пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот zfa159 » Нед 09 фев 2014 17:55


Написах и пак ще го напиша - тази кола има проблем по две направления,особено ако е германка или от Австрия :
1. горния болт, който държи двата носача към шенкела. Имаше клипче в youtube как един пич избива такъв болт с къртач Bosch,защото с чук въобще и не иска да чуе да мръдне (причината е,че болта е към 12см дълъг и спича жестоко :mhihi ). С този болт може да се бориш 2 минути, ако се развие лесно (т.е. ако предницата е правена) или да прекараш часове в борба с него и накрая да стигнеш до сваляне на целия шенкел,рязане на болта на филийки и избиване парче по парче на преса (последния път на около 12 тона тръгна да излиза въобще).В уравнението може да трябва да се добави и оксижен и други гадни работи :mhihi
2. кормилния накрайник - там колегите са описали какво се случва и наистина ако и там нещата не се развиват,става сложно - трябва да откачиш външния накрайник заедно с вътрешния от рейката и да се бориш с него навън - менгеме + отново оксижен + голям водопроводен или раздвижен ключ и други садистични инструменти.
Та съветът ми накратко е - пробвай се и ако видиш,че имаш ядове с едното от двете направления, оправи си останалите работи, а после за тези отиди до някой сервиз. WD-то въобще няма да ти помогне и за двете неща,защото трябва да ги киснеш поне по 2 седмици (големия болт е към 10см и с пръскане отвън, нищо не правиш :) ).
:beer




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот samo_pechka » Нед 09 фев 2014 18:21


Каквото и да си говорим - понякога е зор голям :beer следващият път ще си купя и един пневматичен къртач някъде към 5-6 джаула удар, имам си един ел 10джаула и един 25 джаула , ма мн е "грозен" втория и навиране няма под колата , отделно си е зор и да се дръша , с него съм си сменял на Гуфи ( както и на други ) задните тампони на моста, смъквам ги за отр.време, докат барна копчето :mhihi


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот drago_tr » Нед 09 фев 2014 18:21


Прави са колегите samo_pechka и zfa159....можеш да се справиш...но ако нямаш подходящия инструмент, дори и да имаш мерак нямаш шанс.
Моя пасат е италианка....и нямах никакви проблеми с тия болтове, но имам необходимото за да ги развивам....а сега взех един голф австриец с когото се боря, не че ми се е опрял де :c020 .....но майко мила :banghead


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот zfa159 » Нед 09 фев 2014 20:50


Намерих и клипчето за въпросния болт :mhihi :screwy :
http://www.youtube.com/watch?v=jrYAAtlsjnY#t=63
Пробвахме я тази схема и работи изключително успешно. По този случай зачислихме и един Бош 9-ка към сервизното оборудване :mhihi .Предимството пред чука е това, че прави много удари за кратко време и то концентрирани...което с чука е невъзможно по никакъв начин...отделно повечето такива къртачи са с доста як удар - примерно между 6 и 15J за средните варианти.
Ако се прави на подемник, има доста място да завреш къртач спрямо смяна на земята. Ако някой ни е направил лошата услуга при предишен ремонт, да сложи въпросния болт наопаки, реално да трябва да се избива наобратно...е тогава вече жална ни майка :banghead :bowdown :newsm66 :no :bishop :scare3


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот DoH_KuXoT » Нед 09 фев 2014 23:06


моя е испанец и като сменях маншони на полуоските се наложи да разкача от дясно двата горни носача от болта. Предупредиха ме, че ако не тръгне лесно трябва да се ходи в сервиз. За щастие болта се разви лесно и излезе с почукване с гаечното ключе, което ме накара да се усмихна до ушите :)
И аз като колегите по - горе споделям мнението да се пробваш първо с въпросния болт, разхлаби му гайката и го почукни да видиш тръгва ли, след това развий кормилния накрайник и ако и той тръгва вече може да предприемеш цялата процедура иначе ще разглобиш половината окачване, накрая ще се наложи да го сглобиш и да идеш пак в сервиз :beer


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот samo_pechka » Нед 09 фев 2014 23:25


zfa159 написа:... Ако някой ни е направил лошата услуга при предишен ремонт, да сложи въпросния болт наопаки, реално да трябва да се избива наобратно...е тогава вече жална ни майка ...

Режеш му главата на болта и ..споменаваш роднините на някои хора :Mr Green Fun


penko_pulev
Мнения: 520
Регистриран на: Пет 20 авг 2010 11:31
Автомобил: Passat
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: смяна на носачи на пасат Б5 - мога ли сам?

Мнениеот penko_pulev » Пон 10 фев 2014 8:09


Тези същите болтове ми разказаха играта миналото лято. Уж Италянец боклука ама къв зор беше не е истина. Около 1:30 мин. за единия и към 4-5 часа за другия болт. Ама нали съм твърдоглав идиот та ги изкарах сам. Избивачи бормашини, горелки за нагряване кво ли не беше. Ама вече знам ква е тактиката :) После в магазина за нови + гаика, гресиране и почистване на ушите на шенкела и пак на колата. Сега в година веднъж ги преглеждам профилактично и турям грес, че майката си е**ло :)
А я ми кажете ако болтовете на долните задни носачи се обърнат няма ли да е по-добре? Хванах ги с едни клампи и ги обърнах и при последваща смяна няма да ми се налага да развивам магарето. Бива ли това или не?


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот zfa159 » Пон 10 фев 2014 12:01


Това не съм го пробвал. Принципно ще е по-трудно да сложиш болта в отвора,ама пък спестяваш развиването на магарето :) .Общо взето ако имаш условия, развиването на магарето не е голям проблем - 3 болта са от всяка страна. При следващото окачване ще пробвам да видя как става с болта наопаки и ако се сетя,ще го снимам.
:beer


penko_pulev
Мнения: 520
Регистриран на: Пет 20 авг 2010 11:31
Автомобил: Passat
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот penko_pulev » Пон 10 фев 2014 12:59


Аз щот нямам условия и за това ги мисля тия дивотии, да ми е по-удобно при последващо сваляне. Все пак се мъча по канали разни, абе крива работа :) За мен е по лесно с обърнат болт, че първия път като свалях окачването беше луда работа. А в канала колко е неудобно да го правиш не е истина... Снимай ако се сетиш ама и мнение да изкажеш ще чакаме :p


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот zfa159 » Пон 10 фев 2014 13:01


Ами чисто механично не виждам какъв му е проблема да седи наобратно болта т.е. няма да окаже влияние в поведението на колата или здравината на сглобката. Пък вече до колко би било по-удобно, трябва да го огледам на живо при смяна на такъв носач :)


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот samo_pechka » Пон 10 фев 2014 13:32


При А4 Б5 не става ( нали за кривия заден говорим ) да се обърне болта . Там щеш не щеш разхлабваш магарето :mrgreen


penko_pulev
Мнения: 520
Регистриран на: Пет 20 авг 2010 11:31
Автомобил: Passat
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот penko_pulev » Пон 10 фев 2014 15:02


Трябва да може и при Ауди ама знам ли... :redface При Пасата има кухина в моста през която бъркаш за да махнеш гайката от болта на носача, в последствие да я сложиш разбира се :mhihi Огледай внимателно Радо мисля, че става и при теб но и да не става другия начин си го знаеш. Да за (з)гаден долен крив носач става дума


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот samo_pechka » Пон 10 фев 2014 15:08


Бе уж съм го гледал :redface но не се сещам да можеше да се провре от другата страна болта , просто не видях дупка :mrgreen Кухината си я има за гайката , но проходна дупка да мине ....А през кухината не мож вкара болта , освен ако е крив :icon_lol При първа възможност ще огледам по-подробно .


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот phantom_ » Пон 10 фев 2014 17:15


Дa знaете че мойтa е Aвстрийкa и нямaх никaкви проблеми с болтовете и от двете стрaни!Тaкa че не всички излизaт със зор,и aз мойте болтове ги сложих нa обрaтно.


Bill
Мнения: 39
Регистриран на: Съб 07 апр 2012 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: пасат Б5 смяна на носачи - мога ли сам ?

Мнениеот Bill » Вто 11 фев 2014 18:57


penko_pulev написа:...........А я ми кажете ако болтовете на долните задни носачи се обърнат няма ли да е по-добре? Хванах ги с едни клампи и ги обърнах и при последваща смяна няма да ми се налага да развивам магарето. Бива ли това или не?


От едната страна съм го обърнал преди повече от 50000км. Когато ми се наложи да сменям носача и от другата страна, ще обърна болта и там. Според мен е по-удобно и лесно за следваща подмяна на носач. За Пасат Б5 става на въпрос.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 201 госта