Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Технически раздел за всички марки автомобили, които не са VAG
rim
Мнения: 216
Регистриран на: Сря 06 юни 2007 22:23
Автомобил: Ford Galaxy
Двигател: 1.9 AFN
Местоположение: Варна

Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот rim » Нед 12 май 2013 13:11


Здравейте колеги!Вчера ходих да ми проверят фреона на климатроника но забравих да питам майстора къде се намира датчика който показва външната температура на дисплея на климатроника , че на моя климатроника който е двузонов от както съм я взел колата не ми показва никаква температура е дин път само още като я купувах показа 88 градуса и от там на сетне има само две чертички.Предполагам че датчика се е развалил , сигурно е някъде под предната броня ,но може ли някой от вас да ми каже къде по точно му е мястото , че съм с кора под двигателя и дали трябва да я свалям за да го видя. Автомобила е Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI .Благодаря предварително за вниманието!




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот kris11 » Нед 12 май 2013 18:59


Едва ли е 2 зонов. Недей гледа двойния дисплей. Няма ли духалки на тавана на задните седалки климатроника не е двузонов.
При мен е в 1 втулка на лостовата система на чистачките


rim
Мнения: 216
Регистриран на: Сря 06 юни 2007 22:23
Автомобил: Ford Galaxy
Двигател: 1.9 AFN
Местоположение: Варна

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот rim » Пон 13 май 2013 10:34


Имам духалки на тавана за задните седалки.А къде по точно е тази втулка с датчика? Аз наскоро си сменях филтъра за купето но не обърнах внимание за датчик там.


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот bobitur » Сря 15 май 2013 14:51


Да не си на фаренхайт има копче което може да натиснеш с химикал или игла на самия контролен панел на климатроника.


rim
Мнения: 216
Регистриран на: Сря 06 юни 2007 22:23
Автомобил: Ford Galaxy
Двигател: 1.9 AFN
Местоположение: Варна

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот rim » Сря 15 май 2013 15:08


Има само две чертички където трябва да показва градусите вън.


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот bobitur » Сря 15 май 2013 15:26


rim написа:Има само две чертички където трябва да показва градусите вън.

Там на климатроника, но виж при чистачките отдолу към филтъра да не би букста на датчика да е изкарана.
Първо пишеш че показва 88 градуса и не прочетох по надолу че сега е само чертички.
Може да се окаже и дисплей за смяна, но по добре виж за датчика, рядко дефектират контролните модули на климатроника. Като дадеш на контакт мига ли целия дисплей със всички символи около 15 сек.?


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот mccoy » Сря 15 май 2013 18:23


kris11 написа:...При мен е в 1 втулка на лостовата система на чистачките

Това не е ли датчика който включва печката три темп.по ниска от 5 градуса


rim
Мнения: 216
Регистриран на: Сря 06 юни 2007 22:23
Автомобил: Ford Galaxy
Двигател: 1.9 AFN
Местоположение: Варна

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот rim » Чет 16 май 2013 10:51


Да климатроника винаги мига като дам на контакт , след няколко секунди спира да мига.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот kris11 » Чет 16 май 2013 11:13


mccoy написа:
kris11 написа:...При мен е в 1 втулка на лостовата система на чистачките

Това не е ли датчика който включва печката три темп.по ниска от 5 градуса

Бензинов двигател е.


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот mccoy » Чет 16 май 2013 21:33


При мен има един датчик и в лявото огледало но не знам за какво точно е.


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот bobitur » Пет 17 май 2013 6:39


Точно за външна температура е в огледалото, но странно защо на някой модели е под чистачките на други под огледалото.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот kris11 » Пет 17 май 2013 9:16


bobitur написа:Точно за външна температура е в огледалото, но странно защо на някой модели е под чистачките на други под огледалото.

Логика недей търси.Има и разлика в кабелните снопове дори на 1 модел , но различни години.
А дето си питал в руския форум -задния вентилатор има 2 вида управление - едното е само набор мощни резистори, а другия вариант е електронен блок, най- вероятно си опекъл него. Не са взаимозаменяеми 2 та вида.
Има и темопредпазител на 184-185 градусов 15А./ не е опукан щом вентилатора върти на макс. об./ Ориент. тока е :1 скорост- 3,23 на 2ра- 8,65 и на 3та-12,56 А


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот bobitur » Пет 17 май 2013 11:43


А колко трябва да е отзад волтажа на втория вентилатор при нормално работещ климатроник с едно управление на градусите?
Сега като оправих контрол модула на климатроника отзад ми дава някъде към 10 волта като пусна на hi само тогава тръгва, а преди тръгва на макс някъде към 12 волта. Само, че съм изолирал задния радиатор сигурно за това може да има проблем.
Значи са различни червените таралежи където регулират струята(съпротивления ги наричаш ти).
Лошото е, че ми набива досадната грешка контрол модул дефективе. Но пък започна да регулира температурата отпред преди дадеш ли на градуси намаля вентилатора на 5 волта. Сега си мисля нещо с кодировките не е наред правя го на 11, 12,13,21,22,23 а като го направя 01, 02 и 03 няма триене на грешката за контрол модул дефективе. И грешката не е набива всеки път а по някой път, особено сутрин. И за това реших че фреона е малко нали е газ и се свива като е по студено. Дозаредих системата и сега е много добре и аз си мислех че имам климатик, на духалките даде 5.3 градуса и то на шоф. от ляво.
Пак се поувляках с обясненията, поздрави на всички и особено на kris11 който дава съвети относно Шараните и другите подобни риби. :icon_lol


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот kris11 » Пет 17 май 2013 13:46


червените са с 3 извода и са с електронна схема и предполагам мощни полеваци. При климатроник се използват. Червените ги имаш 2 , ако си с климатроник - 1 за предния вентилатор и 1 за задния. Еднакви са.
Именно инт. схема управлява полевия транзистор и напрежението към ел.двигателя е различно / има почти плавна регулировка.При объркван на куплунга заминава инт. схема.
Ако търсиш от морга им казвай, че е набор мощни резистори и се пазари ,че е просто резистори. :biggrin , а не електронна схема.

Зелените са си баш мощен резистор /реотан/ и са с 4 извода. Тези са за у-ние с врътки / превключвател на степени/.


Потребителски аватар
bobitur
Мнения: 1172
Регистриран на: Съб 02 юни 2007 17:26
Автомобил: ford galaxy 1.9 tdi 90+chip
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Форд Галакси 1999г. 1.9 TDI Питане за датчик климатроник

Мнениеот bobitur » Пет 17 май 2013 14:14


kris11 написа:червените са с 3 извода и са с електронна схема и предполагам мощни полеваци. При климатроник се използват. Червените ги имаш 2 , ако си с климатроник - 1 за предния вентилатор и 1 за задния. Еднакви са.
Именно инт. схема управлява полевия транзистор и напрежението към ел.двигателя е различно / има почти плавна регулировка.При объркван на куплунга заминава инт. схема.
Ако търсиш от морга им казвай, че е набор мощни резистори и се пазари ,че е просто резистори. :biggrin , а не електронна схема.

Зелените са си баш мощен резистор /реотан/ и са с 4 извода. Тези са за у-ние с врътки / превключвател на степени/.

А как да разбера дали е отишъл задния червен таралеж? А като е отрязан задния радиатор не тръгва ли на макс отзад?
Имаше тема някъде за колеги които са отрязали задния радиатор и тръгва на макс вентилатора отзад. Интересно е при мен, че по някои път набива грешката на климатроника. Например днес сутринта е набиваше играх си с кодировките и пак е набива и по-обяд сама се изчисти като покарах малко на климатик. Само ако разбера кога е набива и за какво ще му вида сметката на този контрол модул. Сменях няколко елемента по него, но ти си видял темата ми в руския форум. Сега с последните промени(докато намеря въпросния транзистор бая изгоряха) не гори нито един елемент от контролния модул който участва за управлението на задния вентилатор.
Кой куплунг ако се обърка заминава инт. схема, този на климатроника ли или отзад на таралежа.



Върни се в “Технически раздел за други марки автомобили”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост