Правата на гражданите и полицията.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
МЗМА
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 3:49
Автомобил: IFA-mobile DDR
Двигател: 353W Baujahr-1971
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот МЗМА » Пет 28 юни 2013 21:41


Не,нямаш.Полицаите имат право да те правят каквото си искат,но по закон нямаш право да се защитиш физически като те ритат и бият.В Русия ако полицай ти посегне имаш право да го биеш и ти,и тук трябва да стане същото. :newsm66




Потребителски аватар
policevidin
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 0:33
Автомобил: VW Golf 3 Modificated
Двигател: 1.9TDI 1z+ 1996
Местоположение: Видин, GSM 0896633775

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот policevidin » Пет 28 юни 2013 23:37


МЗМА написа:Не,нямаш.Полицаите имат право да те правят каквото си искат,но по закон нямаш право да се защитиш физически като те ритат и бият.В Русия ако полицай ти посегне имаш право да го биеш и ти,и тук трябва да стане същото. :newsm66

Едва ли точно в русия е така но щом казваш... :gruebel :11
Никъде в нито една държава нямаш право (законно право) да посягаш на униформен държавен служител. Било то Полицай,Военен,Пожарникар... дори и на лекър (пара-медик). Колкото до полицейският произвол, едва ли 100% от случаите са с невинни граждани. НЕ казвам че е правилно полицията да бие но НЕ казвам и че не трябва да бие. Най-пресният пример е от преди няколко дни и той е:
Лице от ромски произход (Циганин) направи грабеж на момиче на 17г. като при грабежа и беше нанесъл доста удари в лицето (цялото и лице беше посинено) Как трябва да се отнеса аз (като полицай) към него при положение че го търсихме и гонихме 1 час из кварталите и многократно го изпускахме защото няма как да го спреш освен да използваш оръжие.????
ТА как трябва да се реагира след като го хвана??? И какво бихте направили Вие ако даденото момиче беше ваша дъщеря или приятелка.
Колкото до гаврата с граждани с цел да се правиш на велик... това е пумиярска проява на слабаци. Имало ги е,има ги и ще продължава да ги има в системата винаги, но не всички са такива.
:delete Става безинтересна и доста се е отклонила от смисела си.


Потребителски аватар
МЗМА
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 3:49
Автомобил: IFA-mobile DDR
Двигател: 353W Baujahr-1971
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот МЗМА » Съб 29 юни 2013 0:06


Когато видим свестен полицай ще се съглася с тебе,иначе отговорът ти ми хареса!Но искам да попитам тебе,защото гледам носиш пагоните:с какво повечето граждани са заслужили тази агресия и избиване на комплекси от страна на "служителите на реда"?Какво провикира у полицая такова поведение спрямо един обикновен гражданин,не говорим за случаи с криминални елементи, а за обикновени граждани.За лекарите и пожарникарите съм съгласен,обаче при всички случай когато такова лице,от което наистина има полза пострада от някого всичко се потулва,защо ли?

Последна промяна от МЗМА на Съб 29 юни 2013 0:20, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот hooligans » Съб 29 юни 2013 0:10


МЗМА написа:Когато видим свестен полицай ще се съглася с тебе,иначе отговорът ти ми хареса!Но искам да попитам тебе,защото гледам носиш пагоните:с какво повечето граждани са заслужили тази агресия и избиване на комплекси от страна на "служителите на реда"?Какво провикира у полицая такова поведение спрямо един обикновен гражданин,не говорим за случай с криминални елементи, а за обикновени граждани.


С няколко думи: корупция, чувство за власт, комплекси :mhihi


Потребителски аватар
МЗМА
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 3:49
Автомобил: IFA-mobile DDR
Двигател: 353W Baujahr-1971
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот МЗМА » Съб 29 юни 2013 0:14


И боклук човек най вече!Няма ли вече някакви критерий в тия служби според които да подбират кадрите?Или нарочно ги подбират по-тъпи за да изпълняват най-послушно това,дето идва отгоре?


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот hooligans » Съб 29 юни 2013 0:38


Интересното е, че познавам много нови кадри, които са повече от свестни и имат морал.


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот StrEagle » Съб 29 юни 2013 8:02


Попадал съм предимно на свестни катаджии и полицаи, много разбрани и искащи да помогнат вместо да се заяждат. Но и аз се държа възпитано и уважаващо. :th_up


Потребителски аватар
policevidin
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 0:33
Автомобил: VW Golf 3 Modificated
Двигател: 1.9TDI 1z+ 1996
Местоположение: Видин, GSM 0896633775

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот policevidin » Съб 29 юни 2013 15:10


Нека не цитирам всеки по отделно, ще отговоря максимално.
Какво води до поведението на полицията към гражданите... Не е корупцията защото тя не е на улицата, а по високите етажи. Мен лично може да ме ядоса някой, когато аз му говоря спокойно и му заявявам че е нарушил определени членове от закони, а в същото време гражданинат отсреща постоянно ми надвиква и се опитва да спори с мен и да се пазари.Следващата фаза на гражданинът "Х" ако не успее да ме пребори с пазарлъци и надвиквания е да ме "Уволнява" това ми е любимото да ми каже че ще ме уволнят още утре. Е питам аз в коя държава обикновенният гражданин надвиква на униформен и му казва пред 10човека че ако не го пусна ще ме уволни.... как изглежда това отстрани???
Колкото до новите кадри... мола Ви..... 90% от тях са комплексарчета които си мислят че като си навлекат униформата са безсмъртни. :newsm66 И какво значи свестен полицай????
Този който те хване в нарушение и ти напише АКТ за това без да прояви милост.
Този който те хване в нарушение и се разберете за 10/20лв. да не ти пише.
има и трети пример който според мен е верният начин за работа в тази система, а той е
този който те хване в нарушение и прояви разбиране и ти влезе в положението понеже и той като Вас на края на месеца като види сметките му се подсичат краката и знае какво е.
Много биха казали че правилният модел е този полицая да вземе 10те лева, други биха казали да проява разбиране НО ако по време на проверката гражданинът постоянно пречи на проверката и се пазари или се прави на интересен просто възможността е само една и тя е АКТ и същото отношение с което се отнася и той +.
Не съм чул някой полицай да бие гражданин еи така защото си седи на пейката,не е направил нищо, не се опитва да го обижда, ..... :gruebel дори и да има то това е единичен случай.
И не на последно място...
ПРОТЕСТИЕ
Аз като полицай няма право да протестирам,скандирам и участвам във всякакви организаций. На протест ходя само за да се изправя м/у гражданите и управниците и то не за това че не подкрепям това дето се случва вече 16то ден по улиците на София, а защото това ми е работата. Виновни има но не са сред нас. :newsm66 :newsm66 :newsm66


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот my heart iS iCe » Съб 29 юни 2013 15:23


Давам пример! Преди години, един приятел завършваше и ми се обади да дойда на неговия бал в заведението.
Паля колата и съм там, момчето беше вътре, а точно до вратата на заведението има 1 маса, и 2-а полицая които се напиваха и нагъваха (Бяха с пагони и униформа). Веднага след мен влязоха и почнаха да се заяждат да излизам, аз им отговорих, че излизам след малко, и обясних на момчето (моя приятел), че излизам и ще съм вън, и докато излизам, Полицаите (ако мога да ги нарека така) започнаха да ме ругаят, и не само мен, дори и сестрата на момчето като ни наричаха селяни. Просто не ми се занимаваше и не им отвърнах, защото трябваше да се стига до боеве, и да развалям бал-а на момчето! Полицията беше викната от шефа на заведението, няма да споменавам името му, и той е като тях, с лошо възпитание! Не, ме беше страх от тях, но нямаше смисъл, и нямаше какво да доказвам. Но ако бях отговорил нещо, или им върна обидна реплика 100% щяха да нарипат и да се заваргаляме! Повечето полицаи се мислят за яки нинджи и барети... има и свестни но се броят на пръсти!
С 2 думи казано, народа няма права! Ако има такива са в 2-та метра :bishop


Потребителски аватар
МЗМА
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 3:49
Автомобил: IFA-mobile DDR
Двигател: 353W Baujahr-1971
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот МЗМА » Съб 29 юни 2013 21:09


Колега,сам казваш,че свестен е разтегливо понятие,тука не говорим за дребна корупция,а за възпитание и уважително отношение.Както един колега беше писал 3-4 страници назад за абсолютната му липса при срещите си с полицаи.Това не зависи от работата или чина,зависи от човека под униформата и неговото възпитание!Като видя някой полицай да се държи както си му е реда,не да срами униформата и пагона пак ще си приказваме.Аз питам в коя държава полицайте се държат така просташки с гражданите?Бившите съветски републики не ги броим,там както и тук като бивш съветски сателит се провежда ГЕНОЦИД спрямо кореното население и голяма част от полицаите са звено в системата на този геноцид!Може би само в ГДР не е така,но това е разбираемо защото са немци...


Потребителски аватар
policevidin
Мнения: 1085
Регистриран на: Вто 27 ное 2007 0:33
Автомобил: VW Golf 3 Modificated
Двигател: 1.9TDI 1z+ 1996
Местоположение: Видин, GSM 0896633775

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот policevidin » Съб 29 юни 2013 22:51


my heart iS iCe написа:Давам пример! Преди години, един приятел завършваше и ми се обади да дойда на неговия бал в заведението.
Паля колата и съм там, момчето беше вътре, а точно до вратата на заведението има 1 маса, и 2-а полицая които се напиваха и нагъваха (Бяха с пагони и униформа). Веднага след мен влязоха и почнаха да се заяждат да излизам, аз им отговорих, че излизам след малко, и обясних на момчето (моя приятел), че излизам и ще съм вън, и докато излизам, Полицаите (ако мога да ги нарека така) започнаха да ме ругаят, и не само мен, дори и сестрата на момчето като ни наричаха селяни. Просто не ми се занимаваше и не им отвърнах, защото трябваше да се стига до боеве, и да развалям бал-а на момчето! Полицията беше викната от шефа на заведението, няма да споменавам името му, и той е като тях, с лошо възпитание! Не, ме беше страх от тях, но нямаше смисъл, и нямаше какво да доказвам. Но ако бях отговорил нещо, или им върна обидна реплика 100% щяха да нарипат и да се заваргаляме! Повечето полицаи се мислят за яки нинджи и барети... има и свестни но се броят на пръсти!
С 2 думи казано, народа няма права! Ако има такива са в 2-та метра :bishop

Прав си в случая, такива отрепки не заслужават да носят униформа.
Аз като униформен полицай заставам зад думите си, че докато има такива "колеги" няма да се промени нищо в мнението на хората спрямо полицията. Лично снощи бях свидетел как двама униформени от съседна служба пият биричка по време на дежурство пред цяла бирария..... :death тъпо е, селско е, комплексарско е..... и много други определения.... направо съм отвратен от видяното. Чак ми стана неудобно от приятелите ми с които бях излязъл....
п.п. Не разбрах миселта ти, ако ти е удобно да ми я обясниш по-просто... Благодаря!
".....С 2 думи казано, народа няма права! Ако има такива са в 2-та метра...."


Потребителски аватар
МЗМА
Мнения: 65
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 3:49
Автомобил: IFA-mobile DDR
Двигател: 353W Baujahr-1971
Местоположение: София

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот МЗМА » Съб 29 юни 2013 23:10


Ако беше станал въргал със "служителите на реда" колегата щеше да е виновен,независимо че те пият по време на служба,това искаше да каже :smile

Изрових цитат от една книжка "Помощ проверяват ме",мисляь че ще е полезен за всички преглеждащи темата,ако желаят модераторите могат да го сложат на първата страница,за да е по-прегледно.

5 неща, които полицаите не искат да знаете

1. Не сте длъжни сте да отговаряте на въпросите

Съгласно чл. 121 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), можете да откажете да давате показания, ако те биха навредили на вас или семейството ви. Това означава, че ако сте арестувани, не е необходимо да отговаряте на въпроси. Позовете се на чл. 121 и кажете само, че отказвате да давате показания. В момента на задържането ви полицаят е длъжен да ви обясни за какво сте арестуван. Не можете да бъдете арестуван в качеството си на свидетел – за да ви арестуват, трябва да сте обвинен в нещо. Ако сте призован като свидетел, отказът ви да дадете показания (освен в случая на чл. 121) се наказва с глоба до 500 лева. Винаги обаче можете да твърдите, че нищо не помните, или че не можете да дадете надеждни показания. Не забравяйте, че даването на лъжливи показания се наказва, но късата памет (реална или не) не попада в Наказателния кодекс. Освен това по всяко време можете да пожелаете да присъства адвокат, дори да сте призован като свидетел. Показанията, дадени в отсътвие на такъв нямат съдебна тежест.


2. Можете да лъжете

Ако сте обвиняем (или заподозрян) можете преспокойно да лъжете. Законът предвижда отпадане на отговорността за лъжесвидетелстване (чл. 290 и чл. 292 от Наказателния кодекс(НК), ако отговорът може да ви уличи в престъпление. Също така не носите отговорност, ако в качеството си на свидетел дадете лъжливи показания пред полицията, от които впоследствие се откажете пред съда.


3. Самопризнанията не ви вкарват в затвора

Съгласно чл. 116 от НПК, не можете да бъдете осъден единствено въз основа на самопризнания. Дори да признаете, че сте убили комшията, полицията трябва да събере доказателства за това.


4. Разпитващият трябва да ви задава конкретни и ясни въпроси

След като разкажете (ако решите да го направите) в свободен текст това, което знаете, разпитващият трябва да ви задава ясни и конкретни въпроси, свързани с делото. Въпроси от рода на "А за оная работа в "Младост" какво знаеш?" (любим подход на полицаите) не са нито конкретни, нито свързани с делото. Такива са и всички въпроси, засягащи личния ви живот. Полицаите ги използват за да спечелят доверието ви и да си съставят план как да водят разпита. Можете да откажете да отговаряте, или да поискате конкретизиране. По същия начин не сте длъжни да разкривате обстоятелства и информация, за която не сте попитани изрично. Разбира се, можете да го направите, за да спечелите доверие и да поведете разпита в желана от вас посока, но това ще разгледаме в отделна статия.


5. Нямат право да ви обискират без заповед

Обиск може да се извършва без прокурорско одобрение само в два случая когато сте задържани, или ако има неоспорими доказателства, че укривате предмет, обект на престъпление. Следователно, ако ви спрат и поискат да отворите багажника на колата си, можете най-любезно да попитате задържан ли сте, или какви са основанията им да смятат, че прекарвате нещо незаконно. Ако никоя от горните две причини не е налице, можете да откажете. Дори да намерят цял арсенал в багажника ви, обискът няма да има стойност в съда, ако не може да се мотивира с някое от горните две обстоятелства. Разбира се, винаги могат да намерят повод да ви арестуват, така че номерът е да избегнете това преди всичко. И още нещо важно: ако ви отведат в районното за "справка", тове не е арест и не дава право да ви обискират.


mirror
Мнения: 535
Регистриран на: Пет 01 сеп 2006 14:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Разград
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот mirror » Сря 24 юли 2013 23:32


днес попаднах на това клипче показващо как се става полицаи в Канада и как работи един полицаи емигрант в Торонто :respekt в нашата мила родина можем само да мечтаем за подобно нещо :banghead
http://www.youtube.com/watch?v=7CZB-p-ol0g клипът е на руски език


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот icoico » Съб 27 юли 2013 21:21


mirror написа:...как работи един полицаи емигрант в Торонто :respekt в нашата мила родина можем само да мечтаем за подобно нещо :banghead
...

Тоест мечтаеш някой ден български полицай родом от Бангладеш да те глоби 110 долара и 2 точки за престрояване без мигач? :icon_lol Лошо няма...между другото човекът разказва, че е висшист МИО и единствената свястна работа, която е успял да си намери в Канада е патрулен полицай...което ми звучи познато...


mirror
Мнения: 535
Регистриран на: Пет 01 сеп 2006 14:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Разград
Контакти:

Re: Правата на гражданите и полицията.

Мнениеот mirror » Съб 27 юли 2013 23:17


мечтая си и нашата полиция да работи така професионално както тях :) че аман от скатавки дето само се чудят къде да се скрият и почесват цяла смяна :thumb_down а по улиците е пълен хаос :banghead



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта