобил или да предприема изпревалване. Надлъжната маркировка не беше ясно различима поради износване и освен това поради обилното опесъчаване не се виждаха и жалките остатъци от нея. Няма знак "забранено изпреварването" и след бърз поглед за отсъствие на отсрещно движещи се коли и такива изпреварващи ме предприех маневрата. В последствие бях спрян от патрула и ми бе съставен акт за нарушение по чл6 ал 1 престъпване на маркировка М1. След около 2 седмици минах отново в същия участък- виждаха се ясно остатъците от надлъжната маркировка и те са от прекъсната надлъжна маркировка М3.Въпреки това днес ми бе връчено излязло наказателно постановление от 24.02.2010 с което ме наказват с глоба от 30 лв и отнемане на 4 контролни точки.Не съм нито за 4-те точки нито за 30-те лева, но ми е обидно имам 20 годишен стаж зад волана и доста километри над 500 000 като нямам никакви нарушения като изключим един фиш за превишена с 12 км скорост и един за включени дневни светлини без включени къси светлини през деня през периода в който не е задължително движението с включени къси светлини. Моля за помощта Ви!



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 23 госта