Как да свържа втори рутер в апартамент

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
xerx
Мнения: 18
Регистриран на: Пет 23 дек 2011 0:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот xerx » Вто 27 дек 2011 9:55


Здравейте,
Имам едно питане за това как да свържа втори рутер в нас,при положение,че вече имам един.Да обясня точно какво искам и дали може да стане.
В кухнята имам рутер Д линк 301.Към него жично е свързан компютъра,който е там.Пуснал съм обаче и втори лан кабел,който обикаля стаите и отива в най-крайната спалня ,където имам втори компютър на който си гледам филмчета.
Обаче безжичния сигнал е най-силен в кухнята и естествено най-слаб в спалнята.Тъй като ми изпадна един рутер за 10 лв Д линк
524 ,мога ли посредством него да усиля сигнала.Имам и лаптоп и таблет ,които често ползвам в спалнята а сигнала не е особено добър.Какви настройки трябва да се направят на това чудо,че безжичната мрежа да си тане същата,просто да се усили сигнала.




Потребителски аватар
katmai
Мнения: 315
Регистриран на: Съб 05 юни 2010 19:32
Автомобил: VW Passat B8 Alltrack
Двигател: 2000 BiTDI CUAA
Местоположение: София

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот katmai » Вто 27 дек 2011 10:15


Трудно ще настроиш сам втория рутер,който да работи като повторител. По-добрия и евтин вариант е този http://www.billyboylindien.com/wifi/windsurfer.html. Другия вариант е да си изнесеш антените на по "средно" място.
Иначе започваш да се интересуваш,какво е DD-WRT и има ли то място в твоя рутер...


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот slimmer » Вто 27 дек 2011 10:46


Така като гледам има два варианта:
1. WDS - система за разширяване на мрежата. Твоите техники обаче не я поддържат, доколкото видях. Провери, както е казал колегата, дали DD-WRT не ти поддържа рутърите. Ето и как се прави. Доста труд си е, де, ако изобщо става...
2. И двата ти рутъра им се махат антените. Може да си вземеш насочена антена, белким помогне (линкът е примерен, не е "купи това"; трябва да погледнеш конектора преди покупка най-малкото :) ).

Друг вариант е с две мрежи, но мисля, че ще стане лошо, понеже постоянно ще има реконектване и т.н.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 27 дек 2011 11:44


Много е лесно да стане. Кабела който е в спалнята и влиза в компютъра там го слагаш в единия от ЛАН портовете на втория ти рутер, като преди това трябва да влезеш в настройките на този рутер и да му забраниш раздаването на ИП адреси, т.е DHCP трябва да е забранено, можеш също и да му забраниш функцията на WAN порта, т.е да не се опитва да се свързва към интернет и трябва още само да му промениш ИП-то дето се влиза в настройките на самия рутер. Мисля че на ДЛинк беше 192.168.0.1, трябва да го направиш 192.168.0.100 или някакво друго, каквото ти е по- лесно. По този начин рутера почва да работи като суич, кабелен и безжичен. ИП адресите си ги раздава другия рутер който е в кухнята.


xerx
Мнения: 18
Регистриран на: Пет 23 дек 2011 0:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот xerx » Вто 27 дек 2011 12:07


Това ми изглежда по-лесно за направа стига да се получи.Че другите неща като ги гледам,май няма да се справя.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот mely » Вто 27 дек 2011 12:10


К.Одаджийски написа:


По ясно от това-здраве.Това е правилния начин. :да:


Потребителски аватар
katmai
Мнения: 315
Регистриран на: Съб 05 юни 2010 19:32
Автомобил: VW Passat B8 Alltrack
Двигател: 2000 BiTDI CUAA
Местоположение: София

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот katmai » Вто 27 дек 2011 12:28


Я разкажете по-точно, как ще работи втория рутер като безжичен суич? Как да го ева ще имаш два WiFi AP-та без да са различни BSSID и прочие. Това ми прилича на първите ми години в мрежите,когато си мислех,че като запоя успоредно на жичките на интернета и ще имам нет за два компютъра.


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот slimmer » Вто 27 дек 2011 13:03


Това не е лошо като вариант, но в резултат ще има две безжични мрежи, а не както е при WDS - една. Т.е. ще има реконектване от едната в другата и т.н. Иначе ще работи както трябва. По същия начин може на втория рутър по линията (в спалнята?) да му се забрани да раздава адреси (което поне за мен е по-логично - най-малкото няма да се разбутат настройките на първия).
Някои рутъри си имат и Switch режим, май точно на D-Link съм виждал. Но пак ще има две безжични мрежи (не си спомням дали изобщо можеше да се включва безжичната мрежа тогава, но и да може, ще е различна от "оригиналната"). Ама целта на упражнението не знам дали е точно такава...


xerx
Мнения: 18
Регистриран на: Пет 23 дек 2011 0:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот xerx » Вто 27 дек 2011 13:46


Супер,получи се.
БЛАГОДАРНОСТИ към колегата Одаджийски за насоката.
Вече имам пълна мрежа,даже в момента пиша от таблета.
А и филмчетата от Вбокса и от Тубата вървят без проблем.


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот slimmer » Вто 27 дек 2011 15:58


Браво. Само от любопитство - само една безжична мрежа ли имаш или станаха две?


xerx
Мнения: 18
Регистриран на: Пет 23 дек 2011 0:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: bg

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот xerx » Вто 27 дек 2011 17:18


Две станаха мрежите.Кръстих ги "мрежа" и "мрежа2"Сложих и уеб кей.И когато отивам в тази стая,а телефона ми се е кънектнал към мрежата от другата стая,просто го прехвърлям ръчно.Въпреки,че идвайки от вън новата мрежа ме посреща,понеже тя е от към улицата.
Това е и ме устройва перфектно.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 27 дек 2011 19:59


В службата сме направили точно по същия начин с един рутер който му изгоря ВАН порта при едни гръмотевици, само че са два рутера ТПЛинк и ги ползваме така повече от година и половина време. В общи линии добре се справят машинките имайки предвид, че са закачени понякога 12-13 машини едновременно на тях.
Засичал съм обаче, скоростта през безжичната мрежа на втория рутер близо до него не се различава изобщо от скоростта идваща по кабела от доставчика.
:beer


Потребителски аватар
pensiq
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 11 мар 2010 20:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот pensiq » Сря 28 дек 2011 11:29


TiL написа:вид криптиране се изработва за по-малко от 5мин. при наличие на трафик през wifi-то... Аз лично ползвам wpa2 и парола състояща се от 31 символа :) Нека се пробват :Mr Green Fun


:Mr Green Fun Единствените неразбиваеми пароли са 64 битовите.Повярвай ми НИКОЙ няма да се занимава с домашна мрежа изградена от ТъПи link-ове.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 28 дек 2011 12:23


От чисто любопитство като стана дума, хич не ги разбирам тия криптирания и как се разбиват, но явно е лесно в някои случаи, та да питам ако има филтър по МАС адрес, усложняват ли се нещата с влизането в уйфая или пак има някаква вратичка.


Потребителски аватар
pensiq
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 11 мар 2010 20:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Как да свържа втори рутер в апартамент

Мнениеот pensiq » Сря 28 дек 2011 12:26


Това не е проблем (МАC), но лично аз спирам да пиша в темата.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта