Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
mihayloff
Мнения: 24
Регистриран на: Чет 24 май 2012 20:03
Автомобил: VW Polo
Двигател: 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот mihayloff » Пет 19 окт 2012 20:58


dermeister написа:В конкретния случай - качествена изолация + хубави инверторни климатици.




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот Pichaga » Пет 19 окт 2012 21:47


имам опит
от
парно тец
парно твърдо гориво
парно ток

+изолация и безбожно скъпа дограма

по-убаво от теца нЕЕЕма и като пара и като комфорт

не съм пробвал клими и адакси все още
блок без тец се превръща зимата в морга от студ, заради съседи, които не се топлят
каквото и да избереш се моли да те топлят отдолу и отгоре най-вече


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4227
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот tdi fen » Пет 19 окт 2012 22:11


не става ясно колко стаи и с каква квадратура са,какъв е бюджета за отоплителни уреди ?


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот maxpayne » Пет 19 окт 2012 22:40


оптималният вариант за отопление на ЕПК и панел е парно в целия блок, тоест без топлинни счетоводители, ами да си минете към топлофикация да ви отчита, на кубатура. Така никой няма да си спира радиаторите и всички ще сте доволни. Това го знам от специалист по топло- квото е там от МЕИ, който го викат редовно като консултант къде ли не, тоест човекът е в час.


Потребителски аватар
lozan67
Мнения: 734
Регистриран на: Чет 03 авг 2006 20:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот lozan67 » Съб 20 окт 2012 7:15


Външната изолация ако не е на целия блок е неефикасна. За мене след дограмата най-важно е таваните да са изолирани.Все пак топлия въздух е горе. Топлофикация е хубаво, но е голяма измама. Тази година ходих с карнета от абонатната при енергетичката на нашия район. Оказа се, че нямат нищо общо данните от топломера на абонатната и това което е при нея. На въпроса защо е така нямах отговор. А и за тристаен сметки от 300+ лв. ми се струват нереални. За съжаление неможах да навия комшиите да се откажем всички. Затова затапих радиаторите. Заложил съм на пълна изолация с гипскартон и вата, алуминиева дограма и троен стъклопакет. Мисля на тръби да докарам 18 гр.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот milmar » Съб 20 окт 2012 7:57


StS написа:.... не знам кога ще съм на 0 ...

Аз знам - никога mhihi !
Но ако се чудиш какво да правиш с налични пари, идеята е добра.
Ако нямаш, не си струва да ползваш кредити например за такава инвестиция.


Потребителски аватар
Aneto
Мнения: 863
Регистриран на: Съб 04 авг 2007 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот Aneto » Съб 20 окт 2012 8:58


maxpayne написа:оптималният вариант за отопление на ЕПК и панел е парно в целия блок, тоест без топлинни счетоводители, ами да си минете към топлофикация да ви отчита, на кубатура. Така никой няма да си спира радиаторите и всички ще сте доволни. Това го знам от специалист по топло- квото е там от МЕИ, който го викат редовно като консултант къде ли не, тоест човекът е в час.


Колега maxpayne,
би ли обяснил, моля.
На блока ни идва време да се сменят уредите и не ми се иска да се набутвам да им купувам джаджите, като след някоя и друга година пак трябва да кихам на Техем за още по-нови боклуци. Събранието на блока ни е другата седмица.
Та какъв е този вариант да ни отчитат на кубатура? Защото за пръви път чувам за такава възмижност


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот maxpayne » Съб 20 окт 2012 11:01


Aneto написа:

ами както се отчиташе преди идването на топлинните счетоводители - на кубатура. Това и в момента е възможно в доста градове, в София също беше възможно до 2000 и някоя. Сега от скоро направиха и Топлофикация топлинен счетоводител, тъй че трябва да се провери дали все още е възможен този вариант. Принципът е, че изразходваната енергия, изчислена в абонатната станция (при която се лъже зверски от самата ТЕЦ ама това е отделна тема) се преразпределя на база кубатура на всички апартаменти. Така никой няма да има желание да си спира радиатора, защото е безмислено. Като резултат цялата система, която е проектирана и измислена да работи в своята цялост, а не със спрени 30% радиатори, ще работи много по ефективно. С конкретни цифри говорихме, но вече съм забравил.

В страната на андрешковците обаче винаги има някой, на който разбираш ли му било топло и той нямало смисъл да плаща :063: Естествено пейзана не разбира, че му е топло само защото съседите му отделят топлина и към неговия апартамент. Топлина, която някой трябва да плати, защото е минала като измерване през абонатната станция и топломера.

Та така, звънни на Топлофикация в понеделник и ги питай дали можете да се откажете от топлинен счетоводител.


Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот velinsl » Съб 20 окт 2012 11:26


В Слинен родителите ми са по този начин на кубатура.
Идва счетоводител или както се води там. Споделяш колко стаи искаш да топлиш и ти определят "такса"(80лв примерно). Дали ще работи парното при полярен студ отвън или няма да се пуска щото отвън е топло таксата не се променя. Топлофикацията си най-хубаво, до икономически е по джоба на малко хора.
Съгласен съм и че топлината от дървата предава някакъв особен уют на жилището. За ниски етажи става на дърва(въпраки на въглища е още по-евтино, но дървата са си дърва).


Потребителски аватар
doaiena
Мнения: 1500
Регистриран на: Чет 05 фев 2009 17:51
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София, Зоната на здрача
Контакти:

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот doaiena » Нед 21 окт 2012 15:42


Обикновен климатик или иначе казано конвенционален, можели да топли на външна температура -20, говорих с едни комшия, който ми сподели, че и двата климатика са му обикновени и няма никакъв проблем при -20градуса!
В магазина едва ли не ти казват, че спира да работи веднага щом падне под нулата!
Каква е разликата между инверторен и конвенционален климатик!

Цитати от един форум

... климатика(инверторния) може да работи точно толкова колкото е нужно за зададения режим и по този начин да пести 30 - 35 % електроенергия ... при което, точно се поддържа зададената температура, при по-ниски нива на шум и икономия на електроенергия от 25% до 60% ( спрямо обикновенния кондиционер )

Използваните цитати са от този сайт: http://v-clima.com/faq.php?id=35

Моля, ако според Вас тази статия съдържа неверни данни - кажете кои са и се обосновете технически грамотно защо мислите така. Предварително благодаря.


В отговор на това твърдение

Ако вземеш графиката за поддържането на температурата в стаята на инвертора е права линия,а на конвенционалния е зигзагообразна ,Ако измериш заградената площ отдолу ,ще се убедиш,че площите са еднакви.Тоест топлоотдаването е еднакво и ако КОПа е еднакъв,консумацията също е еднаква. Освен това на конвенционалката КОПа не зависи от оборотите,а на инвертора е максимален около номинала за повечето модели.А ако работи извън него и КОПа падне?
Тези високорекламирани икономии от 30% са нереални,освен ако не сравняваме Осака с КОП 3,5 и Дайкин с 4,5

Последна промяна от doaiena на Нед 21 окт 2012 15:53, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот stefan4o » Нед 21 окт 2012 15:51


doaiena написа:В магазина едва ли не ти казват, че спира да работи веднага щом падне под нулата!
Каква е разликата между инверторен и конвенционален климатик!

Огромна. Хвърли едно око в сетком.бг, там имаше тема, в която е обяснено за разликите.


Потребителски аватар
doaiena
Мнения: 1500
Регистриран на: Чет 05 фев 2009 17:51
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София, Зоната на здрача
Контакти:

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот doaiena » Нед 21 окт 2012 15:55


stefan4o написа:
doaiena написа:В магазина едва ли не ти казват, че спира да работи веднага щом падне под нулата!
Каква е разликата между инверторен и конвенционален климатик!

Огромна. Хвърли едно око в сетком.бг, там имаше тема, в която е обяснено за разликите.


Колега, точно за тези разлика става въпрос дали не са само на хартия, защото разликата в цената между двата вида климатици не е малка!

http://forum.setcombg.com/%D0%B2%D1%81% ... D0%BD.html

До колкото разбирам, -5 при об.кл е оптимална работна температура при която уреда е икономичен, а при инвертора до -15! Масово лъжат хората в магазините, че кон.климатик спира да работи под -5 градуса, за да продадат по скъпия уред!!!!!


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот milmar » Нед 21 окт 2012 16:44


Разликата е голяма, но най-вече защото само евтините климатици вече се правят кнвенционани. Има и ред други важни неща: тип на топлинния агент (фреон), ефективност на топлообменниците (особенно външния), компресор и т.н. Много пъти съм се чудил какъв бих избрал ако зная че всички останали прараметри са равностойни. Имайте предвид, че при инверторните имаме загуба на ел. енергия от двойното преобазуване - веднъж изправяне на напрежението и после генериране на трифазно с честотно регулиране, куп електроника която също консумира. Освен това диапазона на регулиране не е от 0 до максималните обороти, просто под определени обороти нищо не се случва и няма смисъл. Друго - конвенционалния зимата духа само топло докато работи (ако е добър и въобще работи де :lol: ) и после спира, а инверторния като вдигне температурата в стаята, продължава да духа, но студено.


Потребителски аватар
Matematiks
Мнения: 3168
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 17:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот Matematiks » Нед 21 окт 2012 19:19


КОлега имаш изградена система с тръби и радиатори.Слагай една термо помпа въздух-вода и тва е.Има и такива с бойлер към тях :roll:

По принцип може да се заменят радиаторите с духащи конвектори за да е по ефективно 8)


http://www.ebay.co.uk/itm/AIR-SOURCE-HE ... 337d184ef4


restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Най изгодният начин за отопление в апартамент!

Мнениеот restless » Нед 21 окт 2012 20:34


doaiena написа:Обикновен климатик или иначе казано конвенционален, можели да топли на външна температура -20, говорих с едни комшия, който ми сподели, че и двата климатика са му обикновени и няма никакъв проблем при -20градуса!
В магазина едва ли не ти казват, че спира да работи веднага щом падне под нулата!

Еми така е. Под -15 всички нормални едноконтурни климатици работят като печка - колкото вкарал толкова изкарал. Просто физичните закони са в сила и при инверторни климатици.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта