Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Сря 23 окт 2013 11:16


Точно и моето село е в котловина-по ниско е от Павликени и Бяла Черква- има пряка видимост, но първо се вижда полите на Стара планина, които са по ниски от Ботев - и от зад пак има възвишения. Абе точно в котловина е селото и гръмотевици не падат в него. Планините ги обират.

Така че цифрова ЙОК.




kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Сря 23 окт 2013 11:19


hooligans написа:
milmar написа:Там, където със свястна антена е имало аналогова "през обилен снеговалеж", сега ще има само сателитна, гаранция давам :smile ! И аз имам едно такова село в котловина, какви мачти по 5-6м съм качвал на двуетажната къща.... Колко антенни усилватели съм монтирал у дома и из селото(пък и ремонтирал след гръмотивици :mhihi ), трудна работа. От 5-6г. вече почти всички минаха на сателит...





Добре де, нали точно това написах, аналогова имаше, но картината беше отвратителна и за това минах на Булсатком, а сега ацифровата е перфектна и затова махнах булсата.
Каква е гаранцията и как ще ми я дадеш?



:Mr Green Fun

ОК :bowdown


Като не вдява не вдява сега !

Всичко е точно ! Гледай цифрова щом имаш и се радвай Колега!


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот hooligans » Сря 23 окт 2013 11:23


Кво значи не вдява, казвам факти, а вие давате гаранции.

:facepalm


vikzata
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 12 апр 2009 12:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот vikzata » Съб 16 ное 2013 17:39


Хора, възможно ли е да се лови ефирен сигнал със сателитна чиния?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот ktamen » Съб 16 ное 2013 18:06


Разбира се, че е възможно, но има смисъл само, ако диаметъра на чинията е много по-голям от дължината на вълната. Демек ако искаш да хващаш от Ботев БТВ ти трябва поне 10метрова чиния. Чувал съм, че има и по-евтини решения :mhihi


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Съб 16 ное 2013 18:55


Е да де, ама пред отражателя ще сложиш - антена вертикално ориентирана- алумин, а не конвертор.

Има едни - Шведски антени - прилича на квадратна пласмасова-с дупки в нея- малка е. Входа и е с Ф-конектор като на Сателитките. Отделно има и адаптор- на 5 волта. Дават и 50 км обхват. Но дали работи до 50 км, не е ясно. Гледах я в един магазин за ел. материали в центъра.

Така че -отражателя от сателит е безмислен за ефирната.

И ако ви прави впечатление- при старите "аналогови" Сателитни-размерите са огромни в сравнение с модерните ловящи цифров сигнал- Е верно малко се е разширил честотният обхват в Гигахерцовият обхва, но очевидно при цифровият сигнал не е необходим голям отражател, а наличие на сигнал.

Аз ловя в София с стара парабола- 2 метра Булсатком, а на вилата с стандартната малка антенка - е малко повече децибели/сигнал имам в София и когато има бури и вали сняг- много по трудно губя Сигнал с голямата.


cezar1656
Мнения: 185
Регистриран на: Вто 07 май 2013 10:24
Автомобил: vw vento
Двигател: ABU
Местоположение: софия

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот cezar1656 » Съб 16 ное 2013 22:29


от любопитство пробвах да видя какво ще хвана и останах изумен...десетина канала и то със стайна антенка има-няма 10 см.при нас какво ли не сме пробвали и никога не е имало ефирна тв.има значение каква антена се ползва-трябва да е за цифрова тв,с обикновена нищо не се хваща...

все пак си оставам на булсатком


vikzata
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 12 апр 2009 12:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот vikzata » Нед 17 ное 2013 10:00


Питам понеже досега тази антена се използваше с булсатком и евентуално ако може сега да се ползва за ефирната тв, а не да се слага нова антена? Трябва ли нещо допълнително да се прави? Някакво друго устройство(не говоря за декодер) или някакви специфични настройки? Или е достатъчно просто да ръгна кабела, да се завърти в подходящата посока и да се надяваме, че има достатъчно силен сигнал?


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот mccoy » Нед 17 ное 2013 13:32


vikzata написа:.................

точно така няма да стане


vikzata
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 12 апр 2009 12:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот vikzata » Нед 17 ное 2013 15:28


mccoy написа:
vikzata написа:.................

точно така няма да стане


а какво трябва да се направи?


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот mccoy » Нед 17 ное 2013 15:43


vikzata написа:а какво трябва да се направи?

да махнеш чинията и да си сложиш антена за DVB-T


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Вто 19 ное 2013 11:01


Все бях чел глупости, но тук надминахте очакванията ми колеги ! :screwy

Значи антена за цифров сигнал не съществува !

При сателитния сигнал- конвертора е намотка- която преработва гигахерцовата вълна попаднала във облъчвателят(апертурата) в полезен електрически сигнал и го подаван на тунера, които го сваля на УКВ честотите на телевизионен сигнал.

Разликата е че - тук напрежението в зависимост от поляризацията - вертикална или хоризонтална е около - 15-20 волта, а при активните антени за наземна телевизия е 5 - 8 волта.

Това напрежение е помощно и при двата типа антени- в сателитната отива да конвертора и спомага за улавяне на вълната, а при ефирните е за захранване на усилвателя.

Разликата в съвременните конвертори е че са с разширен честотен обхват- и ловят по високи гигахерци- просто честотната лента се разшити още.

Така че със сателитна антена не може да се лови УКВ -Намотката или трептяшите кръгове на платката са за гигахерцови вълни, а при обикновените антени -които са просто алуминиеви -директори, рефлектори и тнт са за УКВ честоти.

Така че сигнала и антената е просто сигнал и антена, и в зависимост от честотата и дължината на вълната биват различни видове.

След като бъде уловен и поет от тунер/ декодера - полезният сигнал се отделя от носещата честота и става от цифров отделен полезен в аналогов такъв. А при сателитните се сваля и до УКВ честота !

Тоест, като се замисля-при сръвнението на двата типа антени- при ефирните не винаги е необходимо да има усилвател в антената.
Докато при сателитните антени винаги конвертора е и активно захранен усилвател- това е продиктувано от свръх -късите вълни и високата честота която бива уловена от мого далечно разстояние.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот milmar » Вто 19 ное 2013 12:37


mccoy написа:
vikzata написа:а какво трябва да се направи?

да махнеш чинията и да си сложиш антена за DVB-T

Именно, тази чиния освен за гигахерци, за покрив на малка беседка и евентуално за тас на колата (ако караш на гуми 32' :mhihi ), за друго не става.
kossis написа:Все бях чел глупости, но тук надминахте очакванията ми колеги ! :screwy

....
При сателитния сигнал- конвертора е намотка- която преработва гигахерцовата вълна попаднала във облъчвателят(апертурата) в полезен електрически сигнал и го подаван на тунера, които го сваля на УКВ честотите на телевизионен сигнал.......

Тука вече нещата загрубяват, оставам без коментар :mhihi !


cezar1656
Мнения: 185
Регистриран на: Вто 07 май 2013 10:24
Автомобил: vw vento
Двигател: ABU
Местоположение: софия

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот cezar1656 » Вто 19 ное 2013 21:55


[quote="kossis"]Все бях чел глупости, но тук надминахте очакванията ми колеги ! :screwy

Значи антена за цифров сигнал не съществува !




айде тогава да ме светнеш защо със стайната антена от стария ми телевизор не хванах нищо а с тази от декодера десетина програми :screwy


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Вто 19 ное 2013 23:05


Колега с теб разговора ще отиде на Аут ъв спейс !

Пий си пиенето и не се занимавай с електроника ! :beer


Не ти знам антените, но пак казвам - антените са антени- активни и пасивни и за различни честоти, но няма цифрови !!!


Я обясни как тая антена разбира че сигнала е цифров ??????

И също искам от тебе да ми обясниш как когато си гледах Астра -Немскио спътник- беше аналогов сигнала още и тунера ми беше аналогов- отражателя -2.10 метра офсет !!! Та ловях си аналогова, после сложих цифров тунер и смених конвертора - защото трябваше да лови и по високите спътникови честоти, но тоя конвертор ловеше и аналоговият сигнал и цифровият до изключване на аналоговите телевизии по спътника !!!

Как с обикновена антена стайна сега се лови цифровата и как със същата тая антена преди се ловеше аналоговата ???

Кое точно в една антена или конвертор е цифровото- ЦАП ли има, АЦП ли ????


Брат, излагаш се !!!

Новата ти антена може да съвпада с дължините на сигнала, може да е активна и тнт. !

===========

Ти сега да не ми казваш че с конвертора на Булсатком си го вкарал в тунера за ефирна цифрова и си хванал всички цифрови ефирни ???

Ти си някакъв откривател и гениий тогава !

Интересно ми е как наръга Ф-конектора в антенният на тунера и как захрани конвертора с 15-18 волта -и му напраска(демек включи) вертикалната поляризационна сонда, която е за гигахерци, но да не ти прави впечатление !

Понеже ефирната цфрова е вертикално ориентирана, а един конвертор -работи и по хоризонтала и по вертикала, но се управлява от тунера си !!!!!!!!!!!!!!

И най ми е интересно как набута в облъчваеля тия УКВ вълни -евала, евала- пред тебе физиката изчезва и не важи !

Последна промяна от kossis на Сря 20 ное 2013 20:27, променено общо 3 пъти.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта