Хапва задните гуми отвътре

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот stefan4o » Нед 21 авг 2011 19:35


Иде реч за пасатора на родителите ми - б5.5 комби 1.9ТДИ
Колата е с предно. Наскоро като сменявахме накладки и предни дискове ни направи впечатление, че задните гуми са видимо износени от вътрешната им страна. Значи отзад е разчекната колата. От изчетено по форуми и в интернет разбрах, че ако са пренапомпани се износват по средата, така че това отпада. Външно се износват в случай, че са прекалено меки (или бъркам). Очевадно е, че има проблем и той явно не се касае до атмосферите в тях... Баща ми има съмнения за амортисьорите, като главни виновници, те действително са за смяна. Но може ли от тях така да ги яде? Аз също съм сменял задни на джетата, но гумите не бяха изядени. Отзад окачването е цяла греда, от което следва, че дори и амортисьорите да са заминали, задните гуми няма как да се разчекнат като на Ситроен с торсион отзад.
Гумите са 225/40/18, ако това е от значение. След кратък съвет с колега от форума си мисля, че дори и да му сменим амортисьорите проблемът няма да се реши, а предстои купуване на зимни гуми и ще е малко неприятно да ги изяде и тях (тези летните сме ги прежалили, понеже ще намалим цолажа за другото лято). На тези автомобили тъй като са с изцяло зависимо задно окачване изобщо подлежи ли на някакъв реглаж на задния мост и оправяне на сходимостта на колелата? Не ми се мисли, ако излезе, че главините са за смяна, че като видях колко струва бройката и леко ми прилоша. :Mr Green Fun




Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот mupk0 » Нед 21 авг 2011 19:39


Ако е с цял мост,може да е крив.При мене поне беше така.Крив заден мост и ги ядеше отвътре.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот stefan4o » Нед 21 авг 2011 19:49


За да се изкриви трябва да претърпи произшествие. Ей така от само себе си не ми се вярва да се изкриви :wink: Сигурно премълчава някой от тях и спестява подробностите, щото като се кара от двама човека една кола всеки вика "другия я строши" mhihi


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот nepreklonniq » Нед 21 авг 2011 20:37


Крив мост със сигурност. Аз вече смених един. Сега пак ще го сменям-пак е крив. Кривят се от претоварване.


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот keymaker » Нед 21 авг 2011 20:38


А може ли да са сложени износени гуми втора употреба?Лично съм монтирал доста по желание на клиента(щото предницата била кофти оправил я ама като няма кинти за нови само ги врътка и така за задни докато станат за кофата)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот stefan4o » Нед 21 авг 2011 20:42


И двамата казвате крив мост ама:
1. Как се криви мост така, че да вкара горната част на гумата навътре? Малко трудно ми се чини това.
2. Претоварване - това е по-вероятно, но все пак колата се ползва за обемисти, но ЛЕКИ товари не ми се вярва така отведнъж да стане.
Ако допуснем, че е крив моста как ще се изкриви така, че и двете гуми да се износят почти равномерно? Малко невероятно ми се струва да се изкриви баш на средата :roll:
Гумите не са нови, действително. Но са избирани доста време и със сигурност не са били износени преди монтажа им. Колата е карана зимата с чисто нови Континентал ТС830 3 сезона и на тях няма ни най-малка следа от кофти износване. Също така поради големината на размера на летите джанти за летния сезон НЕ са купувани нови гуми, като сегашните мисля ги търкалят втори сезон, през първия нямаха такива изяждания от вътрешната страна, значи това е започнало да става някъде от Март-Април насам.
Дано не се окажа лош пророк, ама от коментарите на различни познати и гледайки структурата на задното окачване - цяла греда, си мисля, че само от главините може да идва това износване. А едната е 200 лева от магазина нова :shock


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот nepreklonniq » Нед 21 авг 2011 20:53


Градски, първият ми мост се изкриви при преминаване през пресечен напряко път на ширина 1 лопата, със скорост 90 км/ч., с товар в колата от около 500кг. Видимо на моста няма нищо, обаче почти след 200км. изминати и гумите започнаха да си ходят отвътре - разкрачва се. Последва смяна на шенкелите, лагерите и подложих шайби под горните 3 болта от всяка страна - те са общо по 6 на шенкел. След измерване с мост от автоморга се оказа, че моят е " мръднал" ... :lol: но не умствено...а физически на по 7мм. от всяка страна - сам се сети, по колко прави това на гума от 14 цола към радиуса й. Сегашният ми е крив от лявата страна след удар странично в бордюр - един дядо ми сече пътя до голямата Била...пак си купих мост втора ръка от пасат с КР мотора -имат една стабилизираща щанга дето е доста по-дебела от моята -13мм. За 20лв.,но поне го мерих и гледах и знам, че е прав...сега нямам време да го сменям и пак карам с шайби отляво...ако те интересува как се слагат и как се мери мога да ти помогна...

Последна промяна от nepreklonniq на Нед 21 авг 2011 21:28, променено общо 1 път.


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот nepreklonniq » Нед 21 авг 2011 21:27


Един мой колега сменя заден мост на Б5 цена 60 лв. от Бонев, но взе три преди да намери истински прав...Кривят се като кашкавалени...


golfmk1
Low rider
Мнения: 5548
Регистриран на: Сря 12 ное 2008 8:31
Автомобил: OLD
Двигател: OTO
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот golfmk1 » Нед 21 авг 2011 21:32


Става въпрос за пасат 5,5 Ицо :wink:


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот stefan4o » Нед 21 авг 2011 21:39


Мерси за мненията, Христо !!!
Но колата не е товарена с такива килограми, цитирани от теб. Обикновено се вози един пасажер (майка ми) с багаж, който не тежи повече от 100-ина килограма. То трябва от кашкавал да е тоя мост, че да се изкриви. Иначе е логично ако е била претоварена да разкрачи малко гумите. Свеждаме вариантите до - претоварена, криви оси на лагерите. Бих се радвал ако наистина удариш рамо по някакъв начин да го проверим дали е крив самия мост. :beer


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот nepreklonniq » Нед 21 авг 2011 21:40


На Б5 и на б5,5 мисля са еднакви задните мостове.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот stefan4o » Нед 21 авг 2011 21:42


Абсолютно са еднакви и според мен. Като цяло концепцията е същата дори и с по-старите модели - цяла греда отзад. :Mr Green Fun


nepreklonniq
Мнения: 567
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 18:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот nepreklonniq » Нед 21 авг 2011 21:45


За сходимостта на моста трябва да отидеш на стенд. Защото дори и да е малко отклонението, гумите ще се износват отвътре. При Б5 и б5,5 отзад са с лагер-главина заедно и не можеш да смениш едното без другото...доста са като цена...Втората употреба е на късмет...Но първо прежали едни 15-20 лв. за стенд и тогава решавай какво ще правиш...


Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот mupk0 » Нед 21 авг 2011 23:56


Лично татко е остъргал колата на бордюр на морето.Моста яде гумите когато се удари отпред назад по спомен.Криви се лесно като цяло :D Лично съм си правил експеримент с чук и мост от 2ка или 3ка крив,не беше трудно да го нагъна още. А сега си представи колата е тон и нещо и дупка с голяма скорост :D

Видимо едва ли ще има разлика,но ако се сложи нещо по-право ще си личи.На бащата по спомен беше ударен в десният край отпред.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Хапва задните гуми отвътре

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 22 авг 2011 6:55


Не ги прамят вече от желЕзо деа :D Да не са му съсипани тампоните на тоя мост!?



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 48 госта