Golf 4 1.4 и 1.6 проблеми със скоростите с код DUU, DUW, ERT

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Golf 4 1.4 и 1.6 проблеми със скоростите с код DUU, DUW, ERT

Мнениеот Vlad777 » Съб 17 яну 2009 23:47


Темата обединява няколко теми, които се отнасят до проблеми в скоростните кутии на Голф 4 с бензинови двигатели 1.4 и 1.6.

Става въпрос за скоростни кутии с кодове DUU, DUW и ERT

Ключови думи: скорости голф 4, golf 4, нитове, смяна, AKL, 1.6 SR, 101 к.с., 105 к.с. 16v, 8v

Ето и други подобни теми по въпроса:
:arrow Смяна на скоростите 1.6 SR 8v vs 1.6 16v?
:arrow Масло за скоростна кутия DUU, 1.6 AKL, голф 4
:arrow DUU скоростна кутия на 1.6 SR - АKL
:arrow Голф 4 1.6 AKL Скоростите не влизат при запален двигател - Разбит аксиален лагер
:arrow Голф 4 1.6 101 к.с. AKL Теч на масло от скоростната кутия? - дупки на диференциала
:arrow Golf 4 AKL - Придърпване около 2000 об. - оказаха се нитове
:arrow Golf 4 1.6 16v 105 к.с. придърпва 2000 об. - нитове скорости - скоростна кутия ERT с 9 мм нитове
:arrow Golf 4 1.4 16V счупена кутия с код DSB - нитове

Една много полезна тема и някои цитати от нея: :arrow Проблем при превключване на скорости Голф 4

Haralampi написа:
pedalchobaba написа:
Haralampi написа:(Да използвам да помоля колегите с 1.6 AKL да споделят кода на скоростната си!? и най-вече на въпросната проблемна...)


Ами ... всички така наречени Green Cap: DUU, DUV, ERT, DNZ, DLP, DUZ, DUW, DRZ, DSB, DGH .... монтирани на 1.4, 1.6, SDI и сглобени в Братислава.

Но пък не е чак такава болка за умирачка. Номера е само като купиш колата веднага да набиеш ремонтния комплект болтове /около 150 кинта/ на короната на диференциала оттам нататък проблеми няма. Тези, които не знаят за тази им слабост карат, докато скоростите се счупят, а някои и след това.


Това НЕ важи за всички горе посочени - до момента поне тук във форума съм виждал пропищяли единствено от DUU и DUW. Същото е и в немския форум.

Тъй като съм се интересувал конкретно за моята, ето ценна информация за всички ERT притежатели: ERT е с 11mm нитове, спрямо 9мм при DUU и DUW. ERT е всъщност взета от Audi A3 и се прилага и на Сеат Толедо и Шкода Октавиа. Общо казано ERT e била първоначално с 9mm нитове (както при DUU и DUW), НО от края на модел-година 2001 е с подсилени 11mm. И тъй като тази кутия при Голф 4 до колкото знам се слага само на 1.6 16V, който се пуска от МГ 2001, засегнатите от проблема с кутии ERT са малко!

Обобщавам:

За познатите проблеми с нитовете на скоростни кутии при Голф 4 трябва да се притесняват (и вземат мерки) притежателите на кутии:

на първо място DUU, на второ DUW, a на трето всички останали почващи с D, като имате предвид, че от дата на производство на автомобила (не първа регистрация, а производство!) 10.07.2001, всички те са подсилени и вместо 9mm са с 11mm нитове, т.е. проблема е решен за всички тези, произведени след 10.07.2001 !!

Конкретно за кутия ERT проблем съществува само при най-първите BORA с такава кутия (1.6 16V), произведени преди горе посочената дата!
Лека корекция - случва се и при Голф 4 с кутии ERT с 9 мм нитове.
Haralampi написа:
Проблема е най-силно изразен при DUU и DUW и най-слабо при ERT (именно заради разлики във размера на изравняващите конусни колела). Независимо от това - проблема е решен фабрично ПРИ ВСИЧКИ от дата на производство 10.07.2001, когато 9mm-овите нитове се заменят с 11mm!

Т.е. Всички с автомобили (Голф 4 и Бора със скоростни кутии почващи с D и ERT) произведени преди тази дата и особено с кутии DUU и DUW е хубаво да вземат превантивни мерки!

А защо вероятността да има проблем при ERT (1.6 16V) e малка - защото повечето Голф 4 1.6 16V са произведени след горната дата, тъй като този двигател се пуска от модел-година 2001, а не от 1998 както останалите.

P.s. Дали колегата Yarek няма да оправи заглавието вече? прЕвклЮчване колега - не прИвклУчване :!:


Ето и мнението на колегата zfa:
zfa159 написа:ERT-то също се чупи по същия начин като DUU и другите, просто се монтира по-рядко и по-рядко има теми за това, че се е строшило. Макар че е с по-дебели нитове (с 2мм), си ги късат без проблем, както и си трошат лагерите по същия начин, както е станало с твоята кутия. За да стане истинско, след като се вземе друга кутия, без значение с кой точно код ще си харесаш, тя трябва да се разглоби, да се ревизира цялата вътре т.е. да се смени всичко, което е за смяна, да се сменят нитовете с болтове (продава се ремонтен к-т) и след това кутията да се сложи на колата, к-т с нов съединител т.е. феродов диск, притискателен диск и плато (не само феродов, както казаха колегите, защото притискателя, ако не е както трябва, прецаква феродовия). Това обаче не е особено евтина процедура.
По въпроса с кутиите - от Голф 4/Бора/Октавия/Ауди А3 с 1.6 8V , 1.4 16V и 1.6 16V, 100% става кутията 1:1 с тази на AKL-a (слагал съм доста). За кутия от Голф 3 - не съм слагал и не съм убеден, че ще може да се сложи, защото 3-ката е с жило за съединителя, а 4-ката е с помпа, която се монтира с 2 болта за корпуса на кутията, също така при 3-ката тампона към магарето е до кутията и на нея се монтира планка, докато при 4-ката тампона е отгоре над кутията и има сериозни разлики в захващането на двете кутии към колата. Все пак може и някой да е открил начин да се сложи...
:beer




Потребителски аватар
hdjfmr
Мнения: 346
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 21:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот hdjfmr » Нед 18 яну 2009 14:06


Здравеите колеги преди два часа се опитах да си искарам колицата от гаража и неможах всмисъл включвам задна давам газ колата не помръдва и угасна след което с няколко опита стана номера излезе и включвам първа но пак по същия начин не помръдва а гасне пак малко включване по скоростите и зацепи на някаде.Покарах я насам натам няма ядове но по време на движение нещо стърже отпред при скоросната кутия но дали е точно там несам много сигурен.Колата е Golf 4 1.6 моляви даите някакъв савет от какво може да е станало така и какво да правя.


Потребителски аватар
pedalchobaba
Мнения: 1430
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот pedalchobaba » Нед 18 яну 2009 15:26


Добре дошъл в света на скоростните кутии на VW.
Не искам да те плаша, но имаш всички признаци на скъсан нит на короната на диференциала. Нещо много характерно за скорости с код DUU или DUW. Някои от тях се трошат още докато колата е в гаранция.

Или иначе казано за двгатели 1.6 и 1.4 16V. Оказа се, че скоростите на тези коли са нещо като консуматив.

Лошото е, че скъсания нит чупи кожуха на кутията, обикновено откъм съединителя и маслото на скоростите изтича.

Не я карай колата повече, да не направиш други поразии.
Изхода е - скоростната кутия долу и ремонт. Заваряване на счупеното и болтове вместо нитове. Продават се резервни китове от болтове, пластини и гайки, но не им помня цената.
Изображение

Искрено се надявам при теб да не е така, но все пак изказвам мнение.


Потребителски аватар
hdjfmr
Мнения: 346
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 21:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот hdjfmr » Нед 18 яну 2009 19:57


Благодаря колега за исчерпателния отговор но и нещо друго ме учуди на сутринта паля включвам задна и няма никакви ядове след което включвам и първа колата си тръгна без проблем и цял ден каране и спомен няма от мизерията която ми направи вчера.А вчера все едно нещо ми беше блокирало колелата нито напред нито назад :?:


Потребителски аватар
pedalchobaba
Мнения: 1430
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот pedalchobaba » Нед 18 яну 2009 20:10


Много е важно къде е попаднал нита или част от него. Като падне долу в кожуха може и да не ти пречи, но съгласи се, че не можеш да караш така.
Провери дали ти е омаслена кутията отдолу. Ако е така, значи диагнозата е тази.
Разбира се не е сигурно, но както казах по горе, това е много характерна слабост за модела.


Потребителски аватар
hdjfmr
Мнения: 346
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 21:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот hdjfmr » Нед 18 яну 2009 20:49


Ще проверя дали не е омаслила но за онзи комплект от болтове и другите неща от каде мога да ги купя :?:


Потребителски аватар
pedalchobaba
Мнения: 1430
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот pedalchobaba » Пон 19 яну 2009 11:55


149 кинта в Авто Хит на "Христо Ботев" № 98.
Обикновено държат някаква наличност и не е необходимо да се прави поръчка.
Ако те интересува телефона им е 8329021.


Потребителски аватар
hdjfmr
Мнения: 346
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 21:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот hdjfmr » Пон 19 яну 2009 18:43


Много ти благодаря но сега трябва да намеря маистор които да разглоби скоросната кутия.И днес погледнах отдолу за теч на масло но няма и колата си варви без никакви ядове все едно никога не е имала такъв проблем :D


Потребителски аватар
pedalchobaba
Мнения: 1430
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот pedalchobaba » Пон 19 яну 2009 19:13


hdjfmr написа:... И днес погледнах отдолу за теч на масло но няма ...

Бий петите от гъза.
От щастие.
Отървал си се.
Аз само споделих какъв е най-често срещания проблем с тези скорости. Особено когато на колата се сложат по-голями джанти и разни гуми - валяци.
Ако ще ги разглабяш препоръчвам ти да сложиш болтове, за да си спокоен.
После спокойно може да си теглиш караваната.


Потребителски аватар
hdjfmr
Мнения: 346
Регистриран на: Нед 11 мар 2007 21:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Радомир

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот hdjfmr » Вто 20 яну 2009 22:37


Колега беше много прав днес колата блокира от всякъде даже и на исключена от скорост неможе да мръдне така че проблемите започват тепърва като разглобим скоросната кутия и видим какви са пораженията :(


Потребителски аватар
pedalchobaba
Мнения: 1430
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблeм със скоростите на Golf 4

Мнениеот pedalchobaba » Сря 21 яну 2009 20:25


Eто нещо, което може да ти е от полза при разглобяването.
Не е толкова сложно, колкото изглежда.


Потребителски аватар
kyossev
Мнения: 99
Регистриран на: Вто 21 юли 2009 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна | Ивайловград

Re: DUU скоростна кутия на 1.6SR-АKL

Мнениеот kyossev » Сря 07 окт 2009 23:32


Вчера счупих нещо в моята скоростна кутия! Първо почна да вие,малко след това пък изщрака нещо няколко пъти, а още малко след това скоростите влизаха но като дадеш газ все едно си на свободна нито гасне, нито нищо!!! Свалихме скоростите като се надявахме проблема да е в съединителя ,но УВИ-той беше здрав! Пуснахме маслото на скоростната и изпадаха много стружки... Предстои отваряне на самата скоростна,за да се провери да не е аксилания лагер или запчатка...


Потребителски аватар
voi_skayt
Мнения: 29
Регистриран на: Сря 05 авг 2009 22:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: DUU скоростна кутия на 1.6SR-АKL

Мнениеот voi_skayt » Нед 18 окт 2009 23:22


Айде да се намеся и аз макар че не съм много в час. Колега и на 2 ката и на 4 ката скоростите ми се включваха трудно. 4 ката е 1,6 БЕНЗИН 101 коня. И НА ДВЕТЕ СМЕНИХ КУТИИТЕ :lol КАТО НА 4 КАТА СЕ ОКАЗА ЧЕ СТРУЖКИТЕ СА Я СПУКАЛИ ОТВЪТРЕ И ОТДОЛУ. пРИ ТРИМА МАЙСТОРИ ХОДИХ И ТРИМАТА МЕ ПОСЪВЕТВАХА КУТИЯ ВТОРА РЪКА. ЗА ДИЗЕЛИТЕ Е ПО ЕВТИНА НО КОНКРЕТНО ЗА 1,6 SR АКО НАМЕРИШ ПОД 1000 ЛЕВА ВЗИМАЙ И НЕ СЕ ЗАМИСЛЯЙ


Потребителски аватар
van405975
Мнения: 99
Регистриран на: Пет 04 сеп 2009 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Смолян

Скоростна кутия Голф 4

Мнениеот van405975 » Съб 31 юли 2010 16:43


Колеги днес се скапа скоростната кутия както си карах, нещо затрака и отидох на сервиз. Майсторът я вдигна на крик и видя, че роси масло от нея. Направо ми се сви сърцето. Въпросът ми е може ли да се поправи ако е скъсала нит или трябва нова? В понеделник ще се отваря кутията. Голф 1.6, а кутията е DUU. И какви други скорости пасват на този мотор?


Потребителски аватар
mania
Мнения: 1749
Регистриран на: Съб 27 яну 2007 11:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Скоростна кутия Голф 4

Мнениеот mania » Съб 31 юли 2010 17:36


Поздравления! И на мен ми се случи същото миналата седмица. Единствено мога да ти помогна с моите цифри - 450 за нова (стара) кутия за ГТИ3. 100 кинта труд, което според друг майстор си е добра цена.
Съжалявам, брато!



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 72 госта